Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: BMW G310 R - Γνώμες για αγορά

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2017
    Μηνύματα
    6

    BMW G310 R - Γνώμες για αγορά

    Καλησπερα παιδια.δεν ειμαι κατοχος μηχανης για την ακριβεια θα βγαλω το Α2 σε λιγες μερες και σκεφτομαι τι μοτοσυκλετα να αγορασω.εχω λατρεψει το bmw g 310 r θεωρω πως ειναι πολυ καλο για νεο οδηγο ελαφρυ ευελικτο και ασφαλες με την αξιοπιστια της bmw. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες και συμβουλες για τι να ακολουθησω.

    Το g 310 r θα το παρω με δοσεις εαν το παρω.

    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ποσων ετων εισαι, αν επιτρεπεται..;;
    Θα σου εξηγησω γιατι ρωταω.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Ως προς τα μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα από τη συμπεριφορά και το στήσιμό του δεν είναι εύκολο να σε βοηθήσει κάποιος διότι είναι πολύ φρέσκο μοντέλο και αν τελικά την αγοράσεις,θα είσαι από τους πρώτους κατόχους!Ως προς τα specs, μια χαρά φαίνεται να είναι για έναν αρχάριο.Αν την οδηγήσεις,θα πάρεις μια γεύση για το αν και κατά πόσον σου ταιριάζει.
    Και με αφορμή το τελευταίο σου σχόλιο...αν δεν υπάρχουν 5 χιλιάρικα μετρητά,αντί να χρεωθείς με δόσεις θα μπορούσες ίσως να σκεφτείς και μια οικονομικότερη λύση από την αγορά των μεταχειρισμένων εκεί κοντά στα 300cc.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2017
    Μηνύματα
    6
    20 ετών γιαυτό κι πάω για Α2.Θέλω κάτι καινούργιο για να μην μπλέκω με προβλήματα και τέτοια και όλα τα καινούργια παίζουν σε αυτές τις τιμές. Επίσης από τα μεταχειρισμενα τις κατηγορίας δεν μου αρέσει κανένα ώστε να με κάνει να θέλω να το πάρω. Και τα πιο μεγάλα και δεν θα έχω δίπλωμα και τα φοβάμαι.νιώθω πως ο 313κ.ε. θα με καλύψει

  5. #5
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavros4finger Προβολή μηνύματος
    20 ετών γιαυτό κι πάω για Α2.Θέλω κάτι καινούργιο για να μην μπλέκω με προβλήματα και τέτοια και όλα τα καινούργια παίζουν σε αυτές τις τιμές. Επίσης από τα μεταχειρισμενα τις κατηγορίας δεν μου αρέσει κανένα ώστε να με κάνει να θέλω να το πάρω. Και τα πιο μεγάλα και δεν θα έχω δίπλωμα και τα φοβάμαι.νιώθω πως ο 313κ.ε. θα με καλύψει
    ή ο 390 της KTM
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ολοκαινουριο μοντέλο. Δεν νομιζω να το εχει αποκτησει κανεις στο φόρουμ να σου πει γνωμη.

    Κι εγω παντως θα πήγαινα σε 390duke

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavros4finger Προβολή μηνύματος
    με την αξιοπιστια της bmw.


    Κι εγώ το 390 θα προτιμούσα και θα έμεναν και ρέστα. Αλλά ο άνθρωπος μάλλον θέλει συγκεκριμένα μπεμβέ.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    όποιοι θέλουν αποκλειστικά μπεμβέ πάνε καρφί για 1200gs. Για τους υπόλοιπους υπάρχει ελπίδα.

  9. #9
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Άποψη για το συγκεκριμένο δεν έχω, αλλά στο μάτι μου αρέσει πολύ

    Αν μπορεί και το παλικάρι οικονομικά, why not ?

    Άλλη κατηγορία ο δούκας πάντως

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavros4finger Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια.δεν ειμαι κατοχος μηχανης για την ακριβεια θα βγαλω το Α2 σε λιγες μερες και σκεφτομαι τι μοτοσυκλετα να αγορασω.εχω λατρεψει το bmw g 310 r θεωρω πως ειναι πολυ καλο για νεο οδηγο ελαφρυ ευελικτο και ασφαλες με την αξιοπιστια της bmw. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες και συμβουλες για τι να ακολουθησω.

    Το g 310 r θα το παρω με δοσεις εαν το παρω.

    Ευχαριστω πολυ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavros4finger Προβολή μηνύματος
    20 ετών γιαυτό κι πάω για Α2.Θέλω κάτι καινούργιο για να μην μπλέκω με προβλήματα και τέτοια και όλα τα καινούργια παίζουν σε αυτές τις τιμές. Επίσης από τα μεταχειρισμενα τις κατηγορίας δεν μου αρέσει κανένα ώστε να με κάνει να θέλω να το πάρω. Και τα πιο μεγάλα και δεν θα έχω δίπλωμα και τα φοβάμαι.νιώθω πως ο 313κ.ε. θα με καλύψει
    Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα για σένα, μια χαρά το σκέφτεσαι με την αγορά καινούργιας.
    Τώρα όσο αναφορά το θέμα BMW ή κάτι άλλο το θέμα είναι και αρκετά υποκειμενικό, μιας και είσαι νέος στον χώρο και όποιο και να πάρεις πάνω κάτω το ίδιο θα το χαρείς. Άρα αν το BMW σου έχει κάτσει καλά στο μάτι, πήγαινε δες το και από κοντά και αποφασίζεις.

    Τώρα αν θες να το ψάξεις παραπάνω έχει ως εξής:
    1. Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη επιλογή για Α2 δίπλωμα όσο αναφορά τις επιδόσεις, μιας και το ΚΤΜ 390 είναι ανώτερο σε δύναμη και συμπεριφορά.
    http://www.ktm.com/gr/naked-bike/390-duke-1/
    2. Είναι πολύ καλό για καθημερινή χρήση, αλλά και πάλι το Yamaha ΜΤ-03 είναι καλύτερη επιλογή μιας και έχει παρόμοια συμπεριφορά , με ομοίως άνετες και μαλακές αναρτήσεις και ταυτόχρονα είναι και πολύ πιο δυνατό από το BMW.
    https://www.yamaha-motor.eu/uk/produ...Action-001.jpg
    3. H Honda έχει το CBR που είναι αδύναμο σε σχέση με όλα τα άλλα ,αλλά θεωρείται ακόμη το πιο εύκολο για νέο οδηγό
    http://www.honda-motorcycles.gr/mode...l=CBR300R_2016
    Βέβαια αν είναι να πας στην κατηγορία Supersport έχουν και οι άλλες εταιρίες αντίστοιχα.
    4. Τέλος , υπάρχει και το Kawasaki z300 που είναι όμορφο, δυνατό και δεν υστερεί κάπου.
    http://www.kawasaki.gr/el/products/s...wxdDlFcCw1ZWAk

    Η καλύτερη επιλογή αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις είναι σίγουρα το KTM. Όμως έχω την εντύπωση πως σε αυτό δεν σε καλύπτει τεχνικά το A2 από άποψη σχέσης κιλών-υποδύναμης.
    Οι καλύτερες επιλογές γενικά για μένα είναι το Yamaha και το Kawasaki.
    Το BMW θα το επέλεγα μόνο αν σου έχει κάτσει εσένα στο μάτι τόσο πολύ, δλδ υποκειμενικά.
    Επίσης, μια πολύ σημαντική παράμετρος είναι και που κατοικείς. Στην επαρχεία BMW, KTM και Kawasaki σπανίως έχουν αντιπροσωπίες να σε εξυπηρετήσουν ,τουλάχιστον για όσο θα είναι στην εγγύηση. Ενώ Honda , Yamaha υπάρχει σχεδόν σε κάθε πόλη.

    Στα μεταχειρισμένα ,τέλος, τα Honda Cbf250 και Yamaha Ybr250 είναι εξαιρετικές επιλογές κάτω από τα 2000Ε και είναι σκυλιά αξιοπιστίας ,και έχουν φθηνά ανταλλακτικά και δεν θα σε νοιάζει αν τα ρίξεις και τα σπάσεις όσο μαθαίνεις ή πόσα λεφτά θα χάσεις όταν αποφασίσεις να τα δώσεις για κάτι μεγαλύτερο.


  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @ngelos Προβολή μηνύματος
    Η καλύτερη επιλογή αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις είναι σίγουρα το KTM. Όμως έχω την εντύπωση πως σε αυτό δεν σε καλύπτει τεχνικά το A2 από άποψη σχέσης κιλών-υποδύναμης.
    Ωραίο, ολοκληρωμένο ποστ. ^^ Στην "υποδύναμη" μας τα χάλασες λίγο, αλλά οκ.

    Σχετικά με το παραπάνω, είχα κι εγώ την ίδια εντύπωση, αλλά κάπου διάβασα ότι στο ΦΕΚ αναφέρεται ως "βάρος" το μεικτό βάρος μοτοσικλέτας/αναβάτη.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Μετακίνησα τα περί Α2 εδώ: https://www.moto.gr/forums/showthrea...=72807&page=20
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ωραίο, ολοκληρωμένο ποστ. ^^ Στην "υποδύναμη" μας τα χάλασες λίγο, αλλά οκ.

    Σχετικά με το παραπάνω, είχα κι εγώ την ίδια εντύπωση, αλλά κάπου διάβασα ότι στο ΦΕΚ αναφέρεται ως "βάρος" το μεικτό βάρος μοτοσικλέτας/αναβάτη.
    Θα ήταν εντελώς χαζό πιστεύω να είχε να κάνει και ο αναβάτης...
    Πάντως σχετικά με το KTM το λένε και σε ό,τι έχω δει σαν review https://www.youtube.com/watch?v=SM3NegvnfY8
    στο 2.20 περίπου του βίντεο.
    Ελλάδα είμαστε και ακόμη και η αστυνομία είναι ανενημέρωτοι και δεν δίνουν σημασία, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις ειδικά αν δεν έχεις σκοπό να το κρατήσεις και για πάντα το μηχανάκι.

    Η KTΜ δν έχει βγάλει στην παραγωγή το 390 με γνώμονα το δίπλωμα και αυτό εξηγεί και για μένα την ανωτερότητά του σε μεγάλο βαθμό. Το παίρνεις και το κρατάς και όταν βγάλεις απεριόριστο δίπλωμα στο γκαράζ σου για παιχνίδι το σαββατοκύριακο για μένα το ΚΤΜ.
    Αλλά αν θες μια μοτοσυκλέτα για νέο οδηγό και μεταβατική στην μεγάλη κατηγορία πας με σιγουριά στα Yamaha MT03 ή Kawasaki Z300. Τα 30κάτι άλογα του ΒΜW είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα σε αυτά τα επίπεδα για μένα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2017
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες τις συμβουλές.η KTM είναι ανώτερη σε όλα απλά δεν ξέρω αν θα έχω θέμα με το πόσο νευρική θα είναι. Επίσης η bmw έχει μια χρηματοδοτηση η οποία με βοηθάει πολύ στην αγορά της.μένω Αθήνα οπότε η αντιπροσωποιες δεν είναι πρόβλημα.δεν ξέρω που θα καταλήξω αλλά η μπέμπα μου έχει κάτσει στο μάτι βέβαια δεν είναι και ότι πιο δυνατό. Αλλά νιώθω ότι θα είμαι εντάξει με την δύναμη της

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavros4finger Προβολή μηνύματος
    η KTM είναι ανώτερη σε όλα απλά δεν ξέρω αν θα έχω θέμα με το πόσο νευρική θα είναι.
    Βρες μια μεταχειρισμένη σε έμπορο στην Αθήνα και πήγαινε να την δοκιμάσεις. Τα 40 και 50 άλογα του ΚΤΜ και των Yamaha-Kawa δεν είναι να σε φοβίσουν. Τα 30 της BMW είναι πολύ πιθανόν σύντομα να μην σου φθάνουν όμως.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά μτχ μοτο - MotoGuzzi breva ή BMW F650
    από dimdream στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2016, 07:17
  2. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  5. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF