Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Μπορει καποιος να μου πει? (διαφορές 600f-fi-f4i κλπ)

  1. #1
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463

    Μπορει καποιος να μου πει

    αυτο το cbr στη πρωτη φοτο
    1ον--> τι χρονολογιας ακριβως ειναι
    2ον--> αν ειναι με καρμπυρατερ η injection ( νομιζω μετα το 2001 εβγαιναν με injection)
    3ον--> σε πιο σιτε βαζεις τα νουμερα απο το πλαισιο και σου τα βγαζει ολα αυτα
    και 4ον--> ποια η διαφορα του f4 me to f4i? γιατι μερικα εχουν αυτην την μουρη μπροστα και αλλα αυτη στη δευρερη φοτο?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbr600lhf99.jpg 
Προβολές:	396 
Μέγεθος:	20,3 KB 
ID:	150040
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  2. #2
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    2η φοτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbr600f2_3l.jpg 
Προβολές:	390 
Μέγεθος:	32,2 KB 
ID:	150041
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  3. #3
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    αυτα τωρα ειναι τα f4i sport? ποιες οι διαφορες?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-cbr-600-f-motorcycle-wallpaper.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	70,2 KB 
ID:	150042
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  4. #4
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Λοιπόν η πρώτη φώτο είναι μοντέλο 99-2000 (FX/FY) γύρω στα 100 άλογα (λένε) με καρμπυρατέρ.

    δεύτερη το F4i με fuel injection. Σαν το παλίο F4 δηλαδή. Μοντέλο 2005-2006. Το κρατήσανε μαζί με το RR γιά ποιό τούρινγκ μάρκετ.


    το τελευταίο που έχεις δεν είναι το σπορ, (θα υπήρχε αυτοκόλητο που θα έλεγε σπορ) αλλά το F4i του 2002. 110 άλογα με f. injection και διπλή θέση.

    Το σπόρ έχει πολλές διαφορές γιά να κάθομαι να γράφω τώρα. Το βγάλαν μεταξύ 01-04, ενώ το F4i μέχρι το 2006.

    Άμα θες συγκεκριμένες διαφορές, διάβασε εδώ:
    http://www.personal.dundee.ac.uk/~bg...600/2004-3.jpg

    http://www.personal.dundee.ac.uk/~bg...600/2004-4.jpg
    2004 R1 red-black

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
    Λοιπόν η πρώτη φώτο είναι μοντέλο 99-2000 (FX/FY) γύρω στα 100 άλογα (λένε) με καρμπυρατέρ.

    δεύτερη το F4i με fuel injection. Σαν το παλίο F4 δηλαδή. Μοντέλο 2005-2006. Το κρατήσανε μαζί με το RR γιά ποιό τούρινγκ μάρκετ.


    το τελευταίο που έχεις δεν είναι το σπορ, (θα υπήρχε αυτοκόλητο που θα έλεγε σπορ) αλλά το F4i του 2002. 110 άλογα με f. injection και διπλή θέση.

    Το σπόρ έχει πολλές διαφορές γιά να κάθομαι να γράφω τώρα. Το βγάλαν μεταξύ 01-04, ενώ το F4i μέχρι το 2006.

    Άμα θες συγκεκριμένες διαφορές, διάβασε εδώ:
    http://www.personal.dundee.ac.uk/~bg...600/2004-3.jpg

    http://www.personal.dundee.ac.uk/~bg...600/2004-4.jpg
    στη 2η φωτό είναι το φ4 το οποίο έβγαινε απο το 2001. Απο χρονιά σε χρονιά αλλάζαν τα χρώματα, μέχρι που το 2005 οι αναρτήσεις έγιναν μη ρυθμιζόμενες. Το 2001-02-03-04 είχαν όλες τις ρυθμίσεις.

    Η 3η φωτό είναι το φ-sport στην ευρωπαική αγορά, σκέτο φ4i στην αμερικάνικη. Οι διαφορές τους είναι στη σέλα (εμφανής διαφορά, ειδικά του συνεπιβάτη), στο πιρούνι (cartridge στη 3η φωτό), στο κιβώτιο (κοντίτερο γρανάζι στη 3η φωτό), σκληρότερα ελατήρια βαλβίδων για να μπορεί να ανεβάζει περισσότερες στροφές σε αγωνιστική χρήση το σπορτ

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Στη πρωτη φωτο ειναι 99αρι, μιας και το 2000 ειναι ακριβως το ιδιο με λευκο και οχι μπλε κωλο.

    Καμια αλλη διαφορα μεταξυ '99 και '00

    Στη δευτερη δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι μαυρο ή μπλε σκουρο.

    Αν ειναι μαυρο ειναι 2001 αν ειναι μπλε σκουρο ειναι 2002

    Για την τριτη φωτο τα ειπε πολυ καλα ο road spirit



  7. #7
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    ευχαριστω παιδια , με βοηθησατε παρα πολυ.
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  8. #8
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αυτό στη δεύτερη φωτό και αισθητικά είναι υπέροχο στο μπλε σκούρο και σε φωτό και στο φυσικό του.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  9. #9
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    Οντως ειναι πολυ ομορφο . αλλα το καλυτερο χρωμα ειναι το μαυρο ( νομιζω βγηκε κ ενα σε μαυρο χρωμα)

    ξενερωσα απιστευτα που ειδα μονο 93 ιππους στο δυναμομετρο το 99-00 μοντελο.....κλαψ
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
    Οντως ειναι πολυ ομορφο . αλλα το καλυτερο χρωμα ειναι το μαυρο ( νομιζω βγηκε κ ενα σε μαυρο χρωμα)

    ξενερωσα απιστευτα που ειδα μονο 93 ιππους στο δυναμομετρο το 99-00 μοντελο.....κλαψ
    πόσους θα περίμενες απο 600άρι του 99 ?

  11. #11
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    καπου εκει να σου πω την αληθεια,απλα ηθελα να πιστευω τους 109 που λεει το εργοστασιο. καλοι ειναι ομως , κ με ενα γραναζωματακι περνει κ λιγο νευρο παραπανω
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  12. #12
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    οι τιμές που λένε τα εργοστάσια είναι του κινητήρα
    2004 R1 red-black

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Το fazer δουλεύει στα ψηλά κι έχει περίπου τα ίδια άλογα. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και ποτέ δε μου φάνηκε αργό. Πιάνει τα 100 γρήγορα με τις σωστές αλλαγές, έχει τελική τουλάχιστον ως εκεί που πήγα εγώ που υπερβαίνει τα 220, αεροδυναμική καλή, οπότε τι σημασία έχει τι λένε τα δυναμόμετρα. Το CBR 600F το έχω καβαλήσει. Είχε πολύ μικρότερη επιτάχυνση από τα GSXR600 και R6 αλλά εμένα δε με προβλημάτισε ως προς αυτό. Πάει μια χαρά το μηχανάκι ακόμα και σε ήπια μετακίνηση σε πόλη. Βέβαια εμένα μου έβγαλε στην επιφάνεια ένα πρόβλημα που έχει προκύψει στη μέση μου αλλά μην τρελαθούμε το μηχανάκι είναι μια χαρά. Απλώς εγώ δεν το χαρακτηρίζω 100% SS αλλά από την άλλη δεν πιστεύω οτι μπορείς να το πεις και street έχει το κάτι παραπάνω. Αυτή την άποψη αποκόμμισα για το εν λόγω μηχανάκι με 2-3 βόλτες. Και συγκριτικά με το fazer για παράδειγμα αρχίζει ν' αποδίδει από λίγο χαμηλότερα. Έχει και πιο sport θέση οδήγησης οπότε μετράς τα υπέρ και τα κατά. Αν δεν με τρέλαινε η μέση μου εγώ πήγα με τα λεφτά στο χέρι να το πάρω. Βέβαια δεν ήταν μοντέλο 99 ήταν μεταγενέστερο.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    σωστα τα λες. το μηχανακι ειναι μια χαρα , με εχει ξετρελανει. κ λογο οτι μαζι του εκανα ενα ταξιδι ως την καβαλα κ με εβγαλε χωρις πραγματικα να πει κιχ ,το λατρεψα. δεν εχω καβαλησει φαζερ αλλα εχω ανοιξει ως τα 200 με ενα κ ειμουνα πολυ μπροστα ,τωρα παιζει να ταν κ κουλος αυτος. ειναι πιο γρηγορο απο το φαζερ (μιλαμε για την sp2 εκδοση με τα 100 αλογα παντα και το ντυμενο οχι το γυμνο) και χωρις υπερβολες το εχω τελικιασει στα 260+ κμ κοντερισια πριν το γραναζωμα ,κ μετα στα 280 αυτη τη φορα με κοφτη 6ης.εννοειτε πως εκλεβε τον κωλο του....

    δεν ειναι ss ,ακριβως οπως το λες, αλλα ειναι πααααρα πολυ κοντα. ανοιγμα 1ης με kawasaki 636 tou 05 με αφησε ενα μηχανακι πισω . ειναι οπως το χουν χαρακτηρησει πολλοι εδω μεσα το entry level school bike . αεροδυναμικα δεν εχει να ζηλεψει κατι ,αντιθετως ,καβαλησα ενα r6 του 01 ενως φιλου κ δεν με ενθουσιασε η προστασια απο τον αερα, με μαμα ζελατινες παντα. αυτο που θα ζητουσα ειναι λιγο σπιρταδα παραπανω αλλα δε το ζηταω γιατι δε θελω να γινω πλεονεκτης.
    αλλη μια ενδεικτηκη ''κοντρα'' με cbr900 (τρελα λεμε!) ανοιγμα ως 200 +, 2-3 μηχανακια και κατι ψηλα πισω εγω (πριν τον γραναζωμα)

    και η μουρη του 99-00 ειναι για μενα πολυ καλυτερη απο το μετεπειτα (μοιαζουν με αληθορα λιγακι)

    ψαχνομαι για καμια ακραπα τωρα (τελικο) για να ακουω κ τον ηχο.....
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  15. #15
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Βασικά δεν το σύγκρινα με το fazer απλώς ήθελα να σου δώσω ένα παράδειγμα οτι τα άλογα δεν είναι λίγα. Ανάλογα με τη χρήση και την όρεξη σου κάνεις σχεδόν τα πάντα. Εντάξει δε θα ανοίξεις με το RR αλλά είναι ένα πολύ ικανοποιητικό μηχανάκι. Βέβαια για να μη λέω αηδίες υποθέτω οτι αυτό που καβάλησα είχε περισσότερους ίππους αλλά μπορεί να είχε και τους ίδιους. Η αίσθηση πάντως δεν αλλάζει. Δε θα του φορέσεις μπαγκαζιέρα για να πας στο Σκλαβενίτη αλλά δεν είναι μόνο για την καφετέρια. Έχει δύναμη, έχει τελική, έχει συμπεριφορά SS σε κάποια σημεία και είναι κουκλί. Απλώς για 'μενα είναι don't touch ή μάλλον don't sit for too long
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπορεί να μου πεί κάποιος ?
    από g.kounoupis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2010, 11:25
  2. Ποιός μπορεί να μου πει για μποτάκια γύρω στα 100 ευρώ casual
    από BILLY FILTH στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2010, 06:23
  3. Με το παρακάτω μπορεί κάποιος να με πεί εθνικιστή;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 18:52
  4. Μπορει καποιος να μου εξηγησει...
    από FestoNero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 07:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF