Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 78

Θέμα: Νέο μηχανάκι στο γκαράζ … Bandit 650 S ABS K8 – Εντυπώσεις

  1. #1

    Thumbs up Νέο μηχανάκι στο γκαράζ … Bandit 650 S ABS K8 – Εντυπώσεις

    Προσοχή : Μακροσκελές post το οποίο ελπίζω να είναι χρήσιμο για κάποιους που σκέφτονται να αγοράσουν για πρώτη μεγάλη μηχανή τη συγκεκριμένη.
    Ξεκινάω αντίστροφα από τα συμπεράσματα για τους βιαστικούς

    1. Βάρος : Μεγάλο αλλά τελικά κανένα ουσιαστικό πρόβλημα
    2. Στη πόλη : Με μικρές υποχωρήσεις τα πάει περίφημα.
    3. Κινητήρας : Ωραίος ήχος, σχεδόν ηλεκτρική λειτουργία, χωρίς κραδασμούς, αρκετή ροπή και πολύ γκάζι όταν χρειάζεται. Πολύ φιλικός κατά τη γνώμη μου.
    4. Εθνική : Πάααρα πολύ άνετο και ξεκούραστο
    5. Θέση οδήγησης : Σχεδόν όρθια, πολύ άνετα για 1.80 ύψος χωρίς καμία σωματική καταπόνηση
    6. Φρένα : Πολύ καλά φρένα αλλά αρχικό δάγκωμα χωρίς αίσθηση στα πολλά χιλιόμετρα
    7. Αναρτήσεις : Κατά κύριο λόγο μαλακές για άνετο και γρήγορο ταξίδι χωρίς «κοπανίματα».
    8. Κατανάλωση : Ακόμα δεν είμαι σίγουρος (κάπου 5.5 με 6.0 υπολογίζω)

    Μου λέγατε κάποτε εδώ μέσα να μην πάρω 125 κυβικά γιατί θα τα βαρεθώ γρήγορα αλλά εγώ ως συνειδητοποιημένος 30άρης που θέλει να κάνει τη δουλειά του έλεγα πως αποκλείετε να τα βαρεθώ και ότι μια χαρά θα βολευτώ.
    Σταθερός σαν βράχος στις απόψεις μου λοιπόν δίπλα στο YBR 125 βρίσκεται εδώ και μερικές ημέρες ένα Suzuki Bandit 650 S ABS Κ8 (υδρόψυκτο του 2008 αλλά ταξινομημένο το 2009) το οποίο απέκτησα μεταχειρισμένο με λιγότερα από 4000 χιλιόμετρα.

    Η μέχρι σήμερα εμπειρία μου με μηχανές ήταν με motocross έως 125-250 κυβικά αλλά μη φανταστείτε και τίποτα το τρομερό (ίσα ίσα για να παίρνουμε τούμπες σε πίστες ως πιτσιρικάδες), κάποια αθάνατα παπάκια και φυσικά το YBR 125 το οποίο αν και μικρό είναι ένα πραγματικό υπέροχο και οικονομικό μηχανάκι που θα κάνει τα πάντα (ακόμα και ταξιδάκι στη Κάρπαθο με συνεπιβάτη και μπαγκάζια).
    Όπως καταλαβαίνετε όλες οι μηχανές οι οποίες έχουν περάσει από τα χέρια μου είχαν χαμηλό βάρος και λίγα άλογα οπότε και εύκολες στο χειρισμό.

    Αγωνία πρώτη : Το βάρος του Bandit. Πώς θα την παλέψω με τόσο βάρος ;

    Συμπέρασμα : Κάποιος/Κάποια στο ύψος μου και στα κιλά μου δεν νομίζω να αντιμετωπίσει κανένα σημαντικό πρόβλημα με το βάρος της μηχανής. Σαφώς δεν είναι παπάκι αλλά ούτε και νταλίκα.
    Σημειώστε ότι το ύψος μου είναι 1.80 και το βάρος μου 80 κιλά. Ανεβαίνοντας πάνω στη μηχανή πατάνε κάτω και τα δύο μου πόδια με χαρακτηριστική άνεση.
    Είναι από τα βαριά μηχανάκια (αν όχι το πιο βαρύ) και η μετάβαση από τα 130 κιλά του YBR στα 240 σχεδόν του bandit με έκαναν εχμμμ… πώς να το πω… να τρέμω ότι μόλις σηκώσω τη στέκα, εγώ και το Bandit θα περιεργαζόμαστε τα πετραδάκια στο έδαφος.

    Η μηχανή είναι βαριά αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στον χειρισμό της. Μοναδική δυσκολία είναι οι επιτόπιες μανούβρες σε ανηφόρα με σβηστή τη μηχανή, όπου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να την κάνω όπισθεν όσο είμαι πάνω της. Κατεβαίνοντας από τη μηχανή και σπρώχνοντας με δύναμη σιγά σιγά η δουλειά γίνεται.
    Το διάβαζα στα forums και τελικά ισχύει 100%. Μόλις η μηχανή αποκτήσει ταχύτητα έστω και 5 χιλιομέτρων το βάρος της εξαφανίζεται.

    Κινητήρας : Μέσα στην πόλη και όσο οι στροφές παραμένουν χαμηλές (κάτω από 4000) θυμίζει περισσότερο αυτοκίνητο. Γραμμική λειτουργία και αθόρυβος. Η ροπή του είναι αρκετή και δεν θα αναγκάζεστε να αλλάζετε συνέχεια ταχύτητες. Στον ανοικτό δρόμο είναι απίστευτος (παρακάτω περισσότερα). Με τις 2 πρώτες σχέσεις στο κιβώτιο αρκεί ένα μικρό «τσάκ» στη γκαζιέρα για να κουνήσει τον κώλο της η μηχανή απόλυτα προβλέψιμα όμως.
    Μέσα στη πόλη : Ο όγκος και το βάρος του κρύβονται μέσα στη πόλη πράγμα που δεν το περίμενα. Η κίνηση μέσα στην πόλη όσο δεν επικρατεί κυκλοφοριακή συμφόρηση είναι παιχνιδάκι. Στο τρελό μποτιλιάρισμα μόνο τα παπάκια την παλεύουν.

  2. #2
    Ανοικτός δρόμος / Εθνική : Εδώ πραγματικά ενθουσιάστηκα ! Η πρώτη «μεγάλη» διαδρομή που έκανα ήταν σε εθνική (Κρήτη). Την ίδια διαδρομή μάλιστα την έχω κάνει κάμποσες φορές με το YBR 125 (με κάποιες παρακάμψεις ώστε να αποφύγω τα πολύ γρήγορα κομμάτια) και η ταλαιπωρία για το σώμα μου ήταν αρκετή αφού έπρεπε υποχρεωτικά να κάνω μια στάση στη μέση περίπου της διαδρομής για να ξεπιαστεί η πλάτη μου και κώλος μου.

    Γενικά το σκεφτόμουν 5-6 φορές πριν την κάνω την διαδρομή. Φυσικά η κούραση ήταν και από τη χαμηλή μέση ταχύτητα αφού η δύναμη του YBR έφτανε ικανοποιητικά μέχρι τα 80 Km/h και στα 90-100 Km/h πήγαινες «αέρα».
    Καταρχήν το bandit επιταχύνει σαν τρελό σχεδόν με όποια σχέση και αν έχεις στο κιβώτιο. Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι το 90% της διαδρομής το έκανα με 6η και ταχύτητες από 60 Km/h έως… πολλά. Την τελική-τελική του πάντως δεν είχα περιέργεια να την μάθω αν και στα χαρτιά έφτασα κοντά.

    Με ταχύτητες μεταξύ 80-110 Km/h το bandit ταξιδεύει με μία απίστευτη ηρεμία και τίποτα δεν σε ενοχλεί. Η μικρή ζελατίνα κάνει υπέροχα τη δουλεία της και κραδασμοί δεν υπάρχουν ούτε για πλάκα. Από τα 120 και πάνω άρχισα να νιώθω λίγο τον αέρα αλλά μέχρι και τα 130 ταξιδεύεις ατσαλάκωτος. Από εκεί και πάνω χρειάζεται για το ύψος μου άλλη ζελατίνα αφού όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα ο αέρας γίνεται πιο αισθητός. Σε καμία περίπτωση όμως μη υποφερτός (στο κάτω κάτω μηχανή οδηγούμε).

    Η σταθερότητα της μηχανής είναι υποδειγματική, η σέλα άνετη, η θέση οδήγησης σχεδόν όρθια και οι αναρτήσεις (πίσω default, μπροστά λίγο πιο σφικτές) όσο μαλακές χρειάζονται ώστε να μην καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτα από τις ανωμαλίες του δρόμου.

    Η διαδρομή ολοκληρώθηκε με μια μέση ταχύτητα γύρω στα 110 km/h με μια 5λεπτη στάση για καθαρισμό της ζελατίνας από τα ζουζούνια και μισή τζούρα τσιγάρο.

    Δεν πιάστηκα, δεν πόνεσε ο κώλος μου, δεν πόναγε η πλάτη μου, δεν πόναγαν τα χέρια μου… έφτασα όπως ανέβηκα… Κύριος!
    Πραγματικά δεν το περίμενα ότι η συγκεκριμένη μηχανή θα ήταν τόσο άνετη στο ταξίδι.
    Επίσης δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και σταθερότητας στο δρόμο, πράγμα που το θεωρώ πολύ σημαντικό.

    Φρένα : Φρενάρισμα πανικού δεν χρειάστηκε να κάνω ευτυχώς. Μέσα στην πόλη σταματάει για πλάκα με απλό άγγιγμα στα χειριστήρια. Στην εθνική και σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες το αρχικό δάγκωμα είναι χωρίς αίσθηση και χρειάζεται λίγο περισσότερη δύναμη για να αρχίσεις να νιώθεις την επιβράδυνση. Όσο τα πιέζεις τόσο αυξάνεται η αίσθηση της «άγκυρας».

    Κατανάλωση : Δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Ο δείκτης της βενζίνης μάλλον είναι ιδιαίτερα απαισιόδοξος (τουλάχιστον για τις 2 πρώτες μπάρες). Υπολογίζω ότι έκαψα κάπου μεταξύ 5.5 και 6 λίτρα πάντως.

    Εξάτμιση / Ήχος : Ο Θερμοσίφωνας που έχει για εξάτμιση τελικά μου αρέσει ! Ακολουθεί την ιαπωνική σχολή που λέει ότι τη δύναμη πρέπει να τη δείχνεις. Έχει ωραίο ήχο και λίγο προσοχή μόνο θέλει ο συνεπιβάτης να μην ακουμπάει το τακούνι του πάνω της. Αν την αλλάξω αυτό θα είναι πολύ αργότερα.

    Φόρτωμα / Χώροι : Φαίνεται να φορτώνεται εύκολα. Περιμένω τα μπράτσα για να μπει μια Kappa βαλίτσα 49 lt. Έβαλα δοκιμαστικά τα σαμάρια που έχω (Oxford 48 λίτρα) και μπαίνουν χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν πλησιάζουν καν την εξάτμιση. Στην περίπτωση ύπαρξης συνεπιβάτη αναγκαστικά θα ακουμπάνε στα flash και θα τα σπρώχνουν ώστε να κάθετε με άνεση (αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό).
    Κάτω από τη σέλα υπάρχει αρκετός χώρος για διάφορα μπλημπλίκια, όπως εργαλεία, χαρτιά, πανί κ.τ.λ. Η θέση του αναβάτη είναι μεγάλη και άνετη. Το ίδιο ισχύει και για την θέση του συνεπιβάτη που είναι τεράστια με μπόλικο χώρο για να βολευτεί. Μείον ότι κάθετε λίγο πιο ψιλά από τον οδηγό αλλά μετά από σύντομη δοκιμή όχι με κακή άνεση μέχρι τα 120 χλμ. Γενικά φαίνεται να βγάζει εύκολα μεγάλο ταξίδι μονοκοπανιά.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    36
    καλως ηρθες στο κλαμπ!!!! καλοταξιδο και παντα ορθιος!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    πολυ καλα τα λες , συμφωνω με ολα.

    για το βαρος της ειχα την ιδα αμφιβολια. ειμαι 174 και 72 κιλα και επισης δεν εχω προβλημα. Εγω δεν εχω προβλημα ουτε στην κινηση, μια χαρα περναω οπου πανω και τα παπακια, απλα πρεπει να ξερεις μεχρι ποσο κοβει το τιμονι για αλλαγη λωριδας οταν τα αμαξια ειανι ακινητα. Κανω το 80% στην πολη εκ των οποιων το 20% σε κινηση .

    Για ταχυτητα ταξιδιου το 110-120 ειναι απλα βαρετο, βεβαια η κρητη δε συστηνεται για παραπανω


    Τελος η εξατμιση της μανας του ειναι τραγικη. Ειναι τραγικα ογκωδης και βαρυα, ειανι ομως αθορυβη. Και καιγεται και ευκολα ο συνεπιβατης. Κατα τη γνωμη μου ειναι το μονο πραγμα πανω στη μηχανη που θελει αλλαγη με το καλημερα.


    Καλες βολτες και παντα ορθιος
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #5
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Μια χαρά επιλογή. Εγώ πλέον είμαι τόσο ευχαριστημένος που σκεφτόμαι πλέον το μεγάλο τριβάλιτσο με κλειστά μάτια! Δεν είναι τυχαίο ότι στο εξωτερικό πουλάει τρελά
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #6
    ...Το ενχειρίδιο του νέου αγοραστή Μπάντιτ .... Κατατοπιστικότατος !!!

    Καλορύζικο και καλοτάξιδο .

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά επιλογή. Εγώ πλέον είμαι τόσο ευχαριστημένος που σκεφτόμαι πλέον το μεγάλο τριβάλιτσο με κλειστά μάτια! Δεν είναι τυχαίο ότι στο εξωτερικό πουλάει τρελά
    αστα να πανε.....το σκεφτομαι τοσο καιρο......
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  8. #8
    To βαρος ειναι κατι που με τους καταλληλους χειρισμους αποφευγεις να το νοιωσεις.. Εγω ειμαι 1.79 και 71 κιλα και το βαρος του cb1300 δεν με εχει απασχολησει ποτε. Προσεχοντας βεβαια το παρκαρισμα για να μην χρειαζονται ελιγμοι με την οπισθεν -δεν υπαρχει περιπτωση να το σπρωξω οπισθεν σε ανηφορα τυπου κυψελης-γαλατσιου-βυρωνα ακομα και αν το κραταω απο τα μπροστινα καλαμια-, και το σταθερο πατημα οταν ανεβαινει συνεπιβατης..

    Σε ολα τα αλλα που λες συμφωνω...Οσο για την καταναλωση, μετα τα 15-20.000 χλμ θα πρεπει να ειναι κατω απο 5lt με πολυ χαλαρη οδηγηση.

    Καλοταξιδο

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Σε ολα τα αλλα που λες συμφωνω...Οσο για την καταναλωση, μετα τα 15-20.000 χλμ θα πρεπει να ειναι κατω απο 5lt με πολυ χαλαρη οδηγηση.

    Συμφωνώ απόλυτα!!!!
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  10. #10
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    μα ποιος εισαι ? ο μοτοτρίτης ....... ?????
    Accipere quam facere praestat injuriam

  11. #11
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZauZ Προβολή μηνύματος
    .Είναι από τα βαριά μηχανάκια (αν όχι το πιο βαρύ) και η μετάβαση από τα 130 κιλά του YBR στα 240 σχεδόν του bandit με έκαναν εχμμμ… πώς να το πω… να τρέμω ότι μόλις σηκώσω τη στέκα, εγώ και το Bandit θα περιεργαζόμαστε τα πετραδάκια στο έδαφος.

    Η μηχανή είναι βαριά αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στον χειρισμό της.
    Καλοτάξιδο και καλόστριφτο!!
    Μου κάνει εντύπωση το βάρος του.. σχεδόν 240 κιλά για μια μηχανή 650 κυβικών...
    Σίγουρα εν κινήση δεν τα νοιώθεις, αλλά... 240 κιλά??

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    240, ειναι αλήθεια.....τι να κανουμε....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  13. #13
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Καλοτάξιδο και καλόστριφτο!!
    Μου κάνει εντύπωση το βάρος του.. σχεδόν 240 κιλά για μια μηχανή 650 κυβικών...
    Σίγουρα εν κινήση δεν τα νοιώθεις, αλλά... 240 κιλά??
    Εδώ δεν ενοχλεί κάποιους από εμάς που είμαστε κατηγορία τσιλιβήθρα !! Μια χαρά είναι το συνηθίζεις και χώνεσαι καλύτερα και από μεσαίο σκούτερ στην κίνηση
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Synypografw ws prwhn katoxos ybr kai nyn SA tou 10.. Xryso to motosako... mexri na parkareis se elaxista kathforiko dromo
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  15. #15
    Στεναχωρημένο μέλος Το avatar του/της olaeinai_dromos
    Εγγραφή
    01/11/2009
    Μηνύματα
    35
    ειναι καλο ,πολυ καλο!

    ειναι βαρυ, πολυ βαρυ!
    Να περιμενεις δηλητηριο απο το στασιμο νερο.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Fazer S2 ABS - Suzuki Bandit 650 S ABS - Suzuki V-Strom 650 ABS
    από Nikitaz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 03:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF