Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Προτάσεις για κράνος

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    To Shoei GT AIR που έχω ενίσταται έντονα φίλε μου.
    και να συνεχισει να ενισταται ευχομαι...


  2. #17
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Έχει αρκετά μειονεκτήματα το ''sunvisor'' ναι αλλά εμένα π.χ που φοράω και γυαλιά μυωπίας με λύτρωσε από το να φοράω δύο γυαλιά μέσα στο κράνος με ότι συνεπάγεται.
    porca miseria.

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αυτά που γράφει ο devils ισχύουν. Ένα κράνος με τον μηχανισμό αυτόν θα είναι πιο βαρύ από το ίδιο χωρίς τον μηχανισμό. Επίσης ένας έξτρα μηχανισμός συνεπάγεται ένα πράγμα περισσότερο που μπορεί να χαλάσει. Φυσικά αν το θέλεις, το αγοράζεις. Είναι ΟΝΤΩΣ πολύ πρακτικό, αν θες να θυσιάσεις τα παραπάνω. Εγώ πχ δε θα αγόραζα ποτέ κάτι τέτοιο, όσο κι αν βολεύει. Κάποιοι απλά "παιδευόμαστε" με διαφορετικές ζελατίνες.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    στη συσκευασία περιλαμβάνεται και η αντιλαϊκή μεμβράνη.
    Δημήτρη Κουτσούμπα, εσύ;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Κινητό φτιαγμένο σε κομμουνιστικό κράτος τί περίμενες να γράψει; Χαχαχαχαχα!

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Κινητό φτιαγμένο σε κομμουνιστικό κράτος τί περίμενες να γράψει; Χαχαχαχαχα!
    Η κορη μου ζητάει "αντιλαϊκό" οταν παμε παραλία
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παίδες,

    είμαι σε αναζήτηση νέου κράνους, μιας που το AGV K3-SV που είχα τα τελευταία αρκετά χρόνια, θέλει αλλαγή.
    Το budget είναι στα 300και κάτι ψιλά για αγορά απ έξω, μιας που εδώ οι τιμές είναι τουλάχιστον 120-150+€ και δεν υπάρχουν και διαθεσιμότητες..
    Η μηχανή θα είναι γυμνή (Ζ650) με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Είμαι ανάμεσα στα εξής :

    Shark Spartan Carbon
    HJC RPHA-70
    AGV K5-S

    Τί προτείνετε ? Είτε απο αυτά είτε κάτι άλλο.
    Επίσης μια απορία που έχω, στο AGV που έχω τώρα, το νούμερό μου είναι XL (61-62), αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλα τα κράνη ή σε μερικά ίσως φοράω και μικρότερο/μεγαλύτερο μέγεθος ?
    Τελικά τι πήρες?
    Θα σου έλεγα να μην πας στο Spartan. Θα παιδεύεσαι με σπασμένους αεραγωγούς και αεροτομές.
    Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης κράνους και θέλω να ίδια χαρακτηριστικά.
    Στο κεφάλι μου μου κάνει τέλεια το Shoei NXR αλλά δεν έχει το ηλίου που το θέλω.
    Το AGV Supermodular είδα, που κάνει τα πάντα + οτι ειναι σπαστό + 4στερο στο sharp + πανάλαφρο αλλά πανάκριβο!
    Καμιά άλλη ιδέα? Αν και απο ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην ελληνική αγορά.
    Και επειδή είμαι κεφάλα + φοράω γυαλιά δεν αγοράζω κράνος χωρίς να το δοκιμάσω.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreasp Προβολή μηνύματος
    Τελικά τι πήρες?
    Θα σου έλεγα να μην πας στο Spartan. Θα παιδεύεσαι με σπασμένους αεραγωγούς και αεροτομές.
    Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης κράνους και θέλω να ίδια χαρακτηριστικά.
    Στο κεφάλι μου μου κάνει τέλεια το Shoei NXR αλλά δεν έχει το ηλίου που το θέλω.
    Το AGV Supermodular είδα, που κάνει τα πάντα + οτι ειναι σπαστό + 4στερο στο sharp + πανάλαφρο αλλά πανάκριβο!
    Καμιά άλλη ιδέα? Αν και απο ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην ελληνική αγορά.
    Και επειδή είμαι κεφάλα + φοράω γυαλιά δεν αγοράζω κράνος χωρίς να το δοκιμάσω.
    βάλε photochromic ζελατίνα στο shoei και καθάρισες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ε δεν καθάρισε ακριβώς.
    Με τα λεφτά που ζητάνε κάποιος άλλος μπορεί να πάρει ενα πιο φτηνό κράνος.
    Ασε που δεν ειναι ακόμα και τόσο γρήγορες οι εναλλαγές.
    Σε λίγα χρόνια που λογικά θα έχει βελτιωθεί και η τεχνολογία πάνω τους και ελπίζω και η τιμή Τους,τότε ναι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ε δεν καθάρισε ακριβώς.
    Με τα λεφτά που ζητάνε κάποιος άλλος μπορεί να πάρει ενα πιο φτηνό κράνος.
    Ασε που δεν ειναι ακόμα και τόσο γρήγορες οι εναλλαγές.
    Σε λίγα χρόνια που λογικά θα έχει βελτιωθεί και η τεχνολογία πάνω τους και ελπίζω και η τιμή Τους,τότε ναι.
    είχε φίλος σε Bell,ήταν αρκετά γρήγορη η πλήρης εναλλαγή, 2 δευτερόλεπτα ίσως. Δεν νομίζω πως θα έχει διαφορά των Shoei, η εταιρία που φτιάχνει την photochromic επίστρωση είναι η ίδια iirc.
    Άσε που από το να φορέσει κάποιος κράνος με "ενσωματωμένη" ζελατίνα,πάντα θα προτείνω τις εναλλακτικές.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    είχε φίλος σε Bell,ήταν αρκετά γρήγορη η πλήρης εναλλαγή, 2 δευτερόλεπτα ίσως. Δεν νομίζω πως θα έχει διαφορά των Shoei, η εταιρία που φτιάχνει την photochromic επίστρωση είναι η ίδια iirc.
    Άσε που από το να φορέσει κάποιος κράνος με "ενσωματωμένη" ζελατίνα,πάντα θα προτείνω τις εναλλακτικές.
    αν ρωτήσεις οτπικους η τεχνολογία photochromic ειναι παρωχημένη και λόγο των υψηλότερων προδιαγραφών ασφαλείας δεν τα συνιστούν πια
    και λόγος είναι οτι οι σχεδόν στιγμιαίες εναλλαγές με ήλιο χωρίς ήλιο (που με την οδήγηση οι στιγμές πολλαπλασιάζονται) ξεγελάνε την ίριδα η οποία ανοίγει και με το που ολοκληρώνεις την διάσχιση π.χ. λόφου και σου έρχεται η ήλιος στην μαπα το μάτι σου μένει απροστάτευτο απο τις ακτινοβολίες UVA, UVB γιατι η πιο γρήγορη πλήρη μεταμόρφωση θελει 20 δέυτερα

    πάραυτα λογο της τεχνολογίας μετασχηματισμού η uvb τους είναι κάτω απο 97% συνεπώς υποδεεστερο απο ένα κλασσικό επώνυμο φακό ηλίου

    επίσης έχετε υπόψη οτι η "αντιλαικές"(καλό!) μεμβράνες δεν έρχονται με προδιαγραφές για το οπτικό μέσο που χρησιμοποιούν
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν ρωτήσεις οτπικους η τεχνολογία photochromic ειναι παρωχημένη και λόγο των υψηλότερων προδιαγραφών ασφαλείας δεν τα συνιστούν πια
    και λόγος είναι οτι οι σχεδόν στιγμιαίες εναλλαγές με ήλιο χωρίς ήλιο (που με την οδήγηση οι στιγμές πολλαπλασιάζονται) ξεγελάνε την ίριδα η οποία ανοίγει και με το που ολοκληρώνεις την διάσχιση π.χ. λόφου και σου έρχεται η ήλιος στην μαπα το μάτι σου μένει απροστάτευτο απο τις ακτινοβολίες UVA, UVB γιατι η πιο γρήγορη πλήρη μεταμόρφωση θελει 20 δέυτερα

    πάραυτα λογο της τεχνολογίας μετασχηματισμού η uvb τους είναι κάτω απο 97% συνεπώς υποδεεστερο απο ένα κλασσικό επώνυμο φακό ηλίου

    επίσης έχετε υπόψη οτι η "αντιλαικές"(καλό!) μεμβράνες δεν έρχονται με προδιαγραφές για το οπτικό μέσο που χρησιμοποιούν
    οπότε,κουβαλάς μια διάφανη αν ξέρεις ότι θα σε πιάσει το σκοτάδι,και καθάρισες. οριστικά αυτή τη φορά,Γαύρε...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για ανοιγόμενο Flip-Up κράνος
    από mitridi_g στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2008, 15:08
  2. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 15:58
  3. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 18:50
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 19:33
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF