Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Πρόβλημα εμπιστοσύνης με το μηχανικό.

  1. #1

    Πρόβλημα εμπιστοσύνης με το μηχανικό.

    Ρε παιδιά για βοηθήστε λίγο εδώ...
    Αγόρασα πριν από λίγες μέρες ένα honda cbf125.
    Το θέμα εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145906
    Πριν του κάνω έστω και 1 μετρό το άφησα στο μηχανικό της γειτονιάς μου (Περιστέρι σύνορα με Χαϊδάρι)
    για γενικό σέρβις και ότι άλλα μαζέματα ήθελε.
    Νεαρό παιδί ο μάστορας, με 3-4 υπαλλήλους. Χωρίς να έχω συστάσεις από κάποιον τον επέλεξα
    γιατί είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και σκεπτόμενος πως παπάκι είναι, τι μπορεί να πάει στραβά?

    Του έδειξα με τον τρόπο μου πως κάτι ψιλά γνωρίζω και εγώ και πως ότι κάνει το θέλω
    αναλυτικά με τις τιμές του.
    Πλήρωσα 110 ευρώ για
    -Ρύθμιση βαλβίδων.
    -Αλλαγή φλάντζας κεφαλής 20 ευρώ (είχε ξεραθεί η παλιά!)
    -Λάδια φίλτρα.
    -Μπουζί.
    -Εργασία 50 ευρώ.

    Το πρόβλημα είναι πως ενώ πήγα να πάρω το μηχανάκι, τον βλέπω να κρατάει κάτι,
    να πηγαίνει στον δίδυμο τροχό να το γυαλίζει και μετά να το βάζει στο μηχανάκι.
    Ήταν το παλιό (αλλά γυαλισμένο) μπουζί μου.

    Δεν με νοιαζουν τα επιπλέον χρήματα που έδωσα, ακόμα και 60 ευρώ να μου είχε ζητήσει εργατικά
    θα του τα έδινα. Με νοιάζει η κοροϊδία.
    Τώρα βλέπω κάτι λαδάκια που είχαν τρέξει λίγο μπροστά από το μπουζί και δεξιά στο μοτέρ
    και μου είχε πει πως δεν είναι τίποτα και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Έχασε την αξιοπιστία του...
    Άλλαξε φλάντζα κεφαλής ή όχι??!!
    Θα πάω σήμερα από εκεί να δω τι θα μου πει.

    Στο CBF600 που είχα, ξεκινούσα από Περιστέρι και πήγαινα στο Νέο Ηράκλειο έστω και για αλλαγή λαδιών.
    Τόσα χρόνια πότε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα συνεννόησης-αξιοπιστίας από το Βασίλη και τον Παναγο
    και τους ευχαριστώ δημόσια για αυτό.
    Αλλά δεν μπορώ να ξοδεύω τόσο χρόνο για ένα μηχανάκι 125 κυβικών.
    Δεν μπορώ να καταλάβω, πως σε περίοδο κρίσις εξακολουθουμε να θελουμε
    να βγάζουμε κέρδος κοροιδευοντας άλλους ?

  2. #2
    Καλως ηρθες στην Ελλαδα.....
    Και που να δεις κατι ονοματαρες τι κασταναδες ειναι.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Μεγααααλη κουβεντα ανοιγεις. Δε νομιζω να ενδιαφερει ορισμενους η κριση.... Γνωμη μου, πηγαινε στο συνεργειο που ξερεις. Και ας ειναι μακρια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Εχεις δει να "λερώνουν" περιμετρικά την παλία φλαντζα με φλαντζόκολλα
    "που και καλα εχει σταξει"
    για να νομιζεις οτι σου ανοιξαν το καπάκι και σου ρύθμισαν βαλβίδες ?


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι τοσο απλο που δεν αξιζει να πηγαινει σε μαστορα
    μαθε να κανεις μονος σου λαδια φιλτρα μπουζι αλυσιδα οποτε και τα εργατικα θα γλυτωνεις και τα υλικα θα ελεγχεις απολυτα
    μαστορα μονο για βαλβιδες μια στο τοσο

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kaberis Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά για βοηθήστε λίγο εδώ...
    Αγόρασα πριν από λίγες μέρες ένα honda cbf125.
    Το θέμα εδώ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145906
    Πριν του κάνω έστω και 1 μετρό το άφησα στο μηχανικό της γειτονιάς μου (Περιστέρι σύνορα με Χαϊδάρι)
    για γενικό σέρβις και ότι άλλα μαζέματα ήθελε.
    Νεαρό παιδί ο μάστορας, με 3-4 υπαλλήλους. Χωρίς να έχω συστάσεις από κάποιον τον επέλεξα
    γιατί είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και σκεπτόμενος πως παπάκι είναι, τι μπορεί να πάει στραβά?

    Του έδειξα με τον τρόπο μου πως κάτι ψιλά γνωρίζω και εγώ και πως ότι κάνει το θέλω
    αναλυτικά με τις τιμές του.
    Πλήρωσα 110 ευρώ για
    -Ρύθμιση βαλβίδων.
    -Αλλαγή φλάντζας κεφαλής 20 ευρώ (είχε ξεραθεί η παλιά!)
    -Λάδια φίλτρα.
    -Μπουζί.
    -Εργασία 50 ευρώ.

    Το πρόβλημα είναι πως ενώ πήγα να πάρω το μηχανάκι, τον βλέπω να κρατάει κάτι,
    να πηγαίνει στον δίδυμο τροχό να το γυαλίζει και μετά να το βάζει στο μηχανάκι.
    Ήταν το παλιό (αλλά γυαλισμένο) μπουζί μου.

    Δεν με νοιαζουν τα επιπλέον χρήματα που έδωσα, ακόμα και 60 ευρώ να μου είχε ζητήσει εργατικά
    θα του τα έδινα. Με νοιάζει η κοροϊδία.
    Τώρα βλέπω κάτι λαδάκια που είχαν τρέξει λίγο μπροστά από το μπουζί και δεξιά στο μοτέρ
    και μου είχε πει πως δεν είναι τίποτα και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Έχασε την αξιοπιστία του...
    Άλλαξε φλάντζα κεφαλής ή όχι??!!
    Θα πάω σήμερα από εκεί να δω τι θα μου πει.

    Στο CBF600 που είχα, ξεκινούσα από Περιστέρι και πήγαινα στο Νέο Ηράκλειο έστω και για αλλαγή λαδιών.
    Τόσα χρόνια πότε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα συνεννόησης-αξιοπιστίας από το Βασίλη και τον Παναγο
    και τους ευχαριστώ δημόσια για αυτό.
    Αλλά δεν μπορώ να ξοδεύω τόσο χρόνο για ένα μηχανάκι 125 κυβικών.
    Δεν μπορώ να καταλάβω, πως σε περίοδο κρίσις εξακολουθουμε να θελουμε
    να βγάζουμε κέρδος κοροιδευοντας άλλους ?
    εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ και πολύς κόσμος ακόμα φοβάται να τσακωθεί με τον κλεφτοκοτά που ονομάζεται μάστορας, που σου βάζει τα ίδια ανταλλακτικά που φόραγες, που ανοίγει ψευτοκάπακο τσεκάρει βαλβίδες και λέει ότι ρύθμισε, που έχει ένα τετράλιτρο μοτούλ ανοιχτό και σου δείχνει ότι έβαλε από αυτό, ενώ στην πραγματικότητα έχει βάλει από το βαρέλι του νονειμ και άλλα πολλά...

    Δηλαδή αν τσακωθείς τί θα γίνει?
    ή αν δεν τον πληρώσεις, ή τον πληρώσεις καταλλήλως γι' αυτά που έκανε ή δεν έκανε....

    για μένα από την στιγμή που τον πλήρωσες και τα λεφτά μπήκαν στην τσέπη του, δεν τα ξαναπαίρνεις πίσω.
    Και από τη στιγμή που αποδεικνύεται ψεύτης και αναξιόπιστος, δεν μπορεί να φτιάξει κάτι που εξαρχής ανέλαβε να φτιάξει και δεν το έφτιαξε.

    Βρες άλλο μάστορα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Καλημέρα! Δεν έπρεπε να το αφήσεις στον μάστορα και να φύγεις... Έπρεπε να κάτσεις απο πάνω! Αλλα αυτός ο ας πούμε μαστορας για 110 ευρώ θα χάσει έναν πελάτη που σε βάθος χρόνου θα του άφηνε 1010 ευρώ... Τι να πω;; Δεν σκέφτονται;; Βαριούνται;; Δεν μπορώ να βρω εξήγηση...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  8. #8
    στείλε μου και ένα πμ ποιος είναι άμα θες, μιας και μένω στην περιοχή..

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Τα κλαις, σου γίνεται μάθημα, πηγαίνεις όλα σου τα μηχανακια σε μάστορα της εμπιστοσύνης σου κι ας ειναι και στου διαόλου το γκωλο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    589
    Φιλε λαδια μπουζι φιλτρα μονος σου να εχεις το κεφαλι σου ησυχος.
    Βαλβιδες ευκολο να μαθεις να ελεγχεις ( αν σου δειξει καποιος .... ) αλλα σε τετοια μηχανακια σπανια χρηαστηκε.
    Τωρα για φλατζα κεφαλης εισαι σιγουρος η μηπως φλατζα βαλβιδων. Γιατι αν ειναι φλατζα κεφαλης μου φαινεται δυσκολο μηχανακι με τα χλμ που γραφει οτι ειχε να εχει θεμα. Και απο την αλλη δεν ανοιγουμε τοσο ευκολα ενα μοτερ. Γιατι για να κλεισει αξιοπιστα θελει περισσοτερα λεφτα απο τα 110 ευρω...
    Πηγαινε στα παιδια που λες οτι εχεις εμπιστοσυνη να το δουνε.
    Και δευτερον εξηγησε τι ακριβως σου δημιουργει εσενα τωρα και εχεις θεμα. κατι γραφεις για λαδια αλλα που μια φωτο θα διευκολυνει και ποσα χλμ εκανες απο τοτε.
    Το μπουζι αλλαξε το 3 ευρω κανει.
    Και φυσικα μην ξαναπατησεις εκει....
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #11
    *Φλάντζα βαλβίδων μου είπε πως άλλαξε.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kaberis Προβολή μηνύματος
    *Φλάντζα βαλβίδων μου είπε πως άλλαξε.
    είναι η ελαστική φλάτζα στο ψευτοκάπακο που καλύπτει την κεφαλή (τα μικρά cbf έχουν θέμα εκεί αλλά είναι φτηνό ανταλλακτικό)

    πρώτα απ΄όλα χρέωσε πάρα πολλά αν έκανε μόνο αυτά που γράφεις και δεύτερον έπρεπε να σου δώσει όλα τα πολιά πράγματα (μπουζί , φίλτρο λαδιού και φλάτζα ) σε μια σακούλα και ας τα πέταγες εσύ στον επόμενο κάδο

    αν σου έβαλε δε και το παλιό μπουζί επάνω τρώει χοντρή κίτρινη κάρτα ο μαλάκας , κάτι τέτοιοι μας έχουν ξεπατώσει

  13. #13
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    είναι η ελαστική φλάτζα στο ψευτοκάπακο που καλύπτει την κεφαλή (τα μικρά cbf έχουν θέμα εκεί αλλά είναι φτηνό ανταλλακτικό)

    πρώτα απ΄όλα χρέωσε πάρα πολλά αν έκανε μόνο αυτά που γράφεις και δεύτερον έπρεπε να σου δώσει όλα τα πολιά πράγματα (μπουζί , φίλτρο λαδιού και φλάτζα ) σε μια σακούλα και ας τα πέταγες εσύ στον επόμενο κάδο

    αν σου έβαλε δε και το παλιό μπουζί επάνω τρώει χοντρή κίτρινη κάρτα ο μαλάκας , κάτι τέτοιοι μας έχουν ξεπατώσει
    Βασικά Άκη, κόκκινη και αποβολή τρώει, όχι κίτρινη. Και σκέψου ότι και τον υπερχρέωσε, και δεν άλλαξε το φθηνότερο ανταλλακτικό.
    Εγώ θα πήγαινα απο εκεί και θα τα άκουγε ένα χεράκι. Ίσως την γλυτώσουν άλλοι αν όχι εσύ.

  14. #14
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manhunter Προβολή μηνύματος
    Βασικά Άκη, κόκκινη και αποβολή τρώει, όχι κίτρινη. Και σκέψου ότι και τον υπερχρέωσε, και δεν άλλαξε το φθηνότερο ανταλλακτικό.
    Εγώ θα πήγαινα απο εκεί και θα τα άκουγε ένα χεράκι. Ίσως την γλυτώσουν άλλοι αν όχι εσύ.
    Δε θα τα ακουγε μονο........

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2014
    Μηνύματα
    161
    ελα να σου πω εγω για μαστορες........
    για να εμπιστευτω ξανα καποιον πρεπει να μου φτιαξει ολη τη μηχανη τζαμι χωρις χρηματα και μετα θα ξεκινησω να τον εμπιστευομαι και αν....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με το SV650S στο ξεκάρφωτο...
    από Tropeas στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2006, 05:17
  2. Help-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΤΜ
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 15:40
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Pc ΜΟΥ! Help
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 10:18
  4. Εχω προβλημα με το μοτερ μου.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 21:42
  5. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF