Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: 31 Αυγούστου - Ευρυτανία

  1. #1

    31 Αυγούστου - Ευρυτανία ... που έγινε Λίμνη Βουλιαγμένης Λουτρακίου

    Με καθυστέρηση μιας βδομάδας (έπηξα στη δουλειά) να γράψω το τι έγινε...

    Τελικά πήγα και δεν πήγα...

    5 η ώρα στα Goodys. Μόνος. (και ο κολλητός μου ακύρωσε) Τρελλός αέρας και 5:15, να κρατάμε και τους τύπους, ξεκινάω....
    Φτάνοντας στον Σείριο ανοίγουν οι ουρανοί. Κυριολεκτικά.

    Μέσα για καφέ. Περιμένω, κοιτάω το βαρομετρικό του Garmin. Κάθετη πτώση.
    Περιμένω να περάσει, αξιολόγηση κατάστασης: Αν εδώ είναι έτσι επάνω στα βουνά της Ευρυτανίας τι θα γίνεται ? ΟΕΟ???
    Αποφασίζω ακύρωση. Γύρω στις 7 επιστροφή.

    Αλλά δεν θα το αφήνω έτσι. Επιτόπου σχεδιάζω άλλο μικρότερο tour και στις 11:00 το πρωί να με πάλι στο δρόμο με σκοπό να δώ ένα μέρος που ποτέ δεν είχα πάει (και πάντα ήθελα): Τη Λίμνη της Βουλιαγμένης (Ηραίου), αυτή κοντά στην Κόρινθο.

    Συνδυασμένη βόλτα με μίνι γύρo της Β.Δ. Αττικής και άρκετό χώμα. Να είναι καλά το Garmin. (300 χλμ). Η πορεία:
    Εθνική, Ελευσίνα, Κακιά Σκάλα, Λουτράκι, Περαχώρα, Λίμνη, Πίσια, Αλεποχώρι, Βίλια, Οινόη, Οινόφυτα, Επιστροφή.

    Με μία διαφορά: Στο ύψος της Κινέτας, δεξιά επάνω στο βουνό και άφιξη στο Λουτράκι μόνοα από χώμα (30χλμ). Όποιος δεν το έχει κάνει ΝΑ το κάνει σύντομα.

    Η όλη βόλτα, πήγε μια χαρά. Το τοπίο υπέροχο, η Λίμνη μια αποκάλυψη. Έπαθα λέω. Το χωμάτινο τμήμα επίσης μια αποκάλυψη. Στο πουθενά, για μένα, υπέροχη βλάστηση, τοπία, πράσινο.

    Το ΤΑ στο χώμα, που πολλές φορές ήταν και δύσκολο,(νεροφαγώματα, σπαστή κοφτερή πέτρα, χαλίκι, άμμος) φάνηκε άψογο. Στα πλαίσια της λογικής πάντα. Ταχύτητες στο χώμα :~40-50km/h στο δύσκολο ~70-80km/h στα ανοιχτά κομμάτια.

    (Μελλοντικά να μαλακώσουν λίγο τα αμορτισέρ μπορεί να αλλάξω τα ελατήρια μπροστά και πίσω, λέμε τώρα μελλοντικά...)

    Α όποιος δεν έχει πάει στο Ηραίο (Λίμνη Βουλιαγμένης Λουτρακίου) να το κάνει το συντομότερο είναι θεϊκά. (Προσωπικά ξανπήγα και αυτό το Σάββατο, μετά της κυράς αυτή τη φορά για μπάνιο). Επίσης μην ξεχάσετε να επισκεφθήτε τον φάρο Μαλαγκάβι που είναι 5 λεπτά απο εκεί

    Μετά την δεύτερη σελίδα φωτογραφίες... http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=2



    Θα ξεκινήσω μαζί με ένα φίλο με V-Strom στις 31 Αυγούστου στις 5 το πρωί απο Αθήνα, με προορισμό Ευρυτανία. Θα κινηθώ σε διαδρομές που έχω ήδη κάνει παλαιότερα, αλλά και φέτος, και θα καλύψω περίπου 100χλμ βατό χώμα (εκτός απο δύο σημεία όπου θα υπάρξει διάσχιση ποταμού εφόσον το επιτρέπει η στάθμη) σε μία μέρα + τα πήγαινε έλα άσφαλτο.

    Η διαδρομή θα είναι στο περίπου:

    Χρύσω - Αγ.Δημήτριος - Γάβραινα - Μαυτομάτα - Διάσχιση Ταυρωπού 2 φορές (ποταμοπέρασμα) - Ανάβαση Καμάρια - Άγραφα - Φαράγγι Αγραφιώτη ποταμού - Κωσταντίνα - Κρέντη - και επιστροφή απόγευμα της ίδιας μέρας στην Αθήνα με στάση στο Χάνι του Πανέτσου (κοντά στη Σπερχιάδα) για κεφτέδες με μακαρονάδα και απίθανο κατίκι.

    Υπολογίστε 2.500 συνολικά υψομετρικά και απίστευτο τοπίο. Ο ρυθμός θα είναι αυστηρά εκδρομικός. (το βουνό δεν σηκώνει μαλακίες)

    Τα χιλιόμετρα, τα χωμάτινα είναι περίπου 90-100 και βέβαια υπολογίστε και την διαδρομή μέχρι Χρύσω ή Δομιανούς. (Ανάλογα απο πού θα αποφασίσουμε τελικά να ξεκινήσουμε) δηλαδή + περίπου 240χλμ άσφαλτος...

    Το ποστάρω να βολιδοσκοπήσω μήπως και κανένας ψήνεται να ακολουθήσει. Ανάλογα με τις όποιες απαντήσεις θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

    Εγγυώμαι τρελλή βόλτα...

    Πρόγραμμα εκδρομής
    ------------------
    05:00 Ξεκίνημα
    07:30 Άφιξη στη Χρύσω - Ανασυγκρότηση
    08:00 Ξεκίνημα για Αγιο Δημήτριο.
    09:00 Διάσελο (~1500μ) (εδω μπορεί να τροποποιηθεί αν θέλουμε λίγο η διαδρομή προς το ευκολότερο)
    10:00 Άφιξη στον Ταυρωπό - Ανασυγκρότηση
    10:30 Πέρασμα ποταμού.
    11:30 Καμάρια (~1500μ) - Μικρό Διάλειμα.
    11:45 Ξεκίνημα για Άγραφα
    12:30 Άγραφα - Ανασυγκρότηση - Καφές
    13:30 Ξεκίνημα για φαράγγι Αγραφιώτη
    14:30 Κρέντη -> Κερασοχώρι - Ανασυγκρότηση
    15:00 Ξεκίνημα για Χάνι Πανέτσου
    16:00 Πανέτσος - Φαγητό και τί φαγητό!!!
    18:00 Ξεκίνημα για επιστροφή στη Αθήνα


    Χάρτης
    Είναι στο περίπου η διαδρομή. O χάρτης είναι απο μια άλλη διήμερη που είχα κάνει στο ίδιο μέρος....

    http://farm4.static.flickr.com/3229/...4553a2.jpg?v=0

    όποιος γουστάρει ποστάρει. (Για να σας δώ τους ON-OFF... )
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  2. #2
    που είστε οι ON-OFF?
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  3. #3

    κυριακη????

    εμεισ λεμε να το κανουμε διημερο,,,,στην βορια ευβοια ομωσ..... εσυ νοτια???

    καλη φαση ομωσ για τοσο χωμα!!! στην βορεια εχεισ να προτηνεισ τπτ???? απο φτηνο σπιτι για 8 ατομα ,,,,,,,και μπαρακια παραλια για λιοσιμο!?
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  4. #4

    Re: κυριακη????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
    εμεισ λεμε να το κανουμε διημερο,,,,στην βορια ευβοια ομωσ..... εσυ νοτια???

    καλη φαση ομωσ για τοσο χωμα!!! στην βορεια εχεισ να προτηνεισ τπτ???? απο φτηνο σπιτι για 8 ατομα ,,,,,,,και μπαρακια παραλια για λιοσιμο!?
    Δεν ξέρω συγκεκριμένα κάτι γιατί έχω 3 χρόνια να πάω. Αλλά:
    Ιστιαία / Πευκί / Ωραιοί / Βασιλικά είναι τα μέρη που έχω πάει στη B.Έυβοια και μου άρεσαν πολύ. Από αυτά περισσότερο μου άρεσαν το Πευκί και τα Βασιλικά.

    Φτάνοντας εκεί και ψάχνοντας ρωτώντας έναν ντόπιο, θα βρεις αμέσως και φθηνά και καλά. Και το κυριότερο δίπλα στη θάλασσα...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  5. #5

    δεν καταλαβα

    μονοημερο θα πασ????

    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  6. #6
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    με το ποταμι δεν θα εχεις προβλημα μην περιμενεις πολύ νερο


    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
    με το ποταμι δεν θα εχεις προβλημα μην περιμενεις πολύ νερο


    το φαντάστηκα...thanks
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  8. #8

    Re: δεν καταλαβα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
    μονοημερο θα πασ????

    Ναί
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  9. #9

    ρε tzarot......

    να σου πω μονοημερο ρε σει με μηχανεσ χωμα δεν ειναι οτι καλυτερο!!!

    ποτε θα πιειτε μπυρεσ ρε?



    μετα απο 2 ωρεσ enduro σε χωμα δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το να σβησεισ με μπυρα!!!


    :rotflmao: :rotflmao:
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Και μπήκα όλο χαρά για να έρθω αλλά μετά είδα οτι έχει χώμα...
    Καλά να περάσεις!

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830

    Re: ρε tzarot......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS


    μετα απο 2 ωρεσ enduro ............................................

    :rotflmao: :rotflmao:



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #12

    Re: Re: ρε tzarot......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    οπωσ θελει βεβαια το βλεπει ο καθενασ? ε?

    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  13. #13
    1. Ω ναί. Χώμα έχει ΠΑΡΑ πολύ... αλλά είναι μια απο τις ομορφότερες διαδρομές και αξίζει όποιος έχει μηχανή που πατάει χώμα να την γνωρίσει.


    2. Μία μπύρα είναι πολύ λίγη.
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  14. #14
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
    1. Ω ναί. Χώμα έχει ΠΑΡΑ πολύ... αλλά είναι μια απο τις ομορφότερες διαδρομές και αξίζει όποιος έχει μηχανή που πατάει χώμα να την γνωρίσει.


    2. Μία μπύρα είναι πολύ λίγη.
    Ψήνομαι........αλλά................

    Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω ευκαιρία να πατήσω χώμα με το Caponord... Αλλά δεν έχω βρει παρέα...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=64857

    Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι δεν έχω ξαναπάει χώμα με το πλοίο και δεν θα ήθελα να χαλάσω κανενός την βόλτα λόγω της απειρίας μου. Επίσης και αυτό το 5 το πρωί..............μου κάθεται κομματάκι δύσκολο!

    Κάνετε συχνά τέτοιες βόλτες? Εγώ λέω αυτό το ΣΚ να πάω λίγο να δω τι λέει το μηχανάκι στο χώμα εδώ κοντά, να πάρω μερικές εμπειρίες. Οπότε αν παίξει κάτι ανάλογο από Σεπτέμβρη και μετά θα έρθω μαζί σας.


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Ψήνομαι........αλλά................

    Εδώ και λίγο καιρό ψάχνω ευκαιρία να πατήσω χώμα με το Caponord... Αλλά δεν έχω βρει παρέα...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=64857

    Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι δεν έχω ξαναπάει χώμα με το πλοίο και δεν θα ήθελα να χαλάσω κανενός την βόλτα λόγω της απειρίας μου. Επίσης και αυτό το 5 το πρωί..............μου κάθεται κομματάκι δύσκολο!

    Κάνετε συχνά τέτοιες βόλτες? Εγώ λέω αυτό το ΣΚ να πάω λίγο να δω τι λέει το μηχανάκι στο χώμα εδώ κοντά, να πάρω μερικές εμπειρίες. Οπότε αν παίξει κάτι ανάλογο από Σεπτέμβρη και μετά θα έρθω μαζί σας.

    στακο.......πολυ σωστη η σκεψη σου,,,δεν θα χαλασεισ την εκδρομη τον αλονων εσυ να προσεχεισ γιατι θα πεσεισ προσπαθωντασ να τουσ φτασεισ ,,,,! πηγαινε μονοσ σου πρωτα μαθε πωσ να χειρηζεσαι την μηχανη, δοκιμασε να οδηγασ ορθιοσ, να πατασ καλα στουσ μασιπιεδεσ οταν στρηβεισ!!!
    καλα ειναι να φορασ ενα σκληρο παπουτσι αν δεν εχεισ μποτα , και προσοχη μην ερχεται κανενα αυυτοκηνιτο απο την αλλη !!!! χχεχεχεχεχεχεχε

    κανε την ιδια διαδρομη αρκετεσ φωρεσ σαν πιστα για να δεισ τι θα μπορουσεσ να κανεισ καλυτερα,,,και αν παει να σου γυρει η μηχανη απλα πηδα δεν παθαινει τπτ!

    σιγα σιγα και σταθερα να εχεισ τον ελενχο και να μην φοβασαι, το μπροστινο σε κραταει μονο να ξερεισ το πισω αστο να παει σαν πουτ@ν....
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2012, 12:29
  2. Kαλημερες Τριτη 31 Αυγουστου 2010
    από sotos 8 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2010, 08:31
  3. 16 και 31 Οκτωμβριου 0-300 Riding School
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:27
  4. Δευτέρα 31/01 For Fazer Owners
    από daredevil28 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2005, 19:13
  5. Δευτερα 31/01
    από daredevil28 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2005, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF