Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Ερώτηση Για Βίδα

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sarakisof Προβολή μηνύματος
    χαχα Ηπειρώτης Δέκα των 25mm. και άλλες δέκα των 6mm.
    [/url]
    Τα χιλιοστά αυτά είναι μονο για το σπείρωμα έτσι?

    Ωραία δουλειά έκανες.

    Δοκίμασες να τις τρίψεις με πάστα για βαλβίδες ή με αλοιφή? Τα κεφάλια μπορούν να καθαρίσουν, οι σταυροί ίσως καθαρίσουν με μια περιστρεφομενη συρματόβουρτσα (δραπανο έχεις?)
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2020
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα χιλιοστά αυτά είναι μονο για το σπείρωμα έτσι?

    Ωραία δουλειά έκανες.

    Δοκίμασες να τις τρίψεις με πάστα για βαλβίδες ή με αλοιφή? Τα κεφάλια μπορούν να καθαρίσουν, οι σταυροί ίσως καθαρίσουν με μια περιστρεφομενη συρματόβουρτσα (δραπανο έχεις?)

    Τις εκανα στο χερι αφου πρωτα τις βουτηξα σε λιγο ξυδι για ωρες, στο σωμα ειναι ψικοκομπλε, τα κεφαλια θελουν λιγο δουλεια ακομα αλλα κλαιν, πεθανα χαχα. Τα κεφαλια τα δουλεψα σιγα σιγα με ψιλο κατσαβιδακι, λιγο συρμα κλπ, μετα Brasso, τα πολλα βγηκαν , αλλα πιο πολυ ειναι οτι ειναι ψιλο φθαρμενες οι βολτες πλεον, το ιδανικο θα ηταν να βρω ιδιες. αν οχι δε πειραζει δε θα τρελαθουμε κιολας
    Ειναι λιγο δυσκολο απο τηλ να εξηγω στα εν λογω μαγαζια, ισως οταν κατεβω Αθηνα απο κοντα. Εκτος κι αν κανει αυτη του Ebay, εχω βαλει τον Κινεζο να μετραει, να συγγρινει κ να μ στειλει φωτο

    Ναι μονο για το σπειρωμα (οχι μαζι με το κεφαλι). Για την ακριβεια 8 βιδες 25mm.(καπου 23mm ειναι αλλα συν πλην δεν εχει θεμα) και 10 των 6mm (ή 5mm εκει γυρω).
    Τελευταία τροποποίηση από sarakisof; 25/05/2020 στις 20:46.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sarakisof Προβολή μηνύματος
    Δέκα των 25mm. και άλλες δέκα των 6mm.
    Και ένα κατάλληλο κατσαβίδι

    Ωραία δουλειά.

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sarakisof Προβολή μηνύματος
    Τις εκανα στο χερι αφου πρωτα τις βουτηξα σε λιγο ξυδι για ωρες, στο σωμα ειναι ψικοκομπλε, τα κεφαλια θελουν λιγο δουλεια ακομα αλλα κλαιν, πεθανα χαχα. Τα κεφαλια τα δουλεψα σιγα σιγα με ψιλο κατσαβιδακι, λιγο συρμα κλπ, μετα Brasso, τα πολλα βγηκαν , αλλα πιο πολυ ειναι οτι ειναι ψιλο φθαρμενες οι βολτες πλεον, το ιδανικο θα ηταν να βρω ιδιες. αν οχι δε πειραζει δε θα τρελαθουμε κιολας
    Ειναι λιγο δυσκολο απο τηλ να εξηγω στα εν λογω μαγαζια, ισως οταν κατεβω Αθηνα απο κοντα. Εκτος κι αν κανει αυτη του Ebay, εχω βαλει τον Κινεζο να μετραει, να συγγρινει κ να μ στειλει φωτο

    Ναι μονο για το σπειρωμα (οχι μαζι με το κεφαλι). Για την ακριβεια 8 βιδες 25mm.(καπου 23mm ειναι αλλα συν πλην δεν εχει θεμα) και 10 των 6mm (ή 5mm εκει γυρω).
    Τα σπειρώματα διορθώνονται πολύ εύρκολα με μια φιλιέρα.

    Το braso δεν κάνει στο μέταλλο. Με αυτά που σου είπα τα κεφάλια θα γίνουν σα καινούρια.

    Αυριο θα κοιτάξω μήπως βρω και θα σου πω.
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2020
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα σπειρώματα διορθώνονται πολύ εύρκολα με μια φιλιέρα.

    Το braso δεν κάνει στο μέταλλο. Με αυτά που σου είπα τα κεφάλια θα γίνουν σα καινούρια.

    Αυριο θα κοιτάξω μήπως βρω και θα σου πω.
    OK σε ευχαριστω πολυ κ.Σουπια τα σπειρωματα δε μας απασχολουν τοσο, δουλεψε το ιδιο κ με 7985 και αλλες. βιδωνει σε μια τρυπουλα απο φυλο χαλκου (δ εχει παχος, μια δυο γυρες το πολυ). το εμφανισιακο (κεφαλι) ειναι πιο πολυ που με απασχολει


  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sarakisof Προβολή μηνύματος
    OK σε ευχαριστω πολυ κ.Σουπια τα σπειρωματα δε μας απασχολουν τοσο, δουλεψε το ιδιο κ με 7985 και αλλες. βιδωνει σε μια τρυπουλα απο φυλο χαλκου (δ εχει παχος, μια δυο γυρες το πολυ). το εμφανισιακο (κεφαλι) ειναι πιο πολυ που με απασχολει

    κ. Αποστόλης, ναι, το σουπιάς είναι άλλο πράγμα

    (Ότι είναι σουπιά, είναι)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα χιλιοστά αυτά είναι μονο για το σπείρωμα έτσι?

    Ωραία δουλειά έκανες.

    Δοκίμασες να τις τρίψεις με πάστα για βαλβίδες ή με αλοιφή? Τα κεφάλια μπορούν να καθαρίσουν, οι σταυροί ίσως καθαρίσουν με μια περιστρεφομενη συρματόβουρτσα (δραπανο έχεις?)
    Πολύ καλές αλοιφές : Flitz(USA) και Glanol(GERMANY) .Η πρώτη ακριβή, η δεύτερη φτηνή και εξίσου καλή.
    Δουλευονται και στο χέρι και με τροχό υφασμάτινο.
    Το ίδιο και οι λειαντικες αλοιφές της Sonax σε είδη αυτοκινήτου.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλές αλοιφές : Flitz(USA) και Glanol(GERMANY) .Η πρώτη ακριβή, η δεύτερη φτηνή και εξίσου καλή.
    Δουλευονται και στο χέρι και με τροχό υφασμάτινο.
    Το ίδιο και οι λειαντικες αλοιφές της Sonax σε είδη αυτοκινήτου.
    glanol εχω και εγώ από δυο διαφορετικά grid. Τις έχω δοκιμάσει μέχρι και για στρόπινγκ σε μαχαίρι. Πολύ καλές.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    κ. Αποστόλης, ναι, το σουπιάς είναι άλλο πράγμα

    (Ότι είναι σουπιά, είναι)
    Βλέπετε ρεμάλια? Κύριο θα με φωνάζεται από δω και πέρα. Το έβαλα και στο άβαταρ για να το θυμάστε!
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Jimi Hendrix λαμβάνει?

    Βρήκα Μ3 x 25 ανοξείδωτες. Κεφάλι 6mm. Σου κάνουν?



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-ec56f821224a559ad537466c9aed2e974fd7b872cadd62baf1fb611aaeeedd73_1f9e0f20f83798.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	43,6 KB 
ID:	418487
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2020
    Μηνύματα
    17
    Χαχαχα ευχαριστω πολυ Αποστολη Φοβαμαι μηπως το κεφαλι ειναι μεγαλυτερο διαμετρικα (οπως στην 7985) αλλα δε μαμιεται ας δοκιμασω. Πως μπορει να γινει?
    Ευχαριστω και παλι κυριε...daz
    Θα δοκιμασω κ αλοιφη στο μεταξυ, Silvo δε θα κανει κι αυτο φανταζομαι δλεια..
    Τελευταία τροποποίηση από sarakisof; 26/05/2020 στις 18:25.

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sarakisof Προβολή μηνύματος
    Χαχαχα ευχαριστω πολυ Αποστολη Φοβαμαι μηπως το κεφαλι ειναι μεγαλυτερο διαμετρικα (οπως στην 7985) αλλα δε μαμιεται ας δοκιμασω. Πως μπορει να γινει?
    Ευχαριστω και παλι κυριε...daz
    Θα δοκιμασω κ αλοιφη στο μεταξυ, Silvo δε θα κανει κι αυτο φανταζομαι δλεια..
    Βλέπω ότι το έχεις με το χιούμορ, ελπίζω να μείνεις μετά από αυτό.
    Καλή επιτυχία με το εγχείρημα σου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    glanol εχω και εγώ από δυο διαφορετικά grid. Τις έχω δοκιμάσει μέχρι και για στρόπινγκ σε μαχαίρι. Πολύ καλές.
    Και με τον υφασμάτινο τροχό κάνεις καλό γυάλισμα της κοψης (στρόπινγκ).

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2020
    Μηνύματα
    17
    Βλέπω ότι το έχεις με το χιούμορ, ελπίζω να μείνεις μετά από αυτό.
    Καλή επιτυχία με το εγχείρημα σου
    η αληθεια ειναι καταπιανομαι αρκετα με diy οσον αφορα τον ηχο ηλεκτρονικα κλπ. κ οποτε ειχα αποριες για εργαλεια κλπ εδω εβρισκα παντα λυση (long time reader που λεν και στο χωριο μ ) οποτε τωρα που εγινε η εγγραφη με βλεπω να μενω. Σε ευχαριστω Bowleno

    Και με τον υφασμάτινο τροχό κάνεις καλό γυάλισμα της κοψης (στρόπινγκ).
    εχω κατι τετοιο θα δοκιμασω με το δραπανο. Η αληθεια ειναι αρχιζω κ σκεφτομαι να παρω κανενα διδυμο τροχο τυπου einhel φτηνιαρικο η αν περιμενω για parkside π δινει κ πιο πολλα watts. Τεσπα πολλα θελω να παρω αλλα ολο κολαω στο οικονομικο κ τη βγαζω παντα με λυσεις μπακαλιστικες που δουλευουν μεν αλλα δεν ειναι το ιδανικο αποτελεσμα που θα ηθελα. Θα μ πεις hobby ειναι αλλα ειπαμε ειμαστε μερακληδες..

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2020
    Μηνύματα
    17
    Αν δε βαριεστε εδω ειναι παλι ενα παλιοτερα θεμα π ειχα ανοιξει σε ξενο φορουμ για ενα παλιο αρμονιο, τα "καμπανελια" των μετασχηματιστων και οτι αλλο "σιδερικο" ηταν μεσα στη σκουρια και τη μπιχλα (ισως ειχαν πεσει κ υγρα μπαταριας μαζι με βαφη χαμος) κ παλι εκανα τρελο restoration, τωρα ειναι καθαρα κλπ αλλα το ιδανικο θα ηταν πχ να ειχα συστηματα ανοδιωσης, αμμοβολη κλπ, πραγματα που παντα βρισκω σε φορουμ moto/automotive.. Εσεις ειστε πιο τρελοι κ μερακληδες βεβαια! Ζηλευω τους αμερικανους με τα garage που ολο μαστορευουν. Κ ρωτας στα φορουμ κ σου λενε ετσι απλα "θα το κανεις στο διδυμο τροχο" , "κατεβα στο υπογειο σου κ περνα το αμμοβολη" ή "παρε αυτο απο το home depot Της γειτονιας σου" .. so simple χαχαχα

    https://www.diystompboxes.com/smffor...120#msg1173120

    ΥΓ1: Τα παλια αυτοκολλητα πανω στο ξυλο της κιθαρας αλλα και η βαφη βγηκαν (με υπομονη) με το υγρο της DuroStick DS-210 να το εχετε υποψην για αφαιρεση κολλας, δυσκολα αυτοκολλητα κλπ χωρις την παραμικρη επιδραση στην επιφανεια (ξυλο η πλαστικο), πολυ καλο.

    ΥΓ2: Οσον αφορα σκουριες αν δε θες να "φας" επιφανεια καθολου (πχ στη περιπτωση με το αρμονιο τα λαμακια του μτσχμστη) δουλευει αψογα ενα θαυματουργο υγρο, που ανακαλυψα απο τις "δικες σας πιατσες", ατομα που κανουν restoration auto moto : Fertan Rust Converter (και οχι Remover) με βαση Ταννίνες , δεν διαβρωνει, μετατρεπει τη σκουρια σε ενα μαυρο φιλμ κ μετα βερνικωνεις απο πανω
    Τελευταία τροποποίηση από sarakisof; 26/05/2020 στις 20:07.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF