Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Η πρόταση της ασφαλιστικής

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386

    Η πρόταση της ασφαλιστικής

    είναι(όλα μαζί) 6000...Μου δίνουνε
    α)2000 για το μηχανάκι
    β)1200 για τις φυσικοθεραπείες(με αποδείξεις)
    γ)400 για εξοπλισμό
    δ)2400 για ηθική βλάβη-διατροφή...

    Δεν απάντησα ακόμα αλλά είναι τραγικά λίγα...Πήγα να κουτσαθώ(για να μη σκεφτώ τίποτα χειρότερο) ταλαιπωρήθηκα3 μήνες και ακόμα δεν είναι όπως πριν και δίνουν 2400 για την ταλαιπωρία

    ΥΓ:είναι δυνατό να ισχυριστούν μειωμένη αξία εξοπλισμού λόγω ατυχήματος;Συγκεκριμένα από τα 930 που κόστιζε μου δίνουν 400.Αφού μετά από ατύχημα αντικαθίσταται με καινούριο.
    θα τους πάω δικαστικά μου φαίνεται...Ο,τιδήποτε υπάρχει από προτάσεις ,δεδικασμένα ευπρόσδεκτα.

  2. #2
    Δικαστικά???!!!!!
    Με αυτό το σύστημα Δικαιοσύνης που έχουμε???
    Μίλησε μαζί τους μήπως ανεβάσεις το ποσό,πάρτα και μη πεις ευχαριστώ...

  3. #3
    Πήγαινέ τους δικαστικά.....

    Κάθε χρόνο αυξάνονται τα ασφάλιστρα γιατί και καλά ανεβαίνουν οι αποζημιώσεις....
    αν δείς για θάνατο λένε εώς και 1.000.000 ....Πότε τα έδωσαν????

    καταρχήν κάνε ασφαλιστικά μέτρα 9αν δεν έχεις κάνει για άμεση αποζημίωση...

    Μιά μέρα πρίν το δικαστήριο θα σου έρθουν με βελτιωμένη προσφορά...ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ>>>ΘΥΜΙΣΟΥ ΤΟ......

    Αν δεν σε καλύπτει πήγαινέ τους δικαστικά...

    Σίγουρα θα πάρεις σχεδόν τα διπλάσια......Τα δικαστικά μην σε απασχολούν.....βάλτα στην αποζημίωση.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Δεν ζήτησα την ποινική δίωξη της υπαίτιας.Ο δικηγόρος μου μου λέει κάνε ό,τι καταλαβαίνεις αλλά αν πάμε δικαστικά θ'αργήσει.Δε μ'απασχολεί αυτό πάντως.Θεωρώ απαράδεκτη την πρότασή τους:κινδύνεψα να πεθάνω(μην πω τίποτ'άλλο),δεν μπορούσα να εξυπηρετηθώ εύκολα,το πόδι μου δε θα'ναι ποτέ πια όπως πριν.
    Θα τους μιλήσω τη Δευτέρα

    ΥΓ:Αυτό που μ'εξοργίζει είναι ότι αντιμετωπίζουν τον εξοπλισμό σαν όχημα.Αν είναι δυνατόν να μην καλύπτουν αγορά του ΙΔΙΟΥ εξοπλισμού ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ.Ο εξοπλισμός μετά από ατύχημα είναι άχρηστος και χρειάζεται ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ώστε να προστατέψει...

  5. #5
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Καμιά φορά ο χειρότερος συμβιβασμός είναι η καλύτερη λύση.....
    Βέβαια ευτυχώς που είσαι καλά και δεν έχει συμβεί τίποτα χειρότερο... Αν πιστεύεις ότι μπορείς να περιμένεις (διότι το δικαστικό μας σύστημα είναι σαν το κράτος μας... μπουρδέλο) τότε κυνήγησέ το και ζήτα και παραπάνω από τα παραπάνω.....
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  6. #6
    Πηγαινε τους δικαστικα... Με ενα μαγικο τροπο ανεβαινουν οι προσφορες λες και προκειται για το ebay ενα πραμα... Απλα χρειαζεται υπομονη... Καλη τυχη...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
    Καμιά φορά ο χειρότερος συμβιβασμός είναι η καλύτερη λύση.....
    Βέβαια ευτυχώς που είσαι καλά και δεν έχει συμβεί τίποτα χειρότερο... Αν πιστεύεις ότι μπορείς να περιμένεις (διότι το δικαστικό μας σύστημα είναι σαν το κράτος μας... μπουρδέλο) τότε κυνήγησέ το και ζήτα και παραπάνω από τα παραπάνω.....
    Φίλε εν μέρει έχεις δίκιο.Επειδή όμως ζούμε ΚΑΙ για μια αξιοπρέπεια και επειδή ξέρω ότι οι ασφαλιστικές ποντάρουν στο ότι οι περισσότεροι δεν μπορούν/θέλουν να περιμένουν,αν δε δώσουν αυτά που ζητάω θα τους πάω δικαστικά.Είναι κοροϊδία τα 6000.
    Αν και δε θέλω να το θυμάμαι ορίστε το link: http://www.moto.gr/forums/showthread...ED%F4%E7%F3%E5

  8. #8
    Φίλε δεν τους στέλνεις πρώτα ένα εξώδικο και να τους γράψεις πόσα θες? Αν σου απαντήσουν θα ξέρεις που βρίσκεσαι!
    Πρόσεξε διότι από ότι ακούγεται ετοιμάζονται για κανόνι αρκετές εταιρείες, οπότε μήπως χάσεις και τα 6Κ που σου δίνουνε? Αν περιμένεις να πας δικαστικά την ΚΑΤΩΡΑΧΟΥΛΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΕ υπολόγισέ το. Αν τώρα έχεις να κάνεις με καμιά εταιρεία της προκοπής, λογικά θα τα βρείτε με το εξώδικο γρηγορότερα. Anyway, πάντα όρθιος από δω και πέρα!

    ΥΓ. Πάρε και μηχανάκι της προκοπής, ευκαιρεία είναι!
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  9. #9
    φιλε καλησπερα και απο εμενα.
    αν επιτρεπετε τι ασφαλιστικη εχεις εσυ και τι ο αλλος ?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hornetakias
    Εγγραφή
    18/08/2005
    Μηνύματα
    115
    φιλε απ'οτι καταλαβαινω χτυπησες ασχημα.
    εγω τρακαρα τον αυγουστο και η προσφορα της ασφαλιστικης ηταν 2.500 και μου παιρνανε την μηχανη. το πηγα δικαστικα μονο για το γαμωτο και τελικα ενα μηνα πριν την δικη μου προτειναν 4500 και κρατησα και την μηχανη. γνωστη μου πηρε γυρω στα 8000 για σπασιμο χεριου!
    το μονο που επαθα ηταν ενα μεγαλο σκισιμο στο αριστερο χερι (ραματα), καποιες γρατζουνιες και εσπασε το κρανος μπροστα.
    πιτευω σε συμφερει δικαστικα. ειναι λιγα αυτα που σου δινουν!!απλα οτι χαρτι απο γιατρο μπορεις να παρεις οτι ακομα πονας και χρειαζεσαι ξεκουραση παρτο.
    υπαρχουν δικηγοροι που ασχολουνται μονο με τροχαια και ξερουν καλα τα κολπα.συνηθως τα συνεργεια μηχανων εχουν τηλ. τους γιατι συνεργαζονται.
    αυτα και υπομονη!!

  11. #11
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά εγώ θα σου πώ ένα πράγμα

    Ο Νομος για τις αποζημιώσεις αναφέρει ξεκάθαρα "αποζημίωση για να επέλθει το όχημα στην προ του ατυχήματος κατάσταση".

    Αρα στηριζομένες σε αυτή την φράση οι ασφαλιστικές εβγαλαν από μόνες της την διαδικασία της παλαιότητας. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Απαιτήστε με τα χρήματα του τιμολόγίου εκεί επί τόπου, εφόσον τα έχει περάσει ο πραγματογνωμονας στον φάκελο.

    ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ...


    και φυσικά μιλάει για το όχημα και αν δεν θελεις να το τραβήξεις αποδέξου (εγω δεν το δέχομαι) την μειωμένη αποζημίωση στα ανταλλακτικά.

    ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ.


    τωρα για τις ηθικές βλάβες - διατροφές.....εκει ειναι θέμα διαπραγμάτευσης
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Τα έξοδά μου βάσει τιμολογίων(επισκευές,εξοπλισμός κλπ) ήταν 8000 και κάτι..Στο εξώδικο ζητάω σύνολο 18000
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexanderR6
    τι ασφαλιστικη εχεις εσυ και τι ο αλλος ?
    Η ασφαλιστική μου δεν εμπλέκεται καθόλου,η υπαίτια παραδέχτηκε τα πάντα.Είναι υπόθεση φως φανάρι.Δεν ξέρω αν θα πρέπει ν'αναφέρω το όνομα της ασφαλιστικής της.Δεν είναι η Ιnterafrican αλλά το όνομα μοιάζει και εδρεύει εκτός Αθηνών.Λίγο βόρεια...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
    Ο Νομος για τις αποζημιώσεις αναφέρει ξεκάθαρα "αποζημίωση για να επέλθει το όχημα στην προ του ατυχήματος κατάσταση".

    Αρα στηριζομένες σε αυτή την φράση οι ασφαλιστικές εβγαλαν από μόνες της την διαδικασία της παλαιότητας. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Απαιτήστε με τα χρήματα του τιμολόγίου εκεί επί τόπου, εφόσον τα έχει περάσει ο πραγματογνωμονας στον φάκελο.

    ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ...


    και φυσικά μιλάει για το όχημα και αν δεν θελεις να το τραβήξεις αποδέξου (εγω δεν το δέχομαι) την μειωμένη αποζημίωση στα ανταλλακτικά.

    ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ.


    τωρα για τις ηθικές βλάβες - διατροφές.....εκει ειναι θέμα διαπραγμάτευσης
    Ευχαριστώ φίλε.Τα έξοδα εξοπλισμού όμως δεν εμπίπτουν στη γενικότερη αστική αποζημίωση;

  13. #13
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

    Ευχαριστώ φίλε.Τα έξοδα εξοπλισμού όμως δεν εμπίπτουν στη γενικότερη αστική αποζημίωση;
    Στην αστική αποζημιώση εμπιπτει, αλλα ο Νομος μιλάει καθαρά για τις ζημιές στα οχήματα και όχι τον περαιτέρω εξοπλισμό. Και επίσης δεν μιλάει για μειώσεις λόγω παλαιότητας. Με απλά λόγια εξαιτίας των μειώσεων αυτών οι ασφαλιστικές βγάζουν το κόστος των υπαλλήλών τους. ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ!!!!
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  14. #14
    Φίλε, στείλ' τους ένα εξώδικο και μια επιστολή με το τι ακριβώς κινήσεις θα κάνεις αν δεν αυξήσουν το ποσό αποζημίωσης και τα λεφτά θα σ'τα δώσουν κανονικά....

    Φιλική Συμβουλή, από Ασφαλιστή!


  15. #15
    Ταλαιπωρημενο Μελος
    Εγγραφή
    17/02/2008
    Μηνύματα
    38
    Aν εισαι μεσα στο πλαισιο τριμηνου απο το ατυχημα ασκησε ποινικη διωξη σε αυτον που σε χτυπησε.

    Μετα ολα παιρνουν το δρομο τους πιο ΣΟΒΑΡΑ και φυσικα αφου οπλιστεις με υπομονη περιμενεις.

    Βασικα βρες ενα γατο δικηγορο που δουλευει τροχαια και θα σου λυσει τις αποριες.

    Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια με πμ .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 23:17
  2. Της φυλακής τα σίδερα.....
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2008, 20:06
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2003, 13:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF