Σελίδα 4 από 50 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #46
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Καλορίζικο σε όλους τους νέους ιδιοκτήτες! Πολύ τις χαίρομαι τέτοιες συνειδητοποιημένες αγορές που απέχουν από εντυπωσιασμούς!

    Η μηχανή αυτή είναι ένα πολύ καλό εργαλείο και τα καταφέρνει σε όλα τα τεραίν αρκετά καλά!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    και ένα νέο άρθρο για την cbεξάρα

    Μοναδική μου διαφωνία όπου σε ένα σημείο λέει: ''ο συμπλέκτης ολίσθησης-υποβοήθησης ταχυτήτων, που επιτρέπει ελαφρύτερες αλλαγές ταχυτήτων και εξομαλύνει τα απότομα κατεβάσματα, αποτρέποντας το μπλοκάρισμα του πίσω τροχού''.

    Προσωπικά βιώνω ακριβώς το αντίθετο. Λες και οδηγώ το παπί, ο πίσω μπλοκάρει πολύ εύκολα ακόμα και σε κατέβασμα από 4η σε 3η πχ σε μέτριας ποιότητας οδόστρωμα.

    Επίσης σε κάποια σημεία της ΑΟ στον περιφερειακό, νοιώθω ένα ψάρωμα σε ελαφρύ πλάγιασμα στις ''ραφές'' της ασφάλτου (ένωση).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Εξυπακούεται ότι μόνο με αγωνιστικό συμπλεκτη ολίσθησης δε θα κάνει το παραμικρό σε βίαια κατεβασματα. Σε όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια ακόμα και στα ss που έχουν ακόμα καλύτερο συμπλεκτη ολίσθησης ένα δίπλωμα στο κάνει ειδικά σε δρόμο γυαλί.

    Tip: Στα κατεβασματα οσο μπορείς να δίνεις μια ξερογκαζια, μην κατεβάζεις μόνο. Έτσι θα βοηθήσεις το μπλοκάρισμα του πίσω τροχού.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #49
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Πάνο αν με ΑΥΤΟΝ τον συμπλέκτη βούτυρο, καταφέρνεις και μπλοκάρεις τροχό μάλλον κάτι κάνεις λάθος.
    Η ξερογκαζια που λέει ο Μπίλης εννοείται βοηθάει.

    Όσο για το ψαρωμα, εγώ που είμαι πολύ βαρύτερος αναβάτης από σένα και φορτίζω σαφώς περισσότερο τις αναρτήσεις του, ακόμα και σε οριακές για το μηχανάκι κλίσεις, δεν το είδα να ψαρωνει πουθενά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πάνο αν με ΑΥΤΟΝ τον συμπλέκτη βούτυρο, καταφέρνεις και μπλοκάρεις τροχό μάλλον κάτι κάνεις λάθος.
    Η ξερογκαζια που λέει ο Μπίλης εννοείται βοηθάει.

    Όσο για το ψαρωμα, εγώ που είμαι πολύ βαρύτερος αναβάτης από σένα και φορτίζω σαφώς περισσότερο τις αναρτήσεις του, ακόμα και σε οριακές για το μηχανάκι κλίσεις, δεν το είδα να ψαρωνει πουθενά.
    και γαυρος...
    και διευθυντης..
    και moderator...
    και πιο βαρυς...
    και δεν ψαρωσε ???
    ααμμμαααννν....βαστατε τουρκοι τ'αλογα

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πάνο αν με ΑΥΤΟΝ τον συμπλέκτη βούτυρο, καταφέρνεις και μπλοκάρεις τροχό μάλλον κάτι κάνεις λάθος.
    Η ξερογκαζια που λέει ο Μπίλης εννοείται βοηθάει.
    Τζων ακριβώς ότι λέει ο Bill κάνω, σαφώς ρίχνω ξερογκαζιές στα κατεβάσματα, αλλά όχι πάντα!

    Ε, αυτές τις φορές που χρειάζεται να κατεβάσω απότομα περίμενα ότι το φαινόμενο θα ήταν ηπιότερο από αυτό που περίμενα βάσει της ''διαφήμισης'' περί ''συμπλέκτη ολίσθησης-υποβοήθησης''.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Όσο για το ψαρωμα, εγώ που είμαι πολύ βαρύτερος αναβάτης από σένα και φορτίζω σαφώς περισσότερο τις αναρτήσεις του, ακόμα και σε οριακές για το μηχανάκι κλίσεις, δεν το είδα να ψαρωνει πουθενά.
    Η αλήθεια εδώ είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την πίσω ανάρτηση (έχω μόλις 3.200km) και περιμένω στο επόμενο - πρώτο σέρβις να το δω και αυτό.

    Ωστόσο, αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένο σημείο της ΑΟ όπου νοιώθω το φαινόμενο αυτό και το αναφέρω γιατί μου κάνει εντύπωση για το μηχανάκι αυτό (για το μέγεθός του).

    Μόλις λίγα km μετά, προς Γλυκά νερά, πλαγιάζω με 100 - 110 και δε νοιώθει το μηχανάκι και εσύ νοιώθεις σιγουριά.

    Κατα τα λοιπά, θεωρώ πως είναι πολύ καλό μηχανάκι όβερολ, ευχάριστο και φιλικό.

    Από κατανάλωση και σέλα πως το βλέπεις;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #52
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Παρανοησις.
    Δεν το φορτίζω πειράζοντας την ανάρτηση (σφίγγοντας ασουμε την προφορτιση).απλά ανεβαίνοντας πάνω του εννοούσα.
    Το είχα πάει μέχρι τη Λιβαδειά και σε ολο το δρόμο στις στροφές από Αγία Σωτήρα μέχρι Θήβα, το πέθανα!
    Χαμπάρι δεν πήρε.


    Η κατανάλωση μέσα στην πόλη είναι αστεία. Έχει κολλήσει στο 3,4/100. Να πω εδώ όμως, ότι οδηγιεται πολύ νορμάλ από τον ιδιοκτήτη του. Αλλά ακόμα κι όταν το δανειζομαι, που του βάζω και δικαβαλο σαν και μένα, δεν φεύγει πάνω από 4-4,5 που και πάλι γελάω.
    Η σέλα είναι πολύ άνετη για τα μαλακά μου μόρια.
    Στην αλλαγή με τη θέση του πίσω έχω εντοπίσει ένα μίνι σκαλακι που η ταπετσαρία είναι στον αέρα.
    Να χαμε να λέγαμε δηλαδή.
    Το μηχανάκι φυσάει.
    Ξαναπήρα το Ζ μου μετά από σχεδόν δύο μήνες καινομιζα ότι χάλασε ο συμπλέκτης. Στο αρχιδι το σιμπι είναι μαλακός σα ρίο μαρε ο συμπλέκτης του
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 24/10/2019 στις 22:58.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    και ένα νέο άρθρο για την cbεξάρα

    Μοναδική μου διαφωνία όπου σε ένα σημείο λέει: ''ο συμπλέκτης ολίσθησης-υποβοήθησης ταχυτήτων, που επιτρέπει ελαφρύτερες αλλαγές ταχυτήτων και εξομαλύνει τα απότομα κατεβάσματα, αποτρέποντας το μπλοκάρισμα του πίσω τροχού''.

    Προσωπικά βιώνω ακριβώς το αντίθετο. Λες και οδηγώ το παπί, ο πίσω μπλοκάρει πολύ εύκολα ακόμα και σε κατέβασμα από 4η σε 3η πχ σε μέτριας ποιότητας οδόστρωμα.

    Επίσης σε κάποια σημεία της ΑΟ στον περιφερειακό, νοιώθω ένα ψάρωμα σε ελαφρύ πλάγιασμα στις ''ραφές'' της ασφάλτου (ένωση).
    Βοηθάει λίγο η ολίσθηση , αλλά δεν είναι και πανάκεια (σαν το ABS περίπου)
    Η ολίσθηση διαρκεί για πολύ λίγο (λιγότερο από δευτερόλεπτο ) , μετά οι δίσκοι σφίγγουν κανονικά. Σε λάθος κατέβασμα το μπλοκάρισμα δεν αποφεύγεται με τίποτα.
    Στο κάτω-κάτω το φρένο του κινητήρα είναι μέρος της οδήγησης ( άμα πιάσεις καμιά νεκρά πλησιάζοντας η στροφή θα δεις τι ωραία που είναι!)
    και απλά μπορεί να σου πάρει λίγο ακόμα χρόνο να ελέγξεις καλύτερα τα κατεβάσματα σου.
    Αυτές οι διαμήκεις ενώσεις της ασφάλτου είναι οι αγαπημένες μου. Ποτέ δεν θα μου φύγει το σφίξιμο στο στομάχι όταν περνάω πάνω από αυτές (με σβέλτη οδήγηση εννοείται)
    Στην πράξη δεν θα γλιστρήσεις , αλλά όσο νά'ναι καταλαβαίνεις ότι κάτι σου αναστατώνει ελαφρά την πορεία .
    Ίσως μια ελαφριά μείωση στις πιέσεις να βελτιώσει λίγο.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Έχετε υπόψιν ότι τα 1ης τοποθέτησης λαστιχα ως συνήθως είναι για τον Μπέο, και δεν εννοώ τον Αχχιλεα

    Παίζει και αυτό ρόλο σε συνδυασμό με κακό οδόστρωμα. Μόλις αλλαχτουν με κάτι καλύτερο το φαινόμενο θα είναι πολύ σπάνιο μετά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #55
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    κι όμως Μπιλλυ τα ντανλοπ που φοράει το μοντελο του '19, είναι αξιοπρεπέστατα στην άσφαλτο!
    μένει βέβαια να δούμε και τι λένε και στο βρεγμένο αλλά και στο χωμα (που δειλά δειλά θα γίνουν εξορμήσεις).


    Υγ: τον Αχιλλέα δεν θα τον ξαναπιάσεις στον στόμα σου, τον Αχιλλέα!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    κι όμως Μπιλλυ τα ντανλοπ που φοράει το μοντελο του '19, είναι αξιοπρεπέστατα στην άσφαλτο!
    μένει βέβαια να δούμε και τι λένε και στο βρεγμένο αλλά και στο χωμα (που δειλά δειλά θα γίνουν εξορμήσεις).


    Υγ: τον Αχιλλέα δεν θα τον ξαναπιάσεις στον στόμα σου, τον Αχιλλέα!

    Μακάρι φίλε γιατί σχεδόν πάντα είναι για πέταμα τα 1ης τοποθέτησης.Υπομονή βέβαια να κριθούν και μετά απο κάποια km.

    Αχχιλέας ο ήρωάς μας!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Οταν βγηκε το βερσακι με τετοιο συμπλεκτη....δεν υπηρχε ενθουσιασμος μαλλον γιατι δεν ηξερε κανεις πως ειναι σε λειτουργια !
    Τωρα καταλαβαινετε οταν ελεγα για μαλακη μανετα..και τα περι περιορισμενης ολισθησης....
    ξερετε τωρα τι πληρωνεις !

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2019
    Μηνύματα
    28
    Καλημέρα, άλλος ένας υποψήφιος αγοραστής. Το Μπεβερλάκι μοσχοπουλήθηκε και είμαι έτοιμος, με το κασέρι στην τσέπη, για τη μετάβαση.
    Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής. Η μετάβαση γίνεται για να μπορώ να πηγαίνω από Απρίλιο και μετά κάποιες βολτούλες και μικρά ταξίδια με τη σύζυγό τώρα που αποδεσμευτίκαμε λίγο από τα πιτσιρίκια.
    Μην φανταστείτε τίποτα εξτρήμ, κανένα μπανάκι (150 χλμ) και καμιά μοτοβόλτα (300-400 χλμ).
    Ο συνοδηγός θα την παλέψει με τη σέλα του cbx, ή θα πέσει παντόφλα? Από κιλά είμαστε νορμάλ, 80 εγώ στο 1,75, 50 η σύζυγος στο 1,68.
    Όπως είδα τη σέλα μου φάνηκε λίγο στενή, με λίγο αφρώδες.
    Μπορείτε να βοηθήσετε οι κάτοχοι,? Ευχαριστώ.

  14. #59
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επίσης σε κάποια σημεία της ΑΟ στον περιφερειακό, νοιώθω ένα ψάρωμα σε ελαφρύ πλάγιασμα στις ''ραφές'' της ασφάλτου (ένωση).
    Η Αττική Οδός έχει γενικά πολύ καλό οδόστρωμα, δε θυμάμαι τα σημεία που λες. Στη λεωφόρο Κηφισίας ανάμεσα στις δύο μικρές σήραγγες του Αμαρουσίου, στο ρεύμα προς Αθήνα, η άσφαλτος έχει τόσο μεγάλη διαφορά ύψους στη ραφή της, ανάμεσα στις δύο λωρίδες, που το ψάρωμα που λες είναι έντονο, ακόμα και όταν είναι κατακόρυφο το μηχανάκι. Ευτυχώς σε αυτό το σημείο είναι πολύ φαρδύς ο δρόμος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #60
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geagelak Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, άλλος ένας υποψήφιος αγοραστής. Το Μπεβερλάκι μοσχοπουλήθηκε και είμαι έτοιμος, με το κασέρι στην τσέπη, για τη μετάβαση.
    Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής. Η μετάβαση γίνεται για να μπορώ να πηγαίνω από Απρίλιο και μετά κάποιες βολτούλες και μικρά ταξίδια με τη σύζυγό τώρα που αποδεσμευτίκαμε λίγο από τα πιτσιρίκια.
    Μην φανταστείτε τίποτα εξτρήμ, κανένα μπανάκι (150 χλμ) και καμιά μοτοβόλτα (300-400 χλμ).
    Ο συνοδηγός θα την παλέψει με τη σέλα του cbx, ή θα πέσει παντόφλα? Από κιλά είμαστε νορμάλ, 80 εγώ στο 1,75, 50 η σύζυγος στο 1,68.
    Όπως είδα τη σέλα μου φάνηκε λίγο στενή, με λίγο αφρώδες.
    Μπορείτε να βοηθήσετε οι κάτοχοι,? Ευχαριστώ.
    Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα με την άνεση της σέλας, βέβαια αυτό εξαρτάτε και απο το ποσο καλομαθημένο τον έχετε(τον ποπό σας). Βέβαια τα scooter έχουν ανετότερη σέλα ασυζητητί, υπάρχουν όμως πολλοί "ώριμοι" που το αγόρασαν για τον αντίστοιχο λόγο.
    Το μονο που θα επισημάνω είναι οτι εχει κοντύτερο μεταξόνιο με αποτέλεσμα να είστε πιο κοντά ο ένας στον άλλον, αν αγαπιέστε ακομη() είναι οκ αν δεν....θα τα βρείτε
    Η λύση γιαυτό είναι απλή, ΜΗΝ βάλεις πίσω τον άσχημο κουβά. Γιατί η πλάτη του συνεπιβάτη που θα τερματίζει στον κουβά θα περιορίζει ακομη πιο πολύ το μέγιστο μήκος της σέλας συνεπώς του χώρου. Το κράνος πάντα ανα χείρας εντός πόλης για να μη το ταλαιπωρούν οι καιρικές συνθήκες μέσα στον κουβά και έαν θέλεις σε ταξίδι να κάνεις στάση χωρίς να κουβαλατε κράνος τα κλειδώνεις και τα δύο με μια κλειδαριά κράνους πάνω σε σταθερό σημείο στην μηχανή.

    Εαν θέλεις να προσθέσεις αποθηκευτικό χώρο η αισθητική παρέμβαση χωρίς να ασχημύνει η μοτό είναι η παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4YIGAJGEPGLDNYWBYAQG7QSHLA.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	109,7 KB 
ID:	413649
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1393670824_08L70-MGZ-D80 (2)-600x600.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	413650
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 4 από 50 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 23:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 16:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 13:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 12:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF