Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 176

Θέμα: Αγορα Dslr φωτογραφικης μηχανης

  1. #1
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Αγορα Dslr φωτογραφικης μηχανης

    Μιας και μιλαμε για φωτογραφια το τελευταιο καιρο...

    Ειχα σκοπο να παρω μια καλη compact πριν απο καποιο καιρο, το καθυστερησα και τελικα εχω αποταμιευσει καποια χρηματα που επιτρεπουν την αγορα μιας entry level DSLR...

    Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε δυο μοντελα:

    Canon EOS 1000D ~350€ (σωμα)
    Nikon D5000 ~450€ (σωμα)

    Ο φακος και στις δυο περιπτωσεις θα ειναι ο γενικης χρησης Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC ~500€

    Γενικα κλεινω περισσοτερο προς τη Nikon λογω του οτι αποτυπωνει καλυτερη ποιοτητα χρωματων για τα γουστα μου, αλλα μου τη σπαει που δεν εχει μοτερακι για το Focus στους φακους και θα πρεπει να αγοραζεις φακους με δικο τους μηχανισμο AF...

    Αποψεις και γνωμες;

    (Please μη το γ@μησετε...)

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Aν και είμαι σιγουρος ότι θα σου απαντήσουν οι ειδικότεροι ας πω κι εγώ μια μαλακία...

    Αν ειναι να πάρεις την 1000D με 450 το σώμα ή την Νikon, θα πας να πάρεις Tamron φακό;

    1. Να τους δεις απο κοντά.... και σύγκρινέ τους με τους αντίστοιχους της Canon ή της Nikon....
    2. Για canon θα του πρότινα την 450D ή την 500D με τον 18-55 φακό του kit για entry level (η διαφορά τους είναι κάτι λιγα Mpix και η 500 εχει και video)
    3. Μην αγοράζεις φτηνούς φακούς.... Ειδικά στους φακούς το φτηνό είναι και ακριβό! Καλύτερα μάζεψε λεφτά να πάρεις έναν καλό παρά να γεμίσεις ένα σακίδιο με πολλούς-φτηνούς-αλλά δεν κάνουν καλή δουλεια)

    Πρόσεχε οι φακοί σου να έχουν και MF/AF αλλά και IS (εκτός αν θα δουλεύεις με τρίποδα)

    Το ΠΑΝ στον φακό είναι το φως (ειδικά σε ζουμ φακούς - το ξέρουμε αυτό κι απο τα scopes.... όσο μικρότερο το f τόσο περισσότερο φως - τόσο καλύτερος ο φακός....

    think carefully
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Aν και είμαι σιγουρος ότι θα σου απαντήσουν οι ειδικότεροι ας πω κι εγώ μια μαλακία...

    Αν ειναι να πάρεις την 1000D με 450 το σώμα ή την Νikon, θα πας να πάρεις Tamron φακό;

    1. Να τους δεις απο κοντά.... και σύγκρινέ τους με τους αντίστοιχους της Canon ή της Nikon....
    2. Για canon θα του πρότινα την 450D ή την 500D με τον 18-55 φακό του kit για entry level (η διαφορά τους είναι κάτι λιγα Mpix και η 500 εχει και video)
    3. Μην αγοράζεις φτηνούς φακούς.... Ειδικά στους φακούς το φτηνό είναι και ακριβό! Καλύτερα μάζεψε λεφτά να πάρεις έναν καλό παρά να γεμίσεις ένα σακίδιο με πολλούς-φτηνούς-αλλά δεν κάνουν καλή δουλεια)

    Πρόσεχε οι φακοί σου να έχουν και MF/AF αλλά και IS (εκτός αν θα δουλεύεις με τρίποδα)

    Το ΠΑΝ στον φακό είναι το φως (ειδικά σε ζουμ φακούς - το ξέρουμε αυτό κι απο τα scopes.... όσο μικρότερο το f τόσο περισσότερο φως - τόσο καλύτερος ο φακός....

    think carefully
    Εχεις δικιο για τους φακους, ομως απο την αλλη τα kit που δινουν αμφοτερες οι εταιρειες με φακους 15-55mm (με IS) ειναι γ.τ.π.

  4. #4
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154
    Είμαι κι εγώ της άποψης να πάρεις φθηνό σώμα με ακριβό φακό. Δεν μπορώ να σου προτείνω σώμα γιατί έχω σύστημα Olympus αλλά υπάρχει το dpgr.gr για να διαβάσεις γνώμες. Αν δεν φτάνει το budget για καλύτερο φακό από τον κιτ, μην πάρεις, βολέψου με την πλαστικούρα και αργότερα βλέπεις.

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Εχεις δικιο για τους φακους, ομως απο την αλλη τα kit που δινουν αμφοτερες οι εταιρειες με φακους 15-55mm (με IS) ειναι γ.τ.π.

    18-55.....

    Είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις.... o Taμron που λες είναι ένας καλός φακός.... all around με καλό ζουμ αλλά.... η ποιότητα κατασκευής του δεν είναι κι η καλυτερη.... βεβαια κανα 500ρι θα δώσεις οπότε είσαι οκ
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
    Είμαι κι εγώ της άποψης να πάρεις φθηνό σώμα με ακριβό φακό. Δεν μπορώ να σου προτείνω σώμα γιατί έχω σύστημα Olympus αλλά υπάρχει το dpgr.gr για να διαβάσεις γνώμες. Αν δεν φτάνει το budget για καλύτερο φακό από τον κιτ, μην πάρεις, βολέψου με την πλαστικούρα και αργότερα βλέπεις.

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Για τα σώματα δεν ξέρω, δεν τα έχω δουλέψει ποτέ.

    Έχω αυτόν τον φακό όμως σε μία D90.

    Εγώ τον πήρα γιατί δεν μπορούσα να κουβαλάω 2-3 φακούς μαζί και τον θεωρώ πασπαρτού. Γενικά είμαι ευχαριστημένος για τα χρήματα του. Οι Nikkor είναι σίγουρα καλύτεροι αλλά είναι ακριβοί. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις για zoom φακούς με σταθερό διάφραγμα αλλά εκεί οι τιμές είναι απλησίαστες.

    Όλες οι φωτό από αυτό έχουν τραβηχτεί με τον παραπάνω φακό. Σε κάποιες που είναι ΠΟΛΥ μακρινές (270) (αυτή με τα πρόβατα στην πλαγιά για παράδειγμα) θα δεις οτι δεν έχουν και την καλύτερη οξύτητα. Με λίγο photoshop μετά όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Σου παραθέτω και μια άλλη που τράβηξα για να δεις και λίγο την εστίαση σε όσο macro μπόρεσα να κάνω.

    Μεγειά ό,τι και να αποφασίσεις!

    ΥΓ: Μην ξεχνάς να κλείνεις το VC σε μεγάλη έκθεση και τρίποδα, μπορεί να σου κάνει μικρά κουνήματα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mantis_small.jpg 
Προβολές:	1905 
Μέγεθος:	47,5 KB 
ID:	183378

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.792
    Η εξέλιξη στους φακούς είναι αργή αλλά στα σώματα εξαιρετικά γρήγορη.Ένας καλός και ποιοτικός φακός θα σε εξυπηρετεί χρόνια.Γενικά όσο πιο μεγάλο εύρος εστιακό έχει ένας φακός τόσο πέφτει σε ποιότητα και συνήθως σε φωτεινότητα.Θα σου πρότεινα φακό μικρότερου εστιακού εύρους για καλύτερη ποιότητα.
    Έχω 2 φακούς της σειράς L ($$$$) Canon και πραγματικά κάθε φορά με αφήνουν άφωνο.Η ποιότητα και τα χρώματα είναι απίστευτα.

  9. #9

    Re: Αγορα Dslr φωτογραφικης μηχανης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Μιας και μιλαμε για φωτογραφια το τελευταιο καιρο...

    Ειχα σκοπο να παρω μια καλη compact πριν απο καποιο καιρο, το καθυστερησα και τελικα εχω αποταμιευσει καποια χρηματα που επιτρεπουν την αγορα μιας entry level DSLR...

    Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε δυο μοντελα:

    Canon EOS 1000D ~350€ (σωμα)
    Nikon D5000 ~450€ (σωμα)

    Ο φακος και στις δυο περιπτωσεις θα ειναι ο γενικης χρησης Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC ~500€

    Γενικα κλεινω περισσοτερο προς τη Nikon λογω του οτι αποτυπωνει καλυτερη ποιοτητα χρωματων για τα γουστα μου, αλλα μου τη σπαει που δεν εχει μοτερακι για το Focus στους φακους και θα πρεπει να αγοραζεις φακους με δικο τους μηχανισμο AF...

    Αποψεις και γνωμες;

    (Please μη το γ@μησετε...)
    η καλύτερη entry level dslr της Nikon είναι η D40 και ας είναι παλαιότερη απο την D5000. H 2η αποτελεί ένα πολύ καλό μαρκετίστικο κόλπο της Nikon, έχει λίγο βελτιωμένα χαρακτηριστικά αλλά με τίποτα δεν αξίζει τα λεφτα της. 'Η θα ψάξεις για d40 με κιτ φακό και θα σου μείνουν χρήματα ή θα πάς ένα σκαλί πάνω για την D90 η οποία είναι ότι καλύτερο υπάρχει για το χομπίστα μη επαγγελματία.

    όχι φακό tamron, και για όνομα, 270?? τι να το κάνεις 270? έχω τον nikkor 18-200 VR και το ζουμ που δίνει στα 200 είναι υπέραρκετο, τόσο που πολύ σπάνια το χρησιμοποιώ (εώς ποτέ!). Το μόνο που θα πετύχεις είναι να κουβαλάς μια γκουμούτσα νααα (με το συμπάθειο) και υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι "η καλύτερη φωτογραφική είναι εκείνη που μπορείς να κουβαλάς πάντα μαζί σου". Με τον 270άρι ξέχνα το ...

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Κύριοι, το μέγεθος στους φακους δεν παίζει (πάντα) μεγάλο ρόλο.....

    Πχ ο CANON EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM κάνει πάνω απο 1000 αλλά τραβάει κάτι φωτό που με τον Ταμρον 18-270 ούτε που να το σκεφτείς....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Η εξέλιξη στους φακούς είναι αργή αλλά στα σώματα εξαιρετικά γρήγορη.Ένας καλός και ποιοτικός φακός θα σε εξυπηρετεί χρόνια.Γενικά όσο πιο μεγάλο εύρος εστιακό έχει ένας φακός τόσο πέφτει σε ποιότητα και συνήθως η φωτεινότητα.Θα σου πρότεινα φακό μικρότερου εστιακού εύρους για καλύτερη ποιότητα.
    Έχω 2 φακούς της σειράς L ($$$$) Canon και πραγματικά κάθε φορά με αφήνουν άφωνο.Η ποιότητα και τα χρώματα είναι απίστευτα.
    :a19:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Δες εδώ

    Αν είναι σε καλή κατάστηση, είσαι κομπλε με 270...

    Αλλά θα πρέπει να μάθεις να τραβάς και να μην κοιτάς μετά την οθόνη!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104
    να προσθεσω στις εναλλακτικες και τη Pentax K-X η οποία για τα λεφτά της είναι, μάλλον, ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις από άποψη ποιότητας εικόνας (ειδικά στα high iso) ενώ ταυτόχρονα παρέχει και λήψη βίντεο

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Εγω θα προτεινω κατι αλλο χυμαδορε και εσυ κανεις τα κουμαντα σου.

    http://prolost.com/blog/2009/3/4/panasonic-gh1.html


    Απο φακους δυστυχως εχω χασει το μπουσουλα ειδικα στο κομματι της στατικης φωτογραφιας αλλα αν ηταν να βγω στη γυρα για φακο γενικης χρησης θα κοιτουσα τον πιο "γρηγορο" (μεγαλο διαφραγμα) φακο (ενα 2,8 τουλαχιστον) με εστιακες αποστασεις κοντα στο 24 - low100's. (ισως τετοιος φακος να ειναι αποκυημα της φαντασιας μου τωρα που το σκεφτομαι ) Ισως κατι σε 28-80 mm τι λετε και οι φωτογραφοι ε;

    Βεβαια θελει λιγο ψαξιμο στους φακους (http://www.dvinfo.net/forum/panasoni...c-dmc-gh1.html) αλλα αν ψειρισεις τα λινκ που σου εβαλα και γκουγκλαρεις και λιγο θα βρεις ωραια πραγματα.

    Με την συγκεκριμενη δεν εχεις βεβαια τον full frame η εστω ψιλοcrop sensor μιας DSLR (αν και εισαι πολυ πιο κοντα απ'οσο νομιζεις) αλλα ειναι υπεραρκετος και επισης τραβας και πολυ καλο βιντεο. http://vimeo.com/4405518
    http://philipbloom.co.uk/2009/04/30/...first-footage/

    BTW o road spirit εχει την D40 kαι σε οτι εχει γραψει δεν μπορω παρα να συμφωνησω.
    Οτι και αν αποφασισεις

    Υ.Γ Οχι, ΔΕΝ τα παιρνω απο την Panasonic αν και σαν εταιρεια ωρες-ωρες με εκπλησσει.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #15
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Δηλαδη κανοντας σουμα εχουμε τα εξης:

    Καλιο φακος μικρος καλος
    παρα γαϊδουρι εντυπωσιακος

    για την D90 φευγουμε πολυ σε budget...

    αυτο που σκεφτομαι ειναι να παρω την Canon που ειναι σχετικα φθηνη (και εχει και live view και μοτερ AF) και να τα σκασω σε ενα καλο φακο 18-55mm

    @crook: και εμενα η Panasonic μου αρεσε αλλα μιλαμε για 1000?+ και δεν καιγομαι και για video...

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eπισκευή φωτογραφικής μηχανής ...
    από arxaios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2012, 10:10
  2. Βάση φωτογραφικής μηχανής
    από Λεωνίδας στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 13:28
  3. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF