Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Παπί - Αλλαγή τακάκια - Μπουζί

  1. #1

    Παπί - Αλλαγή τακάκια - Μπουζί

    Γεια σας φίλοι μου. Το modenas μου έφτασε τα 17500χλμ και έχω αρχίσει σιγά σιγά να του κάνω κάποια ψιλοσέρβις. Τις προάλλες έσφιξα την αλυσίδα (αν και μου έχει φύγει από δεξιά 1mm, και θα την ξαναρυθμίσω σήμερα), έλεγξα τα λάδια του.

    Τώρα θέλω να του αλλάξω μπροστινά τακάκια και μπουζί.

    Υπάρχει κάπου εδώ οδηγός για την αλλαγή στα τακάκια? Μην κάνω καμια μλκ και μετά δεν έχω φρένα.

    Για το μπουζί τι εργαλείο χρειάζομαι για να το βγάλω? Και τι πρέπει να προσέξω? Ποιο μπουζί μου προτείνετε για το παπί?
    Yamaha FZS 600

  2. #2

  3. #3
    Να και για τα μπουζί...

    http://www.ehow.com/how_6383539_repl...otorcycle.html
    Yamaha FZS 600

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Είδες που ο ψάχνων βρίσκει..??

    Tip1: Όταν βγάλεις τα τακάκια, βάλε ανάμεσα στο(α) πιστόνι(α) και στην κόντρα της δαγκάνας ένα χοντρό κατσαβίδι (ή ένα κομμάτι κοντρα πλακέ) γιατί αν κλείσουν οι δαγκάνες θα περάσουμε στο "ο πίνων μεθάει"..

    Tip2: Βίδωσε το μπουζί με το χέρι μέχρι όσο πάει και μετά με το μπουζόκλειδο ΜΙΣΗ στροφή μόνο (180 μοίρες). Αν βάλεις χρησιμοποιημένο μπουζί (με πατημένη ήδη την ροδέλα σφραγίσματος), βίδωσέ το 1/4 της στροφής (90 μοίρες)..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Καινούριο μπουζί θα βάλω. Αυτό που με ανησυχεί είναι στο κομμάτι που λέει να δω πόσο κενό πρέπει να έχει το μπουζί και να το μετρήσω. Για το μηχανάκι μου (modenas x-cite 135) όπως έχω γράψει και σε άλλα threads εδώ δεν έχω ούτε βρίσκω, όχι το service manual, ούτε καν το User Manual. Οπότε να το αφήσω το κενό όπως είναι στο καινούριο μπουζί??
    Yamaha FZS 600

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    Οπότε να το αφήσω το κενό όπως είναι στο καινούριο μπουζί??
    Κοίτα.. εφόσον μιλάμε μεταξύ μας και δεν μας ακούνε άλλοι (γιατί έχουμε και ένα κούτελο στην κοινωνία), προσωπικά ΔΕΝ ρύθμισα ποτέ διάκενο σε μπουζί, με την αυστηρή έννοια του όρου (φίλλερ κ.λ.π.)

    ΑΛΛΑ (τώρα μιλάμε έξω.. ) θα πρέπει να το ρυθμίσεις γύρω στα 0.7 - 0.8 mm
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Κοίτα.. εφόσον μιλάμε μεταξύ μας και δεν μας ακούνε άλλοι (γιατί έχουμε και ένα κούτελο στην κοινωνία), προσωπικά ΔΕΝ ρύθμισα ποτέ διάκενο σε μπουζί, με την αυστηρή έννοια του όρου (φίλλερ κ.λ.π.)

    ΑΛΛΑ (τώρα μιλάμε έξω.. ) θα πρέπει να το ρυθμίσεις γύρω στα 0.7 - 0.8 mm
    Good. Η μεταξύ μας συζήτηση μου κάνει για απάντηση!! Για τώρα. Για την επόμενη αλλαγή θα έχω παραλάβει από ebay έναν spark plug gap meter. Ίσως προλάβει να έρθει και πριν αυτή την αλλγή αν το καθυστερήσω λίγες μέρες.

    Τα τακάκια προηγούνται τώρα γιατί σε λίγο θα φρενάρω μόνο με πίσω φρένο και πόδια κάτω!
    Yamaha FZS 600

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    spark plug gap meter.
    Σωστόςςςςςςςςςςςς....

    και να σταματήσουμε να μαλώνουμε για το αν το φιλερ γραφεται filler ή feeler ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Σωστόςςςςςςςςςςςς....

    και να σταματήσουμε να μαλώνουμε για το αν το φιλερ γραφεται filler ή feeler ...
    Και για συντομία μπορεί να γίνει "SPGM" !!
    Yamaha FZS 600

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά επειδή από ότι φαίνεται, δεν το κατέχεις και τόσο το άθλημα, γιατι δεν δινεις και αλλα 10 ευρώ να στα αλλάξει ο μάστορας που δεν θα κάνει παραπάνω από 5 λεπτά?
    'Ασε που αν τα πάρεις και από εκείνον, ίσως να μην σου πάρει και τίποτα για εργασία...

    Ξέρεις, καμιά φορά, πάμε να γλυτώσουμε το καρφί και τελικά χάνουμε και το πέταλο...
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά επειδή από ότι φαίνεται, δεν το κατέχεις και τόσο το άθλημα, γιατι δεν δινεις και αλλα 10 ευρώ να στα αλλάξει ο μάστορας που δεν θα κάνει παραπάνω από 5 λεπτά?
    'Ασε που αν τα πάρεις και από εκείνον, ίσως να μην σου πάρει και τίποτα για εργασία...

    Ξέρεις, καμιά φορά, πάμε να γλυτώσουμε το καρφί και τελικά χάνουμε και το πέταλο...
    Κοίτα να δεις φίλε μου. Το άθλημα το κατέχω μιας και από μικρό παιδί βοηθούσα στο μαγαζί του πατέρα μου που έχει μεταχειρισμένα ανταλλακτικά φορτηγών. Από μικρός έλυνα βίδες μέσα σε μουτζούρες (άσχετα αν κατέληξα στο Πολυτεχνείο :P:P).

    Από την προσωπική μου εμπειρία με τα μηχανολογικά, αυτό που έχω καταλάβει πιο καλά απ όλα είναι ότι είναι πολύ εύκολο όπως βγάζεις ένα εξάρτημα να γίνει η μλκα , να χαθεί μια σημαντική βίδα, να σπάσει ένα pin και πολλά τέτοια, γι αυτό το λόγο κάνω αυτές τις ερωτήσεις για να είμαι σίγουρος ότι δε θα χαλάσω κάτι.

    Επίσης το μηχανάκι το έχω ένα χρόνο και όσο νάναι δεν ξέρω να το λύνω όπως θα έλυνα ένα Mercedes 813! Όχι ότι έχει διαφορά να ξεβιδώνεις βίδες, αλλά έχει διαφορά στο που κρύβονται οι βίδες.

    Άλλο ένα θέμα είναι ότι στη δουλειά "έλυνα" και δεν "έδενα". Το δέσιμο το έκανε το συνεργείο του πελάτη που αγοράζει το ανταλλακτικό. Και μιας και δεν έχω τα λεφτά να περισσεύουν, θέλω ότι κάνω να το κάνω σωστά και να μην έχω προβλήματα.

    Δε νομίζω ότι είναι κακό (για τους χρήστες, γιατί για τα συνεργεία σίγουρα είναι) να γραφτούν εδώ μέσα κάποιες οδηγίες και tips για κάποιες βασικές εργασίες που μπορεί κάποιος να τις κάνει μόνος του, μιας και αυτά μπορεί να βοηθήσουν και κάποιον άλλο στο μέλλον. "Scripta manent" λένε, δεν είναι ότι έμαθα κάτι εγώ και πάει αυτό ήταν.
    Yamaha FZS 600

  12. #12
    Θα συμφωνησω μαζι σου!

    Καλα κανεις και ρωτας!Να αλλαξεις μπουζι και τακακια θες,οχι μπιελα!
    Μην φοβασαι παντος,γιατι ειναι εξαιρετικα απλη διαδικασια!

    Απλα,οταν αλλαξεις το μπουζι το μοτερ σου πρεπει να ειναι κρυο,οσο για το σφυξιμο,εγω στο καζε το σφιγκω με μπουζοκλειδο,τωρα για το ποσο θα το σφυξεις μην πολυ αγχωνεσαι!Παπακι ειναι
    Rock hard ride free

  13. #13
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
    ....
    Αφού ξέρεις τι σχήμα έχουν τα εργαλεία και τα έχεις πιάσει στα χέρια σου δες και μερικά βιντεάκια στο utube (πχ 1 και 2 ) και όλα θα πάνε μια χαρά! Μόνο θυμήσου να βιδώσεις ότι ξεβίδωσες και μετά την αλλαγή να πατήσεις μερικές φορές τη μανέτα του φρένου για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως μόλις το ξαναοδηγήσεις
    Give me fuel, Give me fire

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Πολύ καλά κάνεις φίλε μου και τα αλλάζεις μόνος σου.
    Εγώ δεν είχα καμία σχέση με μηχανολογικά, απλά πιάναν τα χέρια μου. Επειδή με το διάβασμα των pdf μόνο , το φοβόμουνα , άφησα μία φορά να τα δω όλα από μάστορα (πήγα σε μηχανικό την πάπια κι έκατσα από πάνω του όσο δούλευε και ρώταγα).
    Ε μετά είδα λίγο και τα pdf των manual και αυτό ήταν.
    Βουρ

    ΥΓ ως τώρα έχω αλλάξει μπόλικες φορές λάδια, τακάκια μπρος, δισκόπλακα, φρένα πίσω, αλυσίδες και γρανάζια, και μία φορά έχω ελέγξει διάκενα βαλβίδων με filer-feeler-φίλερ (ευτυχισμένοι όλοι?!). Λαμπάκια , μπαταρίες, ηλεκτρολογικά.
    Μετανιώνω μόνο που όταν έσκασε το πηνίο , έπρεπε να το πάω σε άλλο μάστορα-ηλεκτρολόγο μηχανών- και δεν προλάβαινα να κάτσω να δω πώς έκανε περιέλιξη νέου πηνίου...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  15. #15

    Re: Παπί - Αλλαγή τακάκια - Μπουζί

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath

    Για το μπουζί τι εργαλείο χρειάζομαι για να το βγάλω? Και τι πρέπει να προσέξω? Ποιο μπουζί μου προτείνετε για το παπί?
    Βγάλε αυτό που έχει (με ένα "μπουζόκλειδο") και με αυτό ανα χείρας, επισκέψου το ανταλλακτικάδικο
    και διαβάστε μαζί τα στοιχεία του και πάρε το ίδιο ακριβώς.


    Όσο για το spark plug (mind the) gap meter, η μέτρηση επιβάλεται όταν υπάρχει η πιθανότητα
    το μπουζί να έχει πέσει κάτω και η ακίδα να είναι αυτή που δέχθηκε το χτύπημα.
    Συνήθως στο κουτί τους τα μπουζί έχουν και ένα προστατευτικό χαρτονένιο ή πλαστικό κυλινδράκι,
    οπότε είναι απίθανο να έχουν ζημιά.

    Σε μεταχειρισμένο μπουζί βέβαια, αλλάζει το πράγμα.

    Επίσης

    Filler = http://en.wiktionary.org/wiki/filler
    Feeler = http://en.wiktionary.org/wiki/feeler

    Για να πάψουν οι διαμάχες


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη τακακια σε R1 '04-'06
    από zefos1100xx στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 04:18
  2. Αλλαγή τακάκια , πως ?
    από S705 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 10:23
  3. Αλλαγή πιρουνιού για παπί - Πόσο πάει το μαλί?
    από sotos2004 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2007, 12:28
  4. αλλαγη μπουζι και κραδασμοι
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 10:24
  5. Αλλαγη τακακια
    από derd στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF