Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: HONDA CB1300vsSUZUKI GSX1400

  1. #1

    HONDA CB1300vsSUZUKI GSX1400

    Λεω καποια στιγμη να το τολμησω. Επισης τρελενομε και με το αντιστοιχο kawasaki zrx1200. Πιο θα περνατε και γιατι. Το yamaha xjr 1300 δεν μ αρεσει καθολου και δεν ξερω γιατι, αλλα πειτε και γι αυτο την γνωμη σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2003
    Μηνύματα
    105
    ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!!! ME KΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ GSX 1400.ΝΟΜΙΖΩ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 9500ΕΥΡ

    Το 2001 η Suzuki παρουσίασε την GSX 1400, χτυπώντας βάναυσα τον ανταγωνισμό που πήρε τις «χιλιάρες» τού τότε και τις έφτασε στα 1.200 και 1.300 κυβικά. Οι μύστες των δεκαετιών του '70 και του '80 θα αναγνωρίσουν στην κλασική μορφή της μια μοτοσυκλέτα που έθρεψε τα όνειρα πολλών γενεών μοτοσυκλετιστών. Η σύγχρονη εκδοχή της δεν έχει αλλάξει και πολύ εξωτερικά. Από μέσα, βέβαια, τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Ηλεκτροχημική επίστρωση στους κυλίνδρους (SCEM), εξελιγμένος ψεκασμός από GSX-R με δύο πεταλούδες, εξαπίστονες δαγκάνες φρένων, αναρτήσεις με όλες τις ρυθμίσεις...

    Η έκδοση Yoshimura είναι ένα κερασάκι στην τούρτα της GSX, η οποία σερβίρεται στην ίδια τιμή που ως τώρα κόστιζε η απλή έκδοση - δηλαδή, η «περιποίηση» Yoshimura δώρο. Πρόκειται για μια μοτοσυκλέτα ευκολοδήγητη, καλοζυγισμένη και ισορροπημένη παρά τα 252 κιλά της, σωστή εργονομικά για να μην σε προβληματίζει με το μέγεθός της, καλοστημένη και «υπερ-ροπάτη». Στην πόλη χώνεται όσο το μέγεθός της το επιτρέπει, ο ψεκασμός της είναι βελούδινος, το τιμόνι της κόβει αρκετά ώστε ποτέ να μη ζητήσεις περισσότερο, η σέλα είναι αρκετά χαμηλή για να βολέψει κάθε ανάστημα. Οπουδήποτε και να οδηγείς, ο συμπλέκτης είναι -προφανώς!- άχρηστος, καθώς οποιαδήποτε σχέση επιταχύνει αβίαστα από τις 1.000 στροφές. Εδώ χάνεται η έννοια «χαμηλές» και «μεσαίες», λες και όλη η περιοχή που δείχνει το στροφόμετρο είναι ωφέλιμη.

    Όσο κι αν την παρομοιάζουμε με θηρίο, η GSX αρέσκεται στη χαλαρότητα, κι αυτό το διαπιστώνεις πολύ γρήγορα μαζί της. Καλύτερα βγες από την εθνική και ψάξε για επαρχιακές διαδρομές όπου η ροπή έχει τον πρώτο λόγο, βάλε μια 4η ή 5η στο κιβώτιο και ξέχνα τη...

  3. #3
    Με εφιαξες περισσοτερο γατουλη τωρα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.517
    Κιεγω στη γυρα ειμαι για αυτα......

    Λοιπον....CB1300 το πιο συγχρονο....υδρόψυκτο,ψεκαστό,μεγαλυτερη ιπποδυναμη,HONDA...αλλα και με ενα σκαλοπατη της ροπης στις 2000rpm που διορθώνεται μονο με PowerCommander και ελευθερη εξάτμιση. (Ανεπίτρεπτο για τα κυβικά του)

    Yamaha XJR1300......Yamaha,και οτι αυτο σημαίνει για το τελειο και αψογο after sales service , bullet proof μοτερ....αεροψυκτο,ευτυχως πλεον ψεκαστο κιαυτο,μεγαλο μειων τα 2 τελικα που γιναν ενα...και το μεγαλυτερο μειον....οτι με τετοιο μοτερ...ειναι ανεπιτρεπτο η μεγιστη δύναμη να βγαινει στις 8000rpm....

    Suzuki GSX1400.....η μεγαλη αγαπη μου.....ΜΟΤΕΡΟΥΚΛΑ.....ΦΡΕΝΑΡΕΣ....ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ...ψεκαστό με διπλες πεταλουδες, αεροαιλεοψυκτο ,τεραστιο ψυγειο λαδιου και ροπη απο SCANIA.
    Συγκεκριμένα....αφηνωντας τον συμπλέκτη...εχεις 11 Κιλα ροπης και φτανεις τα 13 στις 5000rpm.Αυτο ζητάω εγω απο ενα μοτερ.
    Δυστυχως σταματησε η παραγωγη του το 2007 λογω euro3 και δεν το βρίσκεις πλέον καινουργιο.....

    Αυτα...αμα θες...πανε να ψαξουμε μαζι

  5. #5
    K εγω για το σουζουκι ψηνομε περισοτερο. Μαλλον για του χρονου το βλεπω, αν βρω καινουριο και γιοσιμουρατο, απο κανα που εχει ξεμεινει.
    Η που θα κανω αυτο, η που θα τουμπανιασω το vstrom με αναρτησεις και εξατμιση και θα αραξω στα κυβικα μου.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    To μόνο που σηκώνει κάτι παραπάνω απο χαλαρές βόλτες είναι το kawasaki και παραλίγο να το πάρω σε κάποια φάση αλλά πήρα το Hornet να το χώνω και λίγο παραπάνω.

    Τα αλλα είναι βολτίσια και μόνο και αν σου κανει αυτό μεγειά σου, αλλά αν βρεθείς σε κανα στροφιλίκι θα σε περνανε και τα V strom (χωρίς πλάκα όμως)

    Το ZRX εχει πολύ δύναμη και ροπή, με μια εξάτμιση μόνο παίρνει 20 ίππους, εχει 6πίστονες και πηρούνι πολύ καλύτερο.
    Ολα υστερούν στα αμορτισέρ πίσω και θέλεις ενα χιλιάρικο γοα να βάλεις της προκοπής.
    Του GSX μάλιστα κλάνουν γρήγορα και πανε για πέταμα.



    Το ZRX ειναι μονόδρομος σ αυτη την κατηγορία για μένα, και εχουν μείνει ακόμα μερικά, τα δίνουν 9.990.

    Αυτα...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    815
    Εγώ τελικά είμαι yamahaκιας μου φαίνεται
    Μου αρέσει πολύ περισσότερο σε εμφάνιση, αλλά και σε μοτοδυναμική

    Με σειρά εμφάνισης λοιπόν ψηφίζω

    xjr1300

    cb1300

    zrx1200

    και το
    gsx1400
    που ουσιαστικά δε μου αρέσει καθόλου.

    Ωραία εργαλεία ρπμ
    Ξέρω από βέσπα!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.517
    Ναι....κακως ξεχασαμε το Kawasaki.
    Βεβαια ειναι και θεμα γουστου.

    Παντως οποιο και να παρει κανεις απο τα 4...σιγουρα δεν θα εχει στο μυαλο του πίστες και γονατίσματα

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Προτιμω yamaha, kawasaki. H Honda δεν πειθει γι' αυτο που ειναι και η suzuki απλα δε μου καθεται.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Δυστυχως σταματησε η παραγωγη του το 2007 λογω euro3 και δεν το βρίσκεις πλέον καινουργιο.....
    Κι όμως σε μαγαζί στα Χανιά είδα δύο της κούτας και δεν είναι και η αντιπροσωπεία της Suzuki !

    Παρά 10 ευρώ 11 χιλιάρικα μου είπαν ότι κάνουν


    Κι εμένα μ'αρέσουν αυτά τα μοτόρια, θα είχα πρόβλημα να διαλέξω αν έμπαινα στο τριπάκι. Με μια γρήγορη εκτίμηση κι απ'όσα έχω δει μέχρι σήμερα τα βάζω σε αυτή τη σειρά πάντως.

    -Suzuki
    -Kawasaki
    -Honda
    -Yamaha

    To Ηοnda το βάζω στην τρίτη θέση λόγο τιμής, αν αφαιρέσω αυτό το κριτήριο το CB-1300 το φαιριγκάτο ανεβαίνει πρώτο στην προτίμησή μου, κόκκινο-άσπρο ! :a07:



  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Παρά 10 ευρώ 11 χιλιάρικα μου είπαν ότι κάνουν
    Ρε τους απατεωνες !!!!
    Αυτη ηταν η επισημη τιμή πώλησης του Σφακιανάκη οταν ήταν ακομα σε κυκλοφορια κανονικά.
    Και δω ειχαν μείνει 2-3 κομμάτια σε καποιους εμπόρους αλλα τα δίναν 10.300 !!!
    Μιλαμε παντα για επισημα...οχι παραεισαγωγής.
    Σαν παραεισαγωγής το φθηνοτερο που είχα δει (κούτα ετσιι ?) ήταν στο MotoHellas 8900 !!!
    Ετσι να πας να τους πεις....

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Ετσι να πας να τους πεις....
    Και θα τους κάνω τη μούρη κρέας !

    Δυστυχώς στην επαρχία δεν περνάνε και πολύ αυτά, εδώ δεν βλέπεις ούτε του 10ευρου δωράκι όταν αγοράζεις καινούργια μοτοσυκλέτα να φανταστείς.

    Απ'την αρχή τό'ξερα ότι στην Αθήνα θα πουλιέται φθηνότερα και τα 700 ευρώ διαφοράς είναι μεγάλο ποσό όταν μιλάμε για το ίδιο μηχανάκι και της επίσημης αντιπροσωπείας μάλιστα.


  13. #13
    Βεστρομά αφού δεν βιάζεσαι κιόλας.. δεν χρεώνεσαι και λίγο παραπάνω να μας ψαρώσεις όλους ;;

    1800 κυβικά λέει...






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hondacb1800....jpg 
Προβολές:	1409 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	137564

  14. #14
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Προτιμω yamaha, kawasaki. H Honda δεν πειθει γι' αυτο που ειναι και η suzuki απλα δε μου καθεται.
    Αν βεβαια αγοραζα κατι τοσο μεγαλο θα προτιμουσα κατα την αποψη μου παντα [που δεν ειναι διολου ταπεινη ] την ιταλιδα κουκλιτσα breva 1200 sport abs που εξ' ορισμου μπορει να μη χαρακτηριζεται ιδιας κατηγοριας, αλλα ειναι
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  15. #15
    Εναλλακτικά...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	v-max.jpg 
Προβολές:	1302 
Μέγεθος:	25,4 KB 
ID:	137565

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μονοπωλειο Ανταλλακτικων Honda
    από kapeos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 22:39
  2. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 18:29
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 13:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF