Σελίδα 24 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 1419202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 365

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας

  1. #346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Για το αλλο ;
    Που εξεταζει λεει το κρατος τελη αναλογα τους μηνες ;;
    ένα ¨άι στο διάλο" βγαίνει αβίαστα.

  2. #347
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Μηδενική χρέωση αν τα τέλη κυκλοφορίας είναι λιγότερα από 30 ευρώ.

    Αληθεια αυτο δεν το ηξερα. Δηλαδημπορω να εχω απληρωτα καμια 10 χρονια τα τελη απ το σκουτερ; Αυτη ηξερα οτι γινοταν στο σημα για τα 50αρια, επειδη οταν εψαχνα 50αρη πολλα ειχαν απληρωτα τελη απ το 2000 ξερωγω και ηθελαν να το πουλησουν κιολας το χρεπι αντι να το χαρισουν να δωσουν και κανα 100 αρικο στον επομενο ιδιοκτητη

  3. #348
    Εγω προπερσυ για να διαγραψω 50αρι ,εδωσα 180 ευρω

  4. #349
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    578
    Δεν ειναι μηδενικη η χρέωση αν τα ξεχάσεις στα μικρά το ξέρω απο πρωτο χέρι απο φέτος καθώς πλήρωσα τα πάντα και μου ξέφυγε το μηχανάκι 249 κ.εκ. που ήταν 22€ και κατα τον Ιούλιο που έφτιαχνα τα χαρτιά λόγω ανανέωσης ασφάλειας το πρόσεξα. Οχι δεν ήταν τα διπλά δηλαδή 44€ αλλά 50 κατι....
    LIVE FREEEEE!!!!!

  5. #350
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι δυνατόν μια μηχανή που πουλιέται να χρωστάει 6 χρόνια τέλη. Δεν την κυκλοφορούσε ο ιδιοκτήτης;

  6. #351
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι δυνατόν μια μηχανή που πουλιέται να χρωστάει 6 χρόνια τέλη. Δεν την κυκλοφορούσε ο ιδιοκτήτης;
    Δεν τα πλήρωνε. Η πιο προφανής εξήγηση.

    Μου έχει τύχει όμως και αυτή η περίπτωση: Είχα μοτοσυκλέτα μου σε ακινησία από το 2000 μέχρι το 2005. Με χαρτί ότι είναι σε ακινησία κ.ο.κ. Έλα όμως που ο υπάλληλος της ΔΟΥ δεν πέρασε ποτέ την ακινησία στο online συστημα, μόνο στο τοπικό βιβλίο της ΔΟΥ το έγραψε. Και φυσικά μετά από κάποια χρόνια, ήρθε μια ειδοποίηση ότι χρωστάω τα τάδε τέλη. Εκεί αποδείχθηκε -ευτυχώς για εμένα- αυτό που ΠΑΝΤΑ ΛΕΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, από ότι συνδυαλλαγή κάνετε με το ελληνικό δημόσιο, ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #352
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Οκ λογικά όμως θα έπρεπε να είναι σε ακινησια η μηχανή. Σωστά;

  8. #353
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Οκ λογικά όμως θα έπρεπε να είναι σε ακινησια η μηχανή. Σωστά;
    Εκτός σπάνιου λάθους σαν την δική μου περίπτωση που σου έγραψα, η μηχανή ΔΕΝ ήταν σε καθεστώς προσωρινής ακινησίας δηλωμένη στην ΔΟΥ, για αυτό ερχόντουσαν τα τέλη κάθε χρόνο (αν πρόλαβε την εποχή που ερχονταν ταχυδρομικά) κι ο ιδιοκτήτης τα αγνοούσε και δεν τα πλήρωνε. Τώρα, αν πρακτικά αυτός την κινούσε ή όχι, ξέροντας ότι δεν έχει πληρώσει τέλη, αυτό εσένα ως υποψήφιο αγοραστή, σου είναι αδιάφορο.

    Συνήθως παντως, παρατηρείται το φαινόμενο, ο Νεοέλληνας, έχει κάπου σε κάποιο γκαραζ παρατημένη μια μηχανή, ουτε καν θυμάται καλά-καλά ότι την έχει, και αμελεί να πληρώσει τα τέλη της. Και τα βρήσκει μπροστά του, όταν τα φέρνει ο καιρός να την πουλήσει ή να την κυκλοφορήσει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #354
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Σε ευχαριστώ τελεγονε. Μια τελευταία ερώτηση. Πως μπορεί λοιπόν να γίνει μεταβίβαση αν υπάρχουν σε εκκρεμότητα τέλη;

  10. #355
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ τελεγονε. Μια τελευταία ερώτηση. Πως μπορεί λοιπόν να γίνει μεταβίβαση αν υπάρχουν σε εκκρεμότητα τέλη;
    Το κράτος σου λέει ότι τα ''τελη ακολουθούν το ΑΦΜ που τα είχε υποχρέωση'' δλδ αν ο Χ ιδιοκτήτης δεν πλήρωσε ένα τέλος του 2004, το τέλος το χρωστάει αυτός, όχι ο Υ ιδιοκτήτης που το πήρε το π.χ. 2010 και μετά, ΑΛΛΑ δεν έχει κάποια διαδικασία να το επιβάλει αυτό, από όσο γνωρίζω. Στην πράξη δλδ, όταν θα πας να κάνει μεταβίβαση, θα σου πει το κράτος, χρωστάει τάδε τέλη, δεν μεταβιβάζεται αν δεν πληρωθούν, δεν με ενδιαφέρει ποιός-πότε-που τα χρωστάει, εγώ θέλω να τα πληρωθώ. Οπότε η ευθύνη πρακτικά, πέφτει στο δίδυμο πωλητή-αγοραστή τι συμφωνία θα κάνουνε, για να πληρωθούν χρωστούμενα τέλη και πρόστιμα.

    Κοινώς αν χρωστάει π.χ. 500 ευρώ η μηχανή σε τέλη, ο πωλητής την πουλάει π.χ. 1200 ευρώ, τότε μια πρακτική εφόσον μιλάμε για λογικούς ανθρώπους είναι, πάρε πωλητή 1200-500=700 ευρώ λεφτά από τον αγοραστή, και ο αγοραστής ας πληρώσει στο Δημόσιο ταμείο τα 500 ευρώ του χρέους. Με τον τρόπο αυτό, αν μιλάμε για λογικούς ανθρώπους πάντα, και ο πωλητής παίρνει λεφτά και ξεχρεώνει ένα χρέος του στο κράτος, και ο αγοραστής δεν επιβαρύνεται επιπλέον για αλλουνού αμαρτίες.

    Μιλάμε όμως πάντα για συννενόηση μεταξύ λογικών ανθρώπων, όχι πάντα αυτονόητο. Επίσης όχι πάντα αυτονόητο είναι ότι τα χρωστούμενα δεν είναι πιο πολλά από την τιμή πώλησης. Αν χρωστάει δλδ 1000 ευρώ τέλη και την πουλάει 500, ε δεν συμφέρει η πώληση, διαιωνίζεται το πρόβλημα του χρέους στον πωλητή και η μεταβίβαση δεν συμφέρει να γίνει, θα του μείνει η μηχανή στον αιώνα τον άπαντα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #356
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Η απάντηση σε αυτό τον εύλογο προβληματισμό σου (και δικό μου και πολλών) πάρα πολύ απλά συνοψίζεται σε τρεις λέξεις:

    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #357
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση σε αυτό τον εύλογο προβληματισμό σου (και δικό μου και πολλών) πάρα πολύ απλά συνοψίζεται σε τρεις λέξεις:

    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ....
    ΑΝ ομως γινοταν αυτοματη παρακρατηση απ την εφορια ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ.
    Βεβαια στο ΕΛΛΑΔΑ απο τοτε που ηρθη (πρακτικα) η προσωποκρατηση για χρεη προς το δημοσιο ποιος πληρωνει?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #358

  14. #359
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.413
    επιτέλους..
    https://www.aade.gr/mycar

    μάλλον άνοιξε, δε το τσέκαρα
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #360
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.119
    Άνοιξε, το περιεργαστηκα λίγο το βράδυ. Δεν σε αφήνει όμως να κάνεις ακινησία σε φορτηγό ή βανάκι.

Σελίδα 24 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 1419202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τέλη Κυκλοφορίας 2017
    από nicksior στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2016, 14:49
  2. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 23:05
  3. Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση
    από anixneyths στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2008, 00:41
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  5. Τέλη κυκλοφορίας 2006
    από Alexander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 08:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF