Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 169

Θέμα: Ποδηλάτες vs all

  1. #151
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε ειλικρινά και λυπάμαι αν παρεξηγηθείς ξέρεις ποιον μου θύμησες ?
    Πριν χρόνια είχαμε πάει με την πιτσιρίκα μου το πρώτο της θερινό σινεμαδάκι ,πρέπει να ταν σκάρτα 5.
    Στο διάλειμμα ο διπλανός της άρχισε να καπνίζει... όταν πια έκανε το λάθος να ανάψει και δεύτερο ,γιατί στο πρώτο της είχα αλλάξει απλά θέση, τον πέρασα έξω για τα περαιτέρω...
    Δεν σε παρεξηγώ γιατι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις . Αλλά αν σε ενοχλούν αυτά που έχεις κοκκινίσει λυπάμαι αλλά είπα και εγώ να κάνω λίγη πλάκα οπως (φαντάζομαι ) κάνανε σε κάτι προηγούμενα ποστ που είδα ότι θα μας πατήσουν εμβολίσουνε κλπ , Ολη η συζήτηση πάνω κάτω στρέφεται γύρω από το νόμιμο . Τώρα που θα γίνει λοιπόν νόμιμο πάλι δεν σας αρέσει . Προσωπικά , αλλά και με τις παρέες που κατεβαίνω βόλτες δεν κινούμαστε σε δυάδες ούτε για κουβέντα και όταν υπάρχει αμάξι σχεδόν πάντα εφόσον είναι δυνατόν κάνουμε στην άκρη . Οι δυάδες είναι κανόνας στις προπονήσεις ομάδων , συλλόγων κλπ που προσομοιάζουν συνθήκες αγώνα και θέλουν να σχηματισουν μπουλούκι για αεροδυναμικούς λόγους . Συνήθως αυτοί κατεβαίνουν παραλιακή Σαββατοκύριακό . Δύσκολο να τους πετύχεις μεσημέρι στην Κηφισίας .

    Γενικά στο θέμα έχει χαθεί το δάσος που είναι το θέμα του αλληλοσεβασμού και κυρίως του πνιγμού από το αυτοκίνητο και το καυσαέριο . Το ποδήλατο είναι μια λύση οικολογική , αθόρυβη , οικονομική και με πολλαπλά οφέλη στην υγεία πράγμα που δεν μπορώ να πω για κανένα άλλο μέσο μηχανοκίνητης αστικής μετακίνησης. . Σωστά αβαντάρεται και πολύ αργά ίσως .
    Τώρα το ότι σας φταίξανε τα ποδήλατα που δεν μπορείτε να προσπεράσετε ή να στρίψετε ΝΟΜΙΜΑ , μόνο για αστείο μπορώ να το πάρω , όταν όλοι ξέρουμε πάνω κάτω πόσο υπολογίζουμε διαχωριστικές και όρια ταχύτητας ειδικά σε ανοιχτούς δρόμους με τις μηχανές μας ....
    Modenas Kriss 125

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Όπως πάντα άλλα λέει ένας , άλλα καταλαβαίνει ο άλλος.
    Τα σχόλια μου αφορούσαν ένα παρα-λίγο πολύ σοβαρό ατύχημα σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας.
    Στο link που παραπέμπεις υπάρχουν τα νέα σήματα που έχουν σχέση με τα ποδήλατα . Νέα φυσικά για την Ελλάδα και όχι για την Αγγλία.
    Από κει και πέρα κανόνες για τα ποδήλατα υπήρχαν και πριν. Και υπάρχει και η κοινή λογική.

    Σε αστικούς δρόμους ταχύτητα των οχημάτων περιορίζεται στα 50 Km/h. Εκεί όταν το πλάτος του δρόμου δεν είναι αρκετό για να προσπεράσει ένα αυτοκίνητο κάποιο ποδήλατο
    προτεραιότητα έχει ο ποδηλάτης . Είναι ξεκάθαρο. Αφορά τα στενά μέσα στην πόλη. Τι σχέση έχει αυτό με έναν επαρχιακό δρόμο ή με αστικούς δρόμους ταχείας κυκλοφορίας?

    Στο 1ο link που έβαλες κάποιος συμβουλεύει ποδηλάτες να πηγαίνουν σε παράλληλη στοίχιση . Σε ποιόν κώδικα κυκλοφορίας αναφέρεται αυτό . Στα σήματα που έβαλες πάντως όχι εκτός και εάν εγώ κατάλαβα λάθος. Σε ποιούς δρόμους θα πρέπει να το κάνω αυτό? σύμφωνα με αυτή την λογική θα πάρω το ποδήλατο θα ανέβω στο γνωστό βουνό της Ευβοίας , και στην ανηφόρα που θα έχω
    1η ταχύτητα λιωμένος από την κούραση θα κλείσω και το ρεύμα στην ερχόμενη από πίσω μου 40τονη νταλίκα. Δεν ξέρω , κάντο εσύ εάν αισθάνεσαι ασφαλής εγώ θα κάνω στην άκρη.

    Όπως το έθεσες πριν η λογική του κλείνω τον οποιονδήποτε δρόμο συμβαδίζει με την λογική όλων αυτών των κάφρων που έχουν κατακλύσει αυτήν την χώρα και παρκάρουν όπου τους καυλώσει
    καταπατώντας διαβάσεις πεζών-αναπήρων-δικυκλιστών

    Εάν έχεις κάποιο link με τους κανόνες κυκλοφορίας των ποδηλάτων και σε ποιούς δρόμους ισχύουν βάλτο . Σαφέστατα και με ενδιαφέρει.

  3. #153
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Όπως πάντα άλλα λέει ένας , άλλα καταλαβαίνει ο άλλος.

    Σε αστικούς δρόμους ταχύτητα των οχημάτων περιορίζεται στα 50 Km/h. Εκεί όταν το πλάτος του δρόμου δεν είναι αρκετό για να προσπεράσει ένα αυτοκίνητο κάποιο ποδήλατο
    προτεραιότητα έχει ο ποδηλάτης . Είναι ξεκάθαρο. Αφορά τα στενά μέσα στην πόλη. Τι σχέση έχει αυτό με έναν επαρχιακό δρόμο ή με αστικούς δρόμους ταχείας κυκλοφορίας?

    Στο 1ο link που έβαλες κάποιος συμβουλεύει ποδηλάτες να πηγαίνουν σε παράλληλη στοίχιση . Σε ποιόν κώδικα κυκλοφορίας αναφέρεται αυτό . Στα σήματα που έβαλες πάντως όχι εκτός και εάν εγώ κατάλαβα λάθος. Σε ποιούς δρόμους θα πρέπει να το κάνω αυτό? σύμφωνα με αυτή την λογική θα πάρω το ποδήλατο θα ανέβω στο γνωστό βουνό της Ευβοίας , και στην ανηφόρα που θα έχω
    1η ταχύτητα λιωμένος από την κούραση θα κλείσω και το ρεύμα στην ερχόμενη από πίσω μου 40τονη νταλίκα. Δεν ξέρω , κάντο εσύ εάν αισθάνεσαι ασφαλής εγώ θα κάνω στην άκρη.

    Όπως το έθεσες πριν η λογική του κλείνω τον οποιονδήποτε δρόμο συμβαδίζει με την λογική όλων αυτών των κάφρων που έχουν κατακλύσει αυτήν την χώρα και παρκάρουν όπου τους καυλώσει
    καταπατώντας διαβάσεις πεζών-αναπήρων-δικυκλιστών

    Εάν έχεις κάποιο link με τους κανόνες κυκλοφορίας των ποδηλάτων και σε ποιούς δρόμους ισχύουν βάλτο . Σαφέστατα και με ενδιαφέρει.
    Δυστυχώς αγαπητέ δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο αυτό που λες . Ελα καμία μέρα μαζί μας να δεις πόσο κορνάρισμα και καντήλι πέφτει απο βιαστικούς εντός πόλεως .
    Οσο αφορά το που δεν πάει το ποδήλατο γενικά μένουμε εκτός Εθνικών οδών και Αυτοκινητοδρόμων με όρια ταχύτητας τα 130 και 110 χλμ αντίστοιχα . Επίσης ο δρόμος πρέπει να είναι αποκλειστικής κυκλοφορίας και περιφραγμένος και σαφείς ενδείξεις είσοδου εξόδου . Εδω κάποιοι θεωρούν την Κηφισίας και την Συγγρού αυτοκινήτοδρομους . Ισως υπάρχει και εδώ θέμα ορισμών .
    Σχετικά λίνκ που εχω βρει κατα καιρούς ψάχνοντας να δω τι ισχύει για την περιπτώση εμπλοκής σε καβγά . Για τον νέο ΚΟΚ δεν ξέρω πολλά εκτός του ότι στους δρόμους μεικτής κυκλοφορίας θα πιάνει κανονικά το ποδήλατο ρευμα και αν θέλει κάνει στην άκρη . Προσωπικά αμφιβάλλω στο κατα πόσο θα εφαρμοστεί . Το μόνο ίσως πραγματικό κέρδος είναι πως νόμιμα θα κινούμαστε στους λεωφορείοδρόμους
    Σχετικά λίνκ που εχω βρει κατα καιρούς ψάχνοντας να δω τι ισχύει για την περιπτώση εμπλοκής σε καβγά .

    http://www.mbike.gr/%CF%80%CE%BF%CE%...A%CE%BF%CE%BA/

    Και κάτι χρήσιμο γιατι την Εθνική Οδο λίγο πολύ την ξεχωρίζουμε όλοι , την οδο ταχείας κυκλοφορίας μάλλον όχι

    http://portal.tee.gr/portal/page/por...337/337_18.pdf

    Και όχι διαφωνώ δεν έθεσα καμία λογική του κλείνω τον δρόμο , και ούτε συμφωνώ με αυτό , απλά παράθεσα μία λογικήτου γιατί συμβαίνει εντός πόλεως . Για εκτός διαφωνώ αλλά και πάλι το καταλαβαίνω και ίσως το καταλάβεις και εσύ αν σε περάσει ξυστά αυτοκίνητο με 200 στην παραλιακή επειδή θεωρεί ότι περνάει άνετα η κάνα μοτοσακό που και μόνο ο θόρυβος και η τρομάρα είναι ικανά να σε ρίξουνε . Επίσης ένας άλλος λόγος που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε πιο πριν που πολλά ποδήλατα αν και μόνα τους δεν πάνε τέρμα δέξια αλλά ανάμεσα στο άκρο και την μέση είναι πως εκεί επειδή οι δρόμοι ποτέ δεν πλένονται είναι γεμάτα καρφιά σχάρες γυαλιά κλπ με κίνδυνο για λάστιχο .
    Modenas Kriss 125

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δεν σε παρεξηγώ γιατι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις . Αλλά αν σε ενοχλούν αυτά που έχεις κοκκινίσει λυπάμαι αλλά είπα και εγώ να κάνω λίγη πλάκα οπως (φαντάζομαι ) κάνανε σε κάτι προηγούμενα ποστ που είδα ότι θα μας πατήσουν εμβολίσουνε κλπ , Ολη η συζήτηση πάνω κάτω στρέφεται γύρω από το νόμιμο . Τώρα που θα γίνει λοιπόν νόμιμο πάλι δεν σας αρέσει . Προσωπικά , αλλά και με τις παρέες που κατεβαίνω βόλτες δεν κινούμαστε σε δυάδες ούτε για κουβέντα και όταν υπάρχει αμάξι σχεδόν πάντα εφόσον είναι δυνατόν κάνουμε στην άκρη . Οι δυάδες είναι κανόνας στις προπονήσεις ομάδων , συλλόγων κλπ που προσομοιάζουν συνθήκες αγώνα και θέλουν να σχηματισουν μπουλούκι για αεροδυναμικούς λόγους . Συνήθως αυτοί κατεβαίνουν παραλιακή Σαββατοκύριακό . Δύσκολο να τους πετύχεις μεσημέρι στην Κηφισίας .

    Γενικά στο θέμα έχει χαθεί το δάσος που είναι το θέμα του αλληλοσεβασμού και κυρίως του πνιγμού από το αυτοκίνητο και το καυσαέριο . Το ποδήλατο είναι μια λύση οικολογική , αθόρυβη , οικονομική και με πολλαπλά οφέλη στην υγεία πράγμα που δεν μπορώ να πω για κανένα άλλο μέσο μηχανοκίνητης αστικής μετακίνησης. . Σωστά αβαντάρεται και πολύ αργά ίσως .
    Τώρα το ότι σας φταίξανε τα ποδήλατα που δεν μπορείτε να προσπεράσετε ή να στρίψετε ΝΟΜΙΜΑ , μόνο για αστείο μπορώ να το πάρω , όταν όλοι ξέρουμε πάνω κάτω πόσο υπολογίζουμε διαχωριστικές και όρια ταχύτητας ειδικά σε ανοιχτούς δρόμους με τις μηχανές μας ....
    Να κάνω πάσο άμα θες να κάνεις χαλλλλαρά και λίγη πλάκα ας υποθέσουμε.
    Από την απάντηση σου είμαι βέβαιος ότι κατάλαβες και τον παραλληλισμό.
    Ξέρετε ποιο είναι το μεγάλο σας λάθος ,ότι αυτόκλητα έχετε αναλάβει ,οι ελαχιστότατοι σωστοί (μακάρι να είσαι ανάμεσά τους), την υπεράσπιση του "κλάδου" που πια έχει γεμίσει από τυχάρπαστους μέχρι καθίκια σαν τον καπνιστή στο θερινό...

  5. #155
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Να κάνω πάσο άμα θες να κάνεις χαλλλλαρά και λίγη πλάκα ας υποθέσουμε.
    Από την απάντηση σου είμαι βέβαιος ότι κατάλαβες και τον παραλληλισμό.
    Ξέρετε ποιο είναι το μεγάλο σας λάθος ,ότι αυτόκλητα έχετε αναλάβει ,οι ελαχιστότατοι σωστοί (μακάρι να είσαι ανάμεσά τους), την υπεράσπιση του "κλάδου" που πια έχει γεμίσει από τυχάρπαστους μέχρι καθίκια σαν τον καπνιστή στο θερινό...
    απλά κατάλαβε σαν πιο παλιός οτι το συγκεκριμένο θρεντ ανοίγει και επαναλαμβάνεται συνεχώς. bikerzzzz vs ποδηλάτεzzzzz.
    κάθε φορά που ανοίγει τέτοιο θέμα βρίσκομαι εγώ και 2-3 ακόμα που έχουμε και μηχανή αλλά κάνουμε/κάναμε ποδήλατο και απλά θέλουμε να σεβαστούν οι υπόλοιποι τη νόμιμη κυκλοφορία του ποδηλάτη από τη σκοπιά του πιο αδύναμου σε σχέση με έναν με μηχανή.
    βγαίνουν οι κλασσικοί και τσουβαλιάζουν....λες και δεν έχουμε γράψει άπειρες φορές οτι δεν υπερασπίζομαι εγώ, ο anritsu και ο κάθε anritsu ΟΛΟΥΣ τους ποδηλάτες. Είναι θέμα παιδείας του ΚΑΘΕ ένα ξεχωριστά. Ίδιος σκατάς και με τα πόδια, ίδιος μπετόβλακας με ποδήλατο, μηχανάκι, αμάξι, νταλίκα, βάρκα. Απλά αναφέρουμε αυτά που ισχύουν και που εξασφαλίζουν την σωματική τους ακεραιότητα. Είναι ΠΙΟ ασφαλές στο Σούνιο να πηγαίνουν ανά 2άδες ώστε να φαίνονται από πιο μακριά και να κλείνουν την πιο δεξιά λωρίδα ώστε να περνάνε όλοι οι υπόλοιποι καθαρά από την αριστερή χωρίς στριμωξίδια. Λόγοι επικινδυνότητας είναι το βίντεο του Μπλιτζ οτι όλοι χωράμε, και αυτά που έγραψε ο Anritsu για τους κινδύνους στην άκρη του δρόμου, την ξυστά προσπέραση που με ικανό όγκο και χιλιόμετρα μπορεί να δημιουργήσει συνθήκες να πέσει ο ποδηλάτης κλπ κλπ.

    Τι να κάνουμε...όλοι πρέπει να κινηθούμε. Και πρέπει να γίνει σε μια χώρα με μηδενικές υποδομές. Ο καθένας παίζει τα ρέστα του με τα ρίσκα. Εμείς γράφουμε ποια ρίσκα αξίζει και ποιά όχι αλλά και γιατί η μία κατηγορία δεν αντιλαμβάνεται τα προβλήματα της άλλης.

    να πιάσω και τα bold
    θες να ανοίξω θέμα με τον κλάδο 2τροχοι που έχει γεμίσει με επίσης τυχάρπαστους μέχρι καθίκια?

  6. #156
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Να κάνω πάσο άμα θες να κάνεις χαλλλλαρά και λίγη πλάκα ας υποθέσουμε.
    Από την απάντηση σου είμαι βέβαιος ότι κατάλαβες και τον παραλληλισμό.
    Ξέρετε ποιο είναι το μεγάλο σας λάθος ,ότι αυτόκλητα έχετε αναλάβει ,οι ελαχιστότατοι σωστοί (μακάρι να είσαι ανάμεσά τους), την υπεράσπιση του "κλάδου" που πια έχει γεμίσει από τυχάρπαστους μέχρι καθίκια σαν τον καπνιστή στο θερινό...

    Ρε μάστορα συγνώμη κιόλας αλλά το παράδειγμα σου είναι ατύχεστατο και κατά τη μου γνώμη μου αναπαράγει τον ελληνοπρεπέστατο ετσιθελωγω . Δηλαδή το ότι θα γίνει νόμιμο σε κάποιους δρόμους το να κάνει το πεταλάκι του ο άλλος αργά και βασανιστικά σε ενοχλεί γιατι δεν το θεωρείς "ηθικό" ή το θεωρείς "παράλογο"¨. Όπως προφανώς θεώρησες παράλογο να καπνίσει κάποιος , σε ανοιχτό και ίσως ιδιωτικό χώρο στον οποίο νόμιμα επιτρέπεται το κάπνισμα . Και για το λόγο αυτό προχώρησες περαιτέρω εννοώντας οτι χειροδίκησες τσαμπουκαλευτήκες κλπ . Ούτε καν σου πέρασε απο το μυαλό ότι αυτός εκεί είχε πληρώσει εισιτήριο για να δει σινεμά και να μπορεί να καπνίσει εφόσον προβλέπεται . Όπως χιλιάδες σινεφίλ πάνε στα θερινά για τον συγκεκριμένο λόγο . Με τη δική σου λογική λοιπόν , εγώ πχ που δεν συμφωνώ με την υπάρξη κατοικίδιων στην πολυκατοικία και έχω θέμα με τις τρίχες των από πάνω που είναι πιο ζώα απο τα ζώα τους , πρέπει να ποραβλέψω τον νόμο και να προχωρήσω στα περαιτέρω (τσαμπουκάς , φόλα κλπ) άσχετα με το αν προβλέπεται απο το νόμο μέχρι 2 ζώα συντροφιάς κλπ .

    Όχι αγαπητέ αυτό λέγεται ζουγκλα και δεν λειτουργώ έτσι . Και στην περίπτωση σου , επειδή και εγω έχω δύο παιδιά και μπορει να βρεθώ σε θερινό , αρχικά θα ζητούσα αν μπορεί να καπνίσει πιο πέρα και αν δεν ήθελε θα κοίταζα να πάω να κάτσω άλλου.Γιατι έν
    γνώσει μου στα θερινά ο κόσμος ντουμανιάζει. Ισως το είχα ψάξει και εξ αρχής να πάω κάπου που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα .
    . Με άλλα λόγια μου δίνεις ένα παράδειγμα που έκανες κανονικότατα ότι γούσταρες , για να κατηγορήσεις τους ποδηλάτες που κάνουν όπως φαντάζομαι θεωρείς ότι γουστάρουν . Δεν βγαίνει νόημα .

    Φιλικά στα γράφω ,ούτε σε ξέρω , με ξέρεις υποφέρω υποφέρεις κλπ
    Modenas Kriss 125

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς αγαπητέ δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο αυτό που λες . Ελα καμία μέρα μαζί μας να δεις πόσο κορνάρισμα και καντήλι πέφτει απο βιαστικούς εντός πόλεως .
    Οσο αφορά το που δεν πάει το ποδήλατο γενικά μένουμε εκτός Εθνικών οδών και Αυτοκινητοδρόμων με όρια ταχύτητας τα 130 και 110 χλμ αντίστοιχα . Επίσης ο δρόμος πρέπει να είναι αποκλειστικής κυκλοφορίας και περιφραγμένος και σαφείς ενδείξεις είσοδου εξόδου . Εδω κάποιοι θεωρούν την Κηφισίας και την Συγγρού αυτοκινήτοδρομους . Ισως υπάρχει και εδώ θέμα ορισμών .
    Σχετικά λίνκ που εχω βρει κατα καιρούς ψάχνοντας να δω τι ισχύει για την περιπτώση εμπλοκής σε καβγά . Για τον νέο ΚΟΚ δεν ξέρω πολλά εκτός του ότι στους δρόμους μεικτής κυκλοφορίας θα πιάνει κανονικά το ποδήλατο ρευμα και αν θέλει κάνει στην άκρη . Προσωπικά αμφιβάλλω στο κατα πόσο θα εφαρμοστεί . Το μόνο ίσως πραγματικό κέρδος είναι πως νόμιμα θα κινούμαστε στους λεωφορείοδρόμους
    Σχετικά λίνκ που εχω βρει κατα καιρούς ψάχνοντας να δω τι ισχύει για την περιπτώση εμπλοκής σε καβγά .

    http://www.mbike.gr/%CF%80%CE%BF%CE%...A%CE%BF%CE%BA/

    Και κάτι χρήσιμο γιατι την Εθνική Οδο λίγο πολύ την ξεχωρίζουμε όλοι , την οδο ταχείας κυκλοφορίας μάλλον όχι

    http://portal.tee.gr/portal/page/por...337/337_18.pdf

    Και όχι διαφωνώ δεν έθεσα καμία λογική του κλείνω τον δρόμο , και ούτε συμφωνώ με αυτό , απλά παράθεσα μία λογικήτου γιατί συμβαίνει εντός πόλεως . Για εκτός διαφωνώ αλλά και πάλι το καταλαβαίνω και ίσως το καταλάβεις και εσύ αν σε περάσει ξυστά αυτοκίνητο με 200 στην παραλιακή επειδή θεωρεί ότι περνάει άνετα η κάνα μοτοσακό που και μόνο ο θόρυβος και η τρομάρα είναι ικανά να σε ρίξουνε . Επίσης ένας άλλος λόγος που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε πιο πριν που πολλά ποδήλατα αν και μόνα τους δεν πάνε τέρμα δέξια αλλά ανάμεσα στο άκρο και την μέση είναι πως εκεί επειδή οι δρόμοι ποτέ δεν πλένονται είναι γεμάτα καρφιά σχάρες γυαλιά κλπ με κίνδυνο για λάστιχο .
    Μπήκα στο MBIKE . Όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει. Προσεγμένο με απλά λόγια αναφέρει ξεκάθαρα ότι και οι ποδηλάτες πρέπει να εφαρμόζουν τον ΚΟΚ άσχετα εάν δεν είναι υποχρεωμένοι
    να τον γνωρίζουν (παραλογισμός) Επίσης σε δρόμους (όχι φυσικά σε ποδηλατόδρομους που είναι δικοί τους) να διευκολύνουν την πορεία των άλλων οχημάτων και να μην ξεπερνούν τα 25 Km/h!!!!

    Κρατάω το τελευταίο
    Στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες (ακριβώς επειδή τα παιδιά χρησιμοποιούν ποδήλατο) είναι υποχρεωτικό να περάσουν εξετάσεις περίπου στην Πέμπτη Δημοτικού που να αποδεικνύουν πως το παιδί ξέρει τα σήματα και τα άρθρα του ΚΟΚ.

  8. #158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Χάσαμε τη μπάλα.
    Ομάδες και σύλλογοι κάνουν ποδήλατο στην Ελλάδα δεκατίες.
    Γκρίνιαξε ποτέ κανείς για τον τρόπο που κινούνται σε δυάδες τριάδες ή μπουλούκια στην παραλία ή όπου αλλού πάνε?
    Αμφιβάλλω.
    Γκρίνια υπάρχει από τότε που το ποδήλατο έγινε μόδα και ο κάθε (κυριολεκτικά) άσχετος με κανόνες νόμους και συμπεριφορές στο δρόμο,
    πήρε ένα και ξαμολήθηκε χωρίς να έχει ξαναοδηγήσει ποτέ τίποτα.
    Όσο καλό και να είναι το ποδήλατο σαν τρόπος ζωής ,με τον τρόπο που πλασάρεται στον κόσμο θα εξαφανιστεί πάλι σε λίγο καιρό,
    μόλις οι άσχετοι τρομάξουν και αρχίσουν να κατηγορούν τα ποδήλατα ότι είναι επικίνδυνα και σκοτώστρες.

  9. #159
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Μπήκα στο MBIKE . Όποιος θέλει μπορεί να το διαβάσει. Προσεγμένο με απλά λόγια αναφέρει ξεκάθαρα ότι και οι ποδηλάτες πρέπει να εφαρμόζουν τον ΚΟΚ άσχετα εάν δεν είναι υποχρεωμένοι
    να τον γνωρίζουν (παραλογισμός) Επίσης σε δρόμους (όχι φυσικά σε ποδηλατόδρομους που είναι δικοί τους) να διευκολύνουν την πορεία των άλλων οχημάτων και να μην ξεπερνούν τα 25 Km/h!!!!
    Για 20 χλμ την ώρα λέει αλλά αυτό μάλλον είναι αυθαίρετο συμπέρασμα του αρθρου 19 :


    ΑΡΘΡΟ 19: Ταχύτητα

    Ο οδηγός οχήματος υποχρεούται να μην παρεμποδίζει την ομαλή πορεία άλλων οχημάτων κινούμενος με ασυνήθη βραδύτητα, χωρίς αποχρώντα λόγο.

    Άρα ο χρήστης ποδηλάτου, όταν αναγκάζεται να κινείται εξαιρετικά αργά πρέπει να επιτρέπει στα αυτοκίνητα να τον προσπερνούν.


    Το πως του πρόεκυψε το εικοσάρικο δεν το βλέπω . Ίσως επειδή είναι mBike και αυτοί πάνε αργά σαν τραχτέρια
    Modenas Kriss 125

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ρε μάστορα συγνώμη κιόλας αλλά το παράδειγμα σου είναι ατύχεστατο και κατά τη μου γνώμη μου αναπαράγει τον ελληνοπρεπέστατο ετσιθελωγω . Δηλαδή το ότι θα γίνει νόμιμο σε κάποιους δρόμους το να κάνει το πεταλάκι του ο άλλος αργά και βασανιστικά σε ενοχλεί γιατι δεν το θεωρείς "ηθικό" ή το θεωρείς "παράλογο"¨. Όπως προφανώς θεώρησες παράλογο να καπνίσει κάποιος , σε ανοιχτό και ίσως ιδιωτικό χώρο στον οποίο νόμιμα επιτρέπεται το κάπνισμα . Και για το λόγο αυτό προχώρησες περαιτέρω εννοώντας οτι χειροδίκησες τσαμπουκαλευτήκες κλπ . Ούτε καν σου πέρασε απο το μυαλό ότι αυτός εκεί είχε πληρώσει εισιτήριο για να δει σινεμά και να μπορεί να καπνίσει εφόσον προβλέπεται . Όπως χιλιάδες σινεφίλ πάνε στα θερινά για τον συγκεκριμένο λόγο . Με τη δική σου λογική λοιπόν , εγώ πχ που δεν συμφωνώ με την υπάρξη κατοικίδιων στην πολυκατοικία και έχω θέμα με τις τρίχες των από πάνω που είναι πιο ζώα απο τα ζώα τους , πρέπει να ποραβλέψω τον νόμο και να προχωρήσω στα περαιτέρω (τσαμπουκάς , φόλα κλπ) άσχετα με το αν προβλέπεται απο το νόμο μέχρι 2 ζώα συντροφιάς κλπ .

    Όχι αγαπητέ αυτό λέγεται ζουγκλα και δεν λειτουργώ έτσι . Και στην περίπτωση σου , επειδή και εγω έχω δύο παιδιά και μπορει να βρεθώ σε θερινό , αρχικά θα ζητούσα αν μπορεί να καπνίσει πιο πέρα και αν δεν ήθελε θα κοίταζα να πάω να κάτσω άλλου.Γιατι έν
    γνώσει μου στα θερινά ο κόσμος ντουμανιάζει. Ισως το είχα ψάξει και εξ αρχής να πάω κάπου που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα .
    . Με άλλα λόγια μου δίνεις ένα παράδειγμα που έκανες κανονικότατα ότι γούσταρες , για να κατηγορήσεις τους ποδηλάτες που κάνουν όπως φαντάζομαι θεωρείς ότι γουστάρουν . Δεν βγαίνει νόημα .

    Φιλικά στα γράφω ,ούτε σε ξέρω , με ξέρεις υποφέρω υποφέρεις κλπ
    Δεν έχω διστάσει να τους (σας) κράξω από την πρώτη μέρα εδώ μέσα που παρατήρησα μαζεμένες μαλακίες και δεν θα περίμενα να αφουγκραστώ τον παλμό του φόρουμ σε σχέση με τους ποδηλάτες, αγάπη ή μίσος.Έχω φίλους ποδηλάτες (κι εδώ μέσα) που απλά διαφωνούμε και εννοείται ότι ποδήλατο κι έκανα μικρός και ακόμα κάνω στο εξοχικό (Βορ. Εύβοια - έρημοι δρόμοι). Άντε να παραδεχτώ ότι το παράδειγμα με τον "νόμιμο' καπνιστή ήταν ακραίο (θα επανέλθω στο τέλος) αλλά συνεχίζεις να μην θέλεις να καταλάβεις το παράλογο του νόμου που για πλάκα όπως συμπλήρωσες μετά που στα κοκκίνησα κατ αρχήν επεφημούσες.Κινούμαι σε δρόμους στενούς χαραγμένους πριν χιλιάδες Πεντέλης 1 λωρίδα ή εκατοντάδες χρόνια Καποδιστρίου -Παπανικολή -Χαλανδρίου 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση που έχουν κληθεί να σηκώσουν 100 φορές περισσότερη απ ότι στο παρελθόν κίνηση.Εκεί το ποδήλατο όχι σε δυάδες αλλά σε μονάδες πρέπει από το να απαγορεύεται διά ροπάλου (Πεντέλης 24/7 ) μέχρι να απαγορεύεται καθημερινές ώρες καταστημάτων ξέρω γω στις υπόλοιπες.Αντ αυτού εννοείται τίποτα όλα μέσα...Πάμε στο παράλογο Καποδιστρίου https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2865360 όποιος ποδηλατεί εκεί τις επιβαρυμένες ώρες και δεν το χει λόγω ηλικίας ή βάρους θέτει νομιμότατα τον εαυτό του σε κίνδυνο αλλά δυστυχώς κι άλλους μαζί (καπνιστής ring a bell...).
    Θα μπορούσα να σου γράψω κι άλλα παραδείγματα αλλά δεν υπάρχει λόγος οπότε άντε κράτα κι αυτό https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2445908 και καλά μυαλά.Για τέλος μιας και είσαι και πατέρας πες μου ποιος Άνθρωπος χρειάζεται να ανάψει 2ο τσιγάρο σε ένα διάλειμμα θερινού πλάι σε ένα 5χρονο όταν βλέπει ότι στο 1ο του αναγκαστικά το παιδί άλλαξε θέση.Να σου πω ,αυτός που πρέπει να τις μαζέψει γιατί σέβεται μόνο το τομάρι του.Δυστυχώς για σένα μόνο νόμιμος ...Τσαμπουκάς δεν είμαι όχι καμμία σχέση.Τα λέμε .

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Η χρηση το δρομου επιτρεπεται σε ποδηλατες εαν και εφοσον τηρουν τον προβλεπομενο ΚΟΚ.
    Δεν τους αρεσει?
    Να κατσουν σπιτι τους.
    Αμα ειναι ετσι και γω οταν παω βολτα με κανα φιλαρακι να πιανω 2 λωριδες διπλα διπλα και να καυλαντιζω.
    Θελουν να μιλανε? Να μιλανε με ακουστικα Bluetooth οπως εμεις.

    Θυμαμαι προσφατα σταματαω πριν στο φαναρι πριν το Καλλιμαρμαρο. Ειμαι στη λεωφορειολωριδα. Κοκκινο και φοραω και τη στολη...αντε οκ με μπερδεψε για μπετατζη ισως...
    Ερχεται πισω μου ενα γκρουπ απο 20 ποδηλατες περιπου...μου φωναζει ...ευγενικα ενα κυριος..."μπορεις να κανεις λιγο στην ακρη?"
    Γιατι θα περασεις με κοκκινο? του απανταω...
    Πηρε λιγο στροφες το μυαλο του και λεει "οχι απλα να ξεκινησουμε ομοιομορφα"
    Μια χαρα σας βλεπω ...του απανταω.

    Ο τυπος ηθελε να ηγηθει 20 ατομων στο σφαξιμο κοκκινου σηματοδοτη.

    Οταν ημουν Καρδιτσα εκανα μερα παρα περα 100-120 χλμ ποδηλαδια.
    Τι λιμνη πλαστηρα...τι Μετεωρα...τα ειχα γυρισει ολα.
    Αλλα οι δρομοι ειναι για ποδηλασια. Κρατας ρυθμο και δεν εχει ουτε φαναρια ουτε τιποτα.
    Εδω βγηκα κανα 2 φορες Σχιστο...κοντεψαν να με πατησουν νταλικες...αντε γεια...το ποδηλατο στο χωριο παλι.

    Το Σαββατο παλι...βγαινω απο Αλιμου στην παραλιακη προς Αθηνα...κατα 2 το μεσημερι...κινηση του κερατα.
    Λεω οκ παει ο κοσμος για καφε.
    Ναι ο κοσμος πηγαινε...αλλα δεν υπολογισε τους 2 ΜΑΛΑΚΕΣ που πιασαν τη μια λωριδα με τα αγωνιστικα τους που ηταν ρεπλικες του Αρμστρονγκ και πρεπει να βγαζουνε και γκομενα στην καφετερια απο μονα τους.
    Σημειωτον η δεξια λωριδα και το μπινελικι συννεφο.

    Μαζευτειτε...

  12. #162
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω διστάσει να τους (σας) κράξω από την πρώτη μέρα εδώ μέσα που παρατήρησα μαζεμένες μαλακίες και δεν θα περίμενα να αφουγκραστώ τον παλμό του φόρουμ σε σχέση με τους ποδηλάτες, αγάπη ή μίσος.Έχω φίλους ποδηλάτες (κι εδώ μέσα) που απλά διαφωνούμε και εννοείται ότι ποδήλατο κι έκανα μικρός και ακόμα κάνω στο εξοχικό (Βορ. Εύβοια - έρημοι δρόμοι). Άντε να παραδεχτώ ότι το παράδειγμα με τον "νόμιμο' καπνιστή ήταν ακραίο (θα επανέλθω στο τέλος) αλλά συνεχίζεις να μην θέλεις να καταλάβεις το παράλογο του νόμου που για πλάκα όπως συμπλήρωσες μετά που στα κοκκίνησα κατ αρχήν επεφημούσες.Κινούμαι σε δρόμους στενούς χαραγμένους πριν χιλιάδες Πεντέλης 1 λωρίδα ή εκατοντάδες χρόνια Καποδιστρίου -Παπανικολή -Χαλανδρίου 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση που έχουν κληθεί να σηκώσουν 100 φορές περισσότερη απ ότι στο παρελθόν κίνηση.Εκεί το ποδήλατο όχι σε δυάδες αλλά σε μονάδες πρέπει από το να απαγορεύεται διά ροπάλου (Πεντέλης 24/7 ) μέχρι να απαγορεύεται καθημερινές ώρες καταστημάτων ξέρω γω στις υπόλοιπες.Αντ αυτού εννοείται τίποτα όλα μέσα...Πάμε στο παράλογο Καποδιστρίου https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2865360 όποιος ποδηλατεί εκεί τις επιβαρυμένες ώρες και δεν το χει λόγω ηλικίας ή βάρους θέτει νομιμότατα τον εαυτό του σε κίνδυνο αλλά δυστυχώς κι άλλους μαζί (καπνιστής ring a bell...).
    Θα μπορούσα να σου γράψω κι άλλα παραδείγματα αλλά δεν υπάρχει λόγος οπότε άντε κράτα κι αυτό https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2445908 και καλά μυαλά.Για τέλος μιας και είσαι και πατέρας πες μου ποιος Άνθρωπος χρειάζεται να ανάψει 2ο τσιγάρο σε ένα διάλειμμα θερινού πλάι σε ένα 5χρονο όταν βλέπει ότι στο 1ο του αναγκαστικά το παιδί άλλαξε θέση.Να σου πω ,αυτός που πρέπει να τις μαζέψει γιατί σέβεται μόνο το τομάρι του.Δυστυχώς για σένα μόνο νόμιμος ...Τσαμπουκάς δεν είμαι όχι καμμία σχέση.Τα λέμε .
    Όπως το έδωσες το παράδειγμα αρχικά ούτε για διάλειμμα κατάλαβα ούτε ότι είχες κάνει παρατήρηση αρχικά . Οταν αναφέρεσαι σε θερινό σινεμά καταλαβαίνω ότι είναι χώρος που επιτρέπεται το κάπνισμα . Βρέθηκε τώρα ένας αναίσθητος βλαμμένος . Εκει απλά όπου σου είπα πας αλλού και δίνεις τόπο στην .Τώρα για το τσαμπουκάς να το ανακαλέσω και αν ζητήσω και συγνώμη αν σε εθιξα , δεν σε ξέρω προσωπικά , απλά όπως το έγραψες ετσι φάνηκε .

    Τώρα για τα παραδείγματα που ανέφερες σε κίνηση . Έχουμε διαφορετική λογική . Να συμφωνήσω πως κυκλοφορούν πολλά σουργελα σε ποδήλατο , αν θες και λόγω μόδας οπως είπε πιο πάνω ο φίλος που όμως πια πέρααε . Αναλογικά κυκλοφορούν ενδεχομένως όμως περισσότερα σε μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα . Ποια είναι η λύση ; Να τα απαγορεύσουμε για ροπάλου όπως λες ; Και τα μηχανάκια που κάνουν σφήνες προκειμένου να βγουν μπροστά ; Που αν είσαι σε αυτοκίνητο τρως και καμιά μούτζα αν δεν ανοίξεις να περάσουν ; Να τα απαγορευσουμε και αυτά ; Και αλήθεια σε δρόμο με κίνηση , πες δεν έβρισκες ποδήλατα , πόσο πιο γρήγορα θεωρείς θα ξεμπέρδευες με την Κηφισίας και την Παπανικολή πηγμένη ;
    Για μένα η μόνη λύση για την αποσυμφόρηση των δρόμων είναι προφανώς η ενισχύση και βελτίωση των ΜΜΜ αλλά και η υποστήριξη άλλων ήπιων μορφών μετακίνησης όπως το ποδήλατο . Και αν η Αθήνα όπως πολλοί απαισιόδοξοι λένε δεν είναι πόλη για ποδήλατο , θα πρέπει να την κάνουμε με κάποιο τρόπο . Με συνεννόηση ...

    Και ένα ωραίο σχετικό αν και κάπως ρομαντικό άρθρο . Καλήμερα .

    http://www.protagon.gr/apopseis/idea...ou-21716000000
    Modenas Kriss 125

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Άστα φίλε μη λες σε μένα για ρομαντισμούς...
    Η Καποδιστρίου-Παπανικολή στο διάζωμα της όπου πέρναγε το τρενάκι του Λαυρίου χώραγε άνετα ποδηλατόδρομο με διακοπές έστω.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2928312
    Από ποιον περιμένεις να γίνει κάτι ας πούμε από κανά δήμαρχο χαχαχα άστα τον ξέρω από μικρό ,συμμαθητής μου ήταν...

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Άστα φίλε μη λες σε μένα για ρομαντισμούς...
    Η Καποδιστρίου-Παπανικολή στο διάζωμα της όπου πέρναγε το τρενάκι του Λαυρίου χώραγε άνετα ποδηλατόδρομο με διακοπές έστω.
    έλα ρε που έχεις και παράπονο, ολόκληρο ποδηλατόδρομο έχεις έξω από τη πόρτα σου αλλά εσύ εκεί, στο μηχανάκι!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    έλα ρε που έχεις και παράπονο, ολόκληρο ποδηλατόδρομο έχεις έξω από τη πόρτα σου αλλά εσύ εκεί, στο μηχανάκι!
    Μλκ μου τι λες ,είναι που την άφησες τη γειτονιά ως ερωτικός μετανάστης...
    Στη φωτό που παραθέτεις μετά την πρώτη μπόρα κατάλαβαν ότι με του ποδηλατόδρομου το κατά μήκος σαμαράκι-όριο αχρήστευσαν εκείνης της πλευράς όλες τις σχάρες που έπαιρναν τα όμβρια.Έχω πετύχει μάνα με βρέφος εγκλωβισμένη και την έχω πάει απέναντι με τ' αμάξι λέμε...
    Ελλάδα ρε, δεν πλήττεις ποτέ όμως, ναταλεμεολα.

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. reinmeister vs all (regarding rc51)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 17:32
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 03:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2008, 00:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF