Σελίδα 13 από 62 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 923

Θέμα: Παρακαλουνται οι τυπου variattor....

  1. #181
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2015
    Μηνύματα
    11
    Ετσι επειδη ειναι μεσημερακι και εχω ορεξη θα ριξω μια τρολια
    Troll mode on:
    Μα καλα δεν ντρεπονται τα παλικαρια να γωνιαζουν ετσι με γονατο κατω με τις μπανιερες τους που δεν εχουν καν ντεποζιτο αναμεσα στα αρχ.... εεε στα ποδια εννοουσα

    https://www.youtube.com/watch?v=P8o9bi8XV_Q

    troll mode off.

  2. #182
    ....
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 15/06/2015 στις 14:03. Αιτία: τρολοποστ... 'nuff said για το θέμα.

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.303
    Παίδες μη ξεχνάμε κ έναν επιπλέον παράγοντα: τη συνήθεια. Ότι και να έχεις, όταν το μάθεις το πας άνετα.

    πχ. Προσωπικά, μία φορά έχω οδηγήσει Vespa στη ζωή μου κ νόμιζα συνεχώς ότι θα πέσω. Εκατομμύρια βεσπούκιοι όμως που τις λατρεύουν, δε μπορεί, κάτι θα ξέρουν.

  4. #184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Χρήσιμο ποστ και επιτέλους λογικά επιχειρήματα, όχι πυρσοί και δικράνια.
    Από σκουτερ με μεγάλους τροχούς προσπάθησα (χωρίς επιτυχία) να χειριστώ ένα liberty 125. Φρικτή εμπειρία. Το SH ή το Citycom θα ήθελα να τα πάρω μιά βόλτα.
    οκ, ευκολάκι να κάνεις τεστ το SH, στείλε πμ να το κανονίσουμε. Πειραιά μένουμε και οι δύο.
    Χμμμ, έπεσες σε περιπτωση με το Liberty, καθώς ήταν το πρώτο scooter που βρέθηκε στην κατοχή μου. Αφενός δεν είναι μέτρο συγκρισης με τα άλλα γιατί ανήκει στην κατηγορία του αυτόματου παπιου. Παρόλα αυτά, το Liberty αλλά και όλα τα scooter που έχουν 16" μπροστινό και μικρό πίσω (και είναι πολλά για να δημιουργήσουν χώρο κάτω από τη σέλλα), έχουν λόγω αυτής της διαφοράς (ΟΛΑ!) πρόβλημα στην οδική συμπεριφορά συμπεριφορά τους καθώς το πίσω μέρος "τείνει" να ανεξαρτητοποιηθεί και να γείρει πιο γρήγορα απ΄το μπροστινό

    Όσο μεγαλύτερη η διαφορά τόσο πιο έντονο είναι. Το Liberty πχ έχει 16"-14" και το Kymco που έβαλες 14"-13". Επομένως η επιλογή ίδιας διάστασης τροχών παίζει μεγάλο ρόλο, αν και η μεγάλη διάμετρος παίζει το μεγαλύτερο. Ως μεγάλη θεωρώ μόνο το 16". Οι 14" είναι υποστροφικοί, και οι 15" που φοράει το Aprilia Sportcity πχ είναι μια έμπνευση μετά από εισπνοές λευκού τσιμέντου που σνίφαραν οι σχεδιαστές.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #185
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2015
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Παίδες μη ξεχνάμε κ έναν επιπλέον παράγοντα: τη συνήθεια. Ότι και να έχεις, όταν το μάθεις το πας άνετα.

    πχ. Προσωπικά, μία φορά έχω οδηγήσει Vespa στη ζωή μου κ νόμιζα συνεχώς ότι θα πέσω. Εκατομμύρια βεσπούκιοι όμως που τις λατρεύουν, δε μπορεί, κάτι θα ξέρουν.
    https://www.youtube.com/watch?v=hF6JqxvzTVA
    ξερεις απο βεσπα?

  6. #186
    16άρηδες έχει και το citycom, τουλάχιστον αυτό το 300 S/CBS που έχω δει σε τεστ.


    *προσθήκη, το KXCT λες, ναι μικρούς έχει, αλλά δεν το κατάλαβα να με προβληματίζει πουθενά. Σε σχέση με το GTS έχει λιγότερο χώρο όμως.

  7. #187
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Παίδες μη ξεχνάμε κ έναν επιπλέον παράγοντα: τη συνήθεια. Ότι και να έχεις, όταν το μάθεις το πας άνετα.

    πχ. Προσωπικά, μία φορά έχω οδηγήσει Vespa στη ζωή μου κ νόμιζα συνεχώς ότι θα πέσω. Εκατομμύρια βεσπούκιοι όμως που τις λατρεύουν, δε μπορεί, κάτι θα ξέρουν.
    @@ ξέρουν

    Πριν 250 χρόνια που έβγαλα δίπλωμα, έδιναν εξετάσεις σε ένα χωράφι με χώμα στο Μπραχάμι, με σκοπό να κάνεις ζιγκ ζαγκ ανάμεσα σε πέτρες... Είχα ένα XR200 το οποίο το σήκωνα από 1->6 και όσο πήγαινε ο δρόμος. Δεν με άφησαν να δώσω με αυτό γιατί δεν είχε φλας, οπότε έδωσα με μια άθλια 200άρα vespa που είχε ρελαντί στις 4.000 για να μην σβύνει. Ευκολάκι σκέφτηκα, εδώ βγάζω όλη την παραλία σούζα, στο ζιγκ ζαγκ θα κωλώσω?

    @@...στην πρόβα που έκανα, πέρασα από πάνω 2-3 πέτρες, έβαλα 2 φορές πόδι κάτω, και στην μεταβολή κόντεψα να πέσω. Ακόμα θυμάμαι το δάχτυλο του ιδιοκτήτη/εκπαιδευτή που μου έλεγε πως θα κοπώ γιατί δεν ξέρω να οδηγάω.

    Τεσπα, πέρασα τελικά με την ψυχή στο στόμα. Δεν οδήγησα ποτέ ξανά vespa.
    Τελευταία τροποποίηση από byron; 15/06/2015 στις 14:27.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    ο μονος λογος που χρησιμοποιουσαν βεσπα ηταν γιατι εκοβε πολυ το τιμονι και ειχε μικρους τροχους οποτε εκανε ευκολα τα οκταρια

  9. #189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ...........:
    Βρε μαν , συμφωνούμε αλλά αυτό που λέω είναι ότι λιγοι ξέρουν την σημασία του ντεπόζιτου εκτός από τον να βάζει βενζίνη.
    Κι αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε όσους οδηγαν σκουτερ.
    Αλλα ,όπως ειδες κι εσυ , τα άτιμα τα χεράκια τα πάνε όλα καλά…

    Σκούτερ=ευκολία=λιγότερες σκοτούρες=τρεντυ=ζητούμενο από πολλούς=πουλάει…

    Όπως και να έχει , μακάρι να ευχαριστιέται καθένας το μηχανάκι του όπως γουστάρει.

    ΥΓ. τωρα τελευταία στις βόλτες μου βλέπω ολο και περισσότερα megascooter με φουλ κομπλε οδηγους να ταξιδεύουν.

  10. #190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    16άρηδες έχει και το citycom, τουλάχιστον αυτό το 300 S/CBS που έχω δει σε τεστ.


    *προσθήκη, το KXCT λες, ναι μικρούς έχει, αλλά δεν το κατάλαβα να με προβληματίζει πουθενά. Σε σχέση με το GTS έχει λιγότερο χώρο όμως.
    Το citycom έχει 16άρηδες και είναι πολύ καλό και αξιόπιστο. Ιδιώς το S είναι και γρήγορο, και το βρίσκεις γύρω στα 3.800 (?). Ενώ μου κάλυπτε τα προαπαιτούμενα που έχω, δεν μου άρεσε η ποιότητα των πλαστικών του. Φτηνιάρικα μου φάνηκαν.

    Edit. Την διαφορά στους τροχούς, θα την καταλάβεις στο σβέλτο mode. Στο χαλαρό είναι οκ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #191
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    @@ ξέρουν

    Πριν 250 χρόνια που έβγαλα δίπλωμα, έδιναν εξετάσεις σε ένα χωράφι με χώμα στο Μπραχάμι, με σκοπό να κάνεις ζιγκ ζαγκ ανάμεσα σε πέτρες... Είχα ένα XR200 το οποίο το σήκωνα από 1->6 και όσο πήγαινε ο δρόμος. Δεν με άφησαν να δώσω με αυτό γιατί δεν είχε φλας, οπότε έδωσα με μια άθλια 200άρα vespa που είχε ρελαντί στις 4.000 για να μην σβύνει. Ευκολάκι σκέφτηκα, εδώ βγάζω όλη την παραλία σούζα, στο ζιγκ ζαγκ θα κωλώσω?

    @@...στην πρόβα που έκανα, πέρασα από πάνω 2-3 πέτρες, έβαλα 2 φορές πόδι κάτω, και στην μεταβολή κόντεψα να πέσω. Ακόμα θυμάμαι το δάχτυλο του ιδιοκτήτη/εκπαιδευτή που μου έλεγε πως θα κοπώ γιατί δεν ξέρω να οδηγάω.

    Τεσπα, πέρασα τελικά με την ψυχή στο στόμα. Δεν ξαναοδήγησα ποτέ ξανά vespa.
    Ακριβως το αναποδο.
    Εχω μάθει να οδηγω σε βέσπα, αλλά ήταν 125.
    Ε πάω να δώσω με φιλαράκι που είχε ενα simpson 50αρι (ταχύτητες στο πόδι).
    Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου τίποτα, δε το κατάφερνα κόντευα να πέσω (χωματοχαλικόδρομος όπως έσυ)

    Με τα πολλά, καρφώνω μια δευτέρα, το ξεκινάω και το πήρα όλο χωρίς αλλαγή ταχύτητας και με λιγάκι φόρα παραπάνω

  12. #192
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ακριβως το αναποδο.
    Εχω μάθει να οδηγω σε βέσπα, αλλά ήταν 125.
    Ε πάω να δώσω με φιλαράκι που είχε ενα simpson 50αρι (ταχύτητες στο πόδι).
    Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου τίποτα, δε το κατάφερνα κόντευα να πέσω (χωματοχαλικόδρομος όπως έσυ)

    Με τα πολλά, καρφώνω μια δευτέρα, το ξεκινάω και το πήρα όλο χωρίς αλλαγή ταχύτητας και με λιγάκι φόρα παραπάνω
    Είδα ότι έγραψες και μπήκα με τρόμο να διαβάσω τα πλεονεκτήματα του looxor και τα μειονεκτήματα του VFR...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #193
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Είδα ότι έγραψες και μπήκα με τρόμο να διαβάσω τα πλεονεκτήματα του looxor και τα μειονεκτήματα του VFR...

  14. #194
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Για τις βεσπες...........

    Ειναι επικινδυνες.........!!!

    Οχι οταν τρεχουν......

    Ουτε οταν στριβουν.....

    Ειναι επικινδυνες απλα οταν φρεναρουν........

    Δεν σταματανε πουθενα και με τιποτα οταν πανε παραπανω απο το κανονικο ( αναλογος συνθηκων...)

    Δεν μπορουν να διορθωσουν οταν μπεις με λιγα κμ παραπανω στην στροφη.....( εχεις να διαλεξεις μεταξυ..παταω φρενο πεφτω---βγαινω απο τον δρομο.)

    Δεν μπορουν να σταματησουν σε δρομο χωρις προσφιση ( στεγνο αλλα γλιστερο..).....

    Δεν μπορουν να σταματησουν οταν ψιλοβρεχει ( γλιτσα.....)

    Δεν μπορουν να σταματησουν οταν βρεχει ( και χωρις γλιτσα ..)

    Δεν μπορει να θες να το παιζεις γρηγορος με κατι που ειναι αυτοματο ...

    Με κατι που βασιζεται μονο στα φρενα και ειδικα..... οταν ειναι πανβαρο -ατσουμπαλο-αχαρο.....!

    Για αυτο και η ενταση μου στο πρωτο ποστ...... Γιατι στα γλιστερα στενακια δεν μπορουν να σταματησουν...!

  15. #195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Για τις βεσπες...........

    Ειναι επικινδυνες.........!!!

    Οχι οταν τρεχουν......

    Ουτε οταν στριβουν.....

    Ειναι επικινδυνες απλα οταν φρεναρουν........

    Δεν σταματανε πουθενα και με τιποτα οταν πανε παραπανω απο το κανονικο ( αναλογος συνθηκων...)

    Δεν μπορουν να διορθωσουν οταν μπεις με λιγα κμ παραπανω στην στροφη.....( εχεις να διαλεξεις μεταξυ..παταω φρενο πεφτω---βγαινω απο τον δρομο.)

    Δεν μπορουν να σταματησουν σε δρομο χωρις προσφιση ( στεγνο αλλα γλιστερο..).....

    Δεν μπορουν να σταματησουν οταν ψιλοβρεχει ( γλιτσα.....)

    Δεν μπορουν να σταματησουν οταν βρεχει ( και χωρις γλιτσα ..)

    Δεν μπορει να θες να το παιζεις γρηγορος με κατι που ειναι αυτοματο ...

    Με κατι που βασιζεται μονο στα φρενα και ειδικα..... οταν ειναι πανβαρο -ατσουμπαλο-αχαρο.....!

    Για αυτο και η ενταση μου στο πρωτο ποστ...... Γιατι στα γλιστερα στενακια δεν μπορουν να σταματησουν...!
    Ε?
    Για τις βέσπες μιλάς ειδικά, ή γενικά για τα scooter?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 13 από 62 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  2. Παρακαλουνται οι Βαζελοι που θελουν
    από STOYBI στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 23:23
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF