Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Σχολη οδηγων

  1. #1
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335

    Σχολη οδηγων

    Αυριο, Τεταρτη, δινει η κοπελα μου παρασταση για το διπλωμα αυτοκινητου. Παει λοιπον σημερα ο δασκαλος οδηγησης σημερα και αλλαζει δισκους/πλατω με αποτελεσμα να ειναι αλλου για αλλου η θεση πατιναρισματος του Corolla. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ κανει το ηδη δυσκολο για τον αρχαριο πατιναρισμα ακομα πιο δυσκολο.

    Κατ'εμενα σε περιπτωση που αυριο κοπει στην εξεταση η κοπελα μου δε θα πρεπει να ξαναδωσει λεφτα για την επανεξεταση ουτε για τα υποχρεωτικα (?) επιπλεον μαθηματα.
    Για σας εχει λογικη αυτο;

    Εχει ρε παιδια νοημα αυτο; 1 μερα πριν; Οταν ρωτησε γιατι τον αλλαξε τοσο ξαφνικα: "επρεπε, δε γινοταν να παραμελησω το σερβις". Θα συμφωνουσα αν ειχε γινει κατι ακραιο και δεν αποσυνεπλεκε το κιβωτιο. Αλλα εφοσον τη Δευτερα δουλευε κανονικοτατα πιστευω θα γινοταν να περιμενει μεχρι μετα την (γνωστη) ημερομηνια της εξετασης. Ποσο μαλλον σε Toyota που ο πατερας μου σε Starlet το τελευταιο πισωκινητο (δεκαετια +) το χε αφησει 20000 χμ επιπλεον απο το οριο με λιγοτερο/παλιο λαδι και δεν επαθε τπτ για αλλα 100000...

    Πειτε με καχυποπτο αλλα μου μυριζει κομπινα. Ειτε για να παρει επιπλεον λεφτα για τα εξτρα μαθηματα ή για να παρει μιζα απο την επιπλεον εξεταση (ή και τα δυο)

    Γι'αυτο το λογο δε δινεις παρασταση με το οχημα που εκανες μαθηματα; Επειδη το συνηθησες δλδ και δεν ξερεις ακομα πως δουλευει...

    Εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο; Ξερει κανει;

  2. #2
    κουλ bro...


    ας αναγκασει τον δασκαλο να κανουν βραδυνη οδηγηση διχως χρεωση για 3 ωρες να συνηθισει το συμπλεκταρισμα!

    συνηθιζεται γρηγορα ακομα κι απο εναν πρωταρη!


    αν δεν δεχθει... πηγαινε την με το δικο σου σε ενα παρκινγκ για 2 ωρες


    και στο καπακι με ενα αλλο αυτοκινητο παλι για 2 ωρες...

    στο τελος εναλλαξ τα 2 αυτοκινητα....


    αυριο θα μπορει να ξεκινα ο,τι κινειτε κι εχει και συμπλεκτη....

  3. #3
    ενα αλλο τυπακι πολυ καλο ειναι:

    σε μια ανωμαλια του οδοστρωματος οπως λακουβα ή σαμαρι

    να σταματαει ή μεσα στη λακουβα ή πριν το σαμαρι εκει που ισορροπει το οχημα...

    και να αποκλεινει συμπλεξαρωντας απο την θεση ισορροπιας...

    φρεναροντας με τον κινητηρα... και κανοντας την κινηση οσο πιο ομαλα γινεται...


    θα ξεκινα για πλακα σε καθε ανηφορα ...



  4. #4
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ας αναγκασει τον δασκαλο να κανουν βραδυνη οδηγηση διχως χρεωση για 3 ωρες να συνηθισει το συμπλεκταρισμα!
    Θα το κανονισω για νωριτερα αυριο, αλλα δεν αποτελει εγγυηση (θα μου πεις ουτε πριν ησουν σιγουρος)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    αν δεν δεχθει... πηγαινε την με το δικο σου σε ενα παρκινγκ για 2 ωρες
    Ποιο; :smilea: Μια μηχανη εχω ο κακομοιρης κι'αυτη περιμενει ανταλλακτικα

    Απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις νομικα αν μπορει να το κανει... Που δεν υπαρχει περιπτωση να μπορει...

    250 ευρω επιπλεον για εναν φοιτητη δεν ειν και λιγα...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    Απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις νομικα αν μπορει να το κανει...
    δε νομιζω να υπαρχει τετοιο πλαισιο...

    μη τρελενεσθαι παντως...

    αυτοσυγκεντρωση και θα τα καταφερει...


    το δικο της μεθαυριο πως θα το ξεκιναει;

  6. #6
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Σιγουρα, θα πρεπει να μαθει και το δικο της (Yaris - στην Αθηνα). Αλλα εαν της σβησει στο φαναρι δε θα της φυγουν 250 ευρω
    Αυτα παθαινει κανεις εαν πηγαινει σε καποιον που φαινεται φτηνοτερος αντι να παει σε καποιον αποδεδειγμενα σωστος...

    Για να μην πω οτι δεν της εχει κανει καθολου οδηγηση στο κεντρο της Πατρας... Γυρω γυρω μωρε σε μεγαλους ανοιχτους δρομους... Τα στενα και η κινηση δε θελουν εκπαιδευση... whatever...

    Thx για της απαντησεις Κατανα

    Θα παω αυριο να δουμε αν θα ταϊσει εμενα κουτοχορτο...

  7. #7
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    καλα, τοο προετοιμασμενη ειναι που φοβαται το ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΙΣΜΑ?


    ποσο ειναι το φακελακι στις μερες μας?

    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    Αυτα παθαινει κανεις εαν πηγαινει σε καποιον που φαινεται φτηνοτερος αντι να παει σε καποιον αποδεδειγμενα σωστος...
    ποσο το μαλλι;

    εχθες ρωτησα σε εναν (για την αδερφη μου) στο λουτρακι και μΕ ειπε 700 ευρα!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Σχολη οδηγων

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    Αυριο, Τεταρτη, δινει η κοπελα μου παρασταση για το διπλωμα αυτοκινητου. Παει λοιπον σημερα ο δασκαλος οδηγησης σημερα και αλλαζει δισκους/πλατω με αποτελεσμα να ειναι αλλου για αλλου η θεση πατιναρισματος του Corolla. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ κανει το ηδη δυσκολο για τον αρχαριο πατιναρισμα ακομα πιο δυσκολο.

    Κατ'εμενα σε περιπτωση που αυριο κοπει στην εξεταση η κοπελα μου δε θα πρεπει να ξαναδωσει λεφτα για την επανεξεταση ουτε για τα υποχρεωτικα (?) επιπλεον μαθηματα.
    Για σας εχει λογικη αυτο;

    Εχει ρε παιδια νοημα αυτο; 1 μερα πριν; Οταν ρωτησε γιατι τον αλλαξε τοσο ξαφνικα: "επρεπε, δε γινοταν να παραμελησω το σερβις". Θα συμφωνουσα αν ειχε γινει κατι ακραιο και δεν αποσυνεπλεκε το κιβωτιο. Αλλα εφοσον τη Δευτερα δουλευε κανονικοτατα πιστευω θα γινοταν να περιμενει μεχρι μετα την (γνωστη) ημερομηνια της εξετασης. Ποσο μαλλον σε Toyota που ο πατερας μου σε Starlet το τελευταιο πισωκινητο (δεκαετια +) το χε αφησει 20000 χμ επιπλεον απο το οριο με λιγοτερο/παλιο λαδι και δεν επαθε τπτ για αλλα 100000...

    Πειτε με καχυποπτο αλλα μου μυριζει κομπινα. Ειτε για να παρει επιπλεον λεφτα για τα εξτρα μαθηματα ή για να παρει μιζα απο την επιπλεον εξεταση (ή και τα δυο)

    Γι'αυτο το λογο δε δινεις παρασταση με το οχημα που εκανες μαθηματα; Επειδη το συνηθησες δλδ και δεν ξερεις ακομα πως δουλευει...

    Εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο; Ξερει κανει;

    Δηλαδή υπονοείς ότι ο δάσκαλος συνωμότησε με όλον τον κόσμο και άλλαξε επίτηδες δίσκο συμπλέκτη (χώνοντας καμμιά 500άρα...) μόνο και μόνο για να κοπεί η κοπέλλα σου στις εξετάσεις ??? Πιές μια και κούλαρε λίγο...


    Ας μάθει να οδηγεί έστω και υποφερτά ώστε όταν ξεχυθεί στους δρόμους να μην είναι δημόσιος κίνδυνος και το που αποσυμπλέκει ο συμπλέκτης θα είναι το μικρότερο πρόβλημα... (άσε μου με καινούργιο δίσκο-πλατώ-ρουλεμαν ο συμπλέκτης θα είναι πολύ πιο μαλακός και σαφής οπότε μάλλον καλό θα της κάνει...)

  10. #10
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335

    Re: Re: Σχολη οδηγων

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Δηλαδή υπονοείς ότι ο δάσκαλος συνωμότησε με όλον τον κόσμο και άλλαξε επίτηδες δίσκο συμπλέκτη (χώνοντας καμμιά 500άρα...) μόνο και μόνο για να κοπεί η κοπέλλα σου στις εξετάσεις ??? Πιές μια και κούλαρε λίγο...


    Ας μάθει να οδηγεί έστω και υποφερτά ώστε όταν ξεχυθεί στους δρόμους να μην είναι δημόσιος κίνδυνος και το που αποσυμπλέκει ο συμπλέκτης θα είναι το μικρότερο πρόβλημα... (άσε μου με καινούργιο δίσκο-πλατώ-ρουλεμαν ο συμπλέκτης θα είναι πολύ πιο μαλακός και σαφής οπότε μάλλον καλό θα της κάνει...)
    Ας γελασω, θα μαθει απ τη σχολη οδηγησης να μην ειναι δημοσιος κινδυνος... Εδω εχω διαβασει οτι τους λενε να περνανε τα κοκκινα... Στην καλυτερη θα σε μαθουν απλα να περασεις την εξεταση οχι να οδηγεις

    Τωρα σε νεο οδηγο, με το αγχος που εχει (ησουν κι εσυ καποτε φανταζομαι), οποιαδηποτε αλλαγη σε κατι τοσο κεντρικο οπως ο ελεγχος του συμπλεκτη ειναι αρκετα δραστικη αλλαγη. Ποσο μαλλον στο συμπλεκτη που αρκετοι θα συμφωνουσαν οτι ειναι ισως το πιο δυσκολο για εναν νεο...

    Απο τεχνικης αποψης ο συμπλεκτης δουλευε μια χαρα ΧΤΕΣ! ΑΜΕΣΗ αναγκη δεν ηταν να αλλαχτει σημερα. Θα ηταν σωστοτερος επαγγελματιας αν εκανε το σερβις του την ιδια ή την επομενη μερα της εξετασης

    Και τελος, το συμπαν μπορει να μη συνομωτει εναντιον της, αλλα ο τομεας της εκπαιδευσης οδηγησης δεν ειναι ο πιο αδιαφθορος που υπαρχει (για να μην πω για αλλους). Ισως δεν καταλαβες καλα το timing της υποθεσης.

    Και για τους χαρακτηρισμους για "δημοσιους κινδυνους" δε θα'θελα να τους σχολιασω...

    Ανταποδιδω

  11. #11
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335

    Re: Re: Σχολη οδηγων

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

    Ας μάθει να οδηγεί έστω και υποφερτά ώστε όταν ξεχυθεί στους δρόμους να μην είναι δημόσιος κίνδυνος και το που αποσυμπλέκει ο συμπλέκτης θα είναι το μικρότερο πρόβλημα...
    Με συγχωρεις, ισως το καταλαβα λαθος, υποθετικα θα το γραφεις...


  12. #12
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ποσο το μαλλι;

    εχθες ρωτησα σε εναν (για την αδερφη μου) στο λουτρακι και μΕ ειπε 700 ευρα!
    Το φθηνοτερο στο κεντρο Πατρας που βρηκαμε ειναι αυτος γυρω στα 550 ολα κομπλε
    Εγω πηγα σε αλλον πριν 3 χρονια, Α1 + Β εδωσα 900 ολα μεσα

    Πιο φτηνα ερχεται να ερθει καποιος επαρχια να πληρωνει ξενοδοχεια μεχρι να κανει μαθηματα και να το παρει (λεμε αν το κατεχει και θελει 2-3 μαθηματα) παρα στην Αθηνα, τι ειναι αυτο το πραμα...

    ε, νταξει ισως υπερβαλλω

  13. #13
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    καλα, τοο προετοιμασμενη ειναι που φοβαται το ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΙΣΜΑ?


    ποσο ειναι το φακελακι στις μερες μας?



    Αθηνα αυτα που ειναι στο 1000+

    Ειναι ακριβη η ζωη ... :rotflmao:

  14. #14
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    δε παμε καλά μου φαίνεται...


    το service είναι service.-

    εξετάσεις δίνονται συχνότατα (από όσο ξέρω) οπότε όποτε και να εκανε το service καποιος "μαθητης" θα είχε "πρόβλημα"

    ας του πει να κανουν ενα έξτρα μάθημα να τον μάθει τον καινούριο συμπλέκτη

    τα υπόλοιπα περί αποζημίωσης ή νομικού κολλήματος είναι τουλάχιστον φαιδρά...

    το σύστημα των εξετάσεων αν ήταν αυτό που πρέπει να είναι θα έπρεπε να κόβονται τουλάχιστον οι 7 στους 10...



  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    δε παμε καλά μου φαίνεται...


    το service είναι service.-

    εξετάσεις δίνονται συχνότατα (από όσο ξέρω) οπότε όποτε και να εκανε το service καποιος "μαθητης" θα είχε "πρόβλημα"

    ας του πει να κανουν ενα έξτρα μάθημα να τον μάθει τον καινούριο συμπλέκτη

    τα υπόλοιπα περί αποζημίωσης ή νομικού κολλήματος είναι τουλάχιστον φαιδρά...

    το σύστημα των εξετάσεων αν ήταν αυτό που πρέπει να είναι θα έπρεπε να κόβονται τουλάχιστον οι 7 στους 10...


    Σωστότατος και λογικότατος. Πάντως οι δάσκαλοι είναι μεγάλα λαμόγια. Όχι μεγαλύτερα από τους εξεταστές αλλά πολύ μεγάλα. Θυμάμαι ότι μια από τις πρώτες ερωτήσεις που μου είχε κάνει ο δάσκαλός μου όταν έδινα για διπλωμα αυτοκινήτου στα 18 ήταν, τι δουλειά κάνει ο πατέρας μου, αν με εννοείτε.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχολη Οδηγων στην πατρα
    από drow στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2014, 18:44
  2. ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ
    από law στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 16:08
  3. Σχολή Οδηγών
    από mizz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 18:55
  4. Σχολη οδηγων.
    από zephyr1 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 17:52
  5. CBF-600S σε σχολή οδηγών;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF