Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Πώς επιβιώσαμε και τι κάναμε λάθος?

  1. #1

    Πώς επιβιώσαμε και τι κάναμε λάθος?

    (Αν το θέμα είναι λάθος παρακαλώ μετακινήστε το στη κατάλληλη ενότητα )

    Σκοπός του εν λόγο θέματος είναι να μεταφέρουμε τις εμπειρίες μας από ατυχήματα που είχαμε με τις μοτοσυκλέτες και παραλίγο να μας στοιχίσουν τη ζωή μας . Όχι φυσικά για να τρομάξουμε το κόσμο , ούτε για να ακούσουμε ευχολόγια και περαστικά ...κτλ .

    Ο μοναδικός σκοπός είναι να μεταφέρουμε την εμπειρία μας , τα λάθη μας που οδήγησαν στο ατύχημα , και κυρίως το τρόπο που επιβιώσαμε .

    (αν πιστεύετε ότι το θέμα τρομάζει ή οτιδήποτε στείλτε το στο καιάδα )

    Ανοίγω τη κουβέντα ξεκινώντας με το δικό μου ατύχημα 6 μήνες πριν .

    Παρέα 4 μοτοσυκλέτες ανηφορίζουμε από Αγρίνιο προς γέφυρα επισκοπής με προορισμό τα Βρουβιανά εν μέσω γέφυρα Τατάρνας . Περνώντας τη Φράγκιστα είμαστε λίγα χλμ πριν τη Τατάρνα , και μερικές δεκάδες μέτρα πριν το βενζιναδικο για υτους που γνωρίζουν τη περιοχή .
    Ο ρυθμός είναι πολύ χαλαρός και για την ακρίβεια για άγνωστο λόγο εγώ έχω χαλαρώσει ακόμα περισσότερο απο τους άλλους 3 , έχοντας μείνει 100 μέτρα παραπίσω τους .
    Δεν κυνηγάω να τους φτάσω γιατί ξέρω ότι η Τατάρνα είναι κοντά και έτσι και αλλιώς σε λίγο θα σταματάγαμε . Ακριβώς στο βενζινάδικο έχει ένα κομμάτι ευθείας 500 μέτρων max . Από το απέναντι ρεύμα βλέπω να έρχονται 2 αγροτικά . Τίποτα δεν προμηνύει αυτό που θα ακολουθήσει . 20 μέτρα πριν διασταυρωθώ με το πρώτο αγροτικό , βλέπω το 2ο να φορτώνει γκάζι και να βγαίνει full αριστερά κατά πάνω μου για να κάνει προσπέραση.

    Θυμάμαι χαρακτηριστικά να έχω μία απόλυτη διαύγεια . Οι αισθήσεις μου ξαφνικά λειτουργούν στο 200% . Βλέπω , ακούω και επεξεργάζομαι με 4πλάσσια ταχύτητα . Ο χρόνος παγώνει . Μια κατάσταση 4 sec είναι σαν να την έχω ζήσει για 10 λεπτά.
    Είμαι ψύχραιμος , αριστερά είναι το πρώτο αγροτικό και δεν μπορώ να πάω , δεξιά δεν υπάρχει χώρος και μπροστά μου πλησιάζει ένας μεταλλικός τοίχος 2000κιλών και 250 ίππων .
    Μένω σταθερός και περιμένω να κάνει τη κίνηση του για να επιλέξω την αντίθετη κατεύθυνση . Όντως κόβει δεξιά σχεδόν ακουμπώντας στο 1ο αγροτικό . Ξεπροβάλει ένας διάδρομος από τα δεξιά μου που δεν με έπαιρνε αλλά έτσι και αλλιώς θα έπαιρνα τα ρίσκα μου να περάσω . Ξεκινώ να στρίβω δεξιά full φρεναριστός , και εκεί είναι που το αγροτικό κάνει τη κίνηση ματ και αλλάζει πορεία κόβωντας και αυτό προς την ίδια κατεύθηνση πλέον .

    Δεύτε λάβετε φως εγώ έψελνα από μέσα ... και με όσα κουράγια μου είχαν μείνει προσπάθησα να αλλάξω εκ νέου πορεία στο μηχανάκι αντίθετα πλέον . Λίγο στρίβω εγώ , λίγο αυτός αλλά δεν ήταν αρκετό . Μπααααμμμ , και ξαφνικά πετάω . Θυμάμαι να είμαι στον αέρα και να βλέπω τα πλατανόφυλλα από πάνω μου λες και θα άπλωνα το χέρι να το ακουμπήσω . Καθώς πετάω ακούω το μηχανάκι μου να συνθίβεται και να σέρνεται στην άσφαλτο . Ανατριχιαστικός θόρυβος μεν αλλά εγώ ακόμα πετάω και αναρωτιέμαι τι γίνεται μετά , μιας και δεν έχω καθόλου έλεγχο πλέον της κατάστασης .
    Δεύτερο Μπαααμμμ και εγώ στο έδαφος .

    Ησυχία ξαφνικά και μία αίσθηση όπως είναι όταν είσαι κάτω από το βυθό της θάλασσας και ακούς τους από πάνω να μιλάνε . Πρώτες σκέψεις : " Μαλάκα Γιώργη αυτό ήτανε , αύριο τέτοια ώρα θα έισαι 2 μέτρα φυτεμένος " .....ανατρίχιασα στην ιδέα , τρόμαξα , και μετά μου ήρθε θλίψη για τα παιδάκια μου .
    Όλα αυτά 5 sec υπόθεση . Ξαφνικά οι αισθήσεις μου επανήλθαν , οι μακάβριες σκέψεις έφυγαν μακρυά και καλωσόριζα τον πόνο πλέον που λεπτό το λεπτό γινόταν όλο και μεγαλύτερος .
    Ανήμπορός να κουνηθώ , και αφού πλεόν ημουν στο έλεος του Θεού και των δημοσίων υπηρεσιών ( ΕΚΑΒ ...κτλ ) , επιστρατευσα τη τελευταία μου άμυνα για να επιβιώσω . Το χιούμορ .
    Με θυμάμαι ξαπλωμένο κάτω να κάνω σχέδια για το μέλλον , να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να επιβιώσει . Να μιλάω για το raid που θα πάρω τώρα με την αποζημίωση , για το 36ωρο που θα έχανα ...κτλ

    Η συνέχεια εν τάχει , ασθενοφόρα , 2 νοσοκομεία , 1 χειρουργείο , 5 σπασμένα πλευρά 1 πνεύμονας που γλυτώσαμε οριακά και 1 σπλήνα που την άφησα σουβενίρ στο νοσοκομείο .

    Το λάθος μου
    αν και τα λάθη είναι το τύπου με το αγροτικό που βγήκε να κάνει προσπέραση ενώ με είχε φάτσα κάρτα μπροστα του , το δικό μου "λάθος" είναι ότι άφησα μεγάλη απόσταση από το γκρουπ μου . Αυτός υποθέτω βλέποντας 3 μοτοσυκλέτες να περνάνε θεώρησε πως δεν υπάρχει άλλη , και βγήκε για προσπέραση .
    Αν ήμουν κοντά στο group θα είχα περάσει ατσαλάκωτος .

    Πως επιβίωσα
    Θετική σκέψη , μελλοντικά σχέδια και χιούμορ . Μην αφήσετε να σας πάρει από κάτω , όσο και αν πονάτε . Μην λυγίσετε στο πόνο , αν πιστέψετε ότι θα επιβιώσετε και πως είστε δυνατοί θεωρώ πως έχετε ένα μεγάλο αβαντάζ να το πετύχετε .

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.970
    από φάρδος...

    ανανήψαντας

  3. #3
    Ευτυχως μεχρι τωρα, η μεγαλη τουμπα δεν εχει ερθει ποτε. Σιγουρα υπαρχουν πολλες εμπειριες ομως. Για ενα ομως ειμαι σιγουρος: ποτε ξανα μηχανακι εντος πολης. Τελεια και παυλα


    ps. Φιλε faraway, εαν εχει μεινει τιποτα απο το aprilia, θελω τουλαχιστον την μπροστινη ζαντα
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Το πως επιβιωνει καποιος εχει να κανει και με την τυχη.Φυσικα πριν, προσπαθουμε να δημιουργησουμε τις συνθηκες ωστε η τυχη να εχει τη μικροτερη δυνατη συμμετοχη.
    Τωρα για το τι καναμε λαθος,τι να πω.Σε μια στριμοκωλη κατασταση δεν εχεις τοσο καθαρο μυαλο για να δεις τα περισσοτερα λαθη σου.Ισως η αμυντικη οδηγηση και η προβλεψη ,να ειναι η απαντηση σε τετοιες περιπτωσεις.Ισως.

  5. #5
    Περαστικά
    Ψάχνω για Ζ1R

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος

    [ το δικό μου "λάθος" είναι ότι άφησα μεγάλη απόσταση από το γκρουπ μου . Αυτός υποθέτω βλέποντας 3 μοτοσυκλέτες να περνάνε θεώρησε πως δεν υπάρχει άλλη , και βγήκε για προσπέραση .
    Αν ήμουν κοντά στο group θα είχα περάσει ατσαλάκωτος .
    Καλά, αυτό που λες δεν παίζει με την καμμία. Στηρίζεις την αυτοκριτική σου στην παραδοχή οτι ήσουν "εκεί" και όχι "αλλού". Με την ίδια λογική, αν ήσουν σπίτι σου πάλι τίποτα δεν θα συνέβαινε.
    Ο τύπος δεν ξέρω πως το υποθέτεις οτι επειδή είδε 3, θεώρησε οτι αυτοί είναι όλοι. Εκτός και είδε τον Χιούη, τον Λιούη και τον Ντιούη να περνάνε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εκτός και είδε τον Χιούη, τον Λιούη και τον Ντιούη να περνάνε.
    Και στο είπα ρε faraway να ντυνόμαστε σαν τους Ντάλτον που ήταν τέσσερις, δεν με άκουγες ... ήθελες Disney!

  8. #8
    Στη περιοχή αυτή το να βρει κάποιος 500 μέτρα ευθεία είναι θαύμα . Υποθέτω πως ο τύπος με το αγροτικό έχει απηυδήσει πίσω από το άλλο αγροτικό που τον πάει καρότσι χλμ .

    Βλέπει ένα group 3 μοτοσυκλετιστών σφιχτό σε απόσταση 15 μέτρων maχ o ένας από τον άλλο , και αυτομάτως ο εγκέφαλος του δίνει εντολή πως αυτοί είναι δεν υπάρχουν άλλοι , βουρ αριστερά να περάσω .

    Σαφέστατα ο τύπος είναι λάθος 1000% , σαφέστατα θα μπορούσε να με έιχε τελειώσει και να μην έγραφα όλα αυτά , αλλά δεν εξετάζω τι έκανε αυτός λάθος να πω την αλήθεια , αλλά τι θα μπορούσα να είχα κάνει εγώ καλύτερα και τι με διδάσκει αυτή η εμπειρία .

    Καταλήγω λοιπόν , πως αν δεν είχα αποσπαστεί από το group και δεν είχα μείνει παραπίσω θα ήμουν πιο ασφαλής .
    That s it !!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Λαθος υποθεση.Θα μπορουσε να πεσει και στο γκρουπ θεωροντας οτι δεν ερχεται κανεις απο απεναντι.Αλλα η ιστορια γραφεται απο τα γεγονοτα και οχι απο τις υποθεσεις.Ηταν η στιγμη.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ο τύπος δεν ξέρω πως το υποθέτεις οτι επειδή είδε 3, θεώρησε οτι αυτοί είναι όλοι. Εκτός και είδε τον Χιούη, τον Λιούη και τον Ντιούη να περνάνε.

    Τι λες ρε καμμενε
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Λαθος υποθεση.Θα μπορουσε να πεσει και στο γκρουπ θεωροντας οτι δεν ερχεται κανεις απο απεναντι.Αλλα η ιστορια γραφεται απο τα γεγονοτα και οχι απο τις υποθεσεις.Ηταν η στιγμη.
    Τετοια ακουει ο Χριστοφορος Παπακαλιατης και βγαζει εργα.Αλλα αυτο που πετας στον αερα, με το μπαμ που κραταει ισως κλασματα και φαινεται αιωνας,χαραζεται στην μνημη.Εγω εβλεπα την σκια μου να ειναι ψηλα...τωρα εγω ημουν?Ο Χαρος?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Τετοια ακουει ο Χριστοφορος Παπακαλιατης και βγαζει εργα.Αλλα αυτο που πετας στον αερα, με το μπαμ που κραταει ισως κλασματα και φαινεται αιωνας,χαραζεται στην μνημη.Εγω εβλεπα την σκια μου να ειναι ψηλα...τωρα εγω ημουν?Ο Χαρος?
    Αφου εισαι εδω και γραφεις μαλλον κανενας Αγγελος.

  13. #13
    καταρχάς, να σου ευχηθώ ποτέ ξανά....

    στο θέμα μας.... με τι ταχύτητες οχημάτων έγιναν όλα αυτά?

  14. #14
    Δεν θα πω νούμερα δημόσια , γιατί έχω δικαστήρια που έπονται .

    Θα πω μόνο πως ήμουν πολύ χαλαρός σε αυτό το κομμάτι , σε φάση ύπνε που παίρνεις τα παιδιά έλα παρέ και τούτο , ( λες και ήξερα τι με περιμένει ) , και το δε αγροτικό ήταν φορτωμένο με χλμ .

    Θυμάμαι εντονα τη στιγμή που βγήκε στο αντίθετο ρεύμα και άκουγα το κινητήρα του να στριγγλίζει από ροπή .
    Πρέπει να πέταξα καμιά 10αρια μέτρα περίπου + το μηχανάκι μου κόπηκε στη μέση .

    Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με τη ταχύτητα αλλά και από τις μάζες . Μιλάμε για αγροτικό 2000 κιλών απέναντι σε μοτοσυκλέτα 250 κιλών .
    Άνιση μάχη .

    Ήμουν τυχερός όμως , μιας και το μηχανάκι κόπηκε στη μέση , γονάτισε ,και με πέταξε από πάνω του . Έτσι γλύτωσα τη πρόσκρουση με το αγροτικό που θα ήταν και θανατηφόρα 100% .




    υγ. ρε σεις κανάς άλλος δεν έχει εμπειρία να μεταφέρει ?

  15. #15
    οκ, απλά φαντάζομαι οτι ξέρεις οτι η ταχύτητα κύλισης είναι σημαντικός παράγοντας λάθους.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χμμ δήλωση?απαραίτητη?πως και τι φασαρία είναι?
    από Erianis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2010, 16:48
  2. Τρακαρισμα.Πως και τι δικαιουμαι.
    από gasto στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2010, 08:05
  3. πως οδηγαμε και τι αντιλαμβανομαστε
    από Λευκάδιος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2009, 09:05
  4. Επιλογή heavy duty σαμπρελών. Πώς και τι ταιριάζει ;
    από Bil στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2009, 20:12
  5. Τι Τρωει Και Τι Δεν Το Φορουμ?
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2005, 14:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF