Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: 1250sa ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΡΕΝΟΥ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992

    1250sa ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΡΕΝΟΥ

    Το μηχανακι ειναι 6 μηνων και απο την αρχη εχω ενα θεματακι με την αισθηση του μπροστινου.

    Μου φαινεται πολυ μαλακο πραγμα το οποιο φτιαχνει για λιγο αν "τρομπαρω" αλλα στη συνεχεια χανει παλι την αισθηση του.

    Να σημειωσω εδω οτι εχει γινει εξαερωση και απο οτι μου ειπε ο "επισημος" δεν ειχε αερα.

    Πριν την ψωνισω και ψωνισω υψηλης+ebc H double

    Καμια ιδεα παιζει μηπως και γλυτωσω τα υψηλης προς το παρον (γιατι τα ebc θα τα βαλω οπως και να εχει)?

  2. #2
    Το ίδιο φαινόμενο παρουσιάζεται και στο δικό μου 650.
    Ο μηχάνικος στον οποίο το πηγαίνω κατέληξε πως γι' αυτή την αίσθηση μπορεί να ευθύνεται το κύκλωμα του ΑΒS (εαν κατάλαβα καλά υπάρχει "διακλάδωση" που καταλήγει σε κάποιου είδους βαλβίδα).
    Προσωπικά έχω καταλήξει στο ότι θα αγοράσω μανέτες της ΤΙΤΑΧ μήπως και δω βελτίωση.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Η μανετα με την αισθηση ομως τι σχεση εχει?

    Εχω την εντυπωση οτι το μονο που θα αλλαξει θα ειναι μαλακη αισθηση σε καλυτερη μανετα.

    Το εχω κι εχω σκοπο να ριξω τις short (μονο ο σκληρος συμπλεκτης με προβληματιζει).

  4. #4
    Ο Νώντας άλλαξε τα σωληνάκια με υψηλής από ότι θυμάμαι και είπε ότι αυτό το "λαστιχάρισμα" στη μανέτα μειώθηκε πάρα πολύ.

    Ο μοχλός που σου δίνει η μανέτα και το πόση δύναμη χρειάζεται να βάλεις για να έχεις αποτέλεσμα στο φρένο, σαφώς και έχει σχέση με την αίσθηση... Όσο πιο απαλά χρειάζεται να πατάς, τόσο καλύτερα καταλαβαίνεις τι γίνεται. Βέβαια όταν η δύναμή σου αναλώνεται στη διαστολή του σωλήνα και όχι σε δύναμη στο τακάκι...

    Εγώ είχα βρει τη λύση για φτηνές κοντές μανέτες, την φρένου την είχα σπάσει σε λάθος παρκάρισμα, την συμπλέκτη την είχε σπάσει ταρίφας και κάποια ψυχή μου ζάλισε τα @@ ότι και καλά είναι γκαντέμικο να έχεις σπασμένες μανέτες και ενώ με βόλευαν πάρα πολύ, τελικά τις άλλαξα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
    ...γι' αυτή την αίσθηση μπορεί να ευθύνεται το κύκλωμα του ΑΒS (εαν κατάλαβα καλά υπάρχει "διακλάδωση" που καταλήγει σε κάποιου είδους βαλβίδα).
    H διακλάδωση είναι βιδωμένη στην κάτω τιμονόπλακα. Αλλά το κύκλωμα από κάτω από το ρεζερβουάρ είναι άκαμπτες μεταλλικές σωλήνες, με μηδέν παραμόρφωση... Άρα το μόνο σημείο διαστολής είναι τα δύο κομμάτια από το "διακλαδωτήρα" στους άκαμπτους και κάποια από τα μπροστινά... Είχα σκεφτεί τι θέλω για αλλαγή (έφαγα και το κράξιμό μου) αλλά δεν ξέρω αν γίνονται custom σωληνάκια... Αν και με πρόλαβε το focus, AXAXAXA.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Οποτε σαν να μου λες να ξεκινησω με τακακια μανετες...


    Και αν παλι δεν κανω τιποτα πρεπει να ξηλωθω να παρω το σετ υψηλής.

    Και για το μοντελο με abs τσουζει γμτ... οτι μαρκα και να βαλεις πανω απο 140-150 για το μπροστα παει.

  6. #6
    Είναι φτηνότερα τα υψηλής από τις μανέτες... Και σαφώς πιο χρήσιμα! Από το power bikes νομίζω είχαν φτιάξει στον Σπηλιώτη custom made με υλικά της HEL για το long term Diversion που είχαν στο περιοδικό... Θα ξεκινούσα με μιά ερώτηση εκεί, να του πας να δει και τη μηχανή. Στο power bikes είχαν δώσει καμιά 80αριά αν θυμάμαι καλά και είχαν αλλάξει και τα τρία (δεν είχε ABS) με χρωματιστά σωληνάκια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Σαλονικα

    Το απλο εχει περιπου στα 80ε απο οξω. Το αμπεες αστα να πανε...


    Πάντως η αλλαγη θα γινει σιγουρα γιατι ειδικα Ζμπιστα με τετοια αισθηση φρενου ειναι καπως...

  8. #8
    Δεν θέλω να ακούω αυτή τη λέξη... Μέχρι να πάρω άλλη μηχανή!

    Φιλλλαράκι Σέρρες δεν έπρεπε να έχεις θέματα με τη μανέτα όμως, δεν ζορίζονται τα φρένα. Πηγαίνεις και στο Ρύσιο στην πίστα καρτ τις Δευτέρες;

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Μπααα μονο Σερρες. Για να χωραει καλα ο λησταρχος


    2 φορες που προλαβα και το εβαλα δεν ειχα θεμα με τα φρενα αλλα δεν το ζορισα κιολας για να ειμαι σιγουρος.

    Σε μια κλειστη ορεινη που πιεσα λιγο ειδα οτι η σφουγγαρενια αισθηση ειναι εντονα ενοχλητικη αν θες να κινηθεις λιγο πιο γρηγορα. Σου αφαιρει κατι απο την σιγουρια του φρενου.

    Υπομονη κανε κι εσυ και ποτε ξανα.

    Τελικα θα παρεις SS που ελεγες ή οχι?

  10. #10
    Εμ... Μάλλον όχι "καθαρόαιμο" γιατί θα μείνω χωρίς καθημερινό και δεν θα βολευτώ. Οπότε οι επικρατέστερες λύσεις στα λεφτά μου είναι... CBR600F και ίιισως CBR929RR αλλά δεν το κάνω θέμα...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    CBR600F και ίιισως CBR929RR αλλά δεν το κάνω θέμα...
    Αρχίσαμε;;;;


    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
    Η μανετα με την αισθηση ομως τι σχεση εχει?
    Μέχρι την σαβούρδα μου δεν είχα τέτοιο θέμα, και μετά από την Σουτζούκι μου έδωσαν διαφορετική τελείως μανέτα, οπότε θεώρησα (ακόμα) ότι μπορεί να υπάρχει ζήτημα.

    Προσωπικά σε ένα τέτοιο 'ατσούμπαλο' (πάλι εγώ μπορεί να κάνω λάθος, γιατί ακόμα δεν έχω ρυθμίσει σωστά τις αναρτήσεις) μηχανάκι θα άφηνα τα σωληνάκια ως τελευταία επιλογή, καθώς μετά τα φρένα γίνονται αρκετά απόλυτα (δοκιμασμένο σε πολλά μηχανάκια).
    Αλλά αυτή, είναι η δική μου άποψη κ δεν έχω το 12,5.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  12. #12
    άντε ρε καρμπόν :rotflmao:

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Εμ... Μάλλον όχι "καθαρόαιμο" γιατί θα μείνω χωρίς καθημερινό και δεν θα βολευτώ. Οπότε οι επικρατέστερες λύσεις στα λεφτά μου είναι... CBR600F και ίιισως CBR929RR αλλά δεν το κάνω θέμα...
    Αν παρεις cbr600f στα χαμηλα θα απογοητευτεις.Θα κοιτας πισω να δεις μηπως σερνεις τρειλερ

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
    Αρχίσαμε;;;;




    Μέχρι την σαβούρδα μου δεν είχα τέτοιο θέμα, και μετά από την Σουτζούκι μου έδωσαν διαφορετική τελείως μανέτα, οπότε θεώρησα (ακόμα) ότι μπορεί να υπάρχει ζήτημα.

    Προσωπικά σε ένα τέτοιο 'ατσούμπαλο' (πάλι εγώ μπορεί να κάνω λάθος, γιατί ακόμα δεν έχω ρυθμίσει σωστά τις αναρτήσεις) μηχανάκι θα άφηνα τα σωληνάκια ως τελευταία επιλογή, καθώς μετά τα φρένα γίνονται αρκετά απόλυτα (δοκιμασμένο σε πολλά μηχανάκια).
    Αλλά αυτή, είναι η δική μου άποψη κ δεν έχω το 12,5.
    Γιωργη κανονισε να παμε για κανενα καφε
    να μου πεις μπας και τις ρυθμισουμε παρεα τις αναρτησεις
    πολυ ατσουμπαλο ειναι και εμενα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως παιζει τιποτα με την τρομπα του.

    Γιατι στην πραγματικοτητα ουτε τα τακακια αλλα ουτε και η μανετα δεν δικαιολογει το γεγονος οτι αν τρομπαρω για λιγο στρωνει και μετα αρχιζει παλι τα ιδια.

    Διαρροες ή εστω καποιο δακρυσμα δεν υπαρχει για να πω οτι χανει την πιεση του καπως ετσι.

    Στο σερβις που θα του κανω τωρα στις 6000 θα πεταξω και τα υγρα του και βλεπουμε.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αισθηση φρένου
    από giannis_hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 09:54
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2007, 18:39
  3. Ερώτηση για τρόμπα φρένου και συμπλέκτη !!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF