Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Zxr750 - Zx7r

  1. #1
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35

    Zxr750 - Zx7r

    Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα ένα ZXR750 J2 (1992).

    Το αγόρασα "ελαφρώς" τρακαρισμένο σε πολυ καλή τιμή ρισκάροντας για την κατάσταση του σασί. Τελικά ύστερα απο ελάχιστο κόστος έχω επιτέλους μηχανή (πάει το παπί).

    Κανένας "συνάδελφος" εδώ?

    (α, είμαι απο Θεσ/νίκη και σπουδάζω Καβάλα)

    Παρόλο που δεν έχει πια λάδι το μπροστινό (τσιμούχες άλλαξα, θέλει καλάμια, καμιά ιδεά κανείς? αυτά που έχει δεν φτιάχνοντε έχουν τρελές γρατζουνιές/λακουβίτσες) και δεν έχω καλά λάστιχα έχω πάθει πλάκα με τον τρόπο που στρίβει... απίστευτο

    Καμιά ιδέα κανείς για μεταχ./πολυεστερικά πλαστικά? Προτάσεις για λάστιχα? (δοκιμασμένα στην συγκεκριμένη μηχανή ή σε μηχανή με παρόμοιο στήσιμο?) Ο λαστιχάς μου προτίνει τα D208 στα 380Ε. Είχε τα D207 όταν την πήρα, λόγω ενος μπουζί αναγκάστηκα να αλλάξω το πίσω με ένα Metzeler M1 (νομίζω) και είναι αισθητά καλύτερο το Metzeler... έχω μπερδευτεί...

  2. #2
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    Α... ίσως το μοναδικό κόκκινο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	me-small.jpg 
Προβολές:	496 
Μέγεθος:	86,6 KB 
ID:	5608

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    φιλε μεγεια και προσοχη στην αρχη!!!!


  4. #4
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Zxr750 - Zx7r

    [i]Αρχικά δημιουργήθηκε από tolis_glx
    Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα ένα ZXR750 J2 (1992).

    Το αγόρασα "ελαφρώς" τρακαρισμένο σε πολυ καλή τιμή ρισκάροντας για την κατάσταση του σασί. Τελικά ύστερα απο ελάχιστο κόστος έχω επιτέλους μηχανή (πάει το παπί).

    Κανένας "συνάδελφος" εδώ?

    (α, είμαι απο Θεσ/νίκη και σπουδάζω Καβάλα)

    Παρόλο που δεν έχει πια λάδι το μπροστινό (τσιμούχες άλλαξα, θέλει καλάμια, καμιά ιδεά κανείς? αυτά που έχει δεν φτιάχνοντε έχουν τρελές γρατζουνιές/λακουβίτσες) και δεν έχω καλά λάστιχα έχω πάθει πλάκα με τον τρόπο που στρίβει... απίστευτο

    Καμιά ιδέα κανείς για μεταχ./πολυεστερικά πλαστικά? Προτάσεις για λάστιχα? (δοκιμασμένα στην συγκεκριμένη μηχανή ή σε μηχανή με παρόμοιο στήσιμο?) Ο λαστιχάς μου προτίνει τα D208 στα 380Ε. Είχε τα D207 όταν την πήρα, λόγω ενος μπουζί αναγκάστηκα να αλλάξω το πίσω με ένα Metzeler M1 (νομίζω) και είναι αισθητά καλύτερο το Metzeler... έχω μπερδευτεί... [/B]


    ego meta apo afto ksanarxizo ta narkotika
    opios poulai as riksi ena pm
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Παρόλο που δεν έχει πια λάδι το μπροστινό (τσιμούχες άλλαξα, θέλει καλάμια, καμιά ιδεά κανείς?



    δεν έχω καλά λάστιχα έχω πάθει πλάκα με τον τρόπο που στρίβει...
    :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  5. #5
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    αφρο, απλά ήθελα να τονίσω την τεράστια διαφορά που έχει μια μηχανή απ΄το παπί που είχα...

    και να σου πω και την αλήθεια, επειδή (μη λέμε μλκιες) δε ξέρω να οδηγάω καλά ακόμα και ψιλοφοβάμαι λίγο, όποτε θες έλα να στην δώσω βόλτα να δεις μόνος αν στρίβει ή όχι...

    (αν ακόμα ψάχνεις για ναρκωτικά ίσως μπορώ να σε βοηθήσω...)

    idi θένξ να είσαι καλά

  6. #6
    Θρυλικό μηχανάκι....
    Μοτερούκλα, πολύ καλό στήσιμο και πανέμορφο (για την εποχή του...) Α, και πολύ βαρύ επίσης...
    Καμία σχέση με το ZX-7R πάντως...

    Πάντως, έχε το νου σου, γιατί δεν είναι και πολύ λογικό να το συγκρίνεις με το παπί... Δεν έχουν διαφορά, απλά είναι άλλο πράγμα το ένα από το άλλο...

    Καλορίζικο και να χαιρόσαστε αμφότεροι :smilea:
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  7. #7
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    deminio απ'οτι διάβασα, αν εξαιρέσουμε το 1ο 1ο zxr (που είχε νομίζω σασί απο gpz και δεν είχε ανάποδα μπροστά) όλα τα άλλα είναι λίγο πολύ ίδια (ελάχιστες ως καθόλου διαφορές) εκτός απο εμφάνιση και τα ram-air, εμένα έχει 2 σωλήνες απο ηλεκτρική σκούπα στο πλάι του τεπόζιτου, το προηγούμενο τις είχε στο κέντρο, τα επόμενα έχουν κανονικά ram-air.

    Απλά μέχρι κάποια χρονολογία τα λέγαν ZX-7R Ninja στην αμερική και ZXR ωπουδήποτε αλλού μετά γίναν όλα ZX7R

    υποτίθετε ότι το δικό μου έχει το μοτέρ του Κ πάνω αλλά δε ξέρω (πιστεύω πως όχι, μια δυναμομέτρηση στο μέλλον θα δείξει)

    Μα καμία σχέση με το παπί εκεί πού έβλεπα τους αγώνες στα GP και έλεγα πως πάνε έτσι και πόσο εύκολο "πέφτει" η μηχανή σε μια στροφή, έπαθα πλάκα όταν άρχισα να οδηγάω "κάπως" πιο γρήγορα/επιθετικά...

    τελικά θέλει πολλά κιλά @@ για να οδηγήσεις ένα SS... respect σε όλους όσους τα χώνουν...

    είδα κάτι φωτος εδώ μέσα απο μια "βόλτα" πρόσφατη... respect

    αν και έχω αρχίζει να πλαγιάζω, έχω ακόμα κάπου στο μισό εκ. chicken strips στο πίσω λάστιχο (το οποίο δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη οπότε δε το κόβω να φεύγουν ποτέ )

    τέσπα, πήρα φόρα deminio θένξ

    κανένας άλλος βρε παιδιά με κάνα παλιό kawa? όλοι καινούρια έχουν?

  8. #8
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Άντε με γεια!!!

    τα d208 είναι αρκετά καλά για το συγκεκριμένο μηχανάκι.....

    Αν κάνεις ένα σερβις στις αναρτήσεις (από κάποιον που ξέρει εννοείται) θα πάθεις εντελώς πλάκα με τον τρόπο που στρίβει.... μην το παρακάνεις όμως αν δε το μάθεις.....

    άμα βρεις και μια τετράδα μηχανικά καρμπυρατέρ θα σκάβει κάτω αυτό το πράμα......
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373
    Α ρε τι με θυμισες τωρα!!!!

    1)Το μηχανακι αυτο ΔΕΝ βρισκει κατω μασπιε....
    βλεπε ατελειωτες κλισεις...
    2)Εχει ενα μπροστινο και φρενα που θα το ζηλευαν
    και σημερινες κατασκευες....
    3)Πλαισιο ΒΡΑΧΟΣ
    ομως...
    4)Κανει ΘΟΡΥΒΟ,νομιζεις οτι καποιος εχει ξεχασει να σφιξει τις βιδες
    5)Απανθρωπη θεση συνεπιβατη
    6)Απανθρωπη θεση οδηγησης
    7)ΤΟ σχολειο...μετα ολα θα σου φαινοντα παπια....
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  10. #10
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    periklisk θένξ τώρα που άρχισα να πληρώνομαι απτη δουλειά θα το πάω σε μάστορα να φτιάξει τα καλάμια

    GyPsy όντως κάνει φασαρία ... πολύ ...

    απο θέση οδήγησης να σου πω και την αλήθεια δεν έχω κάνει ταξίδι με άλλη μηχανή, αλλά τώρα που πηγαινοέρχομαι Θεσ/νίκη - Καβάλα με τον σάκο στην πλάτη δε μου φένετε και πολύ κουραστικό

    Ξέρει κανείς τιμές για πολυεστερικά? (Φτερό, Μούρη) Κάνα καλό μάστορα Θεσ/νίκη?

  11. #11
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Εξαιρετικό μηχανάκι, απο τα καλύτερα sbk750, σίγουρα το πιο στριφτερό ZX αν και όχι τόσο ολοκληρωμένο όσο το επόμενο, το ZX7R.
    Κορύφαίο μπροστινό-συνολικό στήσιμο, με φοβερή πληροφόρηση στον αναβάτη, ίσως απο τα καλύτερα SS για τον δρόμο.

    Καλοτάξιδο μικρέ, δώσε λίγο περισσότερο προσοχή στο γκάζι του ακόμα και όταν νομίσεις πω το έχεις το έχεις συνηθίσει, το άλμα απο την πάπια σε αυτό είναι τεράστιο, να το έχεις πάντα στο μυαλό σου αυτό λίγο πρίν το καβαλήσεις

  12. #12
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Εννοειται οτι θα βαλεις πολυεστερικα αλλα δεν ξερω στη Σαλονικη καποιον ..στην αθηνα ξερω
    Τα καλαμια δεν πρεπει να ειναι ακριβα πολυ σχετικα!

  13. #13
    Όσο ζω μαθαίνω... Το avatar του/της tolis_glx
    Εγγραφή
    27/03/2003
    Μηνύματα
    35
    τα ορίτζιναλ τα καλάμια βγαίνουν 220€ έκαστο για ιμιτασιόν δε ξέρω, βρήκα στην αγγλία με 150€ το ένα, βάλε και μεταφορικά φτάνουμε στα ίδια σχεδόν

    μπορείς να κάνεις μια ερώτηση ή να μου δώσεις κάποιο τηλέφωνο για τα πολυεστερικά? θένξ ενδιαφέρομε για ολόκληρο το κουστούμι εκτός απο τα πίσω πλαστικά

  14. #14
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Σταθη για τα πολυεστερικα ποιον ξερεις ?.

Παρόμοια θέματα

  1. zxr750 '92
    από BILLY FILTH στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 10:45
  2. zxr750
    από mikeV2 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2008, 21:17
  3. used parts για zxr750 95 ?
    από dkmusic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 17:15
  4. Zxr750 (zx7r) L1 (2,3)
    από billgeo στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2005, 17:38
  5. Zx7r 1996-2003
    από DimST στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF