Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Honda CBF 600 vs Suzuki GSF 650 S (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128

    Honda CBF 600 vs Suzuki GSF 650 S (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!)

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

    Ζητώ συγνώμη αν είμαι σε λάθος μέρος του Forum για την ερώτηση που θα κάνω. Παρακαλώ να με κατευθύνετε αλλού αν κάνω λάθος.

    Η ερώτηση απλή: Αν γνωρίζετε τα μηχανάκια παρακαλώ την γνώμη σας, γενικότερα ή και ειδικότερα αν θέλετε. Δεν γνωρίζω την κατηγορία. Προέρχομαι από μικρά on-off (tenere 660, F650) και σήμερα με πάπια innova 125, αλλά δεν είναι ζωή αυτή..

    Βλέπω ότι τα μοτο έχουν πολλά κοινά σημεία όπως επίσης και μεγάλη διαφορά στην τιμή. Ψάχνω για μεταχειρισμένο 5ετίας. Υπάρχει σκελετός στο ντουλάπι; Τι να προσέξω; Θέλω οποσδήποτε injection αλλά όχι απαραίτητα ABS.

    Ξεκίνησα αρχικά για V-strom (και πολύ λιγότερο για Transalp) αλλά κάτι οι τιμές της 5ετίας (από 2007-8 και μετά), κάτι που μου κάνει κλικ και η παραπάνω κατηγορία, έφτασα να ψάχνομαι για CBF και Bandit.

    Η καψούρα μου είναι οι Αφρικάνες, αλλά...Επίσης, αν είχα τα φράγκα σήμερα θα ξαναέπερνα το τενεκέ μου πίσω (μοντέλο 2009) που αναγκάστηκα να πουλήσω. Τεσπα.

    Σας ευχαριστώ, το ξέρω σας κούρασα. Χρόνια πολλά σε όλους.
    Τελευταία τροποποίηση από tkata; 19/04/2012 στις 16:24.

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    και τα 2 πολυ καλα.παρε οποιο σου αρεσει.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Από πότε είναι ψεκαστά τα 2 μοτό; Κανά site με τεχνικά;
    Επίσης σε περίπτωση που δεν με χωράνε τα μοτο και πάω σε πιο όρθιο αλλά παλιό, η Αφρικάνες λένε; Δεν έχω πρόβλημα να την παντρευτώ αλλά με προβληματίζει η ηλικία τους. Δεν θέλω να περάσω τα 2.500 ευρό σε καμία περίπτωση και δεν λέει να χώνω συνέχεια. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις. Θέλω να με πηγαίνει με αξιοπιστία και να μην είναι ζημιάρα.

  4. #4
    CBF 600 ψεκαστό από 2008 ( άσπρο μοτέρ)
    BANDIT 650 ψεκαστά

    2500 € λίγα για το ψεκαστό CBF

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    με 2500€ δεν παιρνεις κανενα απο τα δυο σε injection. Απλα δεν γινεται. Με 3500€ ισως κατι κανεις.

    Το bandit 650 εβγαινε 2005-2007 με καρμπυρατερ και ο κινητηρας ηταν μαυρος. Απο μεσα 2007 και μετα ειναι Injection και φοραει τον γκρι κινητηρα (και ειναι και 15 κιλα βαρυτερο). Δε θα με χαλαγε το καρμπ bandit, το εχω οδηγησει. Επισης δεν καιει. Το cbf απ την αλλη μην παρεις το καρμπ γιατι εκαιγε τον ποπο του (7-8λ ανα 100) ειτε το πηγαινες αργα ειτε γρηγορα. Αλλα και το cbf το ψεκαστο κοστιζει πολυ πανω απο 2500.

    Μηπως να ψαξεις αλλη μηχανη με 2500€ ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Αυτό βλέπω και εγώ τώρα που ψάχνω ότι είναι λίγα. Ίσως το δω σε παλιότερο bandit.
    Ξέρω οτι ζητάω πολλά αλλά αφού το μπατζετ είναι εκεί μέχρι 2.500 μπορεί να πάω ξανά σε μονοκύλινδρο αν βρω ψεκασμό με τα φράγκα αυτά, οπότε μιας και ασχοληθήκατε και μαζί μου, μήπως να ρωτήσω και κάτι ακόμά:
    F650
    Pegaso
    Freewind
    Είναι το ίδιο μηχανάκι ή εγώ είμαι τρελός; Το πρώτο το είχα, μεταχειρισμένο, είμουν άτυχος εγώ μάλλον γιατί αλλιώς δεν δικαιολογείται το όνομα που έχει η εταιρία. Το μηχανάκι ήταν μπουρδέλο, τα ηλεκτρικά ήταν σάπια όπου και να ακουμπούσες. Για να μην πω για τα κομπλερ μιζας, το κιβώτιο, και άλλα (πάντος από θέση οδήγησης, στήσιμο και σπιρτάδα ήταν πάρα πολύ καλό και στιβαρό). Ίσως είμουν άτυχος. Τεσπα. Ρωτάω επειδή βρίσκω τα παραπάνω με 1500-2000. Να πάω σε GS650 από το 2002 και μετά kai Pegasso που είναι ψεκασμός, ή θα μπλέξω με χειρότερο μπουρδέλο; Να πάω στο bandit με καρμπ, να αλλάξω και στιλ μηχανής;;;
    ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Τρανσαλπάκι του 1998 και μετά ότι πάρω με 2500;;; Βλέπω και σε καλή τιμή το Φειζερ του 98-99, ξέρω δεν είναι ψεκαστά αλλά αν δεν καίνε τα μαλιά τους...;; Θα μου πεις τι σχέση έχει το φουντούρο με το φαιζερ - καμία. Στα μάτια μου όμως είναι μηχανάκια που μου αρέσουν όσα ανέφερα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ελπίζω σύντομα να τα λέμε στους δρόμους ξανά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    πολύ καλός φίλος πουλάει προσεγμενο αψεγαδιαστο φουντουρο στα λεφτά σου ....αν σε ενδιαφέρει σε φέρνω σε επαφή ....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Πες τίποτα παραπάνω. Μοντέλο, χλμ, κλπ. Έχω καεί από φουντουράκι. Δεν λέω για τον φίλο σου! Μου αρέσει το μοτο αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός. Το βλέπω όμως. Ευχαρίστως να το ακούσω. Ευχαριστώ.

  10. #10
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Δεν ξέρω αν το χρειάζεσαι το μηχανάκι άμεσα αλλά θα πρότεινα να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις κάτι παραπάνω και να τσιμπήσεις μεταξύ των 2 το bandit 650 εφ όσον αυτό που ζητάς είναι η αξιοπιστία.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Το'πιασες φίλε μου, σε ευχαριστώ. Αξιοπιστία και σχετική οικονομία είναι προτεραιότητα και να μπορούμε να κάνουμε εκδρομές χωρίς πολλά ζόρια με κανά δύο πραγματάκια. Μου αρέσει το bandit και είναι και ψιλοαλήτικο...Ευχαριστώ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    δες εδω:

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/...variant=bandit

    οταν εψαχνα το δικο μου bandit βρηκα πολλα με καρμπυρατερ. Για μενα αξιζει να παρεις το μοντελο 2005 και μετα κι ας ειναι καρμπ αρκει να μην ξεπερασεις τα 2500. Σκεψου οτι με 3500 παιρνεις το ψεκαστο και πιθανον με abs + πιο καινουριο.

    Αυτο εδω πχ μου κανει καλη περιπτωση http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1949084/

    Το καλο με το καρμπ ειναι οτι ειναι 15 κιλα πιο ελαφρυ. Το κακο ειναι το ρυθμισμα καθαρισμα καρμπ που και που, αν και δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα τα bandit αυτης της γενιας. Το επισης κακο εινια πως αν το μηχανακι φοραει εξατμιση ειτε θα καιει , ειτε δε θα πηγαινει σωστα, ειτε και τα δυο. Βρες καποιο σε εργοστασιακη μορφη. Καντο ενα test drive, παει καλα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Ευχαριστώ πολύ, την ψάχνω τη δουλειά...θα πάω ή σε bandit καρμπ ή σε DR που μου λένε ότι είναι σκυλί αν δω ότι δεν χωράω και δεν με βολεύει η θέση οδήγησης γιατί έχω συνηθήσει σε όρθια on-off και έχω θέμα με το ύψος. Πάντως θα είναι σούζουκας. Αν βρω τίποτα που με ενδιαφέρει θα το ποστάρω και λέτε καμιά γνώμη όποιος θέλει.

    Ευχαριστώ μάγκες.

Παρόμοια θέματα

  1. suzuki bandit s 650 vs honda cbf 600
    από kpv στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2013, 14:55
  2. Honda Cbf 600 naked (2004) - Suzuki Gsr 600
    από Makedonia_Greek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 21:35
  3. Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?
    από Gazer στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 18:58
  4. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  5. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF