Σελίδα 46 από 52 ΠρώτοΠρώτο ... 364142434445464748495051 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 676 έως 690 από 777

Θέμα: Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)

  1. #676
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Για 10 χρόνια είναι η υποστήριξη, ναι.

  2. #677
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Όταν κάτι δεν το λες φθηνό δε σημαίνει ότι είναι καλό αλλά καλύτερο από ένα φθηνότερο. Ο κατασκευαστής δεν παίζει ρόλο γιατί πολλές φορές ο υποτιθέμενος κατασκευαστής είναι μεταπωλητής. Ειδικά στις εισαγωγικές σειρές του. ( Που είναι ακριβότερες και καλύτερες από τις φθηνότερες μαρκες αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και καλές ή ποιοτικές στο βαθμό που θέλει ή περιμένει ο καθένας).

    Τι σχέση έχει η φθηνή σειρά μακιτα με την ακριβή; Καμία και ας κατασκευάζονται και οι δύο στην Κίνα. Την λες φθηνή τη φθηνη σειρά της μακιτα όταν την συγκρίνεις με einhel; Δεν είναι ο κατασκευαστής αναγνωρισμένος;
    Τι σχέση έχει το μικρό πανάκριβο κινεζικό μικρό τροχακι της fein με το ακόμα ακριβότερο αδελφακι του που κατασκευάζεται in house?
    Τα festool γιατί είναι τόσο εξωφρενικά ακριβά;
    Η bosh έχει τη φθηνή σειρά βαμμένη πράσινη και την ακριβή μπλε. Και στην μπλε υπάρχουν πάλι εισαγωγικά μοντέλα που δεν συγκρίνονται με τα ακριβότερα. Δεν είναι τα μπλε bosch καλύτερα απ' τα einhel; Δεν επιτρέπετε να χαλάσει ο διακόπτης στο μπλε bosch επειδή είναι ακριβότερο;
    Με τις φριντεζες τώρα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα γιατί ούτε κατασκευαστες είναι, ούτε μπορούν να τις βάψουν μπλε και πράσινες.

    Για την υποστήριξη φταίει ο αντιπρόσωπος. Και μη σου πω ότι πολλοί κανουν παραεισαγωγη. Από ποδήλατα μέχρι καφετιέρες! Για μένα μερίδιο ευθύνης έχει και το κράτος και ο εισαγωγέας και ο πελάτης.

  3. #678
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όταν κάτι δεν το λες φθηνό δε σημαίνει ότι είναι καλό αλλά καλύτερο από ένα φθηνότερο. Ο κατασκευαστής δεν παίζει ρόλο γιατί πολλές φορές ο υποτιθέμενος κατασκευαστής είναι μεταπωλητής. Ειδικά στις εισαγωγικές σειρές του. ( Που είναι ακριβότερες και καλύτερες από τις φθηνότερες μαρκες αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και καλές ή ποιοτικές στο βαθμό που θέλει ή περιμένει ο καθένας).

    Τι σχέση έχει η φθηνή σειρά μακιτα με την ακριβή; Καμία και ας κατασκευάζονται και οι δύο στην Κίνα. Την λες φθηνή τη φθηνη σειρά της μακιτα όταν την συγκρίνεις με einhel; Δεν είναι ο κατασκευαστής αναγνωρισμένος;
    Τι σχέση έχει το μικρό πανάκριβο κινεζικό μικρό τροχακι της fein με το ακόμα ακριβότερο αδελφακι του που κατασκευάζεται in house?
    Τα festool γιατί είναι τόσο εξωφρενικά ακριβά;
    Η bosh έχει τη φθηνή σειρά βαμμένη πράσινη και την ακριβή μπλε. Και στην μπλε υπάρχουν πάλι εισαγωγικά μοντέλα που δεν συγκρίνονται με τα ακριβότερα. Δεν είναι τα μπλε bosch καλύτερα απ' τα einhel; Δεν επιτρέπετε να χαλάσει ο διακόπτης στο μπλε bosch επειδή είναι ακριβότερο;
    Με τις φριντεζες τώρα τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα γιατί ούτε κατασκευαστες είναι, ούτε μπορούν να τις βάψουν μπλε και πράσινες.

    Για την υποστήριξη φταίει ο αντιπρόσωπος. Και μη σου πω ότι πολλοί κανουν παραεισαγωγη. Από ποδήλατα μέχρι καφετιέρες! Για μένα μερίδιο ευθύνης έχει και το κράτος και ο εισαγωγέας και ο πελάτης.
    Δεν είμαι σίγουρος αν απαντάς και σε εμένα. Πάντως εγώ αυτό που έλεγα είναι πως για παράδειγμα μεταξύ ενός made in Switzerland BOSCH και ενός made in Germany METABO θα βρεις διαφορές σε ακρίβεια εργασίας αλλά ακόμη και σε αξιοπιστία, στην ίδια κλίμακα τιμής πάντα. Είμαι εδώ και 15 μέρες σε αναζήτηση μιας καλής σέγας. Στην έρευνα αγοράς που έκανα και από άποψη τιμής αλλά και από άποψη ακρίβειας κοπής έπεσα για παράδειγμα πάνω σε ένα μοντέλο της Festool το οποίο είχε προβλήματα. Για αυτό αναφέρθηκα και σε premium προϊόντα αλλά και στα κορυφαία μοντέλα των κλασικών εταιρειών, για τα οποία θέλει και πάλι πολύ "ψάξιμο" πριν φτάσεις στο ταμείο. Δεν είναι εγγύηση πια ούτε το Ελβετικό προϊόν της Γερμανικής Bosch, ούτε το Γερμανικό προϊόν της Γερμανικής METABO, ούτε το Γερμανικό προϊόν της Γερμανικής και πανάκριβης Festool.

  4. #679
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Welcome to the 21st century.
    Αν μη τι αλλο, μαθαινουμε να κανουμε πατεντες.
    σε βρησκω πολυ σωστο.
    πατεντα παντα δουλευει.

  5. #680
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι σίγουρος αν απαντάς και σε εμένα. Πάντως εγώ αυτό που έλεγα είναι πως για παράδειγμα μεταξύ ενός made in Switzerland BOSCH και ενός made in Germany METABO θα βρεις διαφορές σε ακρίβεια εργασίας αλλά ακόμη και σε αξιοπιστία, στην ίδια κλίμακα τιμής πάντα. Είμαι εδώ και 15 μέρες σε αναζήτηση μιας καλής σέγας. Στην έρευνα αγοράς που έκανα και από άποψη τιμής αλλά και από άποψη ακρίβειας κοπής έπεσα για παράδειγμα πάνω σε ένα μοντέλο της Festool το οποίο είχε προβλήματα. Για αυτό αναφέρθηκα και σε premium προϊόντα αλλά και στα κορυφαία μοντέλα των κλασικών εταιρειών, για τα οποία θέλει και πάλι πολύ "ψάξιμο" πριν φτάσεις στο ταμείο. Δεν είναι εγγύηση πια ούτε το Ελβετικό προϊόν της Γερμανικής Bosch, ούτε το Γερμανικό προϊόν της Γερμανικής METABO, ούτε το Γερμανικό προϊόν της Γερμανικής και πανάκριβης Festool.
    Προβλήματα μπορείς να βρεις σε όλα. Πάντα έβρισκες και πάντα θα βρίσκεις. Η νασα δαπανά χιλιάδες δολάρια για να μην προκύψουν προβλήματα τόσο στην κατασκευή όσο και κατά τη χρήση του οτιδήποτε.
    Sent from me using a computer.

  6. #681
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Προβλήματα μπορείς να βρεις σε όλα. Πάντα έβρισκες και πάντα θα βρίσκεις. Η νασα δαπανά χιλιάδες δολάρια για να μην προκύψουν προβλήματα τόσο στην κατασκευή όσο και κατά τη χρήση του οτιδήποτε.
    Και παρόλα αυτά κάποια εργαλεία τους έκαναν Μπαμ!

  7. #682
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Και παρόλα αυτά κάποια εργαλεία τους έκαναν Μπαμ!
    σαν αυτό, ας πούμε;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	6,8 KB 
ID:	414220
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #683
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αυριο παραλαμβανω μια mig και ενα φαλτσοπριονο. Για σερβις αναρτησεων κανεις?

  9. #684
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αυριο παραλαμβανω μια mig και ενα φαλτσοπριονο. Για σερβις αναρτησεων κανεις?

    ΕΓΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!

  10. #685
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Καλημερα, μιας και αναφερθήκατε στο κινητήρα τη γνώμη έρχεται για τα φορντ και δη το s-max, Mondrian. Kuga Kai edge?

    Και για να μην φάμε κόκκινο από τη διεύθυνση η αξιοπιστία ενός μηχανήματος συνδέεται άμεσα με το ποσά και ποια εργαλεία θα χρειαστούν μετά την αγορά του!

    Ευχαριστώ πολυ

  11. #686
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Καλημερα, μιας και αναφερθήκατε στο κινητήρα τη γνώμη έρχεται για τα φορντ και δη το s-max, Mondrian. Kuga Kai edge?

    Και για να μην φάμε κόκκινο από τη διεύθυνση η αξιοπιστία ενός μηχανήματος συνδέεται άμεσα με το ποσά και ποια εργαλεία θα χρειαστούν μετά την αγορά του!

    Ευχαριστώ πολυ
    Γενικά τα Ford θεωρούνται αξιόπιστα.
    Θέλει όμως αρκετό ψάξιμο ένα μεταχείρω,γιατί τα περισσότερα είτε έχουν πολλά χιλιόμετρα ασυντήρητα ή πορεύονται μόνο με το τυπικό λάδια φίλτρο και όλο το αμάξι σκόρπιο ή με λίγα χιλιόμετρα και αφημένα στην τύχη τους....
    Ελάχιστα είναι εκείνα που είναι καλοσυντηρημένα με βιβλίο σέρβις καινούργια επώνυμα λάστιχα,χρώμα/αμάξωμα άβαφτο κλπ κλπ
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #687
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Ρημαδια δεν τα λες αλλά ούτε αξιόπιστα
    Εξαρτάται απ' το μοντέλο
    Με Mondeo πχ έχει κλάψει πολύς κόσμος
    Το fiesta είναι μια χαρα

  13. #688
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καλημέρα. Θέλω στο προσεχές διάστημα να τρίψω και να ξαναβάψω μια ξύλινη πόρτα της οποίας ο καπλαμάς λόγω υγρασίας και πολυκαιρίας στο μπάνιο του σπιτιού όπου βρίσκεται έχει σε μεγάλη επιφάνεια ξεθωριάσει-μαυρίσει (λόγω επιφανειακής μούχλας δυστυχώς). Θα χρειαστώ λοιπόν ένα ηλεκτρικό τριβείο (λογικά παλμικό φαντάζομαι). Με δεδομένη τη λογικά σπάνια χρήση του εν λόγω εργαλείου (αυτός άλλωστε είναι κι ο λόγος που ενώ πχ έχω τόσα ηλεκτρικά δράπανα δεν έχω μέχρι σήμερα κάποιο τριβείο), θα ήθελα κάτι που να μην είναι ακριβό αλλά σίγουρα να μπορεί να βγάλει αξιοπρεπώς μια τέτοια δουλειά και να μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί αξιοπρεπώς, αν ποτέ ξαναχρειαστεί. Είχα δει πρόσφατα ένα ελληνικό βίντεο στο youtube όπου ο τύπος που μιλούσε για τριβεία είχε ένα Einhel κι έλεγε ότι καλό είναι το τριβείο που θα επιλέξουμε να είναι γύρω στα 250-300 W ισχύος. Από μια πρόσφατη αναζήτηση σε ερασιτεχνικά τριβεία είδα ότι τα πιο πολλά είναι στην κατηγορία ισχύος 150-200 W. Προχτές δε που είχα επισκεφτεί ένα Praktiker είδα σε προσφορά ένα τριβείο της Black & Decker, αυτό:
    https://www.praktiker.gr/p/palmiko-t...220-qs-109135#
    Αξίζει πιστεύετε να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο, ή να κοιτάξω σε κάτι αισθητά ακριβότερο, πχ αυτό:
    https://www.praktiker.gr/p/palmiko-t...-pss200ac-334#
    ή μήπως, σε έκκεντρα τριβεία, αυτό:
    https://www.praktiker.gr/p/triveio-e...x-220-ae-99516
    ή τέλος αυτό:
    https://www.praktiker.gr/p/triveio-e...440k-qs-91453#
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 10/02/2020 στις 09:13.

  14. #689
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Για να καταλάβουμε καλύτερα η πόρτα είναι βαμμένη με διαφανές βερνίκι στο χρώμα του ξύλου ή λαδομπογιά;

  15. #690
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Βερνίκι. Κάτι τέτοιο:
    https://www.car.gr/parts/view/24259344/#modal

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 16:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 21:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 23:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF