Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Ένδειξη στάθμης ρεζερβουάρ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15

    Ένδειξη στάθμης ρεζερβουάρ

    Καλησπέρα φίλοι και καλώς σας βρήκα. Εδώ και λίγες μέρες είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος και ιδιοκτήτης ενός ληστή 650! Τον απέκτησα μεταχειρισμένο και φαίνεται να είναι σε άριστη κατάσταση. Παρόλα αυτά κάτι δε συμφωνεί με τα λεγόμενα του owners' manual και αυτό είναι η ένδειξη του καυσίμου. Σύμφωνα με το βιβλίο η κατάσταση ρεζέρβας έχει δύο στάδια. Εικονίδιο αντλίας που αναβοσβήνει όταν το καύσιμο πέσει κάτω από τα 5.5 λίτρα και δεύτερον αντλία και μπάρα που αναβοσβήνουν όταν απομένουν λιγότερα από 2 λίτρα. Το θέμα όμως είναι ότι στην περίπτωση μου από τις δύο μπάρες περνάει κατευθείαν στη φάση που αναβοσβήνουν τόσο η αντλία όσο και η μπάρα χωρίς να περνάει από το ενδιάμεσο στάδιο. Τελικά τι συμβαίνει? Πως λειτουργεί το συγκεκριμένο πραγματάκι στους δικούς σας ληστές??

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2011
    Μηνύματα
    23
    Στο δικό μου λειτουργεί όπως λέει το manual. Είσαι σίγουρος ότι το παρατηρείς σωστά; Εγώ μερικές φορές δεν την παρατηρώ την αντλία που αναβοσβήνει. Η μπάρα όμως πέφτει πάλι από δύο σε μία.

  3. #3
    Φιλε μου οπως τα λεει το μανιουαλ ειναι τα πραγματα.
    Απο τη μπαρα μονο που αναβοσβηνει μεχρι να αναβοσβηνουν και η μπαρα και η αντλια μεσολαβουν αρκετα χιλιομετρα.
    Απλα να ξερεις οτι αν η μηχανη ειναι στο πλαινο σταντ δεν παιρνεις σαφη ενδειξη.Ξεκινας και μετα απο ενα δυο λεπτα παιρνεις σαφη ενδειξη της σταθμης, οσο μπορει να ειναι σε ενα ηλεκτρονικο δεικτη βενζινης.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15
    Επειδή ακριβώς μόλις την πήρα κι είμαι στη φάση που τη μετράω και παρατηρώ όλα τα κουσούρια της, ένα είναι το σίγουρο...Την κοιτάω συνέχεια. Επίσης το άλλο που μου κάνει είναι πώς όταν είναι στο σταντ και γυρίσω το κλειδί δείχνει ένδειξη που αλλάζει όταν ρολάρει για κάποια μέτρα. Αυτό ως ένα βαθμό όμως το βρίσκω φυσιολογικό, σίγουρα. Όμως η ένδειξη δεν περνάει από αυτό το ενδιάμεσο στάδιο! Μάλλον έχουμε πρόβλημα δλδ..

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15
    Παίδες ευχαριστώ. Ελεγα μήπως υπάρχει θέμα κακής μετάφρασης και στο μάνιουαλ αλλά αφού μου επιβεβαιώνετε πως έτσι λειτουργεί σωστά τότε πρέπει να το ψάξω περισσότερο. Αν οι δύο ενδείξεις λαμβάνονται από διαφορετικό sensor τότε ίσως έχει παραδώσει πνεύμα ο ένας. Κανείς φίλος που ν αντιμετώπισε παρόμοιο θέμα?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    μαλλον έχεις καποιο θεματάκι.Πρώτη φορά ακούω πρόβλημα σε κάτι τέτοιο!!!κάνε ένα check σε ένα μάστορα να δεις τη παίζει
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  7. #7
    ή να μην κάνεις τίποτα γιατί είναι χαζά λεφτά κιόλας και απλά να ξέρεις ότι κάθε 250 χιλιόμετρα θέλεις βενζίνη...

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ή να μην κάνεις τίποτα γιατί είναι χαζά λεφτά κιόλας και απλά να ξέρεις ότι κάθε 250 χιλιόμετρα θέλεις βενζίνη...
    Μαλλον πολλά ειναι τα χλμ που λες...

    Καλό θα είναι να μην δουλεύει το Bandit συστηματικά με λίγη βενζίνη γιατί ζορίζεται η αντλία και δεν θέλετε να μάθετε πόσο κάνει!
    Με το που ανάβει να βαζετε βενζίνη οσο γινεται πιο συντομα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    εξαρτάται από το χέρι... πολλά δεν είναι, νορμάλ είναι.

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εξαρτάται από το χέρι... πολλά δεν είναι, νορμάλ είναι.
    35lt ντεπόζιτο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εξαρτάται από το χέρι... πολλά δεν είναι, νορμάλ είναι.
    Εγώ απλά ήθελα να τονίσω το οτι πρέπει να μην δουλεύει με λίγη βενζίνη γιατί η τρόμπα την ακούει άσχημα. Διαπιστωμένο αυτό.
    Τωρα πόσα βγάζει σίγουρα εξαρταται απο το οδήγημα.

    Επίσης αν καποιος την πάθει σαν τον κουμπάρο μου που δεν άκουγε και το δούλέυε σχεδόν αδειο, μπορεί να ψάξει και για αντλία από GSX650F (το βαμμένο σαν GSXR), είναι ίδιες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Πολλα χλμ δεν ειναι.Εδω βγαζω 200 εγω για να αναψει ρεζερβα.. εντος λεκανοπεδιου...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15
    Οπότε μιας και το πήγατε προς τα εκει παίδες, ποια είναι τελικά η κατανάλωση του ληστή?? Η πρώτη μέτρηση μου απέδωσε ένα αριστοκρατικό 7,5lt/100km και μου φανηκε πολύ. Η χρήση ήταν κυρίως πόλη, πηγαινέλα δουλειά και καμία βολτα εθνική μέχρι τα πρώτα βόρεια προάστια και πίσω προς Πειραιά για να την ανοίξω λίγο και να τη μαθαίνω. Να προσδοκώ σε κάτι καλύτερο??

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Ενοοειται με μαλακο όχί πολλα μπορείς να δέις κ κατω απο 5 το 7.5 που αναφέρεις ειναι πολλα ειναι σημαντικό παντως και τι κατάστασή εχει η μοτο σου
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15
    Peter η μοτοσυκλετα παροτι μεταχειρισμενη ειναι σε αριστη κατασταση. Οκ μεταχειρισμενη ειναι αλλα ως μηχανολογος μηχανικος που ειμαι και με τη βοηθεια στενου συγγενη μηχανικου αυτο το συμπερασμα βγηκε. Αλλωστε μολις επιασε τις 15000km ενω αγοραστηκε με 14800. Εχω διαβασει εδω μεσα απο αλλους φιλους για τα 5αρια που αναφερεις και το βρισκω ουτοπικο σε σχεση με το 7,5 που εβγαλα μιας και θεωρω οτι δε την πιεσα ιδιαιτερα. Και ετσι ξυπνανε μνημες του προβληματος του φιλου symplektis για οσους θυμαστε. Βεβαια ειναι η πρωτη μου μοτο και η οδηγηση μου σιγουρα παιρνει μεγαλη βελτιωση. Ιδωμεν!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2008, 11:13
  2. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 14:28
  3. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 17:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF