Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Γάντια για πίστα

  1. #1

    Γάντια για πίστα

    Τα καλύτερα γάντια από άποψη προστασίας ποια πιστεύετε πως είναι? Αγωνιστικά δηλαδή, ανεξαρτήτως κόστους. (Απλή συζήτηση, δεν ενδιαφέρομαι για την αγορά τους).
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  2. #2

    Re: Γάντια για πίστα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Τα καλύτερα γάντια από άποψη προστασίας ποια πιστεύετε πως είναι? Αγωνιστικά δηλαδή, ανεξαρτήτως κόστους. (Απλή συζήτηση, δεν ενδιαφέρομαι για την αγορά τους).
    Κανένας?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Γάντια για πίστα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Απλή συζήτηση, δεν ενδιαφέρομαι για την αγορά τους



    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Κανένας?



    [FONT=times new roman]Τα θέματα που ανοίγεις είναι σα να ψάχνει φυλακισμένος σχολες κατάδυσης.... αφου δεν ενδιαφερεσαι να αγορασεις (πρωτιστως εσυ) γιατι να υπαρχει λογος να σε συμβουλεψουν ΝΑ ΜΗΝ αγορασεις κατι? Μηπως κανεις καμια πτυχιακη πανω στον εξοπλισμο ? [/FONT]
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4

    Re: Re: Γάντια για πίστα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX



    [FONT=times new roman]Τα θέματα που ανοίγεις είναι σα να ψάχνει φυλακισμένος σχολες κατάδυσης.... αφου δεν ενδιαφερεσαι να αγορασεις (πρωτιστως εσυ) γιατι να υπαρχει λογος να σε συμβουλεψουν ΝΑ ΜΗΝ αγορασεις κατι? Μηπως κανεις καμια πτυχιακη πανω στον εξοπλισμο ? [/FONT]
    Είναι απλό φίλε μου και δεν μιλάω κακοπροαίρετα. Όταν είχα ανοίξει θέμα για αγορά γαντιών, είχατε πέσει όλοι πάνω μου και μου την λέγατε. Είχα γράψει ότι δίνω έως 200 ευρώ και με ειρωνευόσασταν και τελικά, δεν πήρα κάποια απάντηση. Έτσι, δεν ξέρω καν προς τα που να κινηθώ για γάντια. Για εμένα κοιτάω, ναι. Και δίνω και 250 ευρώ. Δικό μου θέμα το πόσα δίνω. Μπορείς να με συμβουλεύσεις εσύ, ή κάποιος άλλος, τι πρέπει να κοιτάξω, για αυτή την αγορά? Δεν με ενδιαφέρει η πίστα, αλλά η μέγιστη ασφάλεια και οι προστασίες. Ούτε η άνεση, ούτε τίποτε άλλο.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Re: Re: Γάντια για πίστα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Δεν με ενδιαφέρει η πίστα, αλλά η μέγιστη ασφάλεια και οι προστασίες. Ούτε η άνεση, ούτε τίποτε άλλο.

    Google ---> KNOX Handroid



    επισης Icon TiMAX


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	knox-handroid-motorcycle-gloves.jpg 
Προβολές:	492 
Μέγεθος:	33,7 KB 
ID:	203487
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #6

    Re: Re: Re: Re: Γάντια για πίστα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Google ---> KNOX Handroid



    επισης Icon TiMAX
    Σε ευχαριστώ πολύ. Να 'σαι καλά! Να κοιτάξω και προς spidi και alpinestars, ή αυτά που μου συμβούλεψες είναι υπεραρκετά?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    ρε αγορι εχεις μπει περιπου ενα μηνα εδω μεσα και εχεις ανοιξει ενα σωρο θεματα με τις πιο κουλες αποριες...

    μια θες εξατμισεις για hayabusa χωρις ομως να εχεις hayabusa...

    την αλλη κοιτας για γαντια, χωρις να θες να παρεις γαντια....

    μετα λες ποια ειναι πιο επικινδυνη μοτο για καποιον αρχαριο αναφεροντας ακυρα μηχανακια....


    το θεμα μου ειναι οτι προσπαθεις να μαθεις με λαθος τροπο.
    δεν χρησιμοποιεις καθολου το κουμπακι ευρεση που εχει πανω δεξια
    και θες να μαθεις πολλα πραγματα σε λιγο χρονο...

    χαλαρωσε λιγο και περιορισε τα threads σου...


    και για του λογου του αληθες κοιτα εδω τι θεματα εχεις ανοιξει...

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Re: Re: Re: Re: Γάντια για πίστα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Σε ευχαριστώ πολύ. Να 'σαι καλά! Να κοιτάξω και προς spidi και alpinestars, ή αυτά που μου συμβούλεψες είναι υπεραρκετά?
    να κοιταξεις οποια καθονται καλυτερα ...δηλδ να εφαρμοζουν καλα , να μη κανουν σουρα στον καρπο , να μην σακουλιαζουν, και να μην υπαρχουν κενα στις ακρες των δαχτυλων ....

    large απο large π.χ. εχει διαφορά

    κοιτα και rev'it μερια

    (συμβουλεψου το webbikeworld εχει πολλα Reviews & tests)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rev_it_st_pro_race_gloves_silver-white_zoom.jpg 
Προβολές:	491 
Μέγεθος:	20,9 KB 
ID:	203492
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    ρε αγορι εχεις μπει περιπου ενα μηνα εδω μεσα και εχεις ανοιξει ενα σωρο θεματα με τις πιο κουλες αποριες...

    μια θες εξατμισεις για hayabusa χωρις ομως να εχεις hayabusa...

    την αλλη κοιτας για γαντια, χωρις να θες να παρεις γαντια....

    μετα λες ποια ειναι πιο επικινδυνη μοτο για καποιον αρχαριο αναφεροντας ακυρα μηχανακια....


    το θεμα μου ειναι οτι προσπαθεις να μαθεις με λαθος τροπο.
    δεν χρησιμοποιεις καθολου το κουμπακι ευρεση που εχει πανω δεξια
    και θες να μαθεις πολλα πραγματα σε λιγο χρονο...

    χαλαρωσε λιγο και περιορισε τα threads σου...


    και για του λογου του αληθες κοιτα εδω τι θεματα εχεις ανοιξει...
    1. Το αν θα περιορίσω τα θέματα που ανοίγω δεν θα μου το πεις εσύ.

    2. Ρωτάω κυρίως αν παρατήρησες για την ασφάλεια μου και όχι για το πόσο τρέχει το ένα, ή πως κάνουμε σούζα.

    3. Εάν δεν σου αρέσουν τα θέματα που ανοίγω, γιατί κάθεσαι και απαντάς και μάλιστα γράφοντας τόσα πολλά?

    4. Όσο αναζήτηση και να κάνω δεν υπάρχει θέμα το οποίο να λέει για την καλύτερη εξάτμιση σε hayabusa K8. Κάνε και εσύτο ίδιο και θα δεις.

    5. Κατά την δική μου άποψη, πρώτα φοράμε το κράνος, τις μπότες κτλ, κτλ και μετά καβαλάμε, εάν θέλουμε την ζωή μας. Οπότε λίγο άκυρο αυτό που λες πως δεν έχω την μηχανή. Εάν εσύ αγόρασες πρώτα την μηχανή και μετά προφύλαξες το κεφάλι σου, μάλλον εσύ πρέπει να το ψάξεις.

    6. Αφού δεν σου αρέσει τόσο πολύ το είδος των θεμάτων μου, γιατί τα μάζεψες όλα σε ένα Link?

    ΥΓ. Μέσα από τις απορίες μου, λαμβάνω πολύτιμες απαντήσεις. Ένας καλός εξοπλισμός, σε συνδιασμό με μυαλό, αυτοσυγκράτηση, σύνεση και φυσικά τύχη, μπορεί να σώσει τον καθένα μας από πολλά δυσάρεστα. Ακόμα και ένας από τους 50 να μου απαντάει σοβαρά, κάτι κερδίζω.

    Φιλικά όλα αυτά και καλοπροαίρετα.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    spidi φίλε.

    από τα γάντια ξεκίνησε και στα γάντια είναι κορυφή

  11. #11
    katath μη θυμωνεις... Και εγω απορω με αυτα που βλεπω.

    Σε αλλο θεμα λες οτι εισαι απειρος και θελεις να ξεκινησεις απο κατι "μικρο" κ τα αλλα θεματα αφορουν την ασφαλεια μεν, αλλα παντα με δοση υπερβολης.

    Οι "επαγγελματιες" δεν φορανε κατι επειδη ντε και καλα ειναι ποιο ασφαλες.

    Μην τα μελετας ολα τοσο πολυ... κ να βρεις μια ακρη... σε ενα χρονο που θα το σκεφτεσαι ακομα... θα εχουν αλλαξει πολυ τα δεδομενα.


    Μου θυμιζεις τον χοντρο που θελει να παει γυμναστηριο κ καθεται στον καναπε τρωγοντας πατατακια σκεπτομενος τι γαντια κ ποια φορμα θα αγορασει.
    Παρε κατι προχειρο... κ μετα βλεπεις.


    Υγ. Εκτος κ αν αυτα λιγο σε απασχολουν... κ απλα γραφεις-διαβαζεις για να περναει η ωρα, οποτε ισως κακως ασχολουμαστε μαζι σου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    1. Το αν θα περιορίσω τα θέματα που ανοίγω δεν θα μου το πεις εσύ.

    2. Ρωτάω κυρίως αν παρατήρησες για την ασφάλεια μου και όχι για το πόσο τρέχει το ένα, ή πως κάνουμε σούζα.

    3. Εάν δεν σου αρέσουν τα θέματα που ανοίγω, γιατί κάθεσαι και απαντάς και μάλιστα γράφοντας τόσα πολλά?

    4. Όσο αναζήτηση και να κάνω δεν υπάρχει θέμα το οποίο να λέει για την καλύτερη εξάτμιση σε hayabusa K8. Κάνε και εσύτο ίδιο και θα δεις.

    5. Κατά την δική μου άποψη, πρώτα φοράμε το κράνος, τις μπότες κτλ, κτλ και μετά καβαλάμε, εάν θέλουμε την ζωή μας. Οπότε λίγο άκυρο αυτό που λες πως δεν έχω την μηχανή. Εάν εσύ αγόρασες πρώτα την μηχανή και μετά προφύλαξες το κεφάλι σου, μάλλον εσύ πρέπει να το ψάξεις.

    6. Αφού δεν σου αρέσει τόσο πολύ το είδος των θεμάτων μου, γιατί τα μάζεψες όλα σε ένα Link?

    ΥΓ. Μέσα από τις απορίες μου, λαμβάνω πολύτιμες απαντήσεις. Ένας καλός εξοπλισμός, σε συνδιασμό με μυαλό, αυτοσυγκράτηση, σύνεση και φυσικά τύχη, μπορεί να σώσει τον καθένα μας από πολλά δυσάρεστα. Ακόμα και ένας από τους 50 να μου απαντάει σοβαρά, κάτι κερδίζω.

    Φιλικά όλα αυτά και καλοπροαίρετα.

    παρεξηγησες το υφος μου.
    δεν ειπα οτι δεν θελω να βοηθησω (με οποιο τροπο μπορω)
    ουτε σου ειπα οτι ρωτας μ@λακιες (π.χ. πως κανουμε σουζες)

    ευλογες οι αποριες σου αλλα το κανεις με λαθος τροπο.
    το forum (δοξα τον Θεο) ειναι αρκετα μεγαλο και με πολλες πληροφοριες. και απο θεμα εξοπλισμου και απο θεμα μηχανακιων και συγκρισεων. αρκει να ψαξεις.

    εσυ ανοιγεις αλλο θεμα με σκοπο να παρεις περιπου "πληρωμενες" απαντησεις.

    επισης δεν τα μαζεψα τα θεματα σου σε ενα λινκ. απλα χρησιμοποιησα το κουμπακι που σου ειπα να χρησιμοποιησεις και εσυ δλδ την ευρεση βαζοντας το username σου...


    και εγω με φιλικο και καλοπροαιρετο υφος..

  13. #13
    Γράφεις στην αρχή του θέματος ότι θες γάντια για πίστα και δεν ενδιαφέρεσαι για την αγορά τους.

    Μετά διευκρινίζεις ότι ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις γάντια και η χρήση της πίστας δεν σε ενδιαφέρει.


    Δεν πιστεύεις και συ ότι είναι λάθος ο τρόπος που γράφεις?

    τεσπα,

    ο SVX σου έχει προτείνει ωραία γαντάκια και συμφωνώ μαζί του, απλά και γω θα ήθελα να σου διευκρινίσω ότι στα γάντια που θα δεις πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν χοντρά για πολύ κρύο, καλοκαιρινά και γάντια για μικτές συνθήκες.

    Όσο πιο χοντρά είναι τα γάντια τόσο σε προστατεύουν από το κρύο αλλά έχουν χειρότερη αίσθηση, οπότε ανάλογα η χρήση που θα κάνεις καλό είναι να διαλέξεις και τα ανάλογα.

    αυτά που είναι για πίστα δεν σημαίνει ότι είναι τα καλύτερα για την χρήση που τα θέλεις εσύ.

    Εγώ σου προτείνω να πάρεις 2 ζευγάρια τουλάχιστον (καλοκαιρινά και χειμερινά αλλά όχι για πολύ κρύο ώστε να έχουν καλή αίσθηση)

  14. #14
    Φίλε μου καλημέρα!και εγώ το ίδιο θέμα είχα γτ λόγο δυο πτώσεων και μετά από ράγισμα σκαφοειδούς ήθελα απλά να έχω το καλύτερο,όσο είναι δυνατόν γάντι.

    Κατέληξα στα DAINESE full metal racer.

    Εντυπώσεις μέχρι τώρα πολύ καλές.

    Βέβαια στο πολύ κρύο πεθαίνεις λίγο (είναι πιο καλοκαιρινό γαντάκι..)

    και τέρμα καλοκαίρι ιδρώνεις λόγο του δέρματος,αλλά για αυτό που τα ήθελα δεν εχω κανένα πρόβλημα να κάνω αυτές τις παραχβρήσεις.

    http://www.dainese.com/us_en/motorbi...nazione_uso=45

    http://www.motocard.com/en/gloves/gl...l_metal_n.aspx


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    [...]
    katath, αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε ειναι οτι τις, εύλογες και καλοδεχούμενες απορίες σου, τις έχουν ρωτήσει ήδη πολλοι άλλοι και έχουν, στο μετρο του δυνατου, απαντηθεί.

    Η γνώση υπάρχει, ψάξε λιγο μην τα θες όλα έτοιμα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ
    από Πολυμήχανος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 10:29
  2. Γάντια για (πολύ) κρύο
    από gtheof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2006, 18:34
  3. Vfr 400 για πίστα
    από bookman στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 22:00
  4. Στολή για Πίστα - Ενοικίαση?
    από stavrobeis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF