Σελίδα 10 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 2046

Θέμα: Habemus Papam

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Κώστα δεν έχει σβηστεί κανένα ποστ στο παρόν νήμα. Για τι ακριβώς αναφέρεσαι;
    Είμαι δύο μέρες χωρίς σύνδεση και ρευμα.
    Δεν ξέρω Μιχάλη τι να πω. Αν μου το λες εσύ δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω.
    ήταν το ποστ 116 που τώρα είναι του χυμαδούρη.
    απλά έγραψα κάτι για τον Βαρουφάκη και μόλις ξαναμπήκα να δω τι έγραψε ο Κώστας γύρω στις 1.00 είχε χαθεί και φόρτωσα
    εμείς οι τσοπαναραίοι φορτώνουμε και ευκολα..ξέρεις

  2. #137
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Είμαι δύο μέρες χωρίς σύνδεση και ρευμα.
    Δεν ξέρω Μιχάλη τι να πω. Αν μου το λες εσύ δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω.
    ήταν το ποστ 116 που τώρα είναι του χυμαδούρη.
    απλά έγραψα κάτι για τον Βαρουφάκη και μόλις ξαναμπήκα να δω τι έγραψε ο Κώστας γύρω στις 1.00 είχε χαθεί και φόρτωσα
    εμείς οι τσοπαναραίοι φορτώνουμε και ευκολα..ξέρεις

    Και εμείς οι Κρητικοί φορτώνουμε εξίσου εύκολα γι'αυτό και κάνουμε χωριό. Το πόστ με αριθμό 116 είναι του Χυμαδόρυ και δεν υπήρξε κανένα δικό σου. Δεν έχει σβηστεί τίποτα στο παρόν & χαίρομαι ιδιαίτερα που σε ένα Thread τα βρίσκουμε και δε μανουριάζουμε.
    Μπορείς αν θέλεις να το ξαναγράψεις αυτό που δεν ποσταρίστηκε.


    Επίσης κάτι προς όλους. Λυπάμαι πολύ ρε παίδες που Γεφύρι της Πλάκας πάπαλα. Ακόμα και να το αναστηλώσουν δε θα είναι το ίδιο & δεν είχα προλάβει να το θαυμάσω γαμώτ.

  3. #138
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Είμαι δύο μέρες χωρίς σύνδεση και ρευμα.
    Δεν ξέρω Μιχάλη τι να πω. Αν μου το λες εσύ δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω.
    ήταν το ποστ 116 που τώρα είναι του χυμαδούρη.
    απλά έγραψα κάτι για τον Βαρουφάκη και μόλις ξαναμπήκα να δω τι έγραψε ο Κώστας γύρω στις 1.00 είχε χαθεί και φόρτωσα
    εμείς οι τσοπαναραίοι φορτώνουμε και ευκολα..ξέρεις
    Καποιος δακτυλος του Συριζα χακαρε το moto και το διεγραψε!
    Αν το επαναποσταρεις θα χρειαστει να λαβουν πιο αποτελεσματικα μετρα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #139
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Και εμείς οι Κρητικοί φορτώνουμε εξίσου εύκολα γι'αυτό και κάνουμε χωριό. Το πόστ με αριθμό 116 είναι του Χυμαδόρυ και δεν υπήρξε κανένα δικό σου. Δεν έχει σβηστεί τίποτα στο παρόν & χαίρομαι ιδιαίτερα που σε ένα Thread τα βρίσκουμε και δε μανουριάζουμε.
    Μπορείς αν θέλεις να το ξαναγράψεις αυτό που δεν ποσταρίστηκε.


    Επίσης κάτι προς όλους. Λυπάμαι πολύ ρε παίδες που Γεφύρι της Πλάκας πάπαλα. Ακόμα και να το αναστηλώσουν δε θα είναι το ίδιο & δεν είχα προλάβει να το θαυμάσω γαμώτ.
    Είναι παραπάνω από σίγουρο ότι κάτι σημαίνει αυτό όχι μόνο στο παρόν φόρουμ αλλά επειδή τα μέλη του είναι και μέλη μιας κοινωνίας το βλέπω σαν γενικότερη τάση του όλου. Λιγότερη γκρίνια περισσότερα χαμόγελα. Αν πάει και η βενζίνη στο 0,60 εκεί να δεις χαμόγελα με τις βόλτες που θα ξεφυτρώνουν κάθε Κυριακή και δεν θα ξέρεις ποια να διαλέξεις και σε ποια να συμμετέχεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #140
    Ευσεβείς πόθοι το τελευταίο.

  6. #141
    427 ετών ήταν το γεφύρι του Μοσταρ στη Βοσνία πριν το κατεδαφίσουν το 1993 οι Κροάτες κατά τον Γιουγκοσλαβικό Πόλεμο.

    https://www.youtube.com/watch?v=CM3B-6CFo9k

    εν' τούτοις σε μία κατεστραμένη από τον πόλεμο χώρα, με φτωχή οικονομία, κατάφεραν μετά από μία περίπου 10ετία να το αναστηλώσουν με μεγάλη ακρίβεια...
    Ελπίζουμε να συμβεί κάτι αντίστοιχο και για το γεφύρι της Πλάκας, σε λιγότερο χρόνο μάλιστα...

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Ελπίζουμε να συμβεί κάτι αντίστοιχο και για το γεφύρι της Πλάκας, σε λιγότερο χρόνο μάλιστα
    Για να δούμε...

    http://www.tanea.gr/news/greece/arti...oy-sthn-plaka/

  8. #143
    My name is Bond. Perpetual Bond!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unnamed.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	15,4 KB 
ID:	330722

    Perpetual bonds ειναι ομολογα χωρις ημερομηνια ληξης και ειναι αυτο που προτεινε ο Βαρουφ αντι για κούρεμα (το τελευταιο το ξεχναμε μετα βαΐων και κλαδων)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #144
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    My name is Bond. Perpetual Bond!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unnamed.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	15,4 KB 
ID:	330722

    Perpetual bonds ειναι ομολογα χωρις ημερομηνια ληξης και ειναι αυτο που προτεινε ο Βαρουφ αντι για κούρεμα (το τελευταιο το ξεχναμε μετα βαΐων και κλαδων)
    Για διαφώτισέ μας φίλος μιας και είναι του αντικειμένου σου.

    Αν το καταλαβαίνω σωστά πάλι θα χρωστάμε (όχι που δεν θα χρωστάγαμε) αλλά οι δανειστές - αγορές θα έχουν ομόλογα με ανοιχτή ημερομηνία??
    Και όσο πιο αργά τα εξαγοράσουν - εξαργυρώσουν (δεν ξέρω ποιος είναι ο δόκιμος όρος), τόσο μεγαλύτερη αξία θα παίρνουν??

    Και αυτό μας βολεύει εμάς γιατί δεν μπαίνουν καταληκτικές ημερομηνίες ??? Και ίσως γιατί το επιτόκιο θα είναι ευνοϊκότερο??

    Για πε
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για διαφώτισέ μας φίλος μιας και είναι του αντικειμένου σου.

    Αν το καταλαβαίνω σωστά πάλι θα χρωστάμε (όχι που δεν θα χρωστάγαμε) αλλά οι δανειστές - αγορές θα έχουν ομόλογα με ανοιχτή ημερομηνία??
    Και όσο πιο αργά τα εξαγοράσουν - εξαργυρώσουν (δεν ξέρω ποιος είναι ο δόκιμος όρος), τόσο μεγαλύτερη αξία θα παίρνουν??

    Και αυτό μας βολεύει εμάς γιατί δεν μπαίνουν καταληκτικές ημερομηνίες ??? Και ίσως γιατί το επιτόκιο θα είναι ευνοϊκότερο??

    Για πε

    Του αντικειμενου μου δεν ειναι πλέον, εγω ειμαι μπαρμαν-ρεσεΠΣιονιστ

    Βασικα, αυτο που πολλοι λεγαμε καιρο τώρα οτι δεν ειναι το χρεος το προβλημα. Ετσι κι αλλιως, το ονομαστικο χρεος μιας χώρας ποτέ δεν αποληρώνεται. Μονο η Ρουμανια το εκανε επιΤσαουσέσκου, εξαγοντας ολα τα αγροτικα προϊοντα. Μηδενισε το χρεος και ο κοσμος δεν ειχε να φάει.

    Πριν λιγο καιρο η Μεγ. Βρεττανια αποπληρωσε χρέος του 19ου αιώνα. Αυτη τη στιγμη, το ελληνικο χρέος, καιτοι μεγαλυτερο σε ονομαστικη τιμη, καιτοι ψηλοτερο σε ποσοστο του ΑΕΠ (και επειδη επεσε το ΑΕΠ), εχει καλυτερους όρους αποπληρωμης απο οτι ειχε πριν λιγα χρονια και με καλυτερο επιτόκιο.

    Το προβλημα ειναι αλλου: Το διμηνο Ιαν-Φεβ οι υποχρεώσεις του κρατους (μισθοι κλπ) ειναι 17 δις, με αναμενομεα εσοδα 6 δις. Ακομα κι αν μηδενιζαμε το χρεος (το οποιο σημαινει οτι τερμα οι μηχανισμοι στηριξης, πλεον βγαινουμε στην αγορα για δανεικα - τριετες ομολογο στο 19%, 10ετες στο 10%), θελουμε περιπου 70 δις το χρονο για τα τρεχοντα. Δηλαδη σε 5 χρονια το εχουμε ξαναχτισει το χρέος και με επαχθεστερους όρους.

    Γι' αυτο και τοσο καιρο που ο συριζα ειχε σαν μπροστάρη τη διαγραφη ελεγε μπαρουφες (pun intended) και τωρα καταλαβε οτι αλλου ειναι το ζητημα. Οποτε επιμηκυνουμε το χρεος, καλυτεροι όροι αποληρωμης και ταυτόχρονα αναλαμβανουμε τη δεσμευση ενωπιον εταίρων (έτσι λεγονται πλέον οι τοκογλυφοι) να εχουμε ισοσκελισμενους (πραγματικα όχι τεχνικα) προϋπολογισμους, το οποίο αναγκαστικα σημαινει δυο επιλογες: Ή υψηλοτερη φορολογία ή μικροτερο κράτος. Απλά πράγματα.

    Δες τι ώραία το εθεσε ο κβερνητικος εκπροσωπος, όταν του είπαν οτι εκανε κωλοτουμπα ο Βαρουφ:

    »Όταν λέμε διαγραφή, μπορεί να γίνει με πολλούς τεχνικούς τρόπους. Ένας απ' αυτούς τους τεχνικούς τρόπους είναι αυτός που ακούστηκε χθες σε παρουσίαση του κ. Βαρουφάκη προς βρετανούς επενδυτές. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.

    »Αυτό που μας νοιάζει εμάς είναι αυτή τη στιγμή να καταστεί βιώσιμο το δημόσιο χρέος, να πάρει ανάσα η ελληνική κοινωνία και να μπορέσουμε να ενισχύσουμε την πραγματική ανάπτυξη».

    Ανάλογες δηλώσεις έκανε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος και σε άλλα μέσα ενημέρωσης, επισημαίνοντας πάντα ότι «πολιτικά η θέση μας είναι η διαγραφή του χρέους, ώστε να καταστεί βιώσιμο. Τεχνικά είναι θέμα του υπουργείου Οικονομικών το πώς θα γίνει αυτό».
    εεεεεειιιιι οοοοπ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #146
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Του αντικειμενου μου δεν ειναι πλέον, εγω ειμαι μπαρμαν-ρεσεΠΣιονιστ

    Βασικα, αυτο που πολλοι λεγαμε καιρο τώρα οτι δεν ειναι το χρεος το προβλημα. Ετσι κι αλλιως, το ονομαστικο χρεος μιας χώρας ποτέ δεν αποληρώνεται. Μονο η Ρουμανια το εκανε επιΤσαουσέσκου, εξαγοντας ολα τα αγροτικα προϊοντα. Μηδενισε το χρεος και ο κοσμος δεν ειχε να φάει.

    Πριν λιγο καιρο η Μεγ. Βρεττανια αποπληρωσε χρέος του 19ου αιώνα. Αυτη τη στιγμη, το ελληνικο χρέος, καιτοι μεγαλυτερο σε ονομαστικη τιμη, καιτοι ψηλοτερο σε ποσοστο του ΑΕΠ (και επειδη επεσε το ΑΕΠ), εχει καλυτερους όρους αποπληρωμης απο οτι ειχε πριν λιγα χρονια και με καλυτερο επιτόκιο.

    Το προβλημα ειναι αλλου: Το διμηνο Ιαν-Φεβ οι υποχρεώσεις του κρατους (μισθοι κλπ) ειναι 17 δις, με αναμενομεα εσοδα 6 δις. Ακομα κι αν μηδενιζαμε το χρεος (το οποιο σημαινει οτι τερμα οι μηχανισμοι στηριξης, πλεον βγαινουμε στην αγορα για δανεικα - τριετες ομολογο στο 19%, 10ετες στο 10%), θελουμε περιπου 70 δις το χρονο για τα τρεχοντα. Δηλαδη σε 5 χρονια το εχουμε ξαναχτισει το χρέος και με επαχθεστερους όρους.

    Γι' αυτο και τοσο καιρο που ο συριζα ειχε σαν μπροστάρη τη διαγραφη ελεγε μπαρουφες (pun intended) και τωρα καταλαβε οτι αλλου ειναι το ζητημα. Οποτε επιμηκυνουμε το χρεος, καλυτεροι όροι αποληρωμης και ταυτόχρονα αναλαμβανουμε τη δεσμευση ενωπιον εταίρων (έτσι λεγονται πλέον οι τοκογλυφοι) να εχουμε ισοσκελισμενους (πραγματικα όχι τεχνικα) προϋπολογισμους, το οποίο αναγκαστικα σημαινει δυο επιλογες: Ή υψηλοτερη φορολογία ή μικροτερο κράτος. Απλά πράγματα.

    Δες τι ώραία το εθεσε ο κβερνητικος εκπροσωπος, όταν του είπαν οτι εκανε κωλοτουμπα ο Βαρουφ:



    εεεεεειιιιι οοοοπ
    Τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε επιμηκύνουμε το χρέος κε Μπαρμαν ΡεσεΠσιονιστ??

    Πάμε πιο μακριά την αποπληρωμή του?? και αν ναι με τι κόστος??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβώς εννοούμε όταν λέμε επιμηκύνουμε το χρέος κε Μπαρμαν ΡεσεΠσιονιστ??

    Πάμε πιο μακριά την αποπληρωμή του?? και αν ναι με τι κόστος??
    Ναι. Αυτο έγινε επι της ουσιας με το μνημονιο, κουρευτηκαν 120 δις, δανειστηκαμε με πολυ χαμηλο επιτόκιο (1,5% οι τοκογλυφοι, οταν η δευτερογενης αγορα των ομολογων μας είχε στην κατηγορια junk bonds), επιμηκυνθηκε η αποπληρωμη του. Ο μέσος χρονος αποπληρωμης, απο 5 χρονια, πηγε στα 16.

    Να ξεκαθαρίσουμε και κατι εδω(παρενθεση): Χρέος ποτέ δεν απληρωσαμε εμεις στην ουσία. Παντα για να πληρωσουμε ομολογα που έληξαν, εκδιδαμε καινουρια. Με το ευρω και την αστακομακαροναδα ειχαμε προσβαση στις αγορές με χαμηλο επιτόκιο και εκδιδαμε αβερτα για να δινει ο Χατζηδακης στους αγροτες "ολα τα κιλα, όλα τα λεφτα"

    Η φάκα εδω (ή το τυρι αν αλλαξεις οπτικη), ειναι οτι η συμφωνια για όλα αυτα, προέβλεπε (τα γνωστα προαπαιτουμενα) μεταρυθμισεις του κράτους ωστε και να ξοδευει λιγότερα αλλα και να παράγει περισσότερα.

    Διοτι ναι, τα 320 δις χρεους ειναι πολλα, ειδικα οταν το ελληνικο ΑΕΠ ειναι 180 δις. Αλλα αν ειχαμε το ΑΕΠ της Ολλανδιας (1/3 σε εκταση της Ελλαδας), 800 δις, θα το γραφαμε στα παπαρια μας το χρέος.

    Εκανε καμια μεταρυθμιση η προηγουμενη κυβερνηση; Παπαρια. Απλα, έκανε το ευκολο, αυξησε τη φορολογια των μισθωτων, γαμησε τις συντάξεις, μπας και μαζεψει λιγο ευκολο χρημα. Σιγα μην πειραζε τους φορτηγατζηδες ή τον βαψομαλια τον ταριφα τον Λυμπεροπουλο.

    Το ίδιο ερωτημα τιθεται και τώρα. Ασε το χρέος, τρόπους να μην ξοδέυει πολλα το κρατος και να αυξηθει το ΑΕΠ της Ελλαδας εχουμε;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #148
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Το καλό με τον ΣΥΡΙΖΑ, είναι ότι έχουν μια κάβα από δηλώσεις και απόψεις στελεχών, έτοιμες να τις χρησιμοποιήσουν για ότι κάτσει... επιμήκυνση; διαγραφή; κούρεμα; επαναδιαπραγμάτευση; απ΄όλα έχει ο μπαχτσές... Μετά μπορούν να ισχυριστούν ότι "πετύχαμε τις προεκλογικές μας δεσμεύσεις"

    Πάντως για να λέμε τα σύκα - σύκα, η διαγραφή ως ενέργεια αναφερόταν προεκλογικά ως "θα το παλέψουμε", όχι ως απόλυτη δέσμευση και υπόσχεση. Γενικά δεν βγάζεις εύκολα άκρη, τώρα η σκόπιμα το κάνουν ή ....ξέρετε... ότι του φανεί του λολοστεφανή...

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    My name is Bond. Perpetual Bond!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unnamed.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	15,4 KB 
ID:	330722

    Perpetual bonds ειναι ομολογα χωρις ημερομηνια ληξης και ειναι αυτο που προτεινε ο Βαρουφ αντι για κούρεμα (το τελευταιο το ξεχναμε μετα βαΐων και κλαδων)
    Kαι αν δεν κανω λαθος,αυτος που τα αγοραζει,μπορει να παιρνει μονο τους τοκους απο το ομολογο και οχι το αρχικο ποσο.

  15. #150
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    μην προτεχετε , χρονο χρειαζονται οι συντροφοι , υπαρχει παραλληλο κρυφο σχεδιο , το θεμα ειναι να συμφωνησουν και οι "αλλοι" εταιροι και αν πανε ολα καλα και κλεισουν και οι τελευταιες λεπτομερειες θα μιλαμε για "μεταβιβαση" της υποχρεωσης πλεον , αν δεν παει καλα το κρυφο σχεδιο εγω παλι δεν αγχωνομαι ..............................

    ................εχω προμηθευτει μουσι απο φυσικη τριχα , φυσικλικια και τουφεκι trendy και εχω κλεισει βουνοκορφη για βουκολικες lounge καταστασεις για πολυ ανταρτοglamour να ' ουμε

    κουραγιο συντροφοι
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

Παρόμοια θέματα

  1. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF