Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αυξημενη καταναλωση(TPS???) Fazer 600 04'

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2010
    Μηνύματα
    10

    Αυξημενη καταναλωση(TPS???) Fazer 600 04'

    Παιδια καλησπερα.Εδω και 1 εβδομαδα ειμαι κατοχος ενός fazer 600 μοντ. 2004 με 41.000 χλμ.Εχθες έκανα το πρωτο μου φουλαρισμα σε βενζινη (100αρα) και παρατηρησα το εξης.Εχει πεσει ηδη μια γραμμη απο τον μετρητη βενζινης και εχω κανει μολις 20 χλμ.( η πρωτη γραμμη εφυγε στα 15 χλμ), και αυτο δεν μου φαινεται καθολου φυσιολογικο.Βεβαια πριμενω μεχρι να φτασω ρεζερβα για να εχω ολοκληρομενη αποψη ποσα χλμ. εβγαλε.Επειδη το μυαλο μου παει στο TPS(δεν εχει αλλαχτει), θελω να ρωτησω αν η Yamaha το αλλαζει, αφου το μηχανακι δεν ειναι πλεον στην εγγυηση.

  2. #2
    αμα δεν έχει αλλαχθεί και ας μην έχεις εγγύηση να πας και να απαιτήσεις να στο αλλάξουν . Δεν νομίζω να σου κάνουν μανούρα θα στο αλλάξουν.
    Για την κατανάλωση μπας και σου εβαλε αερα μεσα? είδες οτι όντως γέμισε μεχρι πάνω? περίμενε πάντως να τελειώσει και βλέπεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2010
    Μηνύματα
    10
    Ειχε φουλαρει μεχρι πανω,το κοιταξα.Ασε που το παλικαρι στο πρατηριο ειναι γνωστος.Θα περιμενω να αδειασει για να εχω ακριβης μετρηση.Σ ευχαριστω παντως.

  4. #4
    Κανε ένα καθαρισμό μπεκ με ογκομέτρηση πριν και μετά, ένα καθάρισμα σε ντεπόζιτο/αντλία και αν μπορείς να βρεις χταπόδι ή να το φτιάξεις όπως έκανα εγώ, με τρύπα/βίδα για κάθε κύλινδρο ώστε με καυσανάληση να δει ο μηχανικος σου τι άκαυτες πετάει και από πιο κύλινδρο/μπεκ.
    Το δικό μου, xjr1300, είχε κατανάλωση ένα στα δέκα και ο τρίτος κύλινδρος έδειξε 1500 με όριο τα 300.
    "η ζωή στο διάβα της ξοδεύει τους καλύτερους"

  5. #5
    η πιο συνήθης αιτία για αυξημένη κατανάλωση είναι το μπουκωμένο φίλτρο αέρα που κάνει το μίγμα πιο πλούσιο. Τσέκαρε το και αυτό αν και νομίζω είναι νωρίς για να βγάλεις συμπέρασμα.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF