Σελίδα 8 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 413

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #106
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στα οχήματα με ψεκασμό, όταν υπάρχει ταχύτητα στο κιβώτιο σε κατηφόρα, η ροή καυσίμου μηδενίζεται. Αντιθέτως, αν έχεις νεκρά, καις σαν να είναι σε ρελαντί.
    Διαφωνώ, αν έχεις μια δευτέρα ας πούμε σε κατηφόρα και ανέβουν οι στροφές, δεν υπάρχει ροή καυσίμου?
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Και τι? Δηλαδή δουλεύει στεγνό οταν ειμαι σε κατηφορα με ταχύτητα και δεν δινω γκάζι?

  3. #108
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κάτι άλλο θα εννοούν, δεν μπορεί..

  4. #109

  5. #110
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ, αν έχεις μια δευτέρα ας πούμε σε κατηφόρα και ανέβουν οι στροφές, δεν υπάρχει ροή καυσίμου?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Και τι? Δηλαδή δουλεύει στεγνό οταν ειμαι σε κατηφορα με ταχύτητα και δεν δινω γκάζι?
    Σωστά. Εξαιρούνται οχήματα με καρμπυρατέρ, καθώς και κάποια scooter που δεν έχουν μηχανόφρενο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #111
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    24
    125cc μοτοσυκλετακι με καρμπυρατερ ειχε καψει 3.5 λιτρα εκει που το 125cc ιντζεκτιον ειχε καψει 1.8, ρυθμο εδινε το ινξεκτιον.
    Ορεινή μοτοβολτα με αλλαγές υψομέτρου

  7. #112
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νεοσσέ κάνε ένα παράδειγμα γιατί έτσι όπως το λες μοιάζει να διακόπτεται κάθε παροχή μίγματος.
    Επίσης δεν λέω να καταλάβω αυτό που περιγράφεις μηχανόφρενο.. τι ακριβώς κάνει; κλείνει την εξαγωγή με κάποιο κλαπέτο;

  8. #113
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Νεώτερα,μετά από 4700 χλμ.πινωντας καφέ,περιμένοντας να τελειώσει το σέρβις των 5000 χλμ (που γίνεται 300 χλμ νωρίτερα λόγω καλοκαιρινών διακοπών του συνεργείου).
    Το μηχανάκι βρήκε τον panavour,και ο panavour βρήκε μέχρι στιγμής το ιδανικό μηχανάκι για αυτό που ήθελε και μπορεί (μοτοσυκλετιστικα καί ηλικιακα) για την Ελλάδα,και για αυτόν.Εχω πάθει πολιτισμικό σοκ,και ότι είναι το πρώτο μηχανάκι μετά από 31 χρόνια,που πήρα καινούργιο,και έχει όλα τα σύγχρονα καλουδια,(ψεκασμό,abs, ανάποδα πηρούνια, αναρτήσεις με μοχλικο πίσω,led φώτα, τάμπλετ καντράν κλπ.)Το δε abs με έσωσε στην κυριολεξία χτες ,για αυτό σήμερα μπορώ και σας γράφω αλλιώς..........
    Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ σε δευτερεύον οδικώς δίκτυο,εκτός εθνικής οδού και αυτοκινητοδρόμων,και είναι ιδανικό για μένα,από πλευράς ροπής,οικονομίας,αναρτήσεων,φρένων,κρατήματος.Μονο η σέλλα παραμένει σκληρή για τα γούστα μου,αλλά αυτό μάλλον είναι λόγω των πολλών (ακόμα)κιλών μου.
    Οδηγώντας το μηχανάκι,κατάλαβα γιατί πλέον,η αγορά οδηγείται στις μοτο τύπου adventure,με λίγο μεγαλύτερο ύψος,και ανετοτερες αναρτήσεις,και νομίζω ότι οι απλές μηχανές δρόμου όπως τις ξέραμε οι παλαιοτεροι σιγά σιγά θα εκλείψουν.Επισης πιστεύω ότι οι 2 κύλινδροι σιγά σιγά θα επικρατήσουν ολοκληρωτικά,διότι θα είναι η Χρυσή τομή, αξιοπιστίας, απλότητας άνεσης (κραδασμοί)και οικονομίας στην κατανάλωση και στο σέρβις.Γενικα είμαι ενθουσιασμένος με την επιλογή μου (προς το παρόν)και μένει να αποδειχθεί και η αντοχή και αξιοπιστία με τον χρόνο.ΟΨΟΜΕΘΑ

  9. #114
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Νεώτερα,μετά από 4700 χλμ.πινωντας καφέ,περιμένοντας να τελειώσει το σέρβις των 5000 χλμ (που γίνεται 300 χλμ νωρίτερα λόγω καλοκαιρινών διακοπών του συνεργείου).
    Το μηχανάκι βρήκε τον panavour,και ο panavour βρήκε μέχρι στιγμής το ιδανικό μηχανάκι για αυτό που ήθελε και μπορεί (μοτοσυκλετιστικα καί ηλικιακα) για την Ελλάδα,και για αυτόν.Εχω πάθει πολιτισμικό σοκ,και ότι είναι το πρώτο μηχανάκι μετά από 31 χρόνια,που πήρα καινούργιο,και έχει όλα τα σύγχρονα καλουδια,(ψεκασμό,abs, ανάποδα πηρούνια, αναρτήσεις με μοχλικο πίσω,led φώτα, τάμπλετ καντράν κλπ.)Το δε abs με έσωσε στην κυριολεξία χτες ,για αυτό σήμερα μπορώ και σας γράφω αλλιώς..........
    Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ σε δευτερεύον οδικώς δίκτυο,εκτός εθνικής οδού και αυτοκινητοδρόμων,και είναι ιδανικό για μένα,από πλευράς ροπής,οικονομίας,αναρτήσεων,φρένων,κρατήματος.Μονο η σέλλα παραμένει σκληρή για τα γούστα μου,αλλά αυτό μάλλον είναι λόγω των πολλών (ακόμα)κιλών μου.
    Οδηγώντας το μηχανάκι,κατάλαβα γιατί πλέον,η αγορά οδηγείται στις μοτο τύπου adventure,με λίγο μεγαλύτερο ύψος,και ανετοτερες αναρτήσεις,και νομίζω ότι οι απλές μηχανές δρόμου όπως τις ξέραμε οι παλαιοτεροι σιγά σιγά θα εκλείψουν.Επισης πιστεύω ότι οι 2 κύλινδροι σιγά σιγά θα επικρατήσουν ολοκληρωτικά,διότι θα είναι η Χρυσή τομή, αξιοπιστίας, απλότητας άνεσης (κραδασμοί)και οικονομίας στην κατανάλωση και στο σέρβις.Γενικα είμαι ενθουσιασμένος με την επιλογή μου (προς το παρόν)και μένει να αποδειχθεί και η αντοχή και αξιοπιστία με τον χρόνο.ΟΨΟΜΕΘΑ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	18,9 KB 
ID:	437290



    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #115
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Εικόνα κατανάλωσης voge 500 ds,με 4300 χλμ,από Αθήνα -αργος-μυλοι Άργους , από παλαιά εθνική, χωρίς διόδια,και επιστροφή πάλι από παλαιά διαδρομή,σύνολον 320 χλμ,με ταχύτητες μέχρι 100 χιλιόμετρα/ώρα ,και γενικό επαρχιακό στροφιλικι,με μόνιμη χρήση 5ης,6ης,όπου γινόταν, ήσυχη επιτάχυνση, στρωτή,απαλή οδήγηση, ολικό βάρος επιβάτη με ελάχιστα πράγματα στην μπαγκαζιερα 142 κιλά. Κατανάλωση 3,25 lt/100χλμ.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 05/08/2022 στις 23:25.

  11. #116
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εικόνα κατανάλωσης voge 500 ds,με 4300 χλμ,από Αθήνα -αργος-μυλοι Άργους ,και επιστροφή από παλαιά εθνική, χωρίς διόδια,και επιστροφή πάλι από παλαιά διαδρομή,σύνολον 320 χλμ,με ταχύτητες μέχρι 100 χιλιόμετρα/ώρα ,και γενικό επαρχιακό στροφιλικι,με μόνιμη χρήση 5ης,6ης,όπου γινόταν, ήσυχη επιτάχυνση, στρωτή,απαλή οδήγηση, ολικό βάρος επιβάτη με ελάχιστα πράγματα στην μπαγκαζιερα 142 κιλά. Κατανάλωση 3,25 lt/100χλμ.
    Χμμμ όπως το περιγράφεις, το CB παίζει να πήγαινε και πιο χαμηλά…

  12. #117
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Χμμμ όπως το περιγράφεις, το CB παίζει να πήγαινε και πιο χαμηλά…
    Εννοείται ειδικά με κάποιον ελαφρύτερο,από μένα.Η Χόντα είναι Χόντα.ΑΛΛΑ έχει με τον ίδιο ακριβώς,εξοπλισμό 45% παραπάνω, λεφτά.

  13. #118
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εννοείται ειδικά με κάποιον ελαφρύτερο,από μένα.Η Χόντα είναι Χόντα.ΑΛΛΑ έχει με τον ίδιο ακριβώς,εξοπλισμό 45% παραπάνω, λεφτά.
    Ναι οκ, απλά διάβαζα πιο πίσω κάτι για καταναλώσεις κάτω από 2, και λέω «τι γίνεται εδώ»…

  14. #119
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ναι οκ, απλά διάβαζα πιο πίσω κάτι για καταναλώσεις κάτω από 2, και λέω «τι γίνεται εδώ»…
    Αυτά τα λέγανε για το 300αρι το βογκ, που δεν ισχύει σε καμμία περιπτωση,εγώ μιλάω για το voge,500 ds.

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μιλαμε αν θα πηγαινε πιο χαμηλα απο 3,25......
    που πριν 15 χρονια για φιλτρακια στο περιπτερο πηγαιναμε με κ5 1000 η με varadero

Σελίδα 8 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 21:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 07:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 21:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 11:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 19:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF