Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 62

Θέμα: Επιδιόρθωση σέλας - νέα σέλα

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο ακριβώς μου είχε πει και καθηγητής μου στο σχολείο που ήταν χημικός, δηλαδή ότι το σαπούνι είναι καλύτερο από το αφρόλουτρο για το μπάνιο.Και όντως αφαιρεί καλύτερα τις βρωμιές από το δέρμα.Επίσης έχω ακούσει ότι το καθημερινό μπάνιο είναι επιβλάβες γιατί σκοτώνει φιλικά μικρόβια στο δέρμα
    Εσύ το κάνεις???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Σιγά ρε Γκουσγκούνη
    Εγώ ξέρω γιατί δεν μου σηκώνετε
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εσύ το κάνεις???
    Κάποιες φορές με σαπούνι, κάποιες φορές με αφρόλουτρο, όπως ταιριάζει.Το ποιο επικίνδυνο και επιβλαβές για το δέρμα είναι η ηλιακή ακτινοβολία το καλοκαίρι

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Να ανοίξετε άλλο νημα με σαπούνια για τις ευαίσθητες περιοχές.
    Για όσους δεν τους σηκώνεται (Η σημαία) να κοιτάξετε αλλού που είναι πρόβλημα και όχι να βρίσκετε φτηνές δικαιολογίες (σέλες κλπ...)
    δλδ αυτή είναι η απαντηση στο ερωτημα ''γιατι δεν υπαρχουν καραφλοι γυφτοι''...….
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Εχει δίκιο ο ντοκ... Η σέλα όταν τρώει μετατροπή πρέπει να μαστε προσεκτικοί τι κάνουμε... Κάποτε είχα φέρει ένα ttr250 από επαρχία για να το έχω κλασικά μόνο για εντουραδες (πολύ καλό μηχανάκι παρεμπιπτόντως)... Ο παλικαρος που το είχε πριν είχε σκάψει τη σέλα εκεί που καθόμαστε και είχε γεμίσει την τρύπα με... Προβιά από πρόβατο.. Η αίσθηση ήταν απίστευτα μαλακή όταν καθόσουν... Και όντως δεν κουραζοσουν σε πολύωρη οδήγηση στο χώμα καθιστός (φλαταδουρες χιλιομέτρων)... Έλα όμως που σε συνθήκες καλοκαιρινές όντως ανέβαινε η θερμοκρασία στα από τέτοια μου.. (ιδρωνα έντονα)

    Δεν θέλετε να ξέρετε τι περιπέτεια υγείας είχα περάσει από αυτή τη μαλακία μετά από ένα χρόνο χρήσης...

    Τεσπα προσοχή... Επίσης το τζελ ζεσταίνεται αρκετά.. Είχα τζελ σέλα της τουρατεκ σε ένα από τα BMW που είχα καποτε, χωρίς προβλήματα όμως...

    Παντως αν πείραζα σέλα στη σημερινή εποχή θα έπαιζα μόνο με αφρό και τίποτα άλλο... Όταν έψαχνα πέρυσι για μηχανή είχα κάνει βόλτα ένα μπαντιτ ενός πωλητή που είχε φτιάξει τη σέλα με νέο αφρό και νέο δέρμα απέξω στο μοτοκ... Σελαρα... Απίστευτη άνεση... Για πολύωρη οδήγηση ταμάμ.

    Ο τύπος μου έλεγε ότι πήγαινε Αθήνα_Ναυπακτο χωρίς κανένα πιάσιμο....κι δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω γιατί όντως ήταν.. Θρόνος
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Εχει δίκιο ο ντοκ... Η σέλα όταν τρώει μετατροπή πρέπει να μαστε προσεκτικοί τι κάνουμε... Κάποτε είχα φέρει ένα ttr250 από επαρχία για να το έχω κλασικά μόνο για εντουραδες (πολύ καλό μηχανάκι παρεμπιπτόντως)... Ο παλικαρος που το είχε πριν είχε σκάψει τη σέλα εκεί που καθόμαστε και είχε γεμίσει την τρύπα με... Προβιά από πρόβατο.. Η αίσθηση ήταν απίστευτα μαλακή όταν καθόσουν... Και όντως δεν κουραζοσουν σε πολύωρη οδήγηση στο χώμα καθιστός (φλαταδουρες χιλιομέτρων)... Έλα όμως που σε συνθήκες καλοκαιρινές όντως ανέβαινε η θερμοκρασία στα από τέτοια μου.. (ιδρωνα έντονα)

    Δεν θέλετε να ξέρετε τι περιπέτεια υγείας είχα περάσει από αυτή τη μαλακία μετά από ένα χρόνο χρήσης...

    Τεσπα προσοχή... Επίσης το τζελ ζεσταίνεται αρκετά.. Είχα τζελ σέλα της τουρατεκ σε ένα από τα BMW που είχα καποτε, χωρίς προβλήματα όμως...

    Παντως αν πείραζα σέλα στη σημερινή εποχή θα έπαιζα μόνο με αφρό και τίποτα άλλο... Όταν έψαχνα πέρυσι για μηχανή είχα κάνει βόλτα ένα μπαντιτ ενός πωλητή που είχε φτιάξει τη σέλα με νέο αφρό και νέο δέρμα απέξω στο μοτοκ... Σελαρα... Απίστευτη άνεση... Για πολύωρη οδήγηση ταμάμ.

    Ο τύπος μου έλεγε ότι πήγαινε Αθήνα_Ναυπακτο χωρίς κανένα πιάσιμο....κι δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω γιατί όντως ήταν.. Θρόνος
    Στις ανατομικές τις σέλες αλλάζουν μόνο αφρώδες υλικό, ή προσθέτουν και gel?

  7. #52
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Δε ξέρω τελικά αν αυτά τα φουσκωτά βοηθήματα (που πάει το μυαλό σας βρε πονηρούληδες...) τύπου https://www.motoraid.eu/travel-equip...r-30,5-x-30-cm κάνουν δουλειά;

  8. #53
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Στις ανατομικές τις σέλες αλλάζουν μόνο αφρώδες υλικό, ή προσθέτουν και gel?
    Aνάλογα τις ανάγκες του οδηγού και το προσδόκιμο ζωής της σέλλας.
    Σε μια σέλα που κοστιζει 1200ε με εγγύηση εφ'όρου ζωής, συνήθως θα αποφύγουν την χρήση τζελ
    σαν πιο εφήμερο και ευαίσθητο υλικό και θα διαμορφωθεί με 2-3 υλικά πολύ καλύτερης ποιότητας κ.λπ.

    Ο "ανατομικός" χαρακτήρας έχει να κάνει με το σύνολο των χαρακτηριστικών της σέλας.

    Αυτό που είναι ουσιαστικό για εμάς είναι να μπορούμε να δώσουμε σωστές πληροφορίες στον
    επαγγελματία που θα την φτιάξει.
    Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε δώσει χρόνο στο σώμα να συνηθίσει, να έχουμε εστιάσει σε αυτό που μας προβληματίζει
    να μιλήσουμε και με τον γιατρό μας αν έχουμε κάποια προδιάθεση πχ κύστη κόκκυγα, μουδιάσματα κ.λπ.
    Οπωσδήποτε να είναι στα μέτρα μας ρυθμισμένη η μοτό.
    Με λίγα λόγια είναι μια διαδικασία που χρειάζεται την προσοχή και την εμπλοκή μας όσο καλύτερα γίνεται.

    Τώρα όσον αφορά έτοιμα προϊόντα που χαρακτηρίζονται "ανατομικά" έχει να κάνει με το κατάστημα
    που τα δημιούργησε και εξηγούνται ευκολότερα από τους ανθρώπους που τα προτείνουν.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aνάλογα τις ανάγκες του οδηγού και το προσδόκιμο ζωής της σέλλας.
    Σε μια σέλα που κοστιζει 1200ε με εγγύηση εφ'όρου ζωής, συνήθως θα αποφύγουν την χρήση τζελ
    σαν πιο εφήμερο και ευαίσθητο υλικό και θα διαμορφωθεί με 2-3 υλικά πολύ καλύτερης ποιότητας κ.λπ.

    Ο "ανατομικός" χαρακτήρας έχει να κάνει με το σύνολο των χαρακτηριστικών της σέλας.

    Αυτό που είναι ουσιαστικό για εμάς είναι να μπορούμε να δώσουμε σωστές πληροφορίες στον
    επαγγελματία που θα την φτιάξει.
    Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε δώσει χρόνο στο σώμα να συνηθίσει, να έχουμε εστιάσει σε αυτό που μας προβληματίζει
    να μιλήσουμε και με τον γιατρό μας αν έχουμε κάποια προδιάθεση πχ κύστη κόκκυγα, μουδιάσματα κ.λπ.
    Οπωσδήποτε να είναι στα μέτρα μας ρυθμισμένη η μοτό.
    Με λίγα λόγια είναι μια διαδικασία που χρειάζεται την προσοχή και την εμπλοκή μας όσο καλύτερα γίνεται.

    Τώρα όσον αφορά έτοιμα προϊόντα που χαρακτηρίζονται "ανατομικά" έχει να κάνει με το κατάστημα
    που τα δημιούργησε και εξηγούνται ευκολότερα από τους ανθρώπους που τα προτείνουν.
    Οι ανατομικές οι σέλες σε παπάκι είναι ξεκούραστες όταν οδηγάς για 1-2 ώρες συνεχόμενα?

  10. #55
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Δεν έχω ιδέα! Τι πρόβλημα σου εμφάνισε;

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ιδέα! Τι πρόβλημα σου εμφάνισε;
    Τίποτα.Ίσως να παιζεί ρόλο και στο παπάκι το σκάφος του και το στήσιμο του σε σχέση με τα αντίστοιχα street 125 κυβικών, γι αυτό είναι και ποιο ξεκούραστα στην πολύωρη οδήγηση.

  12. #57
    Εχω κάνει την σέλα του Κατιμά με τζελ σε επώνυμο σελά . Εχω κάνει 50000 χλμ και δεν είχα κανένα παράπονο . Έκανα και δύο παιδιά

    ΟΜΩΣ ! Μην περιμένει κάποιος να κάθεται στα πούπουλα . Η διαφορά είναι αντιληπτή στα ταξίδια . Οταν κάθεσαι πάνω στην σέλα 8 - 12 ώρες . Εκεί θα καταλάβεις μια βελτίωση της τάξης του 30 - 40 % η οποία όμως είναι σημαντική όταν ταξιδεύεις σερί 2 - 3 εβδομάδες .

    Επίσης , είδα σέλα Gel της Ducati και δεν είχε καμία σχέση με την δική μου . Της Ducati ήταν σαφώς ανώτερη , φαινόταν πιο μαλακή και έπαιζε τεράστιο ρόλο το κάλυμα της σέλας (είχε μια ελαστικότητα) , η ποιότητα του Gel (προφανώς) και η αρχιτεκτονική της σέλας .

    Η δικιά μου φτιάχτηκε πριν 7 χρόνια , οπότε λογικά υπάρχει και εξέλιξη στα υλικά και στο Gel .

    Θεωρώ λοιπόν ότι αξίζει η μετατροπή της , μόνο για ταξιδιάρικες ψυχές .

    Αυτά
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  13. #58
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    ..Οταν κάθεσαι πάνω στην σέλα 8 - 12 ώρες . ..
    καιρό είχα να ζηλέψω, θενξ!

  14. #59
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Σωστός ο Lamnian, to gel για να "δουλέψει" θέλει τουλάχιστον μια ώρα να είσαι στην σέλα (σε σχετικά ψυχρές θερμοκρασίες) με ελάχιστο, την μισή ώρα.
    Άρα εντελώς άχρηστο για όσους κινούνται εντός και γύρω του κλειστού άστεως......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σωστός ο Lamnian, to gel για να "δουλέψει" θέλει τουλάχιστον μια ώρα να είσαι στην σέλα (σε σχετικά ψυχρές θερμοκρασίες) με ελάχιστο, την μισή ώρα.
    Άρα εντελώς άχρηστο για όσους κινούνται εντός και γύρω του κλειστού άστεως......
    Το ίδιο ισχύει και για το ανατομικό αφρώδες υλικό σε ανατομικές σέλες, δηλαδή ότι μετά από πολλά λεπτά οδήγησης αισθάνεσαι άνεση επάνω στην σέλα?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η νέα σέλα στο χτ660
    από kaps στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2015, 23:20
  2. επιδιόρθωση σέλας
    από zzr2005 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 20:15
  3. BMW θέμα #2 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2004, 09:13
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2003, 15:06
  5. Σας καλοσορίζουμε σε μία νέα κατηγορία
    από Webmaster στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF