Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Θεόχαζοι τρόποι για να φάτε τα μούτρα σας

  1. #1

    Θεόχαζοι τρόποι για να φάτε τα μούτρα σας

    Για πείτε μου μερικούς τρόπους -αλλά και τον σωστό-, που να έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο φόρουμ.



    Επειδή έτυχε να είμαι κουρασμένος και σε μια στροφή τη Κυριακή που μας πέρασε να πατήσω το πίσω φρένο λίγο παραπάνω σε ss (είπαμε κουρασμένος, συνήθως το πόδι δεν είναι καν στο φρένο), μου ήρθε η ιδέα να το συζητήσουμε λίγο. Είναι ότι πρέπει για αρχάριους.

    Έτυχε να μη φύγει πολύ ο πίσω τροχός, και αφού άφησα το φρένο ίσιωσε και πήρα το βλέμμα από τη μπάρα, κοίταξα εκεί που ήθελα να πάω και έστριψα... Ευτυχώς η άσφαλτος δεν είχε και πάρα πολύ πρόσφυση.





    Αρχίζω.
    Λάθος τρόπος: Πατάμε μόνο το πίσω φρένο, και ειδικά πάνω σε στροφή...


    Σωστός τρόπος: Μειώνουμε ταχύτητα καί με τα δύο φρένα (ή μόνο με το μπροστά, ειδικά σε ss ή street όντας αρχάριοι), ΠΡΙΝ τη στροφή, και φροντίζουμε να έχουμε τέτοια ταχύτητα που με ανοιγώμενο γκάζι, σταδιακά, και ομαλά, να βγούμε από τη στροφή μαζί με τη μηχανή...

    Άλλος;

  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Θεόχαζοι τρόποι για να φάτε τα μούτρα σας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Για πείτε μου μερικούς τρόπους -αλλά και τον σωστό-, που να έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο φόρουμ.



    Επειδή έτυχε να είμαι κουρασμένος και σε μια στροφή τη Κυριακή που μας πέρασε να πατήσω το πίσω φρένο λίγο παραπάνω σε ss (είπαμε κουρασμένος, συνήθως το πόδι δεν είναι καν στο φρένο), μου ήρθε η ιδέα να το συζητήσουμε λίγο. Είναι ότι πρέπει για αρχάριους.

    Έτυχε να μη φύγει πολύ ο πίσω τροχός, και αφού άφησα το φρένο ίσιωσε και πήρα το βλέμμα από τη μπάρα, κοίταξα εκεί που ήθελα να πάω και έστριψα... Ευτυχώς η άσφαλτος δεν είχε και πάρα πολύ πρόσφυση.





    Αρχίζω.
    Λάθος τρόπος: Πατάμε μόνο το πίσω φρένο, και ειδικά πάνω σε στροφή...


    Σωστός τρόπος: Μειώνουμε ταχύτητα καί με τα δύο φρένα (ή μόνο με το μπροστά, ειδικά σε ss ή street όντας αρχάριοι), ΠΡΙΝ τη στροφή, και φροντίζουμε να έχουμε τέτοια ταχύτητα που με ανοιγώμενο γκάζι, σταδιακά, και ομαλά, να βγούμε από τη στροφή μαζί με τη μηχανή...

    Άλλος;

    εγω πιστευω οτι ειναι πιο ενδεδειγμενο -αφου μιλαμε για αρχαριους- να γινεται μονο χρηση του πισω φρενου στην στροφη...λαθος ειναι γενικα το φρενο στην στροφη, αλλα ανα χρειαστει να πατησεις, πατα το πισω, οχι το μπροστα

  3. #3
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Το θέμα είναι, άν η στροφή κλίνει και κλάσω μέντες, τί κάνω, υποθέτοντας οτι δεν μπορώ/θέλω να πλαγιάσω άλλο;

    i) Αν πατήσω φρένο (οποιοδήποτε) πλαγιασμένος, έχω κάνει κάτι που πιέζει τη μοτο/προσφρυση πολύ περισσότερο απο το παραπάνω πλάγιασμα που θα χρειαζόταν. Θυμίζω ότι το μπροστινό ελαστικό έχει μικρότερη επιφάνεια επαφής με το οδόστρωμα, και συνεπώς μικρότερα περιθώρια πίεσης από το πίσω.

    ii) Σηκώνω τη μηχανή, φρενάρω, ξανά πλαγιάζω.. πιο σωστό απο το πάνω αλλά έχω χώρο...;;;


    Οπότε τί κάνουμε άν βρεθούμε σε αυτή τη δυσάρεστη θέση; Τον σταυρό μας, και φροντίζουμε να μη ξαναβρεθούμε σε αυτήν, κάνοντας αυτά που λέει ο zireous.

    Υ.Γ. Παρακαλώ διορθώστε με!! (Πως γράφεται η πρόσφρυση )
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  4. #4
    με προσεκτικό πίσω φρένο (να μη μπλοκάρει, προφανώς) η μηχανή κόβει ταχύτητα αλλά και πλαγιάζει λίγο ακόμη, και έτσι πετυχαίνεις τη διόρθωση που θέλεις


    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun


    Υ.Γ. Παρακαλώ διορθώστε με!! (Πως γράφεται η πρόσφρυση )
    χωρίς δεύτερο "ρ"

  5. #5
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    (Πως γράφεται η πρόσφ[ρ]υση )
    χωρις Ρ.

    Και ουτως η αλλως με οτι και να φρεναρεις το βαρος παει στον μπροστινο τροχο...

    Γι'αυτο, αν δε ξερεις να διαβαζεις τη στροφη ή δε ξερεις τι ειδους στροφη ειναι, καλυτερα να εχεις φρεναρει σε ασφαλη ταχυτητα απο πριν.

    η ακομα καλυτερα (θα το προτεινουν σιγουρα - και με το δικιο τους) να αφησεις το "στριψιμο" για την πιστα :smilea:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_moto_gp_1.jpg 
Προβολές:	1032 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	112041

  6. #6
    Κολλήσατε στην ερώτηση, και δε συμπληρώνετε θεόχαζους τρόπους...

    Για τις απαντήσεις σας, φίλτατοι να μου συγχωρήσετε την έκφραση, αλλά είσθε δια τα μπάζα.


    Από τη στιγμή που είσαι αρχάριος (πχ πρώτη φορά οδηγάς ss ή κάνα street της προκοπής), έχεις μπει στη στροφή, και πλαγιασμένος πατήσεις πίσω φρένο σε κάνα ss, το πιθανότερο είναι ότι θα το παρακάνεις και θα βρεθείς ξάπλα -δε ξέρετε κανένα που τη πάτησε έτσι; Τόσο απλό ήταν το παράδειγμα.
    Η χάλια πρόσφυση μπορεί να σε γλυτώσει στο δημόσιο δρόμο από highside, στη πίστα λογικά όχι.



    Τη ταχύτητα εισόδου τη ρυθμίζεις πριν πλαγιάσεις. Μόνο σε πίστα μπαίνεις φρενάρωντας μέχρι μέσα, και αυτό θέλει χειρουργική ακρίβεια, που στο δρόμο ο αρχάριος απλά δεν την έχει. Το πλασάρισμα από την άλλη για να μπεις ντριφτάροντας πχ, ντεν είναι για αρχάριους, και ειδικά άμα μπαίνουν με καμμιά 100άρα σε κλειστή στροφή. Ο αρχάριος αρχίζει με μικρές ταχύτητες, και σταδιακά τις αυξάνει σε άδειο δρόμο που πρέπει να τον ξέρει απ' έξω...

    Εναλλακτικά άμα πηγαίνεις με ρυθμό, και πολύ κουλάτα, ούτε φρένο δε χρειάζεσαι.


    Θυμίζω ότι βασικός λόγος πτώσης (ή παραλίγο πτώσης) για πολλούς από μας όταν αρχίζουμε είναι το να μπεις σε στροφή με πολλά παραπάνω και να προσπαθήσεις να φρενάρεις μέσα στη στροφή...


    Άμα έγινα κατανοητός, και συμφωνείτε, πείτε καμμιά άλλη ιδέα για χαζές τούμπες.

  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Κολλήσατε στην ερώτηση, και δε συμπληρώνετε θεόχαζους τρόπους...

    Για τις απαντήσεις σας, φίλτατοι να μου συγχωρήσετε την έκφραση, αλλά είσθε δια τα μπάζα.



    ε αφου ειμαστε για τα μπαζα αγαπητε εκπαιδευτα, συνεχισε να γραφεις μονο σου θεοχαζους τροπους για να πεφτεις και εμεις θα σε θαυμαζουμε...


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    ε αφου ειμαστε για τα μπαζα αγαπητε εκπαιδευτα, συνεχισε να γραφεις μονο σου θεοχαζους τροπους για να πεφτεις και εμεις θα σε θαυμαζουμε...

    Με αρέσει το στυλ σου, αλλά είμαι πόντιος ομοφυλόσκυλος -πάω με γυναίκες...


    Ντεν είμαι εκπαιδευτής, άμα σας χαλάει το δασκαλίστικο ύφος, μη το βλέπετε έτσι, δεν διδάσκω τίποτα, προτείνω να ρίξετε εσείς ιδέες.

    Και ναι έχω φάει πολλές περίεργες τούμπες, άμα διαφωνείς κάπου πες και γιατί αν θες. Το θέμα έχει να κάνει με πόσα απλά πράγματα ο καθένας μπορεί να τη πατήσει... και πως να τα αποφύγει έγκαιρα.


    Δεν μου φαίνεσαι και τόσο παρεξηγησιάρης πάντως (άσε που το nick σου παραπέμπει και σε... τούμπες), άμα ο χαρακτηρισμός σε τσάντισε ήτο χιουμοριστικός και ουχί προσωπικός.

    Κάποια στιγμή όλοι είμασταν για τα μπάζα, δε ξέρω κανένα που να γεννήθηκε Ρόσι ή Στόουνερ κλπ -ξέρω μερικούς που νομίζουν ότι είναι και μπορεί να βρουν ενδιαφέρον το θέμα και να συμπληρώσουν τρόπους. Όλως τυχαίως μπορεί και κάποιος να διαβάσει κατά λάθος κάτι και να του χρησιμέψει σε καμμιά "στραβή"...



    Να με συμπαθάτε που δεν αδειάζω για διαμάχες, ίσως αργότερα -το χιούμορ μου, ξέρω, για τα μπάζα.


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    με προσεκτικό πίσω φρένο (να μη μπλοκάρει, προφανώς) η μηχανή κόβει ταχύτητα αλλά και πλαγιάζει λίγο ακόμη, και έτσι πετυχαίνεις τη διόρθωση που θέλεις




    χωρίς δεύτερο "ρ"
    _____________________________________________________________________

    Που τα βρισκετε και τα γραφετε????????????? lamoun αυτα που γραφεις θα τα κανει αρχαριος???? zireous αυτο που λες για τα φρενα μεσα στη στροφη, δεν αφορα γενικα την πιστα. Αφορα αγωνιζομενους, που ξερουν να τα χρησιμοποιουν. Οσο για τροπους για χαζη τουμπα, ειμαι σιγουρος θα βρεις αρκετους. Σε κοβω για ψαχτηρι!!!!!!!!

  10. #10
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    lamoun αυτα που γραφεις θα τα κανει αρχαριος????
    Κοίτα mako, εγώ αρχάριος είμαι και συνεπώς πλέον κατάλληλος να απαντήσω. Όχι!! η πιο σωστά όχι πάντα.. Όπως και σε εμένα σιγά σιγά μου βγαίνουν στην οδήγηση, έτσι φαντάζομαι θα βγουν και σε άλλους. Αλλά άν δε ξέρουν το σωστό (είναι;;; ) πώς θα το κάνουν;

    Για αυτό και ανέφερα οτι "κάνεις την πάπια" και ακολουθείς αυτά που λέει ο zireous.. σε γλυτώνει απο πολλά!
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  11. #11
    beer drinker Το avatar του/της nakedorange
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    599
    να πω την αποψη μου...


    1)το πισω φρενο γενικοτερα,ειναι (υπαρχει) για να σταθεροποιει την μηχανη στη φαση του φρεναρισματος,χρησιμοποιειται συνδυαστικα (σχεδον παντα) με το "μπροστινο"και τον κινητηρα(κατεβασμα).

    2)φρεναρεις πριν την στροφη... και ακολουθεις την γραμμη που επελεξες με ομαλα ανοιγομενο γκαζι (φρενα μεσα στη στροφη=λαθος επιλογη!)


    3) τα φρενα "μεσα" στη στροφη(κατ αναγκη) ειναι οπως ειπωθηκε για πολυ-πολυ εμπειρους αναβατες,(αγωνιζομενους).


    ...το να αναφερουμε τροπους "χαζοπτωσεων" δεν το θεωρω απαραιτητο ουτε και σκοπιμο.


  12. #12
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Κολλήσατε στην ερώτηση, και δε συμπληρώνετε θεόχαζους τρόπους...

    Σταματάς σε stop, πατάς σε λακκούβα και...
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

    Ντεν είμαι εκπαιδευτής,
    τι εισαι???? ..... απο Αλμπανια καρντια μου??

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Κυριως οι πτωσεις προερχονται απο εξωτερικους παραγοντες ,αυτοκινητα,ζωα,χαλικια ,κλπ
    Η μονη περιπτωση να πεσει κανεις μονος του ειναι να οδηγησει σε αγνωστη διαδρομη και να του
    βγει μια στροφη που να κλεινει αποτομα.
    Εχουμε δυο περιπτωσεις αν η στροφη ειναι κλειστη των 60 χλμ τερμα και καναμε εισοδο με 70 χλμ οτι τεχνικη και να κανουμε δεν προκειται να την παρουμε αλλα θα βγουμε εξω.
    Αν η στροφη ειναι ανοιχτη και περνεται τερμα 180 χλμ και κανουμε εισοδο με 200 χλμ παλι οτι τεχνικη και να κανουμε δεν προκειται να παρουμε τη στροφη.
    Αλλο πραγμα βεβαια αν η στροφη περνεται τερμα με 180 και ενας που κανει εισοδο με 150 νομιζει οτι δεν περνεται ,παταει φρενο και βγαινει εξω. Αυτο κυριως συμβαινει σε ανοιχτες στροφες πολλων χλμ. Στις κλειστες τις περισσοτερες φορες η στροφη μαλλον δεν παιρνεται και καταληγει κανεις ευθεια. Γι αυτο η μονη λυση ειναι να τρεχει οπου ξερει το δρομο κανεις.

  15. #15
    θεόχαζοι τρόποι, γενικότερα?? ή μιλάμε μόνο για στρίβειν??

    γενικότερα :
    1) ξεχασμένο λουκέτο στο δισκόφρενο. Λάθος τρόπος: καβαλας το τούμπανο σου, καμαρωτός καμαρωτός, έχει και κόσμο μπροστά (πλατεία, καφετέρεια, κλπ κλπ)
    ανοίγεις γκάζι να φύγεις με τον απαραίτητο θόρυβο να κοσμεί το χώρο και ξαφνικά νιώθεις μια δύναμη να σε φρενάρει, ακούς και το "τακ" και βρίσκεσαι ξάπλα κάτω με το τιμόνι διπλωμένο...

    σωστός τρόπος : κοίτα μλκ το δισκόφρενο πρώτα! σκύψε και ξεκλείδωσε και μετα φεύγα...

    2) κάνεις στην άκρη, έτοιμος να σταματήσεις. Σταματάς, πόδι κάτω... Για κάποιο λόγο δεν ξεκαβαλάς αμέσως, αλλά παραμένεις στη σέλα για κανα-δυο λεπτα (μιλάς με τη γκόμενα στο κινητό, με τον κολλητό, στρίβεις τσιγάρο...). Οκ, ας σηκωθούμε λιγάκι να ισιώσει το κορμί. Αφήνεις τη μηχανή στο σταντ και πας να σηκωθείς... Μλκααααα πέφτουμεεεεεε!! κρακ, μπαμ, κάτω...

    σωστός τρόπος: Μλκ, ε μλκα? βάζουμε σταντ πρώτα εε?

    Στρίβοντας:
    ειναί θεόχαζο να βλέπεις να μπαίνει σε εφαρμογή ο κανόνας του "όπου κοιτάς εκεί θα πας"...
    Να βλέπεις στη στροφή ένα (πιθανό ή εν εξελίξει) εμπόδιο, ή την έξωτερική που σε οδηγεί έξω απο το δρόμο (χωρίς όμως να σε οδηγεί εκεί η ταχύτητα σου, παρα μόνο το κούφιο το μυαλό σου) και αντί να κοιτάξεις την επιθυμητή πορεία σου, κάθεσε σαν τον μλκ και κοιτάς το ντάτσουν του παππού, που δεν σε έχει κλείσει κατ'ανάγκη
    ... Τι το κοιτάς ρε? μήπως θες να ξύσεις πάνω του αντί για κάτω? μήπως θες να ανοίξεις γκάζι στη καρότσα? (γλυστρά 'κει 'πάνου, δεν λέει...). Η άσφαλτος ειναι ο στόχος σου.
    Σωστός τρόπος: κοίτα την ασφάλτο προς την κατεύθυνση που θες να πας...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για Να Φυγουνε Τα Αρνια.............5 Χ 5
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 10:43
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  3. Για Να Δω Την Σκεψη Σας!!!!!
    από zoropatra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 19:14
  4. 18 τρόποι για να ρίξεις ή να απορίψεις!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 00:10
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF