Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Τι παπι να παρω μεταχειρισμενο? μεχρι 900 ευρω.

  1. #1

    Τι παπι να παρω μεταχειρισμενο? μεχρι 900 ευρω.

    Καλησπερα....ειμαι νεος στον κοσμο των μηχανων, πηρα το διπλωμα προσφατα αλλα δυστυχως πηρα το μικρο με συμπλεκτη γιατι οι σχολες δεν ειναι ενημερωμενες σωστα (Α ρε Ελλαδα) κ λογω εποχης λεφτα δεν υπαρχουν γιαυτο ψαχνω ενα μηχανακι φτηνω να περασω μια διετια. Επειδη δεν ειχα ασχολειθει ποτε με μηχανες παρα μονο με αυτοκινητα θα θελα την οποια γνωμη σας. Ειμαι ανοιχτος να μαθω τα παντα για την νεα σελιδα που ανοιξα στον μηχανοκινητο κοσμο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    αφου απ'οτι βλεπω απο το προφιλ σου ειχες την καταλληλη ηλικια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εβγαλες το "μεγαλο" διπλωμα και εβγαλες το αλλο...

    anyway, για να μπεις σωστα στον μοτοσυκλετιστικο κοσμο, η γνωμη μου ειναι να παρεις κατι περισσοτερο σε μοτοσυκλετα παρα να στραφεις σε παπι...

    μοτοσυκλετακια οπως cbf125, 250...ybr250...zx250... ή σε αλλη κατηγορια: xr250...ttr250...klx250...dr250... ειναι οτι πρεπει για entry level καταστασεις...


    καλως ηρθες...

  3. #3
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    αφου απ'οτι βλεπω απο το προφιλ σου ειχες την καταλληλη ηλικια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εβγαλες το "μεγαλο" διπλωμα και εβγαλες το αλλο...

    anyway, για να μπεις σωστα στον μοτοσυκλετιστικο κοσμο, η γνωμη μου ειναι να παρεις κατι περισσοτερο σε μοτοσυκλετα παρα να στραφεις σε παπι...

    μοτοσυκλετακια οπως cbf125, 250...ybr250...zx250... ή σε αλλη κατηγορια: xr250...ttr250...klx250...dr250... ειναι οτι πρεπει για entry level καταστασεις...


    καλως ηρθες...
    +1000000

  4. #4
    Καλως σας βρηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Επειδη οπως ειπα δεν ειχα καμμια σχεση με μηχανες ειπα να βγαλω το μικρο διπλωμα στην αρχη ωστε να κανω κ μαθηματα με παπι να αρχισω να συνηθιζω κ με τον καιρο να ανανεωνοταν αυτοματα σε απεριοριστων κτλ κτλ... Δεν ηξερα κ ηθελα να το παω σιγα σιγα. Ομως δεν μου παν απο την σχολη οτι στο μικρο διπλωμα υπαρχουν 2 ειδη....Μικρο αυτοματο κ μικρο με συμπλεκτη....... Οταν με ρωτησε ο δασκαλος (οχι η σχολη) διαλεξα με συμπλεκτη νομιζοντας οτι θα παραμεινω στο παπι αλλα εκανα μαθηματα με ενα TW. Αν το ηξερα απο την αρχη θα εβγαζα κατευθειαν απεριοριστων γιατι απο οτι καταλαβα οι διαφορες TW με CB (η μηχανη για μαθημα διπλωματος απεριοριστων) δεν ηταν μεγαλες (η γνωμη μου ειναι οτι το CB θα το ειχα καλυτερα απο οτι το TW, μου φαινοταν πιο σταθερο κ πιο "μηχανη"). Δεν ξερω αν εχω τα λεφτα για κατι τετοιο που μου ειπες...μακαρι να παρω καποια λεφτα απο την δουλεια κ να μπορω να παω στην δικια σου αποψη ( που πιστευω οτι ειναι η καλυτερη αλλα το οικονομικο με κραταει πισω) Τρελενομαι που δεν μπορω να κανω κατι τωρα. Εχω παρει πολυ ζεστα το θεμα μηχανης κ ψαχνομαι πολυ. Δεν με νοιαζει να βιαστω να παρω μηχανη καλη απλα θελω να αρχισω να μαθαινω.Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση πριν.Ειλικρινα το site ειναι απο τα καλυτερα του ειδους ( για να μην πω το καλυτερο)

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    μ@λακια της σχολης και του δασκαλου αλλα επρεπε να ρωτησεις και εσυ κανεναν φιλο/γνωστο που να ξερει...
    αλλα αφου δεν σε νοιαζει τοσο, ασ'το να γινει απεριοριστο μετα τα 2 χρονια πληρωνοντας μονο τα παραβολα...

    στο θεμα μας...
    τα μηχανακια που σου προτεινα εχουν περιπου στα 1500? τα "πολυ καλη κατασταση"...
    επειτα μπορεις να βρεις σαφως και με λιγοτερα χρηματα, και να το "μαζεψεις" εσυ...

    κοιτα εδω για xr250

    εδω για ttr250

    και εδω για dr250

    σου βαζω αυτα γιατι ειναι πιο ευκολα (σαν οδηγηση) απο τα αλλα που σου εγραψα, πιο απλα (σαν κατασκευες), αρα μπορεις να ασχοληθεις και εσυ, και θα εχουν και μικροτερες απωλειες στην πτωση...

    εχει απειρα θεματα εδω μεσα, με πρωταρηδες που ψαχνοντουσαν και το διαβασμα ειναι πολυ, αρκει να εχεις ορεξη...πατα στην ευρεση "νεος" "μικρο για αρχη" "κλπ...και καλη αναγνωση...



    edit: μην ξεχασεις να υπολογισεις στο budget σου και χρηματα για τον εξοπλισμο!! κρανος-μπουφαν-μποτες-γαντια..απλα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!!!

  6. #6
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις θα ψαχτω να δω τι γινεται κ τι με παιρνει να κανω και θα επανελθω με περισσοτερες ερωτησεις . δεν θελω να γινομαι κουραστικος αλλα οπως καταλαβαινεις ειμαι νεος κ εχω αποριες...οσο για τον εξοπλισμο μπουφαν εχω γιατι ο αδερφοσ μου δουλευε πολλα χρονια εξωτερικα συνεργεια στα καναλια κ οπως κ να το κανουμε ειναι τα μοναδικα μπουφαν που τελικα αντεξαν κ κρυο κ δυσκολες συνθηκες...οποτε εχω ενα Bering με κοκκαλα κ επενδυση comple. Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας ξερω ειναι κουραστικο σε καθε νεο να λετε τα ιδια κ τα ιδια καθε φορα.

  7. #7
    @devil's

    Σταύρο, του '93, '94 κλπ μηχανάκια θα θέλουν μια περιουσία για να μαζευτούνε και πάλι αν μαζευτούνε ποτέ...
    Όχι τίποτα άλλο, θα ξενερώσει ο φίλος και δεν θα θέλει ούτε να ξαναδεί μηχανάκι.
    Φιλικά πάντα.

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Μπορείς να δεις και ybr 125 πρώτης γενιάς λίγο πιο πάνω από τα χρήματα που διαθέτεις..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    @devil's

    Σταύρο, του '93, '94 κλπ μηχανάκια θα θέλουν μια περιουσία για να μαζευτούνε και πάλι αν μαζευτούνε ποτέ...
    Όχι τίποτα άλλο, θα ξενερώσει ο φίλος και δεν θα θέλει ούτε να ξαναδεί μηχανάκι.
    Φιλικά πάντα.

    Παναγιωτη, τα μηχανακια αυτα σαν κατασκευες ειναι απλες (αεροψυκτα,μονοκυλινδρα γαρ)...
    αν εχουν συντηρηθει καλα (με συχνες αλλαγες λαδιων κλπ)..δεν εχουν καποιο θεμα...

    ακομα και κυλινδροπιστονο να θελει,ειναι φτηνα...

    σε πτωσεις ειναι μανουλες και εχουν οσο γκαζι πρεπει για να σε βγαζουν απο τα δυσκολα και αντιστοιχα, να μην σε φερνουν σε δυσκολη θεση...

    εν κατακλειδι, πιστευω οτι αν βρει καποιο καθαρουλι θα τον αποζημιωσει τα μαλα...

  10. #10
    thanks gia tis topothetiseis sas einai poli simantikes gia enan neo san emena. To ybr 125 san sxesi ogkou/kinitira den exei problima e? ennow oti exei dinami?

  11. #11
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tritaris
    thanks gia tis topothetiseis sas einai poli simantikes gia enan neo san emena. To ybr 125 san sxesi ogkou/kinitira den exei problima e? ennow oti exei dinami?
    Ότι περιμένεις από ένα παπί στο θέμα δύναμης περιμένεις και σε αυτό. Είναι πανάλαφρο και πολύ πιο σταθερό στο δρόμο από οποιοδήποτε παπί.. Το ybr πρώτης γεννιάς που σου είπα πιο πάνω είναι με καρμπυρατέρ και είναι λίγο πιο δυνατό από τα μεταγενέστερα όπως το δικό μου (που όμως ως ψεκαστά καίνε λιγότερο και η συντήρηση τους είναι πιο απλή..). Νομίζω 1 ίππος παραπάνω το παλιό..

    Στην πράξη τελική έχει κάπου 110 (κοντέρ) και άνετα χωρίς να το λυπάσαι διατηρεί 90 στον εθνικό όλη μέρα..



    ΥΓ Εξοπλισμό είδες?
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  12. #12
    Εξοπλισμο δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο...απο οτι ρωτησα ενα κρανος κοντα στα 200 ευρω, μπουφαν εχω, οποτε εμειναν μονο γαντια κατα κυριο λογω. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να χρειαστω...καμμια ιδεα? τιμη πανω κατω?

  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tritaris
    Εξοπλισμο δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο...απο οτι ρωτησα ενα κρανος κοντα στα 200 ευρω, μπουφαν εχω, οποτε εμειναν μονο γαντια κατα κυριο λογω. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να χρειαστω...καμμια ιδεα? τιμη πανω κατω?
    Κράνος μπορείς πανεύκολα να παραγγείλεις από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, αγγλικό ή γερμανικό.. (checkare louis.de), κράνος το οποίο εδώ μπορεί να κοστίζει 200-250 δυο φορές λιγότερο.. Χρειάζεσαι και μπότες/μποτάκια..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  14. #14
    με αυτα τα λεφτα αν βρεις συνιστω ανεπιφυλακτα για παπι suzuki fx 125 οτι καλυτερο>συμπλεκτη 5 ταχυτο δυνατο μοτερ 15 αλογα καλη ποιοτητα ψυγειο λαδιου τετραβαλβιδο θα σε βγαλει ασπροπροσωπο και θα αποκτησεις και εμπειρια για να συνεχισεις με κατι μεγαλυτερο .Το μηχανακι ειναι εγγυηση υπογραφω και υπευθυνη δηλωση αν θες!!

Παρόμοια θέματα

  1. Τι παπι να παρω?
    από vivad στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2016, 15:23
  2. all time classic - τι παπι να παρω (και γιατι)
    από Lux Aeterna στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 11:32
  3. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:22
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF