Σελίδα 96 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 4686919293949596979899 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.426 έως 1.440 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #1426
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αυτή η θήκη δείχνει πολύ ωραία. Όταν είναι κλειστή κάνει σαν κουδουνίστρα ή γίνεται solid αντικείμενο;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #1427
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Τα καρύδια σφηνώνουν καλά. Οι προεκτάσεις όχι τόσο, αλλα κουδουνίστρα δεν το λές...

    Εκτός αν θές να είναι τόσο αθόρυβη που όταν τη φέρνεις πρώτη φορά στο σπίτι να μην την ακούσει η γυναίκα, δεν έχεις πρόβλημα...

  3. #1428
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τα καρύδια σφηνώνουν καλά. Οι προεκτάσεις όχι τόσο, αλλα κουδουνίστρα δεν το λές...

    Εκτός αν θές να είναι τόσο αθόρυβη που όταν τη φέρνεις πρώτη φορά στο σπίτι να μην την ακούσει η γυναίκα, δεν έχεις πρόβλημα...
    Που ΝΑ ακούσει η γυναίκα την τιμή να δεις τί θα γίνει...

  4. #1429
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.181
    Παίζω εκ του ασφαλούς, εργένης για πάντα (μέχρι στιγμής)
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #1430
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι συλλογές 3/8 είναι πιο βολικές αλλά φτάνουν μέχρι το 19.
    Σε περίπτωση που πάει σε 3/8 θα χρειαστεί τουλάχιστον τα βασικά εργαλεία σε 1/2 από 24μμ και πάνω. Δλδ 24,27,30,32 μακριά προέκταση, αρθωτή μανέλα. (καλό είναι να υπάρχουν και τα 17, 19,21 γιατί τέτοια μπουλόνια έχουν όλα τα αμάξια)
    Η συλλογή 3/8 με την βασική καστάνια θα τα βρίσκει συχνά σκούρα σε σε 14άρες βίδες σε Ιαπωνικό και σε 17 -19 -22 (πχ μπουλόνια βάσης κινητήρα κτλ). Θα χρειαστεί και εκεί μια αρθωτή μανέλα τουλάχιστον. Η αντικατάσταση της καστάνιας 3/8 με μια προεκτεινόμενη είναι λάθος γιατί χάνονται πολλά πλεονεκτήματα προς όφελος της δύναμης (υποτίθεται οτι πάει σε 3/8 αντί για 1/2 ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο). Οπότε είτε θα πρέπει να πάρει 2 καστάνιες (βασική + μια μακριά αρθωτή) είτε μια καστάνια (βασική) και μια αρθρωτή μανέλα.

    Οι συλλογές 3/8 είναι πιο βολικές αλλά χρειάζεσαι περισσότερα εργαλεία.
    Συμφωνώ όμως πως αφού έχει το κίτρινο γομάρι μπορεί να πάρει μια 3/8 + τα καρυδάκια που λείπουν απ' την κασετίνα 1/2. (καλά βλέπω οτι φτάνουν μέχρι το 22?)

    Όταν λέω αρθρωτή μανέλα εννοώ αυτό..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MANELLA4.jpg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	89,2 KB 
ID:	451035
    Sent from me using a computer.

  6. #1431
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Μπρεηκερ μπαρ, όπως συνηθίζουμε να λέμε οι της πιάτσας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #1432
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μπρεηκερ μπαρ, όπως συνηθίζουμε να λέμε οι της πιάτσας
    Έτσι το λένε και στο χωριό μου!
    Sent from me using a computer.

  8. #1433
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Εγώ με την 3/8" πάντως, σφίγγω δίχως αύριο και 19 και 22 και 24.
    Στα δύο τελευταία με αντάπτορα αλλά τα σφίγγω νανδελεςς.
    Μου το επιτρέπει το εργαλείο και η χερα μου
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #1434
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.181
    Μετά από αυτά που διαβάζω και αφού είδα τις wera, θα περιμένω και θα το σκεφτώ λίγο ακόμα.

    Η 3/8 μου φάνηκε πολύ βολική για τα χέρια μου, αλλά νομίζω πως με μία μικροκαμωμένη 1/2 μάλλον θα κάνω τη δουλειά μου εξίσου σωστά και με μεγαλύτερο εύρος σε επιλογές καρυδιών.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  10. #1435
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Μετά από αυτά που διαβάζω και αφού είδα τις wera, θα περιμένω και θα το σκεφτώ λίγο ακόμα.

    Η 3/8 μου φάνηκε πολύ βολική για τα χέρια μου, αλλά νομίζω πως με μία μικροκαμωμένη 1/2 μάλλον θα κάνω τη δουλειά μου εξίσου σωστά και με μεγαλύτερο εύρος σε επιλογές καρυδιών.
    Δεν είναι μονο το μέγεθος της καστάνιας αλλά και το μέγεθος στα καρυδάκια και τις προεκτάσεις που κάνουν τα 3/8 πιο βολικά. Η 3/8 έχει αρκετή δύναμη για οτιδήποτε μέχρι Μ12.
    Η ευελιξία που σου προσφέρουν τα 3/8 με το μικρό μέγεθος και βάρος και την μεγάλη αντοχή σταματάει όταν χρειαστείς μήκος για τις μεγαλύτερες ροπές. Γι' αυτό είπα πως με τα 3/8 χρειάζεται είτε αρθρωτή μανέλα είτε δευτερη καστάνια με μεγαλύτερο μήκος (καλό είναι να είναι και αυτή αρθρωτή). Με αυτά είσαι καλυμμένος άνετα για Μ12 και λίγο απ' το Μ14(μόνο "καθαρές" δουλειές).. Από και και πάνω χρειάζεσαι μισή ίντσα και μάλιστα κάτι μακρύτερο απ' το κλασικό μήκος της καστάνιας. Γι' αυτό είπα για αρθρωτή μανέλα μισής ίντσας για τα μεγαλύτερα μεγέθη.

    Πάντως αν νομίζεις οτι θα σε βολέψει το 1/2 δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Το σίγουρο είναι οτι για τις μεγάλες βίδες δε το γλιτώνεις. Το θέμα είναι αν θα επενδύσεις σε 3/8 έχοντας μόνο τα βασικά σε 1/2 ή αν θα πας σε κομπλέ 1/2 κάνοντας λίγο οικονομία. Αφού έχεις την στανλευ σκέψου το για 3/8 αλλά εμάς μη μας πολυ ακούς γιατί κανείς μας δε ξέρει σε τι δουλεύεις και τι κάνεις. Άλλα έχω εγώ στο μυαλό μου και άλλα οι υπόλοιποι.

    Α! και μη φοβάσαι να τα "ξεβάψεις" τα στανλευ. Τίποτα μαύρο δε φτιάχτηκε για να παραμείνει μαύρο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 21/02/2024 στις 17:01.
    Sent from me using a computer.

  11. #1436
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εγώ με την 3/8" πάντως, σφίγγω δίχως αύριο και 19 και 22 και 24.
    Στα δύο τελευταία με αντάπτορα αλλά τα σφίγγω νανδελεςς.
    Μου το επιτρέπει το εργαλείο και η χερα μου
    Γιάννη το μήκος τους είναι για 60-70nm. Άντε αν είσαι δυνατό παιδί, με λίγο ζόρι να πας στα 120 με την προυπόθεση οτι τραβάς από θέση που σε βολεύει και δεν είσαι κάπου περίεργα. Από και και πάνω θέλεις είτε σωλήνα είτε κάτι πιο μακρύ. Και αν πρέπει να χρησιμοποιήσεις και την μεγάλη προέκταση χψ και αγνάντευε. Σε βίδα στροφάλου έβαλα καστάνια 3/4 με αντάπτορα, σε προέκταση και καρυδάκι μισής ίτσας και το 1/4 της στροφής πήγε σε στρεβλώσεις.

    Οι προδιαγραφές τους είναι 200νμ ως εξής.
    1χ200νμ.
    50.000χ60-70νμ
    1χ200νμ.
    Κάποιες όσο είναι καινούριες αντέχουν και 300νμ και παραπάνω. Μετά από μερικά χρόνια χρήσης πρέπει να αντέχουν τουλάχιστον 200νμ.
    Δεν είναι όμως για να τις πηδάς κάθε μέρα στα όρια.
    Έστω όμως οτι αντέχουν και δε κάνουν κιχ (που το πιστεύω). Υπάρχει λόγος να τανιέσαι κάθε φορά ή να κυκλοφορείς με σωλήνες και βαριοπούλες?
    Σε βίδα που επρεπε να έχει 120νμ, έβαλα το δυναμόκλειδο σε αριστερόστροφο βίδωμα, το ρύθμισα στα 200 και χτύπησε πριν λύσει η βίδα. Μια αρθρωτή μανέλα έχει 20 ευρώ και αν σπάσει αγοράζεις ανταλλακτικό καρέ (που δε θα σπάσει), ενώ από μήκος έχει τουλάχιστον το μήκος που έχει μια καστάνια 1/2.

    Για Μ6 έως Μ10 είναι μανούλες. Με μια αρθρωτή μανέλα ή μεγαλύτερη καστάνια παίζεις άνετα το Μ10 και πας και στο Μ12. Από και πάνω θες μισή ίτσα.

    Και θεωρώ οτι είναι προτιμότερη η επιλογή μακριάς αρθρωτής καστάνιας από μανέλα.
    Sent from me using a computer.

  12. #1437
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Εσύ καλά τα λες, αλλά όταν κάτι προκύπτει και δεν έχεις όλο το οπλοστάσιο μαζί,θα κάνεις αυτό που χρειάζεται να γίνει με ότι έχεις εύκαιρο.
    Εγώ εύκαιρη έχω την 3/8"
    Και ενίοτε, το σφυρί
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #1438
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Και εγώ σε μια συλλογή που παίρνω μαζί μου, έχω μια μακριά καστάνια 3/8.
    Sent from me using a computer.

  14. #1439

  15. #1440
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Το συγκεκριμένο κατάστημα εδώ και αρκετά χρόνια στέλνει απευθείας μόνο στη Γερμανία. Το 2014 είχα αγοράσει από αυτούς ανεμιστήρα οροφής Westinghouse στη χαμηλότερη τιμή που μπορούσα να βρω. Μετά από 1-2 χρόνια που είχα δοκιμάσει να ξανααγοράσω εργαλεία, άλλαξαν πολιτική και δεν έστελναν εκτός Γερμανίας... Το ίδιο και για το συγκεκριμένο σετ. Τώρα θεωρητικά μπορεί να μπει κάποιος στη διαδικασία αγοράς με ενδιάμεσες μεταφορικές εταιρείες (αποστολή σε εικονική γερμανική διεύθυνση και ακολούθως προώθηση στην Ελλάδα), αλλά ανεβαίνει το κόστος και η φασαρία.
    Πάντως από μια μικρή αναζήτηση που έκανα κι άλλα ξένα καταστήματα πουλάνε το εν λόγω σετ σε παρόμοια τιμή (αλλά δυστυχώς κανείς δεν στέλνει απευθείας Ελλάδα).

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF