Σελίδα 34 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 2429303132333435363738394484134 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #496
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τετοιες συζητησεις και διαφωνιες περι ελαστικης εφαρμογης απλων κανονων ταλαιπωρουν το ελληνικο εθνος τα τελευταια 200 χρονια τουλαχιστον

  2. #497
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλα το ειπες πιο πολυ φοροεισπρακτική ηταν η κληση παρα να το συνετισουν απο μια κατασταση που έληξε, καπουτ..
    Ενω βεβαια οι κατευθύνσεις της επιστημονικής κοινότητας ειναι ξεκαθαρες, ξερει την τυφλα της, η ενημερωση ειναι η αναγγελία της ημερησιας στατιστικής κρουσματων. Και ενα σκορδαλια φασιστακι που δεν μπορει να συντονίσει επιχειρησιακά δυο ομαδες μεταξυ τους.
    Αυτοι του τα πηραν τα 300εουρο

    Και ας μη το παρεξηγήσει κανεις, μιλαω για σημερα μονο, οχι για ολη το διαστημα καραμπινας
    Αλλα αντι του παναβουρη να ηταν κανας απο "τα παιδια τα δικα μας", θα τον εγραφε....αυτόγραφο

  3. #498
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλα το ειπες πιο πολυ φοροεισπρακτική ηταν η κληση παρα να το συνετισουν απο μια κατασταση που έληξε, καπουτ..
    Ενω βεβαια οι κατευθύνσεις της επιστημονικής κοινότητας ειναι ξεκαθαρες, ξερει την τυφλα της, η ενημερωση ειναι η αναγγελία της ημερησιας στατιστικής κρουσματων. Και ενα σκορδαλια φασιστακι που δεν μπορει να συντονίσει επιχειρησιακά δυο ομαδες μεταξυ τους.
    Αυτοι του τα πηραν τα 300εουρο

    Και ας μη το παρεξηγήσει κανεις, μιλαω για σημερα μονο, οχι για ολη το διαστημα καραμπινας
    Αλλα αντι του παναβουρη να ηταν κανας απο "τα παιδια τα δικα μας", θα τον εγραφε....αυτόγραφο
    Δεν εχεις δικιο ρε ντοκτορα. Το μετρο εληγε σημερα στις 6. Ουτε χτες, ουτε σημερα στις 5.30. Δεν εληγε περιπου το σαββατοκυριακο. Αν το παιδι σου δινει πανελλαδικες και θελει x μοναδες να περασει ιατρικη θα το εκανες θεμα επειδη συγκεντρωσε x-1 και δεν περασε? Το καλο με τους αριθμους ειναι πως δεν επιδεχονται υποκειμενικης ερμηνειας, ας μη το σκισουμε κι αυτο, εχουμε σκισει τοσα αλλα σε αυτη τη χωρα. Και μονο που ασχολουμαστε με το θεμα και δε το θεωρουμε ληξαν εν τη γενεσει του, δειχνει ποσο ανετοιμοι ειμαστε να εχουμε κρατος με νομους.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #499
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τετοιες συζητησεις και διαφωνιες περι ελαστικης εφαρμογης απλων κανονων ταλαιπωρουν το ελληνικο εθνος τα τελευταια 200 χρονια τουλαχιστον
    εγώ αυτό που θεωρώ είναι συγκεκριμένο, όχι αόριστο ούτε γενικό
    δεν ζητώ καμία ελαστικότητα και μάλιστα είμαι αντίθετης αυτής της ιδεολογικής άποψης πάνω σε κάτι τέτοιο

    επειδή ήθελα χθες να το κάνω μια βόλτα εντός του νομού με το μηχανάκι μου και είχαμε με την γυναικά διαφωνίες όπως τώρα καλή ώρα οτι παιζει να σε γράψει ο οργανος κλπ. Η διαφωνία μου είναι ακριβώς εκεί, οτι θεωρώ εντελώς γκάο το οργανο που θα εφαρμόσει το μέτρο απαγόρευσης μετακίνησης όταν αυτό καταργείται σε λίγες ώρες. Οταν ενώ είναι κυριακή (που ξέρεις οτι κυριακές λόγω αργίας βγαίνουν δίκυκλα για βόλτα), κάνω μοναχική βόλτα με τον εξοπλισμό χωρίς αποσκευές μου επειδή μπάφιασα, δεν σταματάω πουθενά, κανένα συνωστισμός κλπ κλπ, θα εφαρμόσει το γράμμα του νόμου? Αν το εφαρμόσει γιαυτή την περίπτωση , να το κάνει και σε 1000δες περιπτώσεις που ξετυλίγονται μπροστά του και κάνει την πάπια.

    Στο περιστατικό με τον παναβούρη το ίδιο πάθος έδειξε ο μαλέας, τον έγραψε αντι Χαλάνδρι, αντί ψυχικό, το ίδιο συμπέρασμα βγάζω, δεν είναι ελαστικότητα, είναι κοινή λογική

    Εδώ στην θεσσαλονίκη έχει μια εβδομάδα που άνοιξε η παραλιακή και έγινε της πουτ@νας (όχι σαν αυτή την παραλία που ζωγραφίζαν ανθρώπους και επαιζαν οι αρδ), αλλα μιλάμε για ασύλληπτα αδιαχώρητο γεμάτη παραλία στο ανατολικό κομμάτι απο άκρη σε άκρη. Ο συνωστισμός απαγορευόταν γιατί δεν πήγαν εκεί 10 κλιμάκια να κόβουν κλήσεις σε όλους αδιακρίτως? Μήπως γιατί φοβόντουσαν μην τους φυσήξουν και πέσουν στην θάλασσα..
    Αλλά αν τσιμπήσεις έναν (όπως περιέγραφε στην ταινία ο ηλίας του 16ου "πεινάν και τα παιδακια 'σ είναι κι μανούλα 'σ άρρωστη") τον βγάζεις πιο εύκολα στον τάκο.
    Αυτοί είμαστε αυτή την αξιοκρατία θα έχουμε


    Μπακλί όχι μονο, και βάλε....
    ο "έλεγχος" για την μετακίνηση απο σήμερα μεταλλάσσεται σε "μάσκα" ("αλεπου-αλεπού έλα δω γιατί δε φοράς μάσκα" που έλεγε ενα ανέκδοτο), η μάσκα σήμερα κοστίζει και πολλές οικογένειες δεν έχουν τα προς το ζην, πως οργανώνεις λοιπόν την κοινωνία να προστατευθεί και να προστατέψει..αστο...να στο πω εγώ.. κουτουρού, ας κόψουν τον λαιμό τους οι ανας γιοι να βρουν, ας πρόσεχαν.. και τα τι άυτα
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #500
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Στο... "θεωρω"...σταματησα να διαβαζω.

  6. #501
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εχεις δικιο ρε ντοκτορα. Το μετρο εληγε σημερα στις 6. Ουτε χτες, ουτε σημερα στις 5.30. Δεν εληγε περιπου το σαββατοκυριακο. Αν το παιδι σου δινει πανελλαδικες και θελει x μοναδες να περασει ιατρικη θα το εκανες θεμα επειδη συγκεντρωσε x-1 και δεν περασε? Το καλο με τους αριθμους ειναι πως δεν επιδεχονται υποκειμενικης ερμηνειας, ας μη το σκισουμε κι αυτο, εχουμε σκισει τοσα αλλα σε αυτη τη χωρα. Και μονο που ασχολουμαστε με το θεμα και δε το θεωρουμε ληξαν εν τη γενεσει του, δειχνει ποσο ανετοιμοι ειμαστε να εχουμε κρατος με νομους.
    Στο χωριο μου λένε...
    "Κάτσει να στουν βάλου λίγου κι μειτά τράβα πες στου χουριό οτι γω... Δεν σει γ@μσ@"

  7. #502
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Στο χωριο μου λένε...
    "Κάτσει να στουν βάλου λίγου κι μειτά τράβα πες στου χουριό οτι γω... Δεν σει γ@μσ@"
    αναστάσ' εσύ?
    https://www.youtube.com/watch?v=Kx0hqTM0Ays
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #503
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    σου λενε απαγορευεται να πας για ψωνια 4 συνοικιες παρακατω...........
    κι εσυ λες εγω θελω να δω το φιλαρακι μου (που μπορεις να το δεις την επομενη μερα ελευθερα) οποτε θα πω οτι πηγαινα για ψωνια
    το προβλημα ειναι το γκαου οργανο;
    αν συμφωνησουμε ολοι εδω οτι ολα τα οργανα ειναι γκαου θα γλυτωσει τα 150;
    ειναι θεματα απλης λογικης.........

  9. #504
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    εντάξει παλικάρια είπα την άποψη μου δεν συμφωνούμε σε όλα παμ'παρακάτ
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #505
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ αυτό που θεωρώ είναι συγκεκριμένο, όχι αόριστο ούτε γενικό
    δεν ζητώ καμία ελαστικότητα και μάλιστα είμαι αντίθετης αυτής της ιδεολογικής άποψης πάνω σε κάτι τέτοιο

    επειδή ήθελα χθες να το κάνω μια βόλτα εντός του νομού με το μηχανάκι μου και είχαμε με την γυναικά διαφωνίες όπως τώρα καλή ώρα οτι παιζει να σε γράψει ο οργανος κλπ. Η διαφωνία μου είναι ακριβώς εκεί, οτι θεωρώ εντελώς γκάο το οργανο που θα εφαρμόσει το μέτρο απαγόρευσης μετακίνησης όταν αυτό καταργείται σε λίγες ώρες. Οταν ενώ είναι κυριακή (που ξέρεις οτι κυριακές λόγω αργίας βγαίνουν δίκυκλα για βόλτα), κάνω μοναχική βόλτα με τον εξοπλισμό χωρίς αποσκευές μου επειδή μπάφιασα, δεν σταματάω πουθενά, κανένα συνωστισμός κλπ κλπ, θα εφαρμόσει το γράμμα του νόμου? Αν το εφαρμόσει γιαυτή την περίπτωση , να το κάνει και σε 1000δες περιπτώσεις που ξετυλίγονται μπροστά του και κάνει την πάπια.

    Στο περιστατικό με τον παναβούρη το ίδιο πάθος έδειξε ο μαλέας, τον έγραψε αντι Χαλάνδρι, αντί ψυχικό, το ίδιο συμπέρασμα βγάζω, δεν είναι ελαστικότητα, είναι κοινή λογική

    Εδώ στην θεσσαλονίκη έχει μια εβδομάδα που άνοιξε η παραλιακή και έγινε της πουτ@νας (όχι σαν αυτή την παραλία που ζωγραφίζαν ανθρώπους και επαιζαν οι αρδ), αλλα μιλάμε για ασύλληπτα αδιαχώρητο γεμάτη παραλία στο ανατολικό κομμάτι απο άκρη σε άκρη. Ο συνωστισμός απαγορευόταν γιατί δεν πήγαν εκεί 10 κλιμάκια να κόβουν κλήσεις σε όλους αδιακρίτως? Μήπως γιατί φοβόντουσαν μην τους φυσήξουν και πέσουν στην θάλασσα..
    Αλλά αν τσιμπήσεις έναν (όπως περιέγραφε στην ταινία ο ηλίας του 16ου "πεινάν και τα παιδακια 'σ είναι κι μανούλα 'σ άρρωστη") τον βγάζεις πιο εύκολα στον τάκο.
    Αυτοί είμαστε αυτή την αξιοκρατία θα έχουμε


    Μπακλί όχι μονο, και βάλε....
    ο "έλεγχος" για την μετακίνηση απο σήμερα μεταλλάσσεται σε "μάσκα" ("αλεπου-αλεπού έλα δω γιατί δε φοράς μάσκα" που έλεγε ενα ανέκδοτο), η μάσκα σήμερα κοστίζει και πολλές οικογένειες δεν έχουν τα προς το ζην, πως οργανώνεις λοιπόν την κοινωνία να προστατευθεί και να προστατέψει..αστο...να στο πω εγώ.. κουτουρού, ας κόψουν τον λαιμό τους οι ανας γιοι να βρουν, ας πρόσεχαν.. και τα τι άυτα
    Το θέμα με τον Παναβούρη και το ποιος είχε λάθος είναι το λιγότερο.Το πολιτικό πρόσημο εγώ δεν κατάλαβα που έβαλες.
    Δηλαδή όλα στην Ελλάδα είναι θέμα παρατάξεων και οι "Εφιάλτες" είναι πάντα στην παράταξη απέναντι από την δικιά μας ?
    Βάστα ρε φίλε ...
    Α, και δεν είμαι Γάλλος για να με τονίζεις στη λήγουσα καμάρι.

  11. #506
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει καμιά άγνοια σχετικά με τη μάσκα στους επιστήμονες.
    Η σωστή μάσκα είναι εγγύηση δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία.
    Ανάθεμα αν 1/100.000 φοράει σωστή μάσκα με σωστό τρόπο.
    Αυτό ισχύει και για τα νοσοκομεία που έκαναν χειρουργεία χωρίς να αλλάζουν τις απλές χειρουργικές μάσκες!!!

    Υπάρχει και άγνοια και ελλιπής εξοπλισμός.

    Η σωστή μάσκα κλείνει αεροστεγώς γύρω απο τη μύτη και το στόμα και πρέπει να καλύπτονται αεροστεγώς και τα μάτια (έστω με ξεχωριστά γυαλιά).

  12. #507
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Ρε παιδια δεν ειναι αναγκη να διαφωνουμε και να το ξεχειλωσουμε.
    ΔΕΝ αμφισβητησα την επιβολη του προστιμου,ή την εφαρμογη του μετρου,εφ οσον εκανα παραβαση θα το πληρωσω.
    ΑΥΤΟ που ρωτησα ,ηταν ΠΟΥ ΣΤΟ ΓΕΡΟ ΔΙΑΟΛΟ μπορω να βρω ,την υπουργικη ερμηνευτικη εγκυκλιο που καθοριζει σαφως τα χιλιομετρικα ορια των μετακινησεων .Το τονισα εξ αρχης οτι ΔΕΝ σκεφτηκα πονηρα ,να κανω τον εξυπνο και να κοροιδεψω το κρατος.ΑΠΛΩΣ δεν ηξερα οτι παρανομω,νομιζα οτι ΕΝΤΟΣ του καθε νομού ειναι ελευθερη η μετακινηση ΧΩΡΙΣ περιορισμούς.Τωρα τα υπολοιπα του στυλ κυριε προεδρε δεν την βιασαμε την κοπελα, λιγο της τον ακουμπησαμε τα θεωρω ανευ αξιας και σχολιασμου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #508
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδια δεν ειναι αναγκη να διαφωνουμε και να το ξεχειλωσουμε.
    ΔΕΝ αμφισβητησα την επιβολη του προστιμου,ή την εφαρμογη του μετρου,εφ οσον εκανα παραβαση θα το πληρωσω.
    ΑΥΤΟ που ρωτησα ,ηταν ΠΟΥ ΣΤΟ ΓΕΡΟ ΔΙΑΟΛΟ μπορω να βρω ,την υπουργικη ερμηνευτικη εγκυκλιο που καθοριζει σαφως τα χιλιομετρικα ορια των μετακινησεων .Το τονισα εξ αρχης οτι ΔΕΝ σκεφτηκα πονηρα ,να κανω τον εξυπνο και να κοροιδεψω το κρατος.ΑΠΛΩΣ δεν ηξερα οτι παρανομω,νομιζα οτι ΕΝΤΟΣ του καθε νομού ειναι ελευθερη η μετακινηση ΧΩΡΙΣ περιορισμούς.Τωρα τα υπολοιπα του στυλ κυριε προεδρε δεν την βιασαμε την κοπελα, λιγο της τον ακουμπησαμε τα θεωρω ανευ αξιας και σχολιασμου.
    Βαριεμαι να το ψαξω, αλλα ισως μια καλη αρχη ειναι εδω:
    http://www.odigostoupoliti.eu/korono...-metakiniseis/
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #509
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Οπως και να γινει αν δεν κολλησουμε ολοι δεν αποκταμε αντισωματα,σκληρο μεν,αναποφευκτο δε,και οποιος αντεξει,αλλιως καθε λιγο και λιγακι,θα εχουμε καραντινες ,και οτι προκυψει.
    Δε γνωρίζουμε πόσο ζούν τα αντισώματα.
    10 χρόνια όπως στον τέτανο, 1< χρόνο όπως στον H1N1 ή και λιγότερο?

    Η ανοσία αγέλης λοιπόν είναι μεγάλο ρίσκο γιατί εκτός ότι θα πρέπει να κρατήσουμε τις ΜΕΘ <100% πληρότητα, θα μας κοστίσει πάρα πολλά χρήματα και δεν ξέρουμε τί κάνουμε.

    Μέχρι να βγεί εμβόλιο θα πηγαίνουμε όπως μέχρι τώρα.

    Lockdown - φάση 1 - φάση 2 - φάση 3 (όποια φάση φτάσουμε μέχρι να αυξηθούν τα νέα ημερήσια κρούσματα ~50 ) και ξανά lockdown.

    Μετά τον πρώτο κύκλο υπολογίζω ότι αυτό θα γίνει ανα περιφέρεια ή νομό.

    πχ. Η Κρήτη για >1 μήνα δεν έχει νέο κρούσμα. Αν δεν ανοίξουν τα καράβια και συνεχίσουμε έτσι θα μπορούσαν να επιτρέψουν μετά απο τη φάση 3 να μπορούμε να ταξιδέψουμε και σε κάποιο νησί που αντίστοιχα δεν έχει κρούσματα.

    Τουρίστες δεν περιμένω γιατί υπολογίζω μόνοι μας να μολυνθούμε εκεί κοντά στη φάση 3.

    Αυτά

  15. #510
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    μηπως επισης πρεπει να σταματησουμε την αποστειρωση? να σταματησουμε να πλενουμε τα χερια μας συνεχως?
    ο ιος μενει αποδεδειγμενα (ετσι μας λενε) αρκετο καιρο σε επιφανειες, αλλα η ποσοτητα απο ενα πομολο η το κουμπι του ανσανσερ ειναι ελαχιστη για να σε κανει να νοσησεις(ετσι μας λενε)
    Πως θα αποκτησουμε αντισωματα αν μενουμε αποστειρωμενοι? ξερω ατομα που δεν παιρνουν ψωμι απο το φουρνο..μονο τοστ συσκευασμενα.Τα ψωνια της λαικης τα αφηνουν 2 μερες στη βεραντα.Κοψανε κ τα πιτογυρα και τις πιτσες

    νομιζω οι περισοτεροι θα κολλησουμε..θεμα χρονου ειναι, η αποστειρωση χειροτερο το κανει..
    η υποχρεωτικη χρηση μασκας ειναι επισης παραλογη , γιατι σε σουπερ μαρκετ μπακαλικο- χασαπικο θα μπαινει ακριβως ο ιδιος κοσμος με τωρα..που περιμενουν εξω στην ουρα..παλι δυο δυο θα μπαινουν.
    Τα έγραψα και πιο πάνω.
    Απο τα άτομα που περιγράφεις είμαι και εγώ.

    Θέλεις να κολλήσεις τώρα που δεν έχουν καμία σίγουρη θεραπεία ή μετά απο χ-ψ μέρες/μήνες που θα έχουν ένα σχήμα φαρμάκων που θα βοηθάει σίγουρα ένα ποσοστό?
    Ή αν υπάρχει η πιθανότητα δε θές να μή ρισκάρεις καθόλου?

    Σκέψου ότι δε ξέρουμε καν τι κουσούρια φέρνει ο ιός.
    Ο HPV πότε έμαθαν ότι προκαλεί καρκίνο? Απο την αρχή?
    http://www.imop.gr/uroprevent/ios-tw...thhlwmatwn-hpv


    Είναι πολλά αυτό που δε ξέρουν οι επιστήμονες και πολλά περισσότερα αυτά που δε ξέρουμε εμείς.
    Οπότε δε θα πάθω τίποτα αν δε πάρω delivery (ούτε καν καφέ) απο έξω για 1-2 χρόνια. (ίσα ίσα!)
    Δε θα πάθω τίποτα αν χάνω 15' την ημέρα για τις απολυμάνσεις και 10-20 ευρώ το μήνα για απολυμαντικά/μάσκες.

    Δε μου πέφτει ο λόγος αν θέλει κάποιος να κολλήσει, ίσα ίσα μαθαίνουμε για τη νόσο περισσότερα έτσι. Αλλά να ξέρουμε τί κάνουμε.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF