Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Προτάσεις για κράνος

  1. #1

    Question Προτάσεις για κράνος

    Καλησπέρα παίδες,

    είμαι σε αναζήτηση νέου κράνους, μιας που το AGV K3-SV που είχα τα τελευταία αρκετά χρόνια, θέλει αλλαγή.
    Το budget είναι στα 300και κάτι ψιλά για αγορά απ έξω, μιας που εδώ οι τιμές είναι τουλάχιστον 120-150+€ και δεν υπάρχουν και διαθεσιμότητες..
    Η μηχανή θα είναι γυμνή (Ζ650) με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Είμαι ανάμεσα στα εξής :

    Shark Spartan Carbon
    HJC RPHA-70
    AGV K5-S

    Τί προτείνετε ? Είτε απο αυτά είτε κάτι άλλο.
    Επίσης μια απορία που έχω, στο AGV που έχω τώρα, το νούμερό μου είναι XL (61-62), αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλα τα κράνη ή σε μερικά ίσως φοράω και μικρότερο/μεγαλύτερο μέγεθος ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παίδες,

    είμαι σε αναζήτηση νέου κράνους, μιας που το AGV K3-SV που είχα τα τελευταία αρκετά χρόνια, θέλει αλλαγή.
    Το budget είναι στα 300και κάτι ψιλά για αγορά απ έξω, μιας που εδώ οι τιμές είναι τουλάχιστον 120-150+€ και δεν υπάρχουν και διαθεσιμότητες..
    Η μηχανή θα είναι γυμνή (Ζ650) με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Είμαι ανάμεσα στα εξής :

    Shark Spartan Carbon
    HJC RPHA-70
    AGV K5-S

    Τί προτείνετε ? Είτε απο αυτά είτε κάτι άλλο.
    Επίσης μια απορία που έχω, στο AGV που έχω τώρα, το νούμερό μου είναι XL (61-62), αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλα τα κράνη ή σε μερικά ίσως φοράω και μικρότερο/μεγαλύτερο μέγεθος ?
    και τα 3 ειναι καλα κράνη. ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι μονο το hjc κατασκευάζεται σε 3 shell sizes που σημαίνει οτι θα παρεις ακριβως αυτο που σου ταιριάζει. σε αυτη την κατηγορία τιμης και εφοσον ολα διαθέτουν αυτα που ζητάς (οπως dring/sunvisor κτλ) παιρνεις το χρώμα που σου αρέσει στην καλύτερη δυνατη τιμη. όπως παντα σημασια εχει το κράνος να εφαρμόζει αψογα στο κεφάλι σου και αυτο ειναι λιγο δύσκολο να συμβαινει και στα 3 που κοιτάς.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    δες και το shoei ryd...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    φίλε καλημέρα.

    επειδή την έχω πατήσει θα στο πω...ΟΧΙ δεν σημαίνει τπτ το οτι φοράς XL σε AGV..

    αν πάρεις άλλη μάρκα μπορεί να μην σου κάτσει...εδω μου έχει τύχει στην ίδια εταιρεία (BELL) το ένα μοντέλο να μου κάθεται τέλεια (medium) και το άλλο μοντέλο του ίδιου νούμερου να μου προκαλεί πονοκεφάλους στο μισάωρο...

    για αυτό κατά την γνώμη μου προσπάθησε ότι πάρεις να το έχεις δοκιμάσει πρώτα...με την γνωστή μέθοδο..

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δες και το shoei ryd...
    Καλό φαίνεται , και προφανώς είναι κορυφαία η μάρκα , είναι ελαφρύ, αλλά δεν έχει sunvisor, και δε ψήνομαι να φοράω και γυαλιά ηλίου απο μέσα !

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Καλό φαίνεται , και προφανώς είναι κορυφαία η μάρκα , είναι ελαφρύ, αλλά δεν έχει sunvisor, και δε ψήνομαι να φοράω και γυαλιά ηλίου απο μέσα !

    ξανασκεψου το για το sunvisor...
    1) συνηθως κανει το κρανος πιο βαρυ λογω του μηχανισμου και της εξτρα ζελατινας
    2) αναλογως την χρηση και την ποιοτητα σε καποιο χρονικο οριο το πραγμα θα χαρχαλεψει και ή θα πεφτει συνεχεια με αποτελεσμα να εχεις προβλημα την νυχτα ή θα κολλησει πανω και δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιεις...


    αναλογισου επισης οτι κανενα κορυφαιο κρανος απο τις μεγαλες εταιρειες δεν εχει sunvisor...αυτο κατι λεει...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ξανασκεψου το για το sunvisor...
    1) συνηθως κανει το κρανος πιο βαρυ λογω του μηχανισμου και της εξτρα ζελατινας
    2) αναλογως την χρηση και την ποιοτητα σε καποιο χρονικο οριο το πραγμα θα χαρχαλεψει και ή θα πεφτει συνεχεια με αποτελεσμα να εχεις προβλημα την νυχτα ή θα κολλησει πανω και δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιεις...


    αναλογισου επισης οτι κανενα κορυφαιο κρανος απο τις μεγαλες εταιρειες δεν εχει sunvisor...αυτο κατι λεει...
    Ok! Θα πάω να το δοκιμάσω κι αυτό σήμερα/αύριο ! thx !

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ξανασκεψου το για το sunvisor...
    1) συνηθως κανει το κρανος πιο βαρυ λογω του μηχανισμου και της εξτρα ζελατινας
    2) αναλογως την χρηση και την ποιοτητα σε καποιο χρονικο οριο το πραγμα θα χαρχαλεψει και ή θα πεφτει συνεχεια με αποτελεσμα να εχεις προβλημα την νυχτα ή θα κολλησει πανω και δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιεις...


    αναλογισου επισης οτι κανενα κορυφαιο κρανος απο τις μεγαλες εταιρειες δεν εχει sunvisor...αυτο κατι λεει...
    Συμφωνω απολυτα........ειναι εντελως αχρηστο !!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Στο θέμα του sunvisor συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!

    Στα λεφτά σου σε σάιτ του εξωτερικού θα βρεις και το rpha-11 που το θεωρώ ένα από τα καλύτερα στα λεφτά αυτά, με το πλεονέκτημα ότι στη συσκευασία περιλαμβάνεται και η αντιλαϊκή μεμβράνη.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ξανασκεψου το για το sunvisor...
    1) συνηθως κανει το κρανος πιο βαρυ λογω του μηχανισμου και της εξτρα ζελατινας
    2) αναλογως την χρηση και την ποιοτητα σε καποιο χρονικο οριο το πραγμα θα χαρχαλεψει και ή θα πεφτει συνεχεια με αποτελεσμα να εχεις προβλημα την νυχτα ή θα κολλησει πανω και δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιεις...


    αναλογισου επισης οτι κανενα κορυφαιο κρανος απο τις μεγαλες εταιρειες δεν εχει sunvisor...αυτο κατι λεει...
    +1

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω απολυτα........ειναι εντελως αχρηστο !!!
    Μην εισαι ισοπεδωτικος.
    Σε πολύ κόσμο είναι παρα πολύ χρήσιμη η φιμε εσωτερική ζελατίνα.
    Έχει Όμως τα μειονεκτήματα που γράφει ο ντεβιλς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Δες και αυτό
    The R is for Respect.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Στην ελλαδα η ζελατινα αντικαθιστα τα γιαλια ηλιου. Αν ειααι ντελιβερας δλδ θα τη χαλασεις. Δεν ειναι φτιαγμενη ομως για αυτο. Ειναι εκει για τις μερες και ωρες που ΔΕΝ φορας γιαλια και βγηκε ηλιος. Αν την χρησημοποιεις σωστα και σπανιως δεν χαλαει. Για τον ηλιο φοραμε γιαλια, αν καθε μερα την ανεβοκατεβαζεις 45 φορες ειναι λογικο καποια στιγμη να χαλασει.

  13. #13
    Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, πήρα το HJC RPHA-11 τελικά απο το helmetcity , αφού πρίν είχα δοκιμάσει μερικά. Ήταν αυτό που κάθισε καλύτερα στη καρκάλα μου.
    ps : Τα παιδιά εδώ κάναν καλή τιμή , αλλά δεν υπήρχε διαθεσιμότητα καθόλου στο χρώμα/μέγεθος που ήθελα.

  14. #14
    Agv σε σχεση με shoei που ειχα σε Μ ...το shoei ηταν αισθητα λιγο μεγαλυτερο. Προσοχη ομως ...Οχι να πας σε αλλο νουμερο.
    Οτι ειναι να παρεις , δοκιμη πρωτα .

  15. #15
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ξανασκεψου το για το sunvisor...
    1) συνηθως κανει το κρανος πιο βαρυ λογω του μηχανισμου και της εξτρα ζελατινας
    2) αναλογως την χρηση και την ποιοτητα σε καποιο χρονικο οριο το πραγμα θα χαρχαλεψει και ή θα πεφτει συνεχεια με αποτελεσμα να εχεις προβλημα την νυχτα ή θα κολλησει πανω και δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιεις...


    αναλογισου επισης οτι κανενα κορυφαιο κρανος απο τις μεγαλες εταιρειες δεν εχει sunvisor...αυτο κατι λεει...
    To Shoei GT AIR που έχω ενίσταται έντονα φίλε μου.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για ανοιγόμενο Flip-Up κράνος
    από mitridi_g στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2008, 15:08
  2. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 15:58
  3. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 18:50
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 19:33
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF