Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 95

Θέμα: Τι εννοούμε με τον όρο restoring ?

  1. #76
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    τα δρεπάνια αποτελούν χαριτωμένη εικαστική παρέμβαση. Αυτά κάτω απ΄το μοτέρ τι είναι?
    Λοιπόν επειδή η μηχανή ειχε ανασηκωθει λόγω αλλαγμενου μπροστινου συστήματος
    έπρεπε κάπως να καλυφθεί το κενό που δημιουργήθηκε. Τοποθετήθηκαν λοιπόν αυτές
    οι βάσεις από ανοξείδωτη λαμαρίνα (0,5 cm) oι οποίες διαμορφώθηκαν με τροχό (σβουράκι)
    γιά να λειτουργήσουν σαν βάσεις γιά εξτρα μαρσπιέ. Τα οποία τοποθετήθηκαν αρκετά
    αργότερα......

    Και ναι η ανοξείδωτη λαμαρίνα κόβετε με σβουράκι (κάποιος ειχε αυτήν την απορία πρίν
    από λιγο καιρό)
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #77
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από baron Προβολή μηνύματος
    Σουτιέν για τα βυζιά του boxer?
    Ελαιοσυλλέκτης ?
    Αεροτουρπίνα?
    Ποδιά για τα πεζοδρόμια?
    Γατοσφάχτες μήπως;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #78
    Εγω δεν ξερω τι λετε.... Εμενα η γυναικα μου χαρηκε που ο Χρηστος ο κωλογερος ασχολειται με ανακατασκευες.... Ολο και καποιο παλιο λυχναρι ή καποια τετζερη θα του παει για αμμοβολη.... Αποδειχτηκε το πτιο χρησιμο κομματι του φορουμ.... Οσο για τον Σπυρο, οταν πηγα σπιτι του, ενα εχω να πω: Maxwell..... Αισχος.... Δεν ειχε καν Nes cafe... Ξερετε, αυτον της Nestle.... Τον οριτζιναλ λεμε....


    Καλα σας τα λεει ο μικρος λοιπον.....


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexnos Προβολή μηνύματος
    φιλε φραγκισκο μπορεις να μπεις εκει που εχω το μηχανακι μου και να διαβαζεις τον λογο τον οποιο δεν μπορεις να το πεις "μαμα" και με ποιο τροπο και ποσο ευκολα μαλιστα θα μπορουσε να χαρακτιριστει "μαμα"
    Εχω ανεβασει εδω μεσα μια ανακατασκευη μου (honda c50 12v) με περιληπτικες φωτο.
    Με καποιες αλλαγες γινεται μαμα,οπως και ολα τα μηχανακια του κοσμου.
    Ομως φιλε μου,αυτο το μηχανακι,οπως και το μηχανακι στις φωτο που δημοσιευσες ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑ.
    Και γω εχω τα γνησια στο ντουλαπι ε και???
    Σε πληροφορω λοιπον οτι ΕΓΩ εδωσα στο Σπυρο Γνησιο καρμπ και εξατμιση και τα εχει κι αυτος στο ντουλαπι,η τα εδωσε στο νεο ιδιοκτητη.
    Και εχει (τα εχω δει ) και ΟΛΑ τα υπολοιπα ανταλλακτικα ΓΝΗΣΙΑ.
    Εδω μεσα φιλε μου ειμαστε μια παρεα κοι ποσταρουμε τις δουλειες μας γιατι κ@υλωνουμε να τις δειχνουμε.
    ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ.
    Και εν πασει περιπτωσει ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ καταλαβαινω προς τι η επιθεση στο Σπυρο
    Τελευταία τροποποίηση από FRAGISCOS; 05/07/2012 στις 18:17.

  5. #80
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shaolin Monk Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν ξερω τι λετε.... Εμενα η γυναικα μου χαρηκε που ο Χρηστος ο κωλογερος ασχολειται με ανακατασκευες.... Ολο και καποιο παλιο λυχναρι ή καποια τετζερη θα του παει για αμμοβολη.... Αποδειχτηκε το πτιο χρησιμο κομματι του φορουμ.... Οσο για τον Σπυρο, οταν πηγα σπιτι του, ενα εχω να πω: Maxwell..... Αισχος.... Δεν ειχε καν Nes cafe... Ξερετε, αυτον της Nestle.... Τον οριτζιναλ λεμε....


    Καλα σας τα λεει ο μικρος λοιπον.....

    Καλα ρε πετ ντοκτορ θα τα πουμε απο κοντα εμεις!!!
    Και στον επομενο καφε θα ερθω με ενα ανακατασκευασμενο τσιγκινο κουτι νες καφε ολο οριτζιναλ λεμε!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε να σε ρωτήσω κάτι...

    Μπήκες εδώ μέσα πριν δυο μέρες και το πρώτο (και μόνο) πράγμα που έκανες ήταν να μπεις σε ένα από τα πιο σοβαρά section του forum και να την πεις σε έναν άνθρωπο που έχει δώσει από τα καλύτερα δείγματα γραφής όσον αφορά ανακατασκευές και customization.

    Προσπαθούν δέκα άνθρωποι να σου πουν να χαλαρώσεις αλλά εσύ το βιολί σου.

    Θες να μου εξηγήσεις με απλά λόγια ΓΙΑΤΙ το κάνεις αυτό;

    Και μην πετάξεις πάλι καμιά σπόντα περί "ελευθερίας του λόγου", ναι;
    Πέστα Χρσυσόστοοοοοομεεεεεεεεεεε
    Better safe than sorry............................

  7. #82
    Μέλος Το avatar του/της Ψηλέας
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    93
    Λειπω καιρο απο το φορουμ για προσωπικους λογους και με διαθεση στα ταρταρα,ανοιξα λοιπον σημερα να χαζεψω λιγο και επεσα πανω σ αυτο,τι εγινε ρε μαγκες?κοτετσι εγινε το φορουμ.εμεις το αγαπησαμε γιατι ηταν ενας χωρος παθιασμενων ανθρωπων με πολυ αγαπη για μαστορεματα ,αμοιβαιο σεβασμο και διαθεση απο ολους να μοιραστουν γνωσεις και τεχνη και κυριως οι μεγαλυτεροι που εχουν πραγματικα να δωσουν πολλα.Οσο για την αυθαδεια μερικων ο πατερας ενος παιδικου μου φιλου λεει
    ΝΑΥΤΕΣ ΠΟΥ Γ @ΜΗΣ @ΜΕ ΓΙΝΑΝ ΚΑΠΕΤΑΝΑΙΟΙ
    ANTI NA ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΑΝΑΨΕ ΕΝΑ ΦΩΣ

  8. #83
    τι εγεινε ρε παιδια εδω?
    μετακομισα στα γιαννενα λογο δουλειας και εγειναν ολα μπαχαλο?
    εγω τι να κανω τωρα?
    να το φτειαξω το virago custom αλα vag η πρεπει να το κανω μαμα?
    και αν δεν βρω γνεισιες βιδες?
    vag 70.ντου απο παντου...

  9. #84
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vag 70 Προβολή μηνύματος
    τι εγεινε ρε παιδια εδω?
    μετακομισα στα γιαννενα λογο δουλειας και εγειναν ολα μπαχαλο?
    εγω τι να κανω τωρα?
    να το φτειαξω το virago custom αλα vag η πρεπει να το κανω μαμα?
    και αν δεν βρω γνεισιες βιδες?
    Σωπα καυμένε..... Κάποιος θα 'χει χωμένες σε καμμιά ντουλάπα να σου δώσει......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #85
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Σωπα καυμένε..... Κάποιος θα 'χει χωμένες σε καμμιά ντουλάπα να σου δώσει......

    Πατέρας πια..

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wolfi
    Εγγραφή
    27/06/2011
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Σωπα καυμένε..... Κάποιος θα 'χει χωμένες σε καμμιά ντουλάπα να σου δώσει......
    ΔΕΝ ΙΣΙΟΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερον την συζητηση στο συγκεκριμενο θρεντ και ειλικρινα δε καταλαβαινω ορισμενα πραγματα..

    Ειναι εδω μεσα ορισμενοι ανθρωποι, οι οποιοι παρα τον φόρτο εργασιας που ενδεχομενως εχουν, μιας που δεν διακρινω απο καπου οτι αυτο που κανουν ειναι το κυριο επαγγελμα τους,
    μοιράζονται μαζι μας την αγαπη τους για τις ανακατασκευες, και οι περισσοτεροι για να μη πω ολοι ,το παρουσιαζουν λεπτομερεστατα χωρις να δισταζουν να απαντησουν σε οποιο ερωτημα προκυπτει απο τους υπολοιπους....

    Ο Σπυρος, ο Χρηστος, ο φραγκισκος, ο σαπιλας και ολα τα υπολοιπα παιδια, κατα καιρους εχουν παρουσιασει αψογα δειγματα δουλειας,δειχνοντας σε ολους μας, οτι το μερακι ξεχειλιζει σε αυτο το φορουμ, και κατα την γνωμη μου τα παιδια αυτα ειναι ενας σημαντικος λογος που το φορουμ ονομαζεται moto.gr.

    Σε καμια περιπτωση δε φανταζομουν ποτε, οτι ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να εντοπισει κατι αρνητικο σε μια ανακατασκευη, που σκοπος της ειναι να επαναφερει στη ζωη μηχανακια του παρελθοντος που λιγο πολυ ειχαμε την τυχη να οδηγησουμε καποτε,και τωρα μπροστα στα ματια μας βλεπουμε να ξαναγενιουνται.

    Το αν χρησιμοποιουνται original η οχι ανταλλακτικα, ειναι το λιγοτερο σε μια τετοιου ειδους διαδικασια ,μιας που δεν ειναι αυτος ο λογος της ανακατασκευης, αρα δε νομιζω οτι ειναι αξιο λογου κατι τετοιο.

    Εν ολιγης θα θελα να πω στα παιδια που μπαινουν στον κοπο να ποσταρουν εδω τις ανακατασκευες τους, να συνεχισουν να το κανουν, δινοντας με αυτον τον τροπο και σε εμας,την ευκαιρια να ζησουμε λιγη απο την μαγεια του "ταξιδιου " που αυτοι με τον τροπο τους μας προσφερουν....

    Συνεχιστε μαγκες να δινεται τροφη στο λαο, οι προσπαθειες ολων σας ειναι αξιεπαινες και αποτελουν πρωτης ταξεως "μπουσουλα" για ολους οσους βρεθουν καποτε στην ιδια διαδικασια με εσας, εχοντας ομως στα χερια τους ενα πολυ σημαντικο βοηθημα.....

    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motoexelixis Προβολή μηνύματος
    ...... :

    Απλα νομιζω οτι περιεγραψες ολα οσα σκεφτομαστε οι περισσοτεροι εδω μεσα....


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  14. #89
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Βασικα κακως ασχοληθηκαμε.. Δεν χρειαζεται ουτε ο Σπυρος,ουτε κανεις να αποδειξει τιποτα σε κανεναν.

    Χρωσταμε σ'αυτα τα παιδια ευγνωμοσυνη.. Οχι επικριση(ειδικα οταν αυτη πηγαζει απο ασχετοσυνη..)

    Επισης ο ορος restoring εξηγηθηκε αριστα απ'τον sapila,επισης μπορει να αφεθει και λιγο πιο ελευθερος,αλλωστε δεν ενδιαφερει πιστευω καποιον ο ακριβης ορος,οταν βλεπει αυτες τις δουλειες εδω μεσα..

    Να 'μαστε καλα λοιπον και καλη συνεχεια σε ολα τα παιδια με τα project τους!!
    Πατέρας πια..

  15. #90
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Μία παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω μιάς και ασχολουμαι με ανακατασκευές - αναπαλαιώσεις
    μετατροπές κλπ κατά βάση παλαιων μοτοσυκλεττών ειναι πως αύτό που με ενδιαφέρει περισσότερο
    ειναι κάποια οχήματα (είτε μοτοσυκλέττες, ειτε αυτοκίνητα, είτε τρακτέρ ή φορτηγα) να γλυτώσουν
    την χωματερή η την πρέσα του παλιατζή και ας μην ειναι εκατό τις εκατό όπως βγήκαν από την
    γραμμή παραγωγής.
    Ας γλυτώσουν κάποια από την καταστροφή και άς έχουν διαφορετικό χρώμα ή μιά άλλη σέλλα
    από το προτότυπο. Ετσι κι' αλλιώς πολλά πράγματα έχουν αλλάξει από τις δεκαετίες 30-40-50 κλπ
    και πιστεύω πως ειναι σωστό να το εκμεταλευόμαστε αυτό. Γιά παράδειγμα τα χρώματα. Ειναι πολύ
    ανώτερα τώρα και κάποιος που μπαίνει στην διαδικασία της αναστήλωσης ενός παλαιού οχήματος
    καλά θα κάνει να χρησιμοποιήσει τα σύγχρονα υλικά (στοκους, αστάρια, χρώματα, βερνίκια) γιά να
    έχει καλύτερο και με μεγαλύτερη διάρκεια αποτέλεσμα.
    Η ''γραμμή'' μου λοιπόν ειναι πρώτα - πρώτα να σωθούν από την καταστροφή κάποια παλιά οχήματα
    και μετά γιά αυθεντικότητες κλπ, βλέπουμε, ανάλογα με τα γούστα και την τσέπη του καθενός........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι ωραια βιντεακια με τον Doohan
    από bentouza στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 10:17
  2. Τι εγινε παλι με τον STONER??
    από the Italian στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2008, 21:32
  3. ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΑΝΙΚΟ;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:35
  5. "Τα βάζω με τον εαυτό μου..."
    από bikersonly στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF