Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 105

Θέμα: Κανενας εμπειρος σε ατυχημα?

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    τι δήλωση ρε παιδιά;

    υπάρχει τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό=>ενεργείται αυτεπάγγελτα προανάκριση=>θα ληφθούν καταθέσεις=>θα βγει πόρισμα=>θα οριστεί δικάσιμος, τέλος.
    χωρις να ειμαι σιγουρος αν εχουν αλλαξει οι νομοι...ολα αυτα γινονται και αφορουν το ποινικο και οχι αστικο (δηλαδη οικονομονικη αποζημιωση) σε περιπτωση που:

    - εμπλεκετε επαγγελματικο διπλωμα
    - υπο εππηρεια μεθης η ναρκωτικων ουσιων
    - ζητηθει ποινικη διωξη απο τον/τους εμπλεκομενους
    - υπαρξει θανατηφορο ατυχημα (φτου κακα)

    υ.γ. σχεδιαγραμμα κλπ κανει η τροχαια σε καθε τροχαιο που την καλουνε...το δικαστηριο (ποινικο) το ζητας εσυ με την ποινικη διωξη του αλλου...το αστικο γινετε αν δεν τα βρεις με την ασφαλιστικη του αλλου...
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 12/03/2016 στις 20:36.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    δυστυχως αυτο θεωρω κι εγω το πιθανοτερο
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  3. #78
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Πάντως στη φώτο φαίνεται να τον έχεις χτυπήσει όντας στο αντίθετο ρεύμα. Πιθανόν να υποστηρίξει ο δικηγόρος του ότι αυτος είχε βγει κανονικά έχοντας ελέγξει κλπ κ εσύ λόγω υπερβολικής ταχύτητας έφυγες ευθεία στη στροφή.
    Στις φωτογραφίες το όχημά του δεν φαίνεται καθόλου κανονικά στο ρεύμα του πάντως, δεδομένου ότι έχει σταματήσει ακριβώς στο σημείο της σύγκρουσης.
    Το μόνο σημείο που φαίνεται τοποθετημένο κανονικά σαν να κινείται στο ρεύμα του είναι το κωλόχαρτο της αστυνομίας!

    Στο αντίθετο ρεύμα πέρασα την τελευταία στιγμή για να αποφύγω την σύγκρουση, υπάρχει και άρθρο στον Κ.Ο.Κ. που το προβλέπει σε τέτοιες περιπτώσεις

  4. #79
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    επειδη βλεπω οτι τονιζεις συνεχομενα τα ορια ταχυτητας...ειπες στην καταθεση σου οτι πηγαινες περισσοτερο απο τα 50χλμ???η μαλλον ποσο περισσοτερο ειπες οτι πηγιανες...δεν βλεπω και ιχνος απο φρεναρισμα που αυτο μπορει να ειναι υπερ σου οπως και εναντιον σου αν ειναι ετσι...το πως φαινετε στο σχεδιαγραμμα δεν πρεπει να σε απασχολει 100% απο την στιγμη που υπαρχουν οι φωτογραφιες με το σημειο της συγκρουσης
    Δεν έτρεχα, ούτε κατέθεσα κάτι τέτοιο, απλά επειδή πρόκειται να πάμε δικαστικώς τελικά, θέλω να είμαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση, για να μην τρέχω και δεν φτάνω τελευταία στιγμή.
    Ιχνος δεν υπάρχει γιατί παρόλο που φρέναρα δεν μπλόκαρα τις ρόδες γιατί ήμουν υπο κλίση ακόμα, μόλις είχα βγει απο την στροφή και θα έμπαινα επιτόπου σε μια άλλη, οπότε ή θα έπεφτα από μόνος μου και με περισσότερα χιλιόμετρα μάλιστα, ή θα φρέναρα όσο καλύτερα μπορούσα για να τον αποφύγω και έστω να τον χτυπήσω με λιγότερα χλμ.

  5. #80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Δεν έτρεχα, ούτε κατέθεσα κάτι τέτοιο, απλά επειδή πρόκειται να πάμε δικαστικώς τελικά, θέλω να είμαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση, για να μην τρέχω και δεν φτάνω τελευταία στιγμή.
    Ιχνος δεν υπάρχει γιατί παρόλο που φρέναρα δεν μπλόκαρα τις ρόδες γιατί ήμουν υπο κλίση ακόμα, μόλις είχα βγει απο την στροφή και θα έμπαινα επιτόπου σε μια άλλη, οπότε ή θα έπεφτα από μόνος μου και με περισσότερα χιλιόμετρα μάλιστα, ή θα φρέναρα όσο καλύτερα μπορούσα για να τον αποφύγω και έστω να τον χτυπήσω με λιγότερα χλμ.

    κοιτα τα πμ σου

  6. #81
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία
    Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. Άρθρο 1 παράγραφος 1γ: Έχει χαρακτηριστεί και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως Κατοικημένη περιοχή: Η περιοχή που έχει σημανθεί με πινακίδες ως κατοικημένη στις εισόδους και εξόδους της.
    Εννοεί εδώ ο ποιητής τις γνωστές πινακίδες με το όνομα μιας πόλης, και μετά το όνομα της πόλης με την κόκκινη διαγώνιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Π17.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	10,0 KB 
ID:	355774 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Π18.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	22,0 KB 
ID:	355775
    Δηλαδή οι πινακίδες Π-17 και Π-18 αντίστοιχα, ανακοινώνουν την αρχή και το τέλος της κατοικημένης περιοχής, σωστά?

    Εστω τώρα ότι κινούμαστε σε επαρχιακό δίκτυο με όριο τα 70χλμ/ώρα, και εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (περνάμε πινακίδα Π-17) αυτόματα το όριο ταχύτητας γίνεται 50χλμ/ώρα (εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με άλλη πινακίδα κτλ κτλ) συνεχίζουμε και μετά απο λίγο βγαίνουμε απο την κατοικημένη περιοχή (πινακίδα Π-18) οπότε κινούμαστε και πάλι σε επαρχιακό δίκτυο και το όριο επανέρχεται στα 70χλμ/ώρα.
    Τώρα, στα 350 μέτρα ΜΕΤΑ την πινακίδα Π-18 υπάρχει ένα σπίτι.
    ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ο δρόμος έξω απο το σπίτι τι θεωρείται?
    Εκτός απο τον ορισμό κατοικημένης περιοχής στον Κ.Ο.Κ. και τα όρια ταχύτητας που ισχύουν εκει, υπάρχει άλλη νομοθεσία που να προβλέπει ότι αν υπάρχει ένα σπίτι στην ερημιά αυτόματα θεωρείται κατοικημένη περιοχή ακόμα και χωρίς να υπάρχει σχετική σήμανση? (έστω και τοπωνύμιο σε χαρτόνι!) και σε τί απόσταση ισχύει? 100μέτρα πρίν το σπίτι? 500? 1000?
    Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απόσταση που ξεκινάνε να ισχύουν αυτές οι πινακίδες? (π.χ. 100 μέτρα πρίν, και 100 μέτρα μετά την πινακίδα)
    Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την προσωπική γνώμη του Αστ.Σαϊνη που έκανε την καταγραφή, ακόμα και να περάσουμε την Π-18, αν υπάρχει σπίτι πιο κάτω θεωρείται ακόμα κατοικημένη περιοχή.
    Έχω φάει τον κόσμο και σχετική νομοθεσία δεν έχω βρει πουθενά. και αν αποδειχτεί ότι έχω δίκιο του ετοιμάζω άλλα πράγματα ωραία, που θα με θυμάται για πολύ καιρό.
    Έχει κανείς γνώση?

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    κανονικα δεν θα επρεπε να βαλεις ενα δικηγορο ? Λεω εγω τωρα...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #83
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος
    κανονικα δεν θα επρεπε να βαλεις ενα δικηγορο ? Λεω εγω τωρα...
    Εχω βάλει δικηγόρο, αλλα θα βρεθούμε σε 3 μέρες.
    Δεν θελω να ψάχνομαι τελευταία στιγμή, θέλω να συμπεριλάβω στην αγωγή όσα περισσότερα μπορώ.
    Και θέλω να έχω και εγώ μια άποψη περι του θέματος, γιατί ο μπάτσος θα με κάνει να ξεχάσω και αυτά που ξέρω

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Στην τροχαία όταν σε ρωτήσουν αν επιθυμείς τη δίωξη του άλλου μπορείς να το αφήσεις "ανοιχτό" δηλώνοντας ότι επιφυλάσσεσαι των λοιπών δικαιωμάτων σου. Σε δίκη θα πάει αυτόματα διότι υπάρχει τραυματισμός οπότε αν δεν έχεις βρει το δίκιο σου μέχρι τότε βλέπεις τι κάνεις. Υποθέτω ότι θέλεις απλά να αποζημιωθείς και όχι να στείλεις τον άλλο φυλακή.
    Δεν μπορείς να δηλωσεις ότι επιφυλάσσεσαι. Το δοκίμασα και εφαγα ακυρο. Και ουτε πηγε αυτεπάγγελτο .
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  10. #85
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία
    Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. Άρθρο 1 παράγραφος 1γ: Έχει χαρακτηριστεί και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως Κατοικημένη περιοχή: Η περιοχή που έχει σημανθεί με πινακίδες ως κατοικημένη στις εισόδους και εξόδους της.
    Εννοεί εδώ ο ποιητής τις γνωστές πινακίδες με το όνομα μιας πόλης, και μετά το όνομα της πόλης με την κόκκινη διαγώνιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Π17.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	10,0 KB 
ID:	355774 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Π18.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	22,0 KB 
ID:	355775
    Δηλαδή οι πινακίδες Π-17 και Π-18 αντίστοιχα, ανακοινώνουν την αρχή και το τέλος της κατοικημένης περιοχής, σωστά?

    Εστω τώρα ότι κινούμαστε σε επαρχιακό δίκτυο με όριο τα 70χλμ/ώρα, και εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (περνάμε πινακίδα Π-17) αυτόματα το όριο ταχύτητας γίνεται 50χλμ/ώρα (εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με άλλη πινακίδα κτλ κτλ) συνεχίζουμε και μετά απο λίγο βγαίνουμε απο την κατοικημένη περιοχή (πινακίδα Π-18) οπότε κινούμαστε και πάλι σε επαρχιακό δίκτυο και το όριο επανέρχεται στα 70χλμ/ώρα.
    Τώρα, στα 350 μέτρα ΜΕΤΑ την πινακίδα Π-18 υπάρχει ένα σπίτι.
    ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ο δρόμος έξω απο το σπίτι τι θεωρείται?
    Εκτός απο τον ορισμό κατοικημένης περιοχής στον Κ.Ο.Κ. και τα όρια ταχύτητας που ισχύουν εκει, υπάρχει άλλη νομοθεσία που να προβλέπει ότι αν υπάρχει ένα σπίτι στην ερημιά αυτόματα θεωρείται κατοικημένη περιοχή ακόμα και χωρίς να υπάρχει σχετική σήμανση? (έστω και τοπωνύμιο σε χαρτόνι!) και σε τί απόσταση ισχύει? 100μέτρα πρίν το σπίτι? 500? 1000?
    Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απόσταση που ξεκινάνε να ισχύουν αυτές οι πινακίδες? (π.χ. 100 μέτρα πρίν, και 100 μέτρα μετά την πινακίδα)
    Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την προσωπική γνώμη του Αστ.Σαϊνη που έκανε την καταγραφή, ακόμα και να περάσουμε την Π-18, αν υπάρχει σπίτι πιο κάτω θεωρείται ακόμα κατοικημένη περιοχή.
    Έχω φάει τον κόσμο και σχετική νομοθεσία δεν έχω βρει πουθενά. και αν αποδειχτεί ότι έχω δίκιο του ετοιμάζω άλλα πράγματα ωραία, που θα με θυμάται για πολύ καιρό.
    Έχει κανείς γνώση?
    Μπλέκεται η πολεοδομία η νομαρχία κτλπ
    Αν δηλαδή έχει γίνει επέκταση σχεδίου,αν έχει γίνει τοτε και η πινακίδα τέλους οικισμού θα έπρεπε να μπει μετα την οικία.
    Θα ρωτησω αύριο για σίγουρα και θα σου πω

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinji Ikari Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορείς να δηλωσεις ότι επιφυλάσσεσαι. Το δοκίμασα και εφαγα ακυρο. Και ουτε πηγε αυτεπάγγελτο .
    Δεν πήγε αυτεπάγγελτο παρόλο που είχες τραυματισμό?
    εγώ ζήτησα έτσι κι αλλιώς την δίωξή του, οπότε δεν ξερω τι άλλες επιλογές παίζουν πρακτικά, αλλα μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες.

  12. #87
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Μπλέκεται η πολεοδομία η νομαρχία κτλπ
    Αν δηλαδή έχει γίνει επέκταση σχεδίου,αν έχει γίνει τοτε και η πινακίδα τέλους οικισμού θα έπρεπε να μπει μετα την οικία.
    Θα ρωτησω αύριο για σίγουρα και θα σου πω
    Ναι σκατα, εχω μιλήσει με τον τοπικό δήμο, δεν εχουν ιδέα ούτε καταγράφουν κάπου τις πινακίδες.
    Βρήκα το σχέδιο του οικισμού, αλλα έχει να ανανεωθεί απο το 1923 και τελειώνει 500 μέτρα πρίν την Π-18
    Τους ρωτάω σε μια φάση, δηλαδή αν πάω εγώ και ξηλώσω τις πινακίδες όλες, εσείς μετά δεν θα ξέρετε σε ποιό σημείο πάει η κάθε πινακίδα για να βάλετε καινούργιες?
    -καμμία απάντηση εκεί-
    Τέλος πάντων, την άλλη βδομάδα μάλλον θα πάω στη (πρώην) νομαρχία (τεχνικές υπηρεσίες) να κάνω μια αίτηση να μου απαντήσουν αν ξέρουν αυτοί για την θέση των πινακίδων, για το αν υπάρχει επέκταση σχεδίου που δεν γνωρίζει ο δήμος (!!) και άλλους γρίφους.
    Με κατατόπισαν σχετικά και οι φίλοι παραπάνω, αλλα δεν εχω πολλές ελπίδες.

    Απλά έχω μείνει τώρα με την απίστευτη κοτσάνα του μπάτσου...
    Ότι επειδή έχει σπίτι λέει, αυτός το θεωρεί κατοικημένη περιοχή (όχι επειδή είναι εντός οικισμού, ή είναι λάθος τοποθετημένη η Π-18, αλλά απλά το ότι υπάρχει ένα σπίτι).

  13. #88
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κοιτά
    Και εγώ αστυνομικός είμαι.
    Αλλά δεν κατέχω απο αυτά.
    Δεν είναι ο τομέας μού.
    Θα ρωτησω κάποιον σχετικό αύριο

  14. #89
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinji Ikari Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορείς να δηλωσεις ότι επιφυλάσσεσαι. Το δοκίμασα και εφαγα ακυρο. Και ουτε πηγε αυτεπάγγελτο .
    Τι να σου πω, όταν την έπαθα εγώ αυτό μου πρότεινε να γράψω ο αστυνόμος που μου πήρε κατάθεση και αυτό έκανα. Όσο για το αυτεπάγγελτο, εγώ δεν ζήτησα δίωξη και όμως το ζήτημα κατέληξε στο δικαστήριο "από μόνο του", όπου και δήλωσα ότι δεν επιθυμώ τη δίωξη/τιμωρία του αντιδίκου. Να σημειώσω ότι επρόκειτο για επαγγελματικό όχημα οπότε πιθανόν να έχει διαφορά.

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Draculas Προβολή μηνύματος
    Ναι σκατα, εχω μιλήσει με τον τοπικό δήμο, δεν εχουν ιδέα ούτε καταγράφουν κάπου τις πινακίδες.
    Βρήκα το σχέδιο του οικισμού, αλλα έχει να ανανεωθεί απο το 1923 και τελειώνει 500 μέτρα πρίν την Π-18
    Τους ρωτάω σε μια φάση, δηλαδή αν πάω εγώ και ξηλώσω τις πινακίδες όλες, εσείς μετά δεν θα ξέρετε σε ποιό σημείο πάει η κάθε πινακίδα για να βάλετε καινούργιες?
    -καμμία απάντηση εκεί-
    Τέλος πάντων, την άλλη βδομάδα μάλλον θα πάω στη (πρώην) νομαρχία (τεχνικές υπηρεσίες) να κάνω μια αίτηση να μου απαντήσουν αν ξέρουν αυτοί για την θέση των πινακίδων, για το αν υπάρχει επέκταση σχεδίου που δεν γνωρίζει ο δήμος (!!) και άλλους γρίφους.
    Με κατατόπισαν σχετικά και οι φίλοι παραπάνω, αλλα δεν εχω πολλές ελπίδες.

    Απλά έχω μείνει τώρα με την απίστευτη κοτσάνα του μπάτσου...
    Ότι επειδή έχει σπίτι λέει, αυτός το θεωρεί κατοικημένη περιοχή (όχι επειδή είναι εντός οικισμού, ή είναι λάθος τοποθετημένη η Π-18, αλλά απλά το ότι υπάρχει ένα σπίτι).
    στα πολυ γρηγορα....
    α) σε τροχαιο με οχι θανασιμο αποτελεσμα αυτεπαγγελτα γινετε ποινικη διωξη μονο σε επαγγελματιες οδηγους...οχι απαραιτητα με επαγγελματικο διπλωμα μοναχα...πρεπει να αποδειχτει οτι ηταν εν ωρα εργασιας....
    β) για της πινακιδες μιλησαμε και μεσω πμ....βεβαια δεν πιστευα οτι ειναι τοσο μπουρδελο στα μερη μου...την κατοικημενη περιοχη την οριζει το σχεδιο πολης και οχι το καθε χτισμα....απο οσ ξερω δηλαδη....αρα αρχιζεις να ψαχνεσε και με πολεοδομια....σου ξαναειπα οτι σε μια χωρα σαν την Ελλαδα ειναι αρκετο χασιμο χρονου κοπου και εννιοτε και χρηματων....βασικα καλη ανναρωση και τα υπολοιπα ερχονται (λεμε τωρα)....

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η σωστή αφαίρεση κράνους σε ατύχημα.
    από 7Tolis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 12:55
  2. Συμβουλή σε ατύχημα
    από MotoManis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2014, 23:04
  3. Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 09:54
  4. Απίστευτοι μπάτσοι σε ατύχημα...
    από akissakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 09:17
  5. Ατυχημα σε τεραστιο γκρουπ
    από sallako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF