Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Track days (εμπειρια) vs. 0-300 (θεωρια)

  1. #1

    Track days (εμπειρια) vs. 0-300 (θεωρια)

    Λοιπον.

    Να ξεκαθαρισω εξ αρχης, οτι θεωρω ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 0-300 ΚΑΙ ΤΟ CSS!

    Απλα με αφορμη τα track days και το κοστος τους σε σχεση με το κοστος των μαθηματων, καθισα και σκεφτηκα λιγο...

    Ενα session σε track day κοστιζει 15 ευρω.
    Ενα level στο CSS κοστιζει 280.
    Τα μαθηματα 0-300 κοστιζουν 180.

    Και λεω τωρα. Καλα και ΑΓΙΑ τα μαθηματα και σιγουρα αξιζουν καθε δεκαρα των χρηματων τους, αλλα.....

    Εδω ειναι ο αντιλογος: ΔΕΝ μαθανε ολοι οι καλοι αναβατες εκει εξω σε σχολεια. Πολλοι μαθανε δια της εμπειριας και του να γραφουν χιλιομετρα. Καλα, ασχημα, χαλαρα, γρηγορα, τουριστικα, αγωνιστικα.... οτιδηποτε.

    Με 280 ευρω κανεις 18 ολοκληρα sessions των 20 λεπτων.

    Στο 20λεπτο χοντρικα κανεις 15 γυρους. Με 18 sessions εχεις κανει 270 γυρους!

    ΟΣΟ και λαθος να εισαι εχοντας γραψει 270 γυρους σε διαφορα track days στην πιστα και μιλωντας τους εκπαιδευτες του CSS και του 0-300 που ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ εκει, καθως και σε αλλου αναβατες, ΔΕΝ μαθαινεις;

    Αυτο που θετω ειναι το εξης διλλημα: θεωρια vs πραξη.

    Με το πρωτο μαθαινεις την θεωρια ολοσωστα, ΚΑΙ την κανεις πραξη (περιορισμενα ομως), ενω με το δευτερο μπαινεις στα... βαθια, κανεις πραξη ....ΜΠΟΛΙΚΗ, και τελικα μαθαινεις κ την θεωρια πισω απο τα οσα εχεις κανει/δει.

    Τελικα μηπως καμια φορα παγιδευομαστε στην θεωρια αντι να ειμαστε εκει εξω παθαινοντας αλλα ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ;

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    μην ακουω μπακαλιστικα....

    "οδηγαω 40 χρονια και δε πηγα σε μαθηματα" και τετοιες αρλουμπες! θα ηθελες ο "μαγος της φιλης των μασαι 100 χρονια θεραπευτής αυτοδίδακτος" να σε γιατρέψει ή ο νεος διπλωματούχος γιατρος του Χαρβαρντ?? πες μου να ξερω!!!

    αμα θες τη γνωμη μου τα 180 (150 πλήρωσα εγω τοτενες) του 0-300 riding school ηταν τα καλυτερα ξοδεμενα λεφτα που χαλασα ποτε!!!!!!

    αξιζαν καθε ευρω τα μαθηματα του 0-300.... για τα Level ειναι αρκετα μεγαλο το ποσο και δε το συνεχισα.... ισως στο μελλον

  3. #3
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Aυτό που υποψιάζομαι ότι θα σου πουν πολλοί είναι , κάνεις μαθήματα και μετά track days οπότε και την θεωρία έχεις κάνει και μετά κάνεις πρακτική μόνος έχοντας μάθει κάποια πράγματα ώστες να γλυτώσεις και κάποια "παθήματα" του αρχάριου....

    Θα ειπωθεί επίσης ότι ναι μεν κάνεις 270 γύρους με το αντίτιμο ενός level στο CSS αλλά αν πας να "μάθεις" μόνος σου μπορεί το κόστος των πλαστικών, τελικό, tank να είναι εύκολα μεγαλύτερο από το κόστος των μαθημάτων.

    Θα ειπωθούν και άλλα.... περιμένω...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.517

    Re: Track days (εμπειρια) vs. 0-300 (θεωρια)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
    Λοιπον.

    Να ξεκαθαρισω εξ αρχης, οτι θεωρω ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 0-300 ΚΑΙ ΤΟ CSS!

    Απλα με αφορμη τα track days και το κοστος τους σε σχεση με το κοστος των μαθηματων, καθισα και σκεφτηκα λιγο...

    Ενα session σε track day κοστιζει 15 ευρω.
    Ενα level στο CSS κοστιζει 280.
    Τα μαθηματα 0-300 κοστιζουν 180.

    Και λεω τωρα. Καλα και ΑΓΙΑ τα μαθηματα και σιγουρα αξιζουν καθε δεκαρα των χρηματων τους, αλλα.....

    Εδω ειναι ο αντιλογος: ΔΕΝ μαθανε ολοι οι καλοι αναβατες εκει εξω σε σχολεια. Πολλοι μαθανε δια της εμπειριας και του να γραφουν χιλιομετρα. Καλα, ασχημα, χαλαρα, γρηγορα, τουριστικα, αγωνιστικα.... οτιδηποτε.

    Με 280 ευρω κανεις 18 ολοκληρα sessions των 20 λεπτων.

    Στο 20λεπτο χοντρικα κανεις 15 γυρους. Με 18 sessions εχεις κανει 270 γυρους!

    ΟΣΟ και λαθος να εισαι εχοντας γραψει 270 γυρους σε διαφορα track days στην πιστα και μιλωντας τους εκπαιδευτες του CSS και του 0-300 που ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ εκει, καθως και σε αλλου αναβατες, ΔΕΝ μαθαινεις;

    Αυτο που θετω ειναι το εξης διλλημα: θεωρια vs πραξη.

    Με το πρωτο μαθαινεις την θεωρια ολοσωστα, ΚΑΙ την κανεις πραξη (περιορισμενα ομως), ενω με το δευτερο μπαινεις στα... βαθια, κανεις πραξη ....ΜΠΟΛΙΚΗ, και τελικα μαθαινεις κ την θεωρια πισω απο τα οσα εχεις κανει/δει.

    Τελικα μηπως καμια φορα παγιδευομαστε στην θεωρια αντι να ειμαστε εκει εξω παθαινοντας αλλα ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ;
    Απλα καμιά φορα το "λάθος" μπορεί να ειναι πολύ επίπονο μαθαίνοντας δια της εμπειρίας.
    Ενω στα "σχολεια" δεν εχει ακουστεί ποτε τπτ για ατύχημα.

    Λέω εγω τώρα.......

  5. #5
    Για μένα, υπάρχει το ανάποδο πρόβλημα..

    Θα ήθελα πολύ αυτά που έμαθα στο 0-300 (και που ενδεχομένως θα μάθω στο css level 1) να τα κάνω σε πρακτική εφαργμογή σε τρακ ντέι :wacko: με ότι πλεονεκτήματα συνεπάγεται αυτό (ελεγχόμενο περιβάλλον κλπ...

    Απ' ότι έχω δει και διαβάσει εδώ όμως, δεν είναι για όλους και για όλες τις μηχανές τα τρακ ντέι.... κοινώς έχω την εντύπωση οτι αν είσαι λίγο αρχάριος και δεν είσαι με SS (ή στρητ γενικότερα) θα πέσουν να σε φάνε οι "γλήγοροι"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Λοιπόν εγώ θα το πάω αλλιώς....


    Οδηγάω καθημερινά εδώ και 24 χρόνια και παρόλο που ημουν γρήγορος ...............σε μια μέρα στο CSS Level1 έγινα καλύτερος οδηγός και διόρθωσα λάθη που τα έκανα ολα αυτά τα χρόνια.

    Μετα εκανα και το 2 και το 3 και εγινα ακόμα καλύτερος.
    Κάνε το πρώτο και μετά θα μπορείς να χρησιμοπιήσεις τα track days για να βαλτιωθείς.
    Αν δεν οδηγάς πολύ καιρό, ισως ειναι ευκολότερο. Αν κάνεις τα ιδια λάθη 20 χρόνια, δύσκολα ξεκολάς/αλλάζεις.


    Νομίζω nikos_zr οτι σε κάλυψα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Track days (εμπειρια) vs. 0-300 (θεωρια)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr


    ΟΣΟ και λαθος να εισαι εχοντας γραψει 270 γυρους σε διαφορα track days στην πιστα και μιλωντας τους εκπαιδευτες του CSS και του 0-300 που ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ εκει, καθως και σε αλλου αναβατες, ΔΕΝ μαθαινεις;

    ΟΧΙ!
    Απλα συνεχιζεις να "ανακυκλωνεις" την τερατωδη (και ενιοτε επικινδυνη) σου αγνοια και τιποτα αλλο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Αν δεν οδηγάς πολύ καιρό, ισως ειναι ευκολότερο. Αν κάνεις τα ιδια λάθη 20 χρόνια, δύσκολα ξεκολάς/αλλάζεις.
    αυτό είναι ΠΟΛΥ σωστό!





    Πάντως ΑΞΙΖΟΥΝ τα μαθήματα!

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    στα trackdays μαθαινεις πως

    στα μαθηματα μαθαινεις το γιατι

    Εκει ειναι ολη η μαγκια.

    Κατανοεις καλυτερα αυτα που κανεις
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  10. #10
    Εχετε ολοι δικιο στα οσα λετε...

    Ειπαμε οτι το CSS και το 0-300 ειναι απαραιτητο, και εννοειται οτι σου δινει πολλα παραπανω απο το track day.

    Στα Μεγαρα ομως εχω μπει 4 φορες μεχρι τωρα. Γιατι; Γιατι απλα ηθελα να δοκιμασω την εμπειρια της οδηγησης σε πιστα.
    ΣΑΦΩΣ και ημουν αργος, σαφως και σερνομουν σε σχεση με τους γληγορους, αλλα τι με αυτο; Εγω διασκεδασα, απολαυσα την οδηγηση στους δικους μου ρυθμους και τελικα βγηκα κερδισμενος.

    Εξακολουθω ομως να πιστευω οτι η εμπειρια ειναι το μεγαλυτερο σχολειο (εστω και αν ποναει μερικες φορες...)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr

    ΣΑΦΩΣ και ημουν αργος, σαφως και σερνομουν σε σχεση με τους γληγορους, αλλα τι με αυτο; Εγω διασκεδασα, απολαυσα την οδηγηση στους δικους μου ρυθμους και τελικα βγηκα κερδισμενος.

    Εξακολουθω ομως να πιστευω οτι η εμπειρια ειναι το μεγαλυτερο σχολειο (εστω και αν ποναει μερικες φορες...)
    Και εμεις αυτο καναμε στην αρχη (και ακομα κανουμε) .
    Μεχρι που καταλαβαμε οτι μετα απο καποιο σημειο και μετα πεταγαμε λεφτα και τιποτα αλλο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Όλα στο μυαλό είναι....
    Δεν πα να πας σε 100 TD και 100 σχολεία.... το θέμα είναι τι θες να βγάλεις και από τα δύο....

    Το πιο φρόνιμο είναι στα σχολεία να σε βοηθήσουν στο τι θες να μάθεις, κάτι σαν μοτο προσανατολισμό δες το.
    Ban 'em all

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr

    Εξακολουθω ομως να πιστευω οτι η εμπειρια ειναι το μεγαλυτερο σχολειο (εστω και αν ποναει μερικες φορες...) [/B]








    για να εχεις "εμπειρια",προυποθεση ειναι και η "συνεχης ενασχοληση" με την μοτ/τα..
    αυτο προσπαθει να σου εξασφαλισει μαθαινοντας σου τον σωστο τροπο οδηγησης..
    οτι δεν θα διακοπει βιαια αυτη σου η ενασχοληση την ωρα που προσπαθουσες να κερδισεις αλλη μια εμεπειρια δοκιμαζοντας ή εξελισσοντας εναν ΗΔΗ λαθος τροπο να οδηγας..
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  14. #14
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185

    Re: Re: Track days (εμπειρια) vs. 0-300 (θεωρια)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    ΟΧΙ!
    Απλα συνεχιζεις να "ανακυκλωνεις" την τερατωδη (και ενιοτε επικινδυνη) σου αγνοια και τιποτα αλλο.



    όπως είπε κ ο Nostra, πρώτα 0-300 και μετά πίστα για εξάσκηση!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  15. #15
    Παιδια, θα ηθελα με καθε σεβασμο να λυθει μια παρεξηγηση...

    Δεν προτεινω τα TD χυμα αντι των μαθηματων σε καμια περιπτωση. Ισως να φανηκε κατι τετοιο απο τα γραφομενα αλλα δεν ηταν αυτο που εννοουσα εξ αρχης.

    Σαφως κ αν εχεις εναν λαθος τροπο οδηγησης με 10000 γυρους παλι λαθος θα τα κανεις.
    Αλλα εγω θελω να μπω στην πιστα για να μπορεσω να στριψω 5 στροφες σε ενα ελεγχομενο περιβαλλον, ΟΧΙ για να ξυσω αλλα για να δω πως λειτουργω εγω και η μηχανη πανω στη στροφη, με ηρεμια και αυτοσυγκεντρωση.

    Η αγαπη μου ειναι τα ταξιδια, και με ενδιαφερει να καταλαβω μερικα πραγματα και αν μπορω να τα διορθωσω κιολας.
    Το οτι στο TD θα ειναι και οι εκπαιδευτες του 0-300 και του CSS για εμενα αυτο ειναι μεγαλο συν. Γιατι ισως ετσι καταφερω να διορθωσω και καποια κακως κειμενα μου αν θελετε.

    Οπως και να εχει, κακως που εθεσα ετσι το ζητημα εξ αρχης. ΔΕΝ τιθεται θεμα αν τα μαθηματα ειναι καλυτερα γιατι ΣΑΦΩΣ ειναι.

    Η θεωρια παει χερι χερι με την εμπειρια και αυτα δεν διαχωριζονται. Οποτε ακυρο το αρχικο ερωτημα. Μηπως να πηγαινε στον καδο το ολο θεμα;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF