Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Κλοπές....

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2006
    Μηνύματα
    21

    Κλοπές....

    Καταρχήν καλώς σας βρήκα!

    Μετά από διάβασμα μηνών (!) αυτού του φόρουμ αλλά και γενικότερο ψάξιμο ανοίγω αυτό το θέμα αφού έχω διαβάσει σχεδόν ότι υπάρχει περί κλοπών και μέτρων ασφαλείας ( ; ) γιατί τελικά ως νεοφερμένος στο χώρο (στα 30-φεύγα...) κατέληξα πως αυτό είναι το ζήτημα που με προβληματίζει περισσότερο από όλα τα άλλα από την στιγμή που αποφάσισα να πάρω μηχανή. Ναι ξέρω υπάρχουν πολλά ποστ για το θέμα αλλά θα 'θελα (αν γίνεται ποτέ..) να κάνουμε μια "σούμα". Λοιπόν... ας εξετάσουμε τους παράγοντες έναν έναν..

    Μοντέλο: Ηonda CBF500 με ABS. Μικρό ενδιαφέρον για μεταπώληση ( ; ) Κάποια κοινά ανταλακτικά όμως με το καλοπουλημένο CBF600S και το CB500 των σχολών οδήγησης.... Υπάρχει πάντα και η περίπτωση της "επιστροφής επ' αμοιβή" ειδικά για καινούριο μηχάνημα

    Προσωπικά παίζουν οι παρακάτω περιπτώσεις για την δικιά μου (και στις 3 περιπτώσεις με συναγερμό-χοντρές αλυσίδες-κουκούλα):

    1. Πεζοδρόμιο φωτισμένο-πολυσύχναστο: με κουκούλα και 2-3 καλές κλειδαριές πρέπει να είναι κάποιος πολύ θρασύς όταν ξέρει πως τον βλέπουν όλοι. Ξέρετε ανάλογα περιστατικά; Δεν μιλάμε να είναι απλά παρατημένη με το μοτέρ αναμμένο αλλά να χρειάζεται "δουλειά" με εργαλεία. Από την άλλη βέβαια ξέρουν ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ τι μηχανή παρκάρει εκεί, ποιές ώρες κλπ.....

    2. Πυλωτή/ακάλυπτος: μακριά από βλέματα αλλά προσβάσιμη στον καθένα... μάλλον η χειρότερη περίπτωση και από τα περιστατικά που έχω διαβάσει. Το μόνο + υποτίθεται ότι είναι ότι δεν φαίνεται σε όλο τον κόσμο τι υπάρχει εκεί στο βάθος. Όμως έχει αποδειχθεί πως κάπου κάποιος θα τη δει θα την σταμπάρει και όταν συμβεί αυτό η... επίσκεψη δεν θα αργήσει. Εκεί στον "χώρο του εγκλήματος" ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το πεζοδρόμιο θα έχει όλο το βράδυ για να...εργασθεί με την ησυχία του. Ο συναγερμός αν χτυπήσει μάλλον δεν σώζει την κατάσταση. Θα τον βάζει να χτυπάει μέχρι να βαρεθήτε και στο τέλος μπορεί να τον κλέισετε και οι ίδιοι για να κοιμηθήτε επιτέλους!

    3. Κλειδωμένο γκαράζ με νοίκι (αλλά χωρίς φύλακα...): Πάλι, η καλή μας μακριά από βλέματα διαφόρων επίδοξων αλλά αν κάποιος την σταμπάρει μάλλον δεν είναι τίποτα σπουδαίο να παραβιάσει αυτόματη πόρτα με κάποιο κοντρόλ και να αποκτήσει την πρόσβαση που θέλει. Μετά μπορούμε να ελπίζουμε μόνο στην περίπτωση να μπει κάποιος άλλος να παρκάρει/ξεπαρκάρει και να το βάλει στα πόδια ο "δικός μας". Αν μιλάμε για μεγάλα γκαράζ με πολλά τυφλά σημεία μπορεί να μπαινοβγαίνουν 15 και κανείς να μην παίρνει χαμπάρι τίποτα όμως...

    Τι από τα 3 θα επιλέγατε; Λάβετε υπόψη ότι την μηχανή θα την έχω μόνο για βόλτες και αναψυχή ίσως 2-3 φορές την εβδομάδα οπότε δεν με πειράζει η χρονοβόρα διαδικασία του κλειδαμπαρώματος με 15 λουκέτα ούτε το να πηγαίνω να την πέρνω από κάποιο μακρινό γκαράζ. Όμως μήπως είναι καλύτερα να την έχω κάτω από το σπίτι μου?...

    ΤΕΛΙΚΑ όσοι από σας κοιμάστε ήσυχοι ΠΩΣ τα καταφέρατε

  2. #2
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.883
    Εγω εχω 2.

    Ενα φθηνιαρικο που κανω την δουλεια μου και ενα γκαζιαρικο που κανω την λαυλα μου.

    Το πρωτο δεν κλεβεται και το δευτερο το εχω μεσα στο χωρο μου.

    Παρε 1 παπι και το αλλο βαλτο στο χωρο σου μεσα(σαλονι ).


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GeorgeFZR
    Εγγραφή
    08/06/2005
    Μηνύματα
    175
    Εγώ από ότι έχω καταλάβει παίζουν 2 κατηγοριες

    πρεζάκια που θα κυνηγήσουν την εύκολη λεία,και θα την "σκοτώσουν" για 50 γιούρια

    και

    επαγγελματίες,που ότι και να κανεις,άμα την έχουν βάλει στο μάτι πολύ δύσκολα την γλιτώνεις
    Έμαθα Να Αγαπώ Τον Εαυτό Μου,Να Τον Σέβομαι,Και Να Τον Καρφώνω Σε Οποιο Ντουβάρι θέλω....

    ------------------------------------------------------

  4. #4
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Κλειδωμένη μηχανή σε κλειδωμένο γκαράζ.
    Τι πετυχένεις? Καθυστέρηση τίποτα άλλο.
    Κι αν είσαι τυχερός....
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #5
    λουκετα ,συναγερμους ,πεταλα ειναι δυστυχως χαμενα λεφτα για μενα.....2 λυσεις υπαρχουν .......

    1.μεσα στο σπιτι (αλλα αν κανεις ταξιδια αυτο παει περιπατο)
    2.ασφαλεια κλοπης

  6. #6
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    λουκετα ,συναγερμους ,πεταλα ειναι δυστυχως χαμενα λεφτα για μενα.....2 λυσεις υπαρχουν .......

    1.μεσα στο σπιτι (αλλα αν κανεις ταξιδια αυτο παει περιπατο)
    2.ασφαλεια κλοπης
    Κι αν μένει σε 1ο, 2ο, 3ο, 4ο κλπ όροφο?
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2006
    Μηνύματα
    21
    Συγνώμη ρε παιδιά αλλά πόσοι από σας έχετε την δυνατότητα να την βάζετε μέσα στο σπίτι? Για τους περισσότερους δεν παίζει κάτι τέτοιο ούτε και για μένα που μένω στον 4ο.

    Από κει και πέρα τι? Η ασφάλεια κλοπής στοιχίζει όσο και για ένα αυτοκίνητο 4πλάσιας αξίας! Είναι παράλογο αλλά ίσως αντικατοπτρίζει και τις μεγαλύτερες πιθανότητες κλοπής... Την λογική "αν είναι να γίνει θα γίνει οπότε χαλάρωσε και πάρτο απόφαση" δεν την δέχομαι!

  8. #8
    Γκαραζ ,και κλειδωμενο σε σταθερο σημειο ,δε θα χεις προβλημα.
    Εχε υπ'οψιν σου το εξης.
    Ο κλεφτης θα προτιμησισει να παρει καποιο μηχανακι που ειναι λιγοτερο προστατευμενο απο το δικο σου.Αρκει τα μετρα προστασιας να μπορουν να καθηστερισουν τον κλεφτη για λιγα λεπτα.

    Στην τελικη θα παμε για μπανιο,θα παμε διακοπες δεν μπορουμε παντα να προστατευουμε απολυτα την ιδιοκτησια μας.
    Καμια φορα προσπαθουμε να προφυλαχτουμε απο κατι,και κατι αλλο μας απειλει που δεν το ειχαμε προβλεψει,οποτε απλα περνουμε τα μετρα μας και απο κει και περα δεχομαστε την συνεχεια οποια κι αν ειναι αυτη.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Κι αν μένει σε 1ο, 2ο, 3ο, 4ο κλπ όροφο?
    ναι μονο για μονοκατοικια με περιφραξη και σκυλο .........στην πυλωτη με πορτα που να κλεινει ...........τροπος του λεγειν το μεσα στο σπιτι......

  10. #10

    Re: Κλοπές....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc
    Καταρχήν καλώς σας βρήκα!
    Καλώς ήρθες!





    ΤΕΛΙΚΑ όσοι από σας κοιμάστε ήσυχοι ΠΩΣ τα καταφέρατε
    Έχουμε παλιές μηχανές!


    Ξέρω κι έναν που έχει κάνει ασφάλεια κλοπής...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Έχουμε παλιές μηχανές!
    +100000000000

    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  12. #12
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    Re: Re: Κλοπές....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



    Έχουμε παλιές μηχανές!

    +1

    Επισης εχουμε 'σπανια' μοντελα τα οποια οι κλεφτες ουτε καν ξερουν τι ειναι. π.χ. Bandit 650. Και να το κλεψουν για ανταλλακτικα που θα τα πουλησουν ? Σε μενα ?

    :rotflmao:

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  13. #13
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    Και εγώ θα προτιμούσα το γκαράζ.


    Να ρωτήσω όμως κάτι. Έχεις αυτοκινητο και εάν ναι που το παρκάρεις;

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2006
    Μηνύματα
    21
    Χρησιμοποιώ 2 αυτοκίνητα και τα 2 πάντα τα παρκάρω στο δρόμο. Σχεδόν πάντα σε φωτισμένα σημεία. Άντε να χωρέσεις αμάξι μέσα σε βαν όμως. Γιατί ακριβώς αυτές οι "επαγγελματικές" δουλειές είναι που με προβληματίζουν..

    Ερώτημα κρίσiμο: πόσοι περαστικοί/περίοικοι θα δώσουν σημασία σε κάποιον που "μαστορεύει" ένα αμάξι στη μέση της νύχτας και πόσοι σε κάποιον που είναι πάνω από μια μηχανή;

    Ίσως ελάχιστοι και στις 2 περιπτώσεις και μάλλον ακόμα λιγότεροι αν δεν είναι και νύχτα! (και από πραγματικά γεγονότα που διαβάσαμε εδώ μέσα).

    Για το κλειστό γκαράζ που λένε πολλοί η περίπτωση να παραβιαστεί η αυτόματη πόρτα με αντιγραφή τηλεκοντρόλ πως σας φαίνεται? Γενικά πάντως δεν ακούγεται τίπoτα για κλοπές μέσα από κλειστά πάρκινγκ....

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc

    Για το κλειστό γκαράζ που λένε πολλοί η περίπτωση να παραβιαστεί η αυτόματη πόρτα με αντιγραφή τηλεκοντρόλ πως σας φαίνεται? Γενικά πάντως δεν ακούγεται τίπoτα για κλοπές μέσα από κλειστά πάρκινγκ....
    Μπορει να παραβιαστει.
    Αλλα πες μου πως θα βαλουν χερι στις μηχανες;
    Φορτηγο δεν μπορει να προσεγγισει μεσα στο παρκινγκ γιατι ολα ,ραμπες ,ανελκυστηρες ειναι στα μετρα των μοτοσυκλετων.
    Στα χερια θα τις παρουν;
    Η θα κατσουν να ξεκλειδωσουν και να βαλουν μπροστα μια μια μηχανη;
    Και ποσο μπορει να κρατησει η δουλεια 5-10λεπτα;
    Ψιλοαπιθανο.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλοπές στο Metro
    από SnakeMJK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2008, 14:31
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 13:37
  3. Κλοπές και ΕΛ.ΑΣ.
    από VANDA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2007, 18:18
  4. Μια και μιλάγαμε για κλοπές...
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 00:52
  5. ΣΤΡΑΒΕΣ & ΑΝΑΠΟΔΕΣ κλοπές
    από lc8ergr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF