Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Κινητό

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223

    Κινητό

    Χθες Σάββατο οδήγησα από Γλυφάδα-Γκάζι-Γλυφάδα και διαπίστωσα ότι το 70% των οδηγών, μιλούσαν ή έστελναν μήνυμα στο κινητό! Είδα και σκουτεράκηδες να κάνουν το ίδιο! Ο καλύτερος όλων, ένας νεαρός "οδηγός" αυτοκινήτου στη λεωφόρο Ποσειδώνος το πρωί που πήγαινε με 20 χιλιόμετρα δεξιά, γιατί φυσικά μιλούσε, τον πέρασα με ποδήλατο ενώ είχε δημιουργήσει μια ουρά πίσω του 100 μέτρα!

    Καλό είναι να έχουμε τα παραπάνω υπ όψην μας όταν οδηγούμε!

  2. #2
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    ειδικοί κανόνες για τους οδηγούς ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσυκλετών

    Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσυκλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:
    α) Να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα.
    β) Να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα.
    γ) Να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματός τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού.
    δ) Να κινούνται ανά δύο ή και περισσότεροι παράλληλα.
    ε) Να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί.
    στ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από την διάταξη αυτή εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης, φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή απόσταση μεταξύ των οδηγών ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών ή μεταξύ των οδηγών οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψηφίων οδηγών.
    ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο εν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
    η) Να κρατούν το τιμόνι, όταν οδηγούν, με το ένα χέρι, εκτός της περίπτωσης που δίνουν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ. (Άρθρο 40 παρ. 1,2 Κ.Ο.Κ.)

  3. #3

    Re: ειδικοί κανόνες για τους οδηγούς ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσυκλετών

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσυκλετών και τρίτροχων οχημάτων, απαγορεύεται:
    α) Να ρυμουλκούνται από άλλο όχημα.
    β) Να ρυμουλκούν ή ωθούν διάφορα αντικείμενα.
    γ) Να μεταφέρουν αντικείμενα, τα οποία εμποδίζουν την οδήγηση του οχήματός τους ή εκθέτουν σε κίνδυνο τους λοιπούς χρήστες της οδού.
    δ) Να κινούνται ανά δύο ή και περισσότεροι παράλληλα.
    ε) Να σύρουν μαζί τους ζώα δεμένα με λουρί.
    στ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές. Από την διάταξη αυτή εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής ακρόασης, φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία σε μικρή απόσταση μεταξύ των οδηγών ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών ή μεταξύ των οδηγών οχημάτων αυτών και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσυκλετών και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της εξέτασης των υποψηφίων οδηγών.
    ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο εν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
    η) Να κρατούν το τιμόνι, όταν οδηγούν, με το ένα χέρι, εκτός της περίπτωσης που δίνουν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ. (Άρθρο 40 παρ. 1,2 Κ.Ο.Κ.)
    θ) Να περιστρέφουν το τιμόνι του οχήματός τους χρησιμοποιώντας το πέμπτο άκρο τους εξαιρουμένης της κεφαλής και κατευθύνοντάς το αναλόγως!

    ΥΓ. Το τι προβλέπεται το ξέρουμε, το τι γίνεται, δυστηχώς, επίσης!
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  4. #4
    ο κουτακιας που μιλαει στο κινητο παει στο δι@λο (αν και δεν κοστιζει τιποτα ενα hands free ωστε να γινει ανθρωπος καποτε) αλλα αυτος που οδηγει δικυκλο τι σκ@τ@ εχει στο κεφαλι του κ δεν μπορει ν αφησει για λιγο το κινητο του?? παντως οχι κρανος...
    PLAYING WITH US.. ALWAYS DANGEROUS

  5. #5
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Μπουρδες. Η ουσια ειναι να εχουμε το νου μας στην οδηγηση.Δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαστε ανικανοι να κανουμε δυο πραματα μαζι. Και γιατι να μην απαγορευεται να τρωμε/πινουμε/καπνιζουμε μεσα στο αμαξι (που τα θεωρω ολα πολυ πιο επικινδυνα απ το κινητο με την εννοια οτι ολα αυτα μας απασχολουν τα χερια) αλλα να απαγορευεται το κινητο που μας απασχολει τη σκεψη; Μ αλλα λογια, πρεπει να απαγορευεται να μιλαμε και στους συνεπιβατες μας, για να εχουμε το νου μας αποκλειστικα στο δρομο και να μας παιρνει ο υπνος...
    Εγω προσωπικα (σαν επαγγελματιας οδηγος με πανω απο 1.000.000 χιλιομετρα στο ενεργητικο μου) δεν εχω κινδυνεψει ποτε μα ποτε (ουτε εχω προκαλεσει κινδυνο σε αλλους) λογο κινητου.
    Αντιθετως εχω κινδυνεψει παρα πολλες φορες απο τσιγαρο (να μου πεσει στο καθισμα και να ψαχνομαι), αλλα και απο φαι και καφε.
    Αρα λοιπον η ουσια δεν ειναι τι κανεις οταν οδηγας, αλλα που εχεις το νου σου. Και σ αυτο ευθυνεται η γραψαρχιδιαση του Ελληναρα προς τους απεναντι του.
    Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    .........
    Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.
    οκ αδερφε.δεν θα ακουσουμε τις ερευνες αλλα εσενα!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    Δεν ειναι στους Sex pistols η αληθεια;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Δεν ειναι στους Sex pistols η αληθεια;
    Αυτή ΕΙΝΑΙ η αλήθεια. Δεν είπε όμως που ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.


    Δικηγόρος έπρεπε να γίνω ...
    Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η πατρίδα σου για σένα, ρώτα τι φαΐ υπάρχει στη κουζίνα
    (Λουκ. ιβ΄, 16-21)


    Θα πάρω μηχανή ... του χρόνου ! :a47:

  9. #9
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Μπουρδες. Η ουσια ειναι να εχουμε το νου μας στην οδηγηση.Δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαστε ανικανοι να κανουμε δυο πραματα μαζι. Και γιατι να μην απαγορευεται να τρωμε/πινουμε/καπνιζουμε μεσα στο αμαξι (που τα θεωρω ολα πολυ πιο επικινδυνα απ το κινητο με την εννοια οτι ολα αυτα μας απασχολουν τα χερια) αλλα να απαγορευεται το κινητο που μας απασχολει τη σκεψη; Μ αλλα λογια, πρεπει να απαγορευεται να μιλαμε και στους συνεπιβατες μας, για να εχουμε το νου μας αποκλειστικα στο δρομο και να μας παιρνει ο υπνος...
    Εγω προσωπικα (σαν επαγγελματιας οδηγος με πανω απο 1.000.000 χιλιομετρα στο ενεργητικο μου) δεν εχω κινδυνεψει ποτε μα ποτε (ουτε εχω προκαλεσει κινδυνο σε αλλους) λογο κινητου.
    Αντιθετως εχω κινδυνεψει παρα πολλες φορες απο τσιγαρο (να μου πεσει στο καθισμα και να ψαχνομαι), αλλα και απο φαι και καφε.
    Αρα λοιπον η ουσια δεν ειναι τι κανεις οταν οδηγας, αλλα που εχεις το νου σου. Και σ αυτο ευθυνεται η γραψαρχιδιαση του Ελληναρα προς τους απεναντι του.
    Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.

    Τι επιβάλλεται να έχει ένας οδηγός κάθε κινούμενου οχήματος
    -----------------------------------------------------------------------------
    Ο οδηγός επιβάλλεται να έχει την, κατά τις σχετικές διατάξεις, προβλεπόμενη άδεια οδήγησης και τη αναγκαία σωματική και διανοητική ικανότητα και να βρίσκεται σε κατάλληλη κατάσταση για να οδηγεί, οφείλει δε κατά τον χρόνο της οδήγησης να είναι σε θέση να ελέγχει το όχημά του. Ο οδηγός κάθε οχήματος υποχρεούται να έχει πλήρη ελευθερία των κινήσεών του, για να ενεργεί ελεύθερα τους αναγκαίους χειρισμούς (Άρθρο 13 παρ. 2 Κ.Ο.Κ).
    Επιπλέον ο οδηγός υποχρεούται όταν οδηγεί να έχει μαζί του (να φέρει) και το τυχόν απαιτούμενο πιστοποιητικό επαγγελματικής ικανότητας, την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος και το αποδεικτικό ασφάλισης του οχήματος (αν επιβάλλεται η ασφάλισή του) (Άρθρο 100 παρ. 1 Κ.Ο.Κ.)

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Μπουρδες. ...


    Σας αρεσει δε σας αρεσει, αυτη ειναι η αληθεια. Τελος.
    νταξ μαν, αυτοί που κάνουν μελέτες δεν ξέρουν τι τους γίνεται ...

    λινκ 1

    λινκ 2

  11. #11
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Θα παρακαλούσα να μην αποπαίρνετε τον Africaptan.
    Ως επαγγελματίας που είναι, είμαι σίγουρος ότι χρησιμοποιεί "μπλε δόντι" για το κινητό του έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί και τα 2 του χέρια για να οδηγήσει με ασφάλεια.
    Επίσης είμαι σίγουρος ότι όταν θέλει να βρει μία επαφή για να πάρει ένα τηλέφωνο, κάνει στην άκρη του δρόμου και σταματάει για να μη συνεχίσει να οδηγεί με τα μάτια στο κινητό αντί για το δρόμο!
    Φυσικά το ίδιο κάνει και όταν θέλει να στείλει ένα μνμ ή όταν θέλει να διαβάσει ένα μνμ που κάποιος του έστειλε!
    Όσο για τις έρευνες, μαλακίες λένε!
    Εγώ που πίνω τον άμπακο τόσα χρόνια, δεν έχω τρακάρει και ούτε έχω δημιουργήσει ατύχημα! χικ!!!

    988
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Μπουρδες. Η ουσια ειναι να εχουμε το νου μας στην οδηγηση.Δεν μπορω να δεχτω οτι ειμαστε ανικανοι να κανουμε δυο πραματα μαζι.
    [...]
    Είμαστε. Μέχρι την ταχύτητα των 20km/h (μέγιστη πεζός) τα βλέπεις όλα. Μετά αρχίζεις και χάνεις πράγματα και επικεντρώνεσαι μόνο σε όσα θεωρεί ο εγκέφαλος σου χρήσιμα για αυτό που κάνεις.

    Όταν οδηγάς σε ένα στενό δεν προσέχεις τι χρώμα έχουν τα αμάξια, τις γλάστρες στα μπαλκόνια, μια ωραία εξώπορτα. Όλα αυτά πεζός τα βλέπεις.

    Για να πεισθείς δες το παρακάτω βίντεο.

    http://www.youtube.com/watch?v=IGQmd...eature=related


    Υ.Γ.: ψάξ' το ως τύφλωση απροσεξίας
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Είμαστε. Μέχρι την ταχύτητα των 20km/h (μέγιστη πεζός) τα βλέπεις όλα. Μετά αρχίζεις και χάνεις πράγματα και επικεντρώνεσαι μόνο σε όσα θεωρεί ο εγκέφαλος σου χρήσιμα για αυτό που κάνεις.

    Όταν οδηγάς σε ένα στενό δεν προσέχεις τι χρώμα έχουν τα αμάξια, τις γλάστρες στα μπαλκόνια, μια ωραία εξώπορτα. Όλα αυτά πεζός τα βλέπεις.

    Για να πεισθείς δες το παρακάτω βίντεο.

    http://www.youtube.com/watch?v=IGQmd...eature=related


    Υ.Γ.: ψάξ' το ως τύφλωση απροσεξίας
    δεν συνδέονται απαραίτητα αυτά τα δυο, ταχύτητα μέχρι 20 και τύφλωση απροσεξίας. Το 2ο το παθαίνουμε ακόμα και ακίνητοι (βλ. το πείραμα του γορίλα) λινκ

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Είμαστε. Μέχρι την ταχύτητα των 20km/h (μέγιστη πεζός) τα βλέπεις όλα. ......
    20 χλμ την ώρα δεν είσαι πεζός.... ο Κεντέρης είσαι! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Ή δείτε αυτό , να πάρουμε επιτέλους γραμμή τι κανει μια στιγμή απροσεξίας! Ειτε με το κινητό στο χέρι, είτε δίτροχοι, είτε τετράτροχοι, είτε πολύτροχοι!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βάση για κινητό τηλέφωνο στο τιμόνι
    από island στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2017, 15:50
  2. Βοήθεια με κινητό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2005, 18:26
  3. Ελλάδα πρώτη στην Ευρώπη σε γραπτά μηνύματα από κινητό
    από free rider στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2004, 10:23
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF