Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Πόνος στην μέση

  1. #1

    Πόνος στην μέση

    Είμαι κάτοχος ένος vstrom 650 εδώ και 2 μισι χρόνια και απο την πρώτη μέρα που το πήρα δεν έχω καταφέρει να βολευτώ. Στην αρχή με ενοχλούσε το ύψος.. (χαμληλωσα την σέλα - ξύρισμα), μετά μου φαινόταν σκληρή (την ξαναέφτιαξα σε ανατομική με gel) και το πρόβλημα σέλας λύθηκε. Μετά μου φαινόταν το τιμόνι αρκετά μακριά.. έβαλα αποστάτες πίσω και πάνω. Τους κράτησα 5-6 μήνες μετά τους έβγαλα γιατί δεν μου άρεσε η αίσθηση στο στρίψιμο. Πάλι όμως μου φαινόταν πολύ μακρία το τιμόνι και με χάλαγε η κλίση που έκανε προς τα μέσα στα άκρα του. Άλλαξα τιμόνι με άλλο πιό ίσιο και πιό χαμηλό και ξαναέβαλα τους αποστάτες για να έρθει λίγο προς τα μένα μίας και μειώθηκε η κλίση. Το έχω 4 μήνες έτσι αλλά σχεδόν σε όλες τις άλλαγές έχω πόνο στην μέση της πλάτης μετά απο τα 15 - 20 οδήγησης. Ακούω και διαβάζω απο όλους "Τί άνετο μηχανάκι που είναι το vstrom και πόσο καλή θέση οδήγησης έχει κτλ κτλ" και προβληματίζομαι...

    Έχω μία σκέψη ότι ίσως μία πιο street Μηχανή π.χ fazer, GSX650F να ήταν πιο άνετη γιατί θα με έβαζε σε λίγο πιο σκυφτή θέση με αποτέλεσμα να μην πέφτει το βάρος στην πλάτη. Μου αρέσει το GSX650F παρόλο που ξέρω ότι δεν είναι εμπορικό μηχανάκι και ίσως το παντρευτώ. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση ίσω ο πόνος μεταφερθεί χαμηλά στην μέση.

    Έχει κανένας παρόμιο πρόβλημα ?? Το πρόβλημα βέβαια 95% δεν είναι στο μηχανάκι αλλά δικό μου οπότε θα βάλω στο πρόγραμμα κανένα ραχιαίο.

  2. #2
    εγραψες μια παραγραφο χωρις να μας λες το σημαντικοτερο, το υψος σου κ ηλικια.

    Ποναει η μεση σου κ θα βαλεις ραχιαιο ? Σιγα μη βαλεις κ αρσεις θανατου.

    Το προβλημα ειναι 100% δικο σου παντως

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    φιλαρακι ο οδηγος δεν καθεται στη σελα του συνοδηγου!

    εναλακτικα σου το αγοραζω 3000

    στα σοβαρα:αν δεν ξερεις τι ειδους ραχιαιους να κανεις και με ποιον τροπο το προβλημα θα ενταθει και εκτος απο ραχιαλγια θα αποκτησεις ΚΑΙ οσφυαλγια!
    αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα κακο!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4

    Re: Πόνος στην μέση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTOS80
    Είμαι κάτοχος ένος vstrom 650 εδώ και 2 μισι χρόνια και απο την πρώτη μέρα που το πήρα δεν έχω καταφέρει να βολευτώ. Στην αρχή με ενοχλούσε το ύψος.. (χαμληλωσα την σέλα - ξύρισμα), μετά μου φαινόταν σκληρή (την ξαναέφτιαξα σε ανατομική με gel) και το πρόβλημα σέλας λύθηκε. Μετά μου φαινόταν το τιμόνι αρκετά μακριά.. έβαλα αποστάτες πίσω και πάνω. Τους κράτησα 5-6 μήνες μετά τους έβγαλα γιατί δεν μου άρεσε η αίσθηση στο στρίψιμο. Πάλι όμως μου φαινόταν πολύ μακρία το τιμόνι και με χάλαγε η κλίση που έκανε προς τα μέσα στα άκρα του. Άλλαξα τιμόνι με άλλο πιό ίσιο και πιό χαμηλό και ξαναέβαλα τους αποστάτες για να έρθει λίγο προς τα μένα μίας και μειώθηκε η κλίση. Το έχω 4 μήνες έτσι αλλά σχεδόν σε όλες τις άλλαγές έχω πόνο στην μέση της πλάτης μετά απο τα 15 - 20 οδήγησης. Ακούω και διαβάζω απο όλους "Τί άνετο μηχανάκι που είναι το vstrom και πόσο καλή θέση οδήγησης έχει κτλ κτλ" και προβληματίζομαι...[...]
    Καλυτερα να άλλαζες μηχανακι
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    εγραψες μια παραγραφο χωρις να μας λες το σημαντικοτερο, το υψος σου κ ηλικια.

    Ποναει η μεση σου κ θα βαλεις ραχιαιο ? Σιγα μη βαλεις κ αρσεις θανατου.

    Το προβλημα ειναι 100% δικο σου παντως
    Έχεις δίκιο. ύψος 1,76, κιλά 70 και ηλικία 31. Δεν πονάει η μέση.. πονάει η πλάτη (στην μέση της πλάτης πίσω απο τα πλευρά ας πούμε) και μόνο όταν είμαι πάνω στην μηχανή. Μόλις κατεβαίνω όλα οκ.

  6. #6
    αυτο δεν ειναι μεση... ουτε κατι στα κοκκαλα πιστευω, μην καμπουριαζεις γενικα

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    αυτο δεν ειναι μεση... ουτε κατι στα κοκκαλα πιστευω, μην καμπουριαζεις γενικα
    Αυτό προσπαθώ να κάνω τις ώρες που δεν είμαι στην μηχανή αλλα μόλις ανέβω πάλι τα ίδια. Μέχρι που σκέφτομαι μήπως φταίει το στρώμα του κρεβατιού. Γνώμη γενικά επι του θέματος πιο street μηχανής? Έχει κανείς? Θα είναι πιο άνετη (επειδή θα μπορώ να ρίχνω το βάρος στο ντεπόζιτο) απο το strom ή χειρότερα? Έτσι κ αλλιώς το strom το χρησιμοποιώ μόνο σε άσφαλτο.

  8. #8
    Επειδή έχω και γω πρόβλημα με την μέση μου , να σου πω ότι από την στιγμή που αγόρασα ένα Sportcity 125 για εντός πόλης , η μέση με πέθανε ! Κάθε λακούβα και κάθε σαμαράκι που πέρναγε κάτω από τα φανταστικά αμορτισέρ του και σε συνάρτηση με την φοβερή θέση οδήγησης "κάθομαι σα χέστης" γιατί σε τέτοια σε βάζει , αντιμετώπισα σοβαρότατα προβλήματα .
    Έτσι το αποχωρίστηκα, ξεκίνησα λίγο γυμναστικούλα (όχι ραχιαίους πάντως) και άρχισα να πέρνω το Hornetaki του κοριτσιού ... .. μοντέλο 2000 ... ε είναι η πιο ξεκούραστη θέση που έχω κάτσει σε μοτοσυκλέτα για εντός πόλης .. αυτη η λίγο κυρτή θέση που ούτε σε κουράζει στα χέρια αλλά ούτε κάθεσαι πάνω στην μεση σου , είναι η καλύτερη ..
    Τώρα τι είναι ιδανικό για τον καθένα , είναι σχετικό ..εμένα βόλεψε ..


    Sorry , τώρα είδα ότι γράφεις πόνος στην πλάτη όχι στη μέση . Κοίτα και το στρώμα σου , όχι αυτό που καβαλάς , αυτό που κοιμάσαι , μεγάααλη υπόθεση !
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  9. #9
    Αυτό για τα στριτ μηχανακια ισχυει εν γένει, αλλα θα σου συνιστούσα να δεις ενα γιατρό και να προσδιορίσεις απο πού ακριβώς ερχεται το πρόβλημα και ο πόνος.

    Ότι αλλο και να πούμε εξ' αποστάσεως ειναι παρακινδυνευμένο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTOS80
    Έτσι κ αλλιώς το strom το χρησιμοποιώ μόνο σε άσφαλτο.
    Κακως.. πολύ κακώς...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ........

    Ότι αλλο και να πούμε εξ' αποστάσεως ειναι παρακινδυνευμένο
    να μιλατε για παρτη σας κυριε.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Κακως.. πολύ κακώς...
    αρα αμα μου το πουλησει εμενα θα με πας τη πρωτη μου εντουραδα?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    ωχ ναι. ξεχασα τον e-physiCotherapist
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    αρα αμα μου το πουλησει εμενα θα με πας τη πρωτη μου εντουραδα?
    θα έρθει με το GS του..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    θα έρθει με το GS του..
    της πουτ@ν@ς θα γινει!!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 21:52
  2. 3ήμερο οδοιπορικό στην ΗΠΕΙΡΟ
    από THEOD στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 05:46
  3. Μπουφαν δερματινο στην μεση.
    από ktm640lc4 στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 09:59
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 15:12
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF