Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 70

Θέμα: Κατανάλωση FZ6 S2 Fazer 2008

  1. #1
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189

    Κατανάλωση FZ6 S2 Fazer 2008

    Γειά σας,

    Έχω μια καινούργια Fazer με 1200χλμ απάνω. Από την αρχή έλεγα πως κάτι δεν πάει καλά με κατανάλωση αλλά ως νέος στις μηχανές δεν είχα ιδέα. Μετά το 1ο service έκανα μια μέτρηση. Με 98άρα βενζίνη, εμένα στα 90 κιλά και ποτέ με 2ο άτομο απάνω, από φουλ μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει η 1η μπάρα, έκανε 210 χλμ. Από αυτά, τα περίπου 40 ήταν σε αυτοκινητόδρομο δηλαδή ταχεία κυκλοφορία και τα υπόλοιπα εντός πόλης.

    Είναι λογικά αυτά τα νούμερα; Γιατί 210χλμ μου φαίνονται λίγα;

  2. #2

    Re: Κατανάλωση FZ6 S2 Fazer 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
    Γειά σας,

    Έχω μια καινούργια Fazer με 1200χλμ απάνω. Από την αρχή έλεγα πως κάτι δεν πάει καλά με κατανάλωση αλλά ως νέος στις μηχανές δεν είχα ιδέα. Μετά το 1ο service έκανα μια μέτρηση. Με 98άρα βενζίνη, εμένα στα 90 κιλά και ποτέ με 2ο άτομο απάνω, από φουλ μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει η 1η μπάρα, έκανε 210 χλμ. Από αυτά, τα περίπου 40 ήταν σε αυτοκινητόδρομο δηλαδή ταχεία κυκλοφορία και τα υπόλοιπα εντός πόλης.

    Είναι λογικά αυτά τα νούμερα; Γιατί 210χλμ μου φαίνονται λίγα;
    Καταρχήν, καλορίζικο το Fazer σου και σου εύχομαι πολλά και καλά χιλιόμετρα.
    Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις 98 άρα βενζίνη μιας και το Fazer καίει κανονικά απλή αμόλυβδη.
    Σίγουρα η κατανάλωση που γράφεις είναι "τσιμπιμένη" αλλά θεωρώ ότι μιας και η μηχανή είναι άστρωτη και εσύ ακόμα δεν ξέρεις τα χούγια της μπορεί και να οφείλεται εκεί.
    Η άποψη μου είναι να στρώσεις σωστά και ευλαβικά την μηχανή και βέβαια να την μάθεις και εσύ καλά και σίγουρα η κατανάλωση θα βελτιωθεί.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Κατανάλωση FZ6 S2 Fazer 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
    Γειά σας,

    Έχω μια καινούργια Fazer με 1200χλμ απάνω. Από την αρχή έλεγα πως κάτι δεν πάει καλά με κατανάλωση αλλά ως νέος στις μηχανές δεν είχα ιδέα. Μετά το 1ο service έκανα μια μέτρηση. Με 98άρα βενζίνη, εμένα στα 90 κιλά και ποτέ με 2ο άτομο απάνω, από φουλ μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει η 1η μπάρα, έκανε 210 χλμ. Από αυτά, τα περίπου 40 ήταν σε αυτοκινητόδρομο δηλαδή ταχεία κυκλοφορία και τα υπόλοιπα εντός πόλης.

    Είναι λογικά αυτά τα νούμερα; Γιατί 210χλμ μου φαίνονται λίγα;
    Eχε λίγο υπομονή...Σε κάθε αρχή με νέα μηχανή πάντα στην αρχή βλέπεις μεγαλύτερες καταναλώσεις....Και η μηχανή είναι σφικτή, και εσύ δεν έχεις εξοικειωθεί μαζί της...Σιγά-σιγά θα αφομειώσεις τον τρόπο να πετυχαίνεις την καλύτερη δυνατή κατανάλωση στις εκάστοτε συνθήκες... Στρώστην, κάψε καμμιά 10αριά ντεπόζιτα σε όλες τις συνθήκες και μετά άρχισε να μετράς κατανάλωση για να δείς που βρίσκετσαι συγκριτικά με άλλους οδηγούς της ίδιας μηχανής ....

  4. #4
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Είχα περιέργεια να δω αν είναι λογικό. Γενικά περίμενα περισσότερα με τις λίγες γνώσεις που έχω, γύρω στα 300 το λιγότερο. Πάντως μου φαίνεται δύσκολο να ανέβει στα 240 και πάνω όταν στρώσει

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Η ποσότητα που καίς από φουλ γεμάτο μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει η μπάρα είναι 15 λίτρα. Δηλαδή εσύ καις περίπου 7 λίτρα και κάτι ανά 100 χλμ σε συνθήκες κίνησης. Δεν το λες λίγο, αλλά όχι και υπερβολικό.

    Εμένα το δικό μου που το κινώ 95% σε ανοικτό δρόμο βγάζει γύρω στα 250 χλμ, αλλά παίζει πολύ ανάλογα με το πόσο το στίβω ή όχι.

  6. #6
    Κι εμένα πολύ μου φαίνεται.
    Συγκρίσεις:
    Fazer 600 1999 (καρμπυρατέρ) 6,2 λ/100χλμ
    Hornet 600 2000 (καρμπυρατέρ) 6,3 λ/100 χλμ
    Hornet 900 2002 (ψεκασμός) 6,5 λ/100χλμ

    Οι παραπάνω μετρήσεις είναι με νορμάλ χρήση στην πόλη τα πέριξ τις Ε.Ο. (120-150)και λίγα μόνο ξεσπάσματα στα 200+

    Για έναν ψεκαστό εξελιγμένο κινητήρα , τα 7,1 λ/100 χλμ , είναι πολλά. Θέλει ψάξιμο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το FZ6 σε γενικές γραμμές καίει από λίγο κάτω από τα 5λ/100χλμ στην ιδανική περίπτωση (χαλαρά ταξιδάκια στο επαρχιακό ή Εθνική με τα χιλιόμετρα έως 140 και χωρίς μεγάλα ανοίγματα γκαζιού), μέχρι τα 8 περίπου λίτρα στο ανελέητο κυνήγημα....

    Μια ΜΕΣΗ κατανάλωση που καλύπτει τις πιο αντιπροσωπευτικές συνθήκες (50% πόλη και 50% εκτός αλλά με "διασκεδαστική" οδήγηση) είναι γύρω στα 6,3-6,4 λ/100χιλιόμετρα....Με αυτή την μέση κατανάλωση η ρεζέρβα αρχίζει να αναβοσβήνει γύρω στα 250-260 χιλιόμετρα από το φουλάρισμα, αλλά έχει τουλάχιστον άλλα 50 χιλιόμετρα μέχρι το οριστικό τσάφ...

    Πάντως ο κυριοτερος παράγοντας για την κατανάλωση παραμένει ο οδηγός και οι συνθήκες κίνησης....

  8. #8
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Σύμφωνα με εδώ:

    http://www.motorcyclenews.com/MCN/bi...nt/?&R=EPI-256

    Average fuel consumption 42mpg
    Fuel capacity 19.4 litres


    Δηλαδή 15χλμ το λίτρο αν κάνω σωστούς υπολογισμούς. Αν πούμε ότι το fuel capacity είναι με την ρεζέρβα και η ρεζέρβα σου δίνει 50χλμ, τότε θα πρέπει να κάνω περίπου 250 χλμ

    Κατανοητό ότι εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησής μου (που δεν είναι επιθετικός), την μηχανή που δεν έχει στρώσει ακόμα κλπ αλλα δεν το πάω πάνω από 6000χαλ τώρα που την στρώνω ακόμα έτσι κι αλλιώς. Και πάλι λέω δεν έχω εμπειρία αλλα η διαφορά των 40χλμ (250 που θα έπρεπε να κάνω μείων 210 που έκανα) μου φαίνεται κάπως μεγάλη.

  9. #9
    Θα έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή και στο επόμενο σέρβις ( αν η υψηλή κατανάλωση παραμένει) να κάνεις το σέρβις στην αντιπροσωπεία και να αναφέρεις το θέμα.
    Νομίζω ότι εκεί έχουν όλα τα μέσα να ελέγχουν τυχούσες δυσλειτουργίες του ψεκασμού.

  10. #10
    εμενα προσωπικα,αν μου εκαιγε 7/100 χιλιαρι τετρακυλινδρο θα ημουν τρισευτυχισμενος...

    χωρις ιχνος ειρωνιας το παραπανω σχολιο...

    ευκαιριας δοθεισης,να σχολιασω και το εξης...

    βλεπω απο καιρου εις καιρον,διαφορους να λενε για καταναλωσεις τετρακυλινδρων ψεκαστων 1000 plus κυβικων που κυμαινονται στην σφαιρα των 5-6 λιτρων /100 χλμ. και ειλικρινεστατα πιστευω οτι ζω σε αλλο πλανητη...

    υ.γ. φιλε μου 1200χλμ στρωσιμο ειναι παρα πολυ απλα υπερβολη...αν θες καποια στιγμη να αρχισει να δουλευει αξιοπρεπως το μηχανακι σου πατα το το συντομοτερο δυνατον στον λαιμο...

    καλοριζικο και παντα ορθιος...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    εμενα προσωπικα,αν μου εκαιγε 7/100 χιλιαρι τετρακυλινδρο θα ημουν τρισευτυχισμενος...

    χωρις ιχνος ειρωνιας το παραπανω σχολιο...

    ευκαιριας δοθεισης,να σχολιασω και το εξης...

    βλεπω απο καιρου εις καιρον,διαφορους να λενε για καταναλωσεις τετρακυλινδρων ψεκαστων 1000 plus κυβικων που κυμαινονται στην σφαιρα των 5-6 λιτρων /100 χλμ. και ειλικρινεστατα πιστευω οτι ζω σε αλλο πλανητη...

    υ.γ. φιλε μου 1200χλμ στρωσιμο ειναι παρα πολυ απλα υπερβολη...αν θες καποια στιγμη να αρχισει να δουλευει αξιοπρεπως το μηχανακι σου πατα το το συντομοτερο δυνατον στον λαιμο...

    καλοριζικο και παντα ορθιος...
    600 είναι όχι χιλιάρι....

    Για το στρώσιμο, απλά μου είπαν από την Yamaha ότι το θέλει μέχρι τα 1600. Πάντως μου είπαν μετά τα 1000 να αρχίσω να το ανοίγω σιγά σιγά, οπότε καμιά φορά (σιγά σιγά, είμαι και καινούργιος) το πάω μέχρι τις 10,000σαλ. 5-6 φορές τα τελευταία 200χλμ και πάντα στην επιτάχυνση από σταθερό, δεν το έχω πάει πάνω από 130χλμ/ω ακόμα.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
    600 είναι όχι χιλιάρι....

    Για το στρώσιμο, απλά μου είπαν από την Yamaha ότι το θέλει μέχρι τα 1600. Πάντως μου είπαν μετά τα 1000 να αρχίσω να το ανοίγω σιγά σιγά, οπότε καμιά φορά (σιγά σιγά, είμαι και καινούργιος) το πάω μέχρι τις 10,000σαλ. 5-6 φορές τα τελευταία 200χλμ και πάντα στην επιτάχυνση από σταθερό, δεν το έχω πάει πάνω από 130χλμ/ω ακόμα.
    δεν αλλαζει κατι σημαντικο με το οτι ειναι 600...οι καταναλωσεις απο κει και πανω ειναι χοντρικα παρεμφερεις...

    διαφωνω καθετα με οτι σου ειπαν στην yamaha αλλα αν εισαι γενικοτερα νεος στο σπορ συνεχισε να το πηγαινεις χαλαρα μεχρι να το μαθεις...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #13
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    δεν αλλαζει κατι σημαντικο με το οτι ειναι 600...οι καταναλωσεις απο κει και πανω ειναι χοντρικα παρεμφερεις...

    διαφωνω καθετα με οτι σου ειπαν στην yamaha αλλα αν εισαι γενικοτερα νεος στο σπορ συνεχισε να το πηγαινεις χαλαρα μεχρι να το μαθεις...
    Σε καταλαβαίνω και ίσως να έχεις δίκιο. Σίγουρα πάντως η αντιπροσωπεία ποτέ δεν θα σου πει σκίσε το όσο καλό και αν κάνει στον κινητήρα. Θα πέφταν πολλά κραξίματα για προώθηση ανεύθυνης και επικίνδυνης οδήγησης, ηχορύπανση κλπ....

  14. #14
    Φιλε μου, εχω το ιδιο μηχανακι
    Επειδη ειμαι της αγγλικης σχολης, μετα απο τα πρωτα 300 χλμ του πινω το αιμα, αφου ομως ερθει στην επιθυμητη θερμοκρασια λειτουργιας.
    Καιμε το ιδιο , μη μασας.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  15. #15
    210km? kai polla einai!

    emena to s2, (naked) anavosvinei i bara sta 180Km!eite tou valo 98ara, eite 100ara, eite 95ara! stromeno kanonikotata pleon sta 3000km, omologoumenos ta xiliometra einai mia sygrou kai meta athina... alla k pali.. prin to paro to mixanaki diavasa kati autonomies 280 kai 320km.. .alla telika keei san na einai SS!!
    oso gia ton tropo odigisis..de boroume na eimaste synexeia me 6h kai 6000rpm...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δινονται εξαρτηματα απο τρακαρισμενο FZ6 S2 Fazer MidNight Black.
    από pavlaras1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2012, 03:44
  2. Πλαινά Feiring για fazer 600 fz6 s2 fazer??
    από Nisterman στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2012, 21:30
  3. Δε βγαινουν καγκελα για το fz6 S2 2008?
    από XTMPAM στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF