Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Παιρνει μπρος οποτε θελει..

  1. #1
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160

    Παιρνει μπρος οποτε θελει..

    Καλησπέρα σας,

    Εχω ενα παπί Υamaha Crypton του '99 & το τελευταιο διάστημα αντιμετωπιζω το εξης προβλημα που δεν μ εχει ξανατυχει.
    Παίρνει μπρος οποτε γουστάρει...
    Δηλαδη είτε ειναι κρύο, ειτε ειναι ζεστο μετα απο διαδρομη δεν παιρνει μπροστα.Η μιζα ρολαρει, μανιβελιες μεχρι να πρηστει το ποδι αλλα τιποτα.Η μπαταρια ειναι καινουρια την αλλαξα τον Ιουνιο.Μετα απο κανα 5-10λεπτο παιρνει μπρος.Προσπαθησα να το αντιμετωπισω με τους εξης τροπους:

    *Ξαναρυθμισα το μειγμα αερος-βενζινης(2 &1/2 απο τερμα βιδωμενη)
    *Αλλαξα μπουζι
    *Αλλαξα μπουζοπιπα(η παλια ειχε λιγη σκουρια..)
    *Ελεγξα την ακρη του μπουζοκαλώδιου εκει που συνδεετααι με τη μπουζοπιπα μήπως σκουριασε,αλλα ηταν σε καλη κατασταση
    ...& παλι τα ιδια
    Σημειωοτεον οτι το παπι προερχεται απο επισκευή (πιστονι-ελατηρια-καδενα-φλατζες-τσιμουχες επειδη εχανε λαδακι απο τη μεση του κινητηρα & μιας και θα το ανοιγε ο μαστορας αλλαξα οτι ηθελε να αλλαχτει (μετα απο 60900χλμ σχετικα ηπιας χρησης).Αυτο το ειχε ξανακανει και πριν την επισκευη κανα 2 φορες παροδικα αλλα δεν το δωσα σημασια.Τωρα εχει επιδεινωθει..
    Το πηγα στο συνεργειο που εγινε η επισκευη & ειπε πως αν δεν το κανει στα χερια του να μπορεσει να το ελεγξει δε μπορει να με βοηθησει, λόγω του οτι ειναι τελειος απροβλεπτο ποτε θα τοκανει.Παντως αφου το κανει ειτε κρυο ειτε ζεστο μου απεκλεισε τροφοδοσια καυσιμου,οποτε μαλλον ηλετρικο το προβλημα
    Τα φωτα σας παιδια,γιατι μπορει να ειναι απλα ενα παπι, αλλα μου ειναι απαραιτητο για τον αρτον το επιουσιον καθημερινως.
    Ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    φίλε μου το πρόβλημά σου είναι ηλεκτρικό κ πιο πιθανό φίσα, αν μπορείς να το κοπιτάξεις μόνος σου έχει καλώς αν όχι τότε δύσκολο, βασκά πρέπει να είναι η φίσα από το διακόπτη κλειδί μέχρι το πολαπλασιαστή. πρέπει να βάλεις δοκιμαστικό 12ν στο πολαπλασιαστή κ με ανοιχτό διακόπτη κουνάς τις φίσες κ καλώδια μήπως διακόψει το ρεύμα κ σβήσει το λαμπάκι (δοκιμαστικό) αυτά αν μπορέσεις, καλή επιτυχία εδώ είμαστε πάλι...
    george

  3. #3
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Ευχαριστω για αμεσοτητα kawazoyras
    Δυστυχως ,δεν εχω αναλογη εμπειρια..αλλα θα το δοκιμασω.Κατι τελευταιο.τις προαλλες καηκε το λαμπακι στο κοντερ που αναβει οταν εχω 4η.Πηρα λαμπακι καινουριο το αλλαξα αλλα δεν αναβε,ωστοσο το λαμπακι αναβε οταν το δοκιμασα σεαλλη υποδοχη
    Το παραπανω μηπως ενισχυει την τα λεγομενα σου?

    Ευχαριστω

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    ίσως..! χωρίς να είναι απόλυτο όμως, δυστυχώς αν δεν κατέχεις κάποια πράματα είναι δυσκολο, για την ώρα αν μπορείς να φτιάξεις ένα δοκιμαστικό λαμπάκι (ένα ντουί με μακριά καλώδια κ λαμπάκι φυσικά ν ανάβει) βάζεις το ένα καλώδιο στο σώμα σασί του παπιού κ το άλλο ακουμπάς στη φίσα σε κάθε ακροδέκτη μεταλικό, ή βάζεις κατ' ευθείαν στο πολαπλασιαστή, έχει δύο καλωδια ένα κόκκινο κ ένα μαύρο προφανώς, όταν ανοίξεις το διακόπτη πρέπει να σου ανάψει το λαμπάκι δοκιμαστικό, μετά κουνάς τις φίσες ή καλώδια κ ίσως σβήσει το δοκιμαστικό, οπότε κ θα έχει πρόβλημα το αντίστοιχο καλώδιο ή ακροδέκτης τής φίσας.... κ κάτι πιό απλό πάρε σπρέυ επαφών ανοιξε μια μια τις φίσες ψέκασε τες κ ξανακούμπωσε, δοκίμασε αν είναι οκ, κ μετά κάνε τα από πανω με το δοκιμαστικό....
    george

  5. #5
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Μου φανταζει πολυ δυσκολη διαδικασια,διοτι δε χρειαστηκε ποτε να ασχοληθω με τα ηλεκτρικα του παπιου..
    Για να μαι ειλικρινης το φοβαμαι κιολας να τ αγγιξω γιατι ειμ ασχετος απο τα ηλεκτρικα..
    Ωστοσο θα δοκιμασω σιγουρα με το σπρευ επαφων στις φισες, αυτο το χω
    Δηλαδη οπου βρω φισα την ξεφισωνω-ψεκαζω-φισωνω & μετα το παρατηρω
    Με δοκιμαστικο κατσαβιδι θα κανω δουλεια αντι για ντουι με καλωδια & λαμπακι?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    βασικά μπορείς να τις ανοίξεις κ να ψεκάσεις καλό κάνει, κ όλες μαζι να τις κάνεις κ μετά να δοκιμάσεις το ίδιο είναι, τώρα για το κατσαβίδι που λες είναι ρεύματος σπιτιού 220ν~ κ όχι 12ν-
    george

  7. #7
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Εχμ.... ο ασχετιλα μου φανηκε με το ερωτημα μου

    Θα δοκιμασω με το σπρευ επαφων σιγουρα & θα προσπαθησω να κανω αυτο που ειπες
    Ευχαριστω και παλι & μολις εχω νεα ή αποριες (το πιο πιθανο )θα τα πουμε!

  8. #8
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Πήρες το σπράυ?

    Αν "ναι" έκανε δουλειά?

    Γιατί αν δεν έκανε έχεις τις εξής επιλογές:

    1.)Μου ζητάς τον OEM πολλαπλασιαστή που λέγαμε μαζί με μπουζοκαλώδιο.

    2.)Αγοράζεις το γνήσιο πολλαπλασιαστή.

    3.)Φωνάζεις καθολικό παπά για εξορκισμό.

    4.)Αγοράζεις ενα στουπί και σου κάνω δώρο τη βενζίνη. :rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #9
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Yes Master....
    Δεν πηρα το σπρευ,με τα της δουλειας οπως πολυ καλα γνωριζεις δε μ εμεινε χρονος να ασχοληθω...:hypnotize
    Απο τοτε που δημοσιευσα το προβλημα στο forum δε με το ξαναπαρουσιασε...αλλα μολις με δει το φως της μερας θα δοκιμασω με το σπρευ επαφων & βλεπουμε
    Με υπερκαλυψες με τις επιλογες που μου διεθεσες master... ειδικα η 4η!!
    Σπεύδε βραδέως..

  10. #10
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αμα δε φροντίσω το φίλο μου...:rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  11. #11
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Σπεύδε βραδέως..

  12. #12
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    & επανερχομαι με το προβλημα...
    Πηρα σπρει επαφων,ελυσα τα πλαστικα, ψεκασα & εκανα τζι τζι καθε φισα ,στο φαναρι,& απο το διακοπτη-κλειδι μεχρι τον πολλαπλασιαστη.Καλο λεω του κανε γιατι καποια φισακια θελαν καθαρισμα...βαζω μπρος-τσακμακι το εργαλειο !!Βαζω πλαστικα & ολα καλα!
    Σημερα το μεσημερι ομως μετα απο ακινησια 1 νυκτας παω να βαλω μπρος να φυγω &.... παλι τα ιδια...δεν ειχα χρονο να το κοιταξω & το σκασα στη κατηφορα, πηρε μπρος ανετα & εφυγα...
    Μια σκεψη...τις μερες που μεσολαβησαν χωρις να με το παρουσιασει το προβλημα ειχα βαλει βενζινη απο κει που βαζω παντα
    Τωρα που ξανα παρουσιαστηκε το :a37: :a37: ειχα βαλει βενζινη απο αλλου που δεν βαζω συχνα..Υπαρχει περιπτωση να ειναι τροφοδοσια..?
    & οι μαστοροι με λενε πως αν δεν το κανει επι τοπου να το δουνε δε μπορουμε να κανουμε τιποτα...
    Τι να κανω
    Σπεύδε βραδέως..

  13. #13
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    το παλιο το μπουζι το εχεις?αν ναι την επομενη φορα που θα στο κανει βγαλε την μπουζοπιπα και βαλε επανω το παλιο μπουζι(χωρις να το βιδωσεις πανω στην κεφαλη ) και πατα καμια δυο μανιβελιες να δεις αν εχεις σπινθηρα αν δεν ειχες τοτε ειναι συγουρα ηλεκτρικο το προβλημα αν εχεις ομως μπορει και να εχεις θεμα τροφοδοσιας βουλομενο καρμπ δλδ

  14. #14
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
    το παλιο το μπουζι το εχεις?αν ναι την επομενη φορα που θα στο κανει βγαλε την μπουζοπιπα και
    το παλιο δε το χω...να δοκιμασω μ αυτο που ναι πανω?
    Σπεύδε βραδέως..

  15. #15
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Πήρες το σπράυ?

    Αν "ναι" έκανε δουλειά?

    Γιατί αν δεν έκανε έχεις τις εξής επιλογές:

    3.)Φωνάζεις καθολικό παπά για εξορκισμό.

    :rotflmao:
    Ορθοδοξος παπας δε θα κανει δουλεια..?
    Σπεύδε βραδέως..

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 03:05
  3. Δέ παίρνει μπρός η Γριά Τσαγιέρα!
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 20:28
  4. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  5. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF