Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Φενεός-Λίμνη Δόξας πληροφορίες

  1. #1

    Φενεός-Λίμνη Δόξας πληροφορίες

    Καλησπέρα και πάλι τώρα που ανοίξαμε ,

    Το Σάββατο ή την Κυριακή,θέλω να πάω προς τη Λίμνη Τσιβλού κτλ.
    Ποια είναι η διαδρομή με τη λιγότερη Εθνική,λίγο που πρόλαβα να δω στο viamichelin με πάει απο Ξυλόκαστρο-Δερβένι...
    Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη με χαρά,σκέφτομαι για καφεδάκι και πικνικ στη φύση

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Θάλεια, μπορείς να πας κι απο φενεό, κλειτορεία κλπ αλλά ο δρόμος είναι στροφιλιστός και μακρύτερος.... απο Αιγείρα είναι πολύ πιο κοντά αλλά εξίσου στροφιλιστός....


    Αν πας μόνη (μία μηχανή δλδ) προτίμησε να ζεστάνει λιγο ο καιρός....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    explain στροφιλιστός

    Εννοείς να μην το προτιμήσω σαν διαδρομή γενικότερα αυτή τη περίοδο ή να μην προτιμήσω αυτή που μου λές?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Λιμνη δοξης ή Τσιβλου?ειναι διαφορετικη η θεση τους
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
    explain στροφιλιστός

    Εννοείς να μην το προτιμήσω σαν διαδρομή γενικότερα αυτή τη περίοδο ή να μην προτιμήσω αυτή που μου λές?
    εχμμμμμ 1η-2α συνέχεια.... (με το που θα αφήσεις την εθνική δλδ)

    Ε ορεινό είναι το μέρος, ολο και κανα χιονακι θα έχει.... και σιγουρα νερά στο δρόμο.

    Άσε που αυτό το Σαββατο θα βρέχει...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
    Λιμνη δοξης ή Τσιβλου?ειναι διαφορετικη η θεση τους
    Σωστός... τωρα το είδα!

    Plz define noble

    Edit : Στην δόξης εχω την εντύπωση ότι δεν φτάνει άσφαλτος.... έχω χρόνια να παω όμως.... όχι ότι θα εστρωσαν ασφαλτο για τα 10 αυτοκίνητα το χρονο
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Είχα την εντύπωση οτι είναι εκεί κοντά και οι δύο λίμνες ,Λίμνη Δόξης λοιπόν.
    1η 2α πάω παντου .
    Θα είμαι δικάβαλο μάλλον και προτιμώ ν αποφύγω τη βαρετή εθνική,ποιές επιλογές έχω?

    χιονάκι ε? βροχή?

  8. #8
    Λιμνη Δόξας πολύ δυσκολα θα βρεις χιόνι, μην ακους τι λέει ο ασχετος

    Μια ωραία διαδρομή αλλα με ΜΠΟΛΙΚΟ στροφιλίκι για εκει, ειναι απο εθνική Τριπόλεως μεχρι Σπαθοβούνι (90 χλμ εθνικής) και μετα Νεμέα, Ψαρι, Στυμφαλία, Καστανιά, Γκουρα, Φενεό.

    Επιστροφή απο Δερβένι ή απο Τρικαλα.

    edit: Για λίμνη ΔοξΗς , χωμα έχει αν πας απο Αρχαιο Φενεό. Απο Γκούρα έχει κανονικά άσφαλτο που κανει και τον κυκλο.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Πριν δυο χρόνια είχα πάει εκεί εκδρομή με ένα κλαμπ, η διαδρομή που ακολουθήσαμε στο πήγαινε ήταν αυτή ΕΔΩ. Στο γύρνα πήραμε άλλη διαδρομή και καταλήξαμε να βγούμε στο Δερβάνι.

    Είχαμε πάει Γενάρη και αυτό που θυμάμαι είναι ότι πέσαμε σε ομίχλη στη Στυμφαλία. Άσφαλτος φτάνει μέχρι τη λίμνη.

    Από κάτω ήταν η Στυμφαλία, περάσαμε σε ένα κομμάτι μέσα από την ομίχλη:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1180683sm.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	223524
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  10. #10
    Captain είσαι ο άνθρωπος μου .
    Νίκο μου
    Βlonde details παω απο Εθνική και μετά?:rotflmao:
    (Τρίπολη-Σπαθοβούνι-Νεμέα, Ψαρι, Στυμφαλία, Καστανιά, Γκουρα, Φενεό?)

    δεν ξέρω να χρησιμοποιω το viamichelin τελικά

    Επειδή θα είμαι δικάβαλο προτιμώ να απολαύσω στροφιλίκι,παρά τον αέρα στ αυτιά μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Προσοχη μονο γιατι σε αρκετα σημεια εχει χωματα πανω σε στροφες και επισης εχει προβλεψει κακοκαιριας, και εκει σιγουρα θα εχει οποτε απαραιτητα αδιαβροχα..

    http://www.mototraveldest.com/forum/...php?f=32&t=178
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Το περασμένο Σάββατο πήγα.
    Από Κιάτο.
    Σύνολο, αν θυμάμαι καλά, καμιά 160αριά χιλιόμετρα από Σκαραμαγκά.
    Πολύ όμορφη διαδρομή και ο δρόμος πάει μέχρι την λίμνη.
    Ακόμα και περιμετρικά, πάνω από το φράγμα.
    Γύρω από την λίμνη έχει πολλά παγκάκια-τραπέζια για πικνικ όπως λες.
    Κάτω, στο χωριό, προς Λεβίδι, στα 2 το πολύ χιλιόμετρα, έχει και ένα πέτρινο ταβερνάκι στα δεξιά σου με προαύλιο χώρο.
    Θα το καταλάβεις σίγουρα γιατί εκεί ο δρόμος κάνει ένα άνοιγμα και παρκάρουν αυτοκίνητα.
    Εκεί έφαγα ίσως το καλύτερο κοντοσούβλι που έχω φάει ποτέ μου.
    Μετά, ωραία επιστροφή έχει από Λεβίδι να θες, ή τον ίδιο δρόμο.
    Δυστυχώς όμως, το πιο πιθανό είναι να έχεις μια ψιλή βροχή.
    Για χιόνι, το ΑΠΟΚΛΕΊΩ!!!
    Αυτά...
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
    Επειδή θα είμαι δικάβαλο προτιμώ να απολαύσω στροφιλίκι,παρά τον αέρα στ αυτιά μου
    Ξεκινα απο κατι πιο κοντινο παντως
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
    Το περασμένο Σάββατο πήγα.
    Από Κιάτο.
    Σύνολο, αν θυμάμαι καλά, καμιά 160αριά χιλιόμετρα από Σκαραμαγκά.
    Πολύ όμορφη διαδρομή και ο δρόμος πάει μέχρι την λίμνη.
    Ακόμα και περιμετρικά, πάνω από το φράγμα.
    Γύρω από την λίμνη έχει πολλά παγκάκια-τραπέζια για πικνικ όπως λες.
    Κάτω, στο χωριό, προς Λεβίδι, στα 2 το πολύ χιλιόμετρα, έχει και ένα πέτρινο ταβερνάκι στα δεξιά σου με προαύλιο χώρο.
    Θα το καταλάβεις σίγουρα γιατί εκεί ο δρόμος κάνει ένα άνοιγμα και παρκάρουν αυτοκίνητα.
    Εκεί έφαγα ίσως το καλύτερο κοντοσούβλι που έχω φάει ποτέ μου.
    Μετά, ωραία επιστροφή έχει από Λεβίδι να θες, ή τον ίδιο δρόμο.
    Δυστυχώς όμως, το πιο πιθανό είναι να έχεις μια ψιλή βροχή.
    Για χιόνι, το ΑΠΟΚΛΕΊΩ!!!
    Αυτά...

    Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να σου στείλω π.μ.!
    Σ ευχαριστώ!Τέλεια για τα παγκάκια,κάπως έτσι το φανταζόμουν,μην σου πω και κατάχαμα γύρω απο τη λίμνη.
    Αν το πάει για βροχή θα το αναβάλω για άλλο Σαβ/κο μιας και δικάβαλο δεν το πολυπροτιμώ.Το poseidon πάντως δίνει βροχή την Κυριακή

  15. #15
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Χιόνια έχει μόνο η πίσω Ζήρια (την βλέπω κάθε μέρα από την αυλή ), ωστόσο έχε το νου σου γιατί το ΣΚ ο καιρός θα χαλάσει.
    Προτεινόμενη διαδρομή; Ξύπνημα αρκετά πρωϊ, παλαιά εθνική Αθηνών - Κορίνθου και μετά τον Ισθμό βγαίνεις στη νέα Κορίνθου - Πατρών (για λίγο, μην ανησυχείς!) Έξοδος προς αρχαία Κόρινθο και κάνετε μια στάση στη πλατεία - πεζόδρομο της αρχαίας Κορίνθου για καφέ, που είναι μακράν το ομορφότερο σημείο (από Λουτράκια, Βραχάτια κτλ-κτλ "ανεπτυγμένα")

    Βγαίνεις στην παλαία Κορίνθου - Πατρών μέχρι το Κιάτο, όπου και στρίβεις αριστέρα για Στυμφαλία - Γκούρα. Ωραίος επαρχιακός δρόμος με ανοιχτό στροφιλίκι στην αρχή. Περνάς Σούλι - Καίσαρι - Κεφαλάρι και στους Καλίανους κάνεις δεξιά, συνεχίζοντας για Κιόνια - Καρτέρι. Ανάμεσα στα Κιόνια και στο Καρτέρι βρίσκεται η Λίμνη Στυμφαλία, όπου σύμφωνα με τον μύθο, ο Οδυσσέας είχε σκοτώσει τον κίτρινο Power Ranger. Έχει πολύ νερό αυτή την εποχή, αξίχει μια στάση για την θέα. Συνεχίζομτας, με το που φτάσεις στο χωριό Λαύκα, έχεις δύο επιλογές: Είτε συνεχίζεις στο κύριο δρόμο για Καστανία, με πολύ κλειστό και ανηφορικό στροφιλίκι, είτε μπάινεις στο χωριό και παίρνεις το νέο δρόμο που έχουν ανοίξει στη πλαγια του βουνού στα αριστερά σου, ο οποίος είναι καρφί ευθεία αλλά ενδέχεται σε ορισμένα σημεία να συναντήσεις λάσπη (όχι τίποτα τραγικό πάντως), Με την παράκαμψη από Λαύκα γλυτώεις κανά 20 λεπτό. Μετά συνεχίζεις όλο ευθεία για Μοσία και έχεις θέα στα αριστερά σου την κοιλάδα του (της) Φενεού. Στο χωριό Μεσινό κάνεις αριστερά για αρχαία Φενεό και επειδή έχει ένα μπλέξιμο για να βγεις στη λίμνη Δόξα, κάνε παντού δεξιά στις διχάλες...βουαλά βγήκες στη λίμνη (η οποία έχει ασφαλτοστρωθεί περιμετρικά)

    Τι επιλογές έχεις σε αυτό το σημείο; Πας μια επίσκεψη στο μοναστήρι του Αϊ Γιώργη για να σε κεράσουν γλυκό του κουταλιού και να δεις τις αίθουσες που λειτουργούσε κρυφο σχολειό. (5 λεπτά από τη λίμνη είναι με άσφαλτο). Κάθεσαι για -εκπληκτικό- φαγητό και τρομερή θέα στον Σταίκο, αλλά να ξέρεις ότι είναι τσιμπημένες οι τιμές. Αν έχεις on-off και βαστάς, πας στο φράγμα της λίμνης και παίρνεις τον χωματόδρομο στην άκρη του για να βγεις στη γραφική Ζαρούχλα. Πρόκειται για μια από τις ομορφότερες εκτός δρόμου διαδρομές που υπάρχουν, αλλά:

    -Είναι πάρα πολύ πιθανόν να έχει λάσπη - γρανίτα και χιόνι σε βαθμό απαγορευτικό (ρώτα σε κανά χωρίο αν βγαίνει)
    -Θέλει λίγο προσοχή στις διακλαδώσεις γιατί είναι μπέρδεμα
    -Μετά να ξέρεις ότι θα γυρίσεις από Ακράτα και θα φας τη καρμανιόλα Πατρών - Κορίνθου στην μάπα.

    Αυτά, καλά να περάσεις!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λιμνη Τσιβλου,Φενεος,λιμνη Δοξα!
    από 950dim στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2009, 20:53
  2. Φενεος - Λιμνη Δοξας (3/4/05)
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 155
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 22:34
  3. Στυμφαλία - λ. Δόξας - Φενεός (3/12/05)
    από SF στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 10:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF