Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 248

Θέμα: Νέος στην παρέα. SYM Wolf250i και εξοπλισμός

  1. #1
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118

    Cool Νέος στην παρέα. SYM Wolf250i και εξοπλισμός

    Καλησπερίζω άπαντες και ελπίζω στη βοήθειά σας γιατί έχω πολλά να ρωτήσω.
    (υπομονή για το σεντόνι που θα γράψω)

    Καταρχάς να πω οτι είμαι χρόνια φανατικός των 4ων τροχών με δίπλωμα κοντά 10χρόνια και απέφευγα τα δίκυκλα λόγω έλλειψης παθητικής ασφάλειας (η εισαγωγή μου είναι καταδικασμένη για τέτοιο φόρουμ αλλά δε μασάω )

    Φτάσαμε λοιπόν που τα οικονομικά δεδομένα αλλάξανε προς το χειρότερο (πούλησα και το αμάξι) και είμαι 2χρόνια με ποδήλατο στους δρόμους της Αθήνας. Τρελή αλλαγή το ξέρω (0 παθητική και ενεργητική ασφάλεια και στηρίζεσαι μόνο στην αντίληψή σου)
    Επειδή οι φίλοι μου λόγω επιλογών όπως η παραπάνω ^^ με λένε ''ανώμαλο'', είπα να ανοίξω ένα θέμα να με καθοδηγήσετε για να μπαίνω στο κλίμα των δίκυκλων στην ωραία μας Αθήνα και να μην κάνω λάθος κινήσεις αυτή τη φορά.

    Οδηγική εμπειρία έχω την κλασσική με τις πάπιες των φίλων στο χωριό (all time classic) και φυσικά όση μπορεί να σου δώσει το ποδήλατο σε θέματα ισορροπίας, προσπέρασης και φυσικά έκτακτων καταστάσεων (φρεναρίσματος, αποφυγής) που δημιουργούνται στη ζούγκλα της πρωτεύουσας. (είμαι από αυτούς τους μανιακούς ποδηλάτες που κατεβαίνουν τη Λένορμαν, και την Πανεπιστημίου με 35-45χλμ/ω οπότε φυσική κατάσταση είναι τοπ)

    Επειδή ξέρω οτι όλα εξαρτώνται από τη χρήση που θα γίνει να πως τα εξής:
    80% πόλη και 20% κοντινές διαδρομές για τώρα που είναι καλοκαίρι στις κοντινές παραλίες με max την περιοχή της Κορίνθου και της Χαλκίδας.
    Το στυλ οδήγησης θα είναι αρκετά συντηρητικό όπως έκανα και με το αυτοκίνητο ακολουθώντας πάντα τα όρια ταχύτητας μιας και πλέον 30αρίσαμε οπότε η αδρεναλίνη διοχετεύεται μόνο στο γυναικείο φύλο

    Αφού σας έπρηξα με το background πάμε και στο ζουμί.
    Έχω καταλήξει σε SYM Symphony SR 150cc ως την οικονομικότερη value4money λύση για αυτό που ψάχνω και μετά προσανατολίζομαι σε Yamaha Xenter 150 και σε Honda SH 150i R τα οποία όμως με τρομάζουν από άποψη κόστους ανταλλακτικών και κόστος κτίσης. Υπολογίστε οτι η αγορά θα γίνει με μια προκαταβολή κάτω από τη μισή αξία του δικύκλου και μετά δόσεις μέσω των προγραμμάτων που έχουν τα καταστήματα πώλησης. Για λοιπό εξοπλισμό (κράνος, συναγερμό+κλειδαριά,) θέλω να διαθέσω περί τα 400ευρώ μαξ. Μπαγαζιέρα γάντια και αδιάβροχα έχω ήδη.
    Για κράνος από φίλους με μηχανές μεγάλου κυβισμού μου λένε για Shoei Arai και Nolan αλλά μου λένε οτι για τις ταχύτητες που θα είμαι και ένα κράνος 5άστερο στο σύστημα Shark με τιμή μεταξύ 150-200ευρώ θα είμαι καλυμμένος και δε χρειάζεται να πάω στα 300+ευρώ.
    Έχω κοζάρει:
    αυτό
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/nitro-n1700vf
    αυτό
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-v2r
    αυτό
    http://sharp.direct.gov.uk/testsrati...hin-rs2-carbon
    και αυτό
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-qwest


    Συναγερμό καλύτερα λόγια ακούω για τους ΜΕΤΑ σε σχέση με τους GEMINI.

    Ξέρω για το SYM οτι είναι σκυλί και παραπάνω από τίμιο για τα λεφτά του. Δε ξέρω όμως αν θα με καλύψει ως κινητήρας για μια έξτρα διαδρομή λίγο έξω από την πόλη.75κιλά εγώ+50κιλά η συνοδηγός (να φορτώνουμε και κάνα εύπλαστο κορμί ρε αδερφέ). Οι ταχύτητες δε θα ξεπερνάνε τα 100χλμ/ω ΑΥΣΤΗΡΑ! είμαι από εκείνους τους αποστειρωμένους οδηγούς που δεν τελικιάζουν γκάζια φρένα και safety comes first ως δόγμα. Γι αυτό και δίνω εναλλακτικές τα honda και yamaha για τα οποία όμως δεν έχω άποψη και θα ζοριστώ πολύ από άποψη κόστους.
    Το μόνο που έχω ως ιδιοτροπία είναι με την απόδοση των φώτιστικών σωμάτων. Βλέπω οτι η πλειοψηφία των σκουτερ πάσχει τρελά με τις κλασσικές λάμπες αλογόνου και θα ήθελα αν πάρω το SYΜ ή κάποιο άλλο να μπορώ να βάλω HID (με το αντίστοιχο projector glass για να μην τυφλώνω τους άλλους) αλλά και βλέπω ανθρώπινα τις λακούβες και τον οποιοδήποτε κίνδυνο στο δρόμο.

    Άντε αφού τα διαβάσατε όλα αυτά είστε μαμώ τα παιδιά και αρκετά υπομονετικοί και σας ευχαριστώ. Ώρα να περιμένω τις απόψεις σας


    Υ.Γ. το οικονομικό θέμα ζορίζει αρκετά οπότε ο έξτρα εξοπλισμός θα ήθελα να πάει πακέτο με το πρόγραμμα χρηματοδότησης του σκούτερ και να ξοφληθεί σε δόσεις. Νομίζω οτι κοντά στα 100-150ευρώ το μήνα μπορώ να τα διαθέσω. αν βρούμε και κατάστημα με γραμμάτια αντί για μπλέξιμο με τράπεζες ακόμα καλύτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από George_Sp; 05/06/2012 στις 21:50. Αιτία: Τελικά μηχανή και όχι σκούτερ :P

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Μια χαρά τα σκέφτεσαι.

    Όσον αφορά τα κυβικά, αν μπορείς κοίταξε κάτι στα 200. Τα SYM είναι μια χαρά σκυλιά. Μοτοσυκλέτα δε θες να κοιτάξεις καθόλου? Μπορείς να δεις κάτι στα 250 όπως για παράδειγμα το Honda Cbf ή Yamaha Ybr.

    Κρανάκια κυκλοφορούν πάρα πάρα πολλά ποιοτικά & πολύ συχνά διάφορα online shop έχουν προσφορές. Δες πχ www.louis.de ή www.motocard.com . Το Nitro που έχεις βάλει δε μου γεμίζει το μάτι.

    Αυτά νομίζω.


    Welcome!!


  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    47
    καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες!!!
    και η δικη μου προταση ειναι να κοιταξεις κατι στα 200 με 250 κυβικα για να κανεις ανετα τις εκδρομουλες που θελεις...και πιστεψε με οτι μολις το παρεις και του παρεις τον αερα μετα θα θελεις να κανεις συνεχεια εκδρομουλες!!!
    επισης αυτο που θα σου ελεγα ειναι να ψαξεις και για κανενα μεταχειρισμενο 2 η 3 χρονων μιας και οπως ολοι αντιμετωπιζεις και εσυ οικονομικο προβλημα...σημερα μπορεις να πετυχεις πραγματικα αρκετες ευκεριες στα μεταχειρισμενα!!!

    και τελος για κρανος θα σου προτεινα το caberg το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλο και σε πολυ καλη τιμη...το πηρα στην κοπελα μου χωρις να το ξερω το κρανος και απλα πλεον την ζηλευω γιατι το δικο μου ειναι χειροτερο!!!!!!

    χωρις παρεξηγηση αλλα αν εχεις πολυ μικρο ή πολυ μεγαλο κεφαλι στο louis.de θα βρεις τις καλυτερες ευκαιριες για κρανος!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    δες και το suzuki burgman 200.ειναι εξαιρετικο μηχανακι,το λεω εκ ιδιας πειρας

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    εγω λεω δες καλυτερα για καμια μικρη μοτοσυκλετα στα 250 κυβικα! το σκουτερ ειναι αρκετα πιο ακριβο στη συντηρηση του

    για μοτοσυκλετα δες honda cbf 250, yamaha ybr 250 για μεταχειρισμενες, η sym wolf 250 αμα θες καινουργιο!

    τωρα αν θες ντε και καλα σκουτερ τοτε προτημησε κατι στα 200-300 κυβικα! τα sym μια χαρα σκουτερ ειναι!

    οσο για τον εξοπλισμο για κρανος στα λεφτα που διαθετεις βρισκεις agv k3η και k4, που ειναι αρκετα καλα κρανη!

    και καλο θα ειναι να κοιταξεις και για μπουφανακι!!

  6. #6
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις ως τώρα απαντήσεις. Πάμε λοιπόν διεξοδικά :P
    Μια χαρά τα σκέφτεσαι.
    Όσον αφορά τα κυβικά, αν μπορείς κοίταξε κάτι στα 200. Τα SYM είναι μια χαρά σκυλιά. Μοτοσυκλέτα δε θες να κοιτάξεις καθόλου? Μπορείς να δεις κάτι στα 250 όπως για παράδειγμα το Honda Cbf ή Yamaha Ybr.
    Αν κοίταζα μοτοσυκλέτα θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια εδώ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Wolf SB250Ni-Blue  (side)2.jpg 
Προβολές:	1648 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	260596
    Επειδή όμως 1ον ξεφεύγουμε κατά πολύ στο θέμα τιμής και 2ον πρόκειται να είναι το πρώτο μου μηχανάκι θα ήθελα να πάρω την αίσθηση του 2τροχου γκαζιού με κάτι εύκολο και σχετικά ελαφρύ και ευέλικτο. Οπότε λύσεις 200 και 250κυβικών απορρίπτονται γιατί με βάση όσα βλέπω το value4money απομακρύνεται επικίνδυνα όπως επίσης και οι διαστάσεις ξεφεύγουν.

    δες και το suzuki burgman 200.ειναι εξαιρετικο μηχανακι,το λεω εκ ιδιας πειρας
    ευχαριστώ για την πρόταση αλλά απορρίπτεται λόγω διαστάσεων

    καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες!!!
    και η δικη μου προταση ειναι να κοιταξεις κατι στα 200 με 250 κυβικα για να κανεις ανετα τις εκδρομουλες που θελεις...και πιστεψε με οτι μολις το παρεις και του παρεις τον αερα μετα θα θελεις να κανεις συνεχεια εκδρομουλες!!!
    επισης αυτο που θα σου ελεγα ειναι να ψαξεις και για κανενα μεταχειρισμενο 2 η 3 χρονων μιας και οπως ολοι αντιμετωπιζεις και εσυ οικονομικο προβλημα...σημερα μπορεις να πετυχεις πραγματικα αρκετες ευκεριες στα μεταχειρισμενα!!!

    και τελος για κρανος θα σου προτεινα το caberg το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλο και σε πολυ καλη τιμη...το πηρα στην κοπελα μου χωρις να το ξερω το κρανος και απλα πλεον την ζηλευω γιατι το δικο μου ειναι χειροτερο!!!!!!

    χωρις παρεξηγηση αλλα αν εχεις πολυ μικρο ή πολυ μεγαλο κεφαλι στο louis.de θα βρεις τις καλυτερες ευκαιριες για κρανος!!!
    και γω θα προτιμούσα τα 200-250κυβικά ως το απόλυτα ιδανικό για τις επιδόσεις και την οικονομία καυσίμου που ψάχνω. όπως το σκέφτεσαι και αν είχα τις οικονομικές αντοχές θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια στο SYM wolf 250i έτσι ώστε να μάθω και οδήγηση μηχανής με κάτι πολύ πιο πλούσιο ως εργαλείο από ότι ένα 150άρι σκούτερ.
    σε μεταχειρισμένο δε θα πάω μιας και θέλω να είναι του κουτιού ωστέ να ξέρω ανά πάσα ώρα και στιγμή τι έχει γίνει πάνω του.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    εγω λεω δες καλυτερα για καμια μικρη μοτοσυκλετα στα 250 κυβικα! το σκουτερ ειναι αρκετα πιο ακριβο στη συντηρηση του

    για μοτοσυκλετα δες honda cbf 250, yamaha ybr 250 για μεταχειρισμενες, η sym wolf 250 αμα θες καινουργιο!

    τωρα αν θες ντε και καλα σκουτερ τοτε προτημησε κατι στα 200-300 κυβικα! τα sym μια χαρα σκουτερ ειναι!

    οσο για τον εξοπλισμο για κρανος στα λεφτα που διαθετεις βρισκεις agv k3η και k4, που ειναι αρκετα καλα κρανη!

    και καλο θα ειναι να κοιταξεις και για μπουφανακι!!
    αχ αυτό το sym wolf 250i......μπουφανάκι γάντια μπαγαζιέρα έχω ήδη
    ευχαριστώ ξανά για όσες απαντήσεις μου στείλατε μέχρι τώρα

  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Θα πω και εγω το μακρυμ.

    Δωσε 2 χιλιαρικα (Που κανει και το Sym) και παρε ενα cbf 250.(μεταχειρο)
    Ας εχει και 15 και 20 χιλ. χιλιομετρα.
    Οπως σου ειπαν και παραπανω το κοστος χρησης και συντηρησης αν δεν ειναι στα ιδια επιπεδα ειναι χαμηλοτερο (μακροπροθεσμα αυτο)
    Στο σκουτερ καθε λιγο και λιγακι (10-12κ) θα θες μπιλιες, φυγοκεκτρικα συμπλεκτες κτλ.

    Για το θεμα τις ενεργητικης/παθητικης ασφαλειας που σε ενδιαφερει(και καλα κανεις) ειναι μερα με τη νύχτα, ειδικα εφοσον θες να κυκλοφορεις και δικαβαλος.
    Το ενα ειναι μηχανη, το αλλο ειναι σκουτερ.
    Παντως με 2 χιλιαρικα εχεις πλεον πάάάάάάάρα πολλες επιλογες σε μοτοσυκλετα.
    Προσωπικα 2κ για καινουριο σκουτερ δε θα έδινα με τη καμία, απο την αλλη δατς τζαστ μι

    Καλες αγορές

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Θα πω και εγω το μακρυμ.

    Δωσε 2 χιλιαρικα (Που κανει και το Sym) και παρε ενα cbf 250.(μεταχειρο)
    Ας εχει και 15 και 20 χιλ. χιλιομετρα.
    Οπως σου ειπαν και παραπανω το κοστος χρησης και συντηρησης αν δεν ειναι στα ιδια επιπεδα ειναι χαμηλοτερο (μακροπροθεσμα αυτο)
    Στο σκουτερ καθε λιγο και λιγακι (10-12κ) θα θες μπιλιες, φυγοκεκτρικα συμπλεκτες κτλ.

    Για το θεμα τις ενεργητικης/παθητικης ασφαλειας που σε ενδιαφερει(και καλα κανεις) ειναι μερα με τη νύχτα, ειδικα εφοσον θες να κυκλοφορεις και δικαβαλος.
    Το ενα ειναι μηχανη, το αλλο ειναι σκουτερ.
    Παντως με 2 χιλιαρικα εχεις πλεον πάάάάάάάρα πολλες επιλογες σε μοτοσυκλετα.
    Προσωπικα 2κ για καινουριο σκουτερ δε θα έδινα με τη καμία, απο την αλλη δατς τζαστ μι

    Καλες αγορές

    Σε ευχαριστώ για την οπτική γωνία που μου εξέφρασες. Μεταχείρο όμως ειλικρινά δε θέλω. Θέλω να είναι του κουτιού. Επίσης τα service του SYM Symphony SR150 τα βλέπω τραγικά φθηνά με βάση τον τιμοκατάλογο που βλέπω εδώ
    http://www.tech.gorgolis.gr/images/s...(AZ15W2-6).pdf

    Αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα πήγαινα σε SYM Wolf 250i. Με αποτρέπει αρχικά η τιμή του και μετά τα κιλά του και το πλάτος του (τιμόνι καθρέφτες) για διήθηση εντός Αθήνας.Σε μια παρουσιάση αναφέρεται ως μειονέκτημα το ύψος του τιμονιού και τον καθρεφτών σε σχέση με τους καθρέφτες των 4τροχων. Πιστεύω οτι θα μου πέσει βαρύ σαν μηχανή για ελιγμούς και χωσίματα λόγω απειρίας. (όπως προείπα πέρα από μερικά παπιά έως 125cc δεν έχω άλλη εμπειρία σε δίκυκλα)
    Εντάξει πήγα μια βόλτα ενός φίλου μια Kawasaki ZXR 450 (αν θυμάμαι καλά) και μου φάνηκε πολύ βαριά και δύσκολη στον ελιγμό.

    Όπως και να χει πάντως θα παίξει test drive και στο Symphony SR και στο Wolf 125 και 250i.

    100κιλα το Symphony 160 το wolf.....είναι μεγάλη η διαφορά.

  9. #9
    Ψαχνεις μοντελα με βασικο κριτηριο την οικονομια κατα την αγορα και την συντηρηση, αλλα εισαι εγκαθετος στην αγορα μεταχειρισμενου μοτο τυπου cbf, το οποιο εκτος απο δυναμη αντοχη και ασφαλεια σε σχεση με τα αναλογα σκουτερ, εχει και μικροτερο κοστος συντηρησης..

    Το να αγορασει καποιος κατι Καινουριο αυτη τη στιγμη, ειναι τουλαχιστον περιττη πολυτελεια ριχνοντας μια ματια στην κατασταση της αγορας και τις τιμες σε μεταχειρισμενα με ελαχιστη χρηση...

    Οσο για το Sym, ειναι ενα αεροψυκτο ψοφιμι -πλην ομως σκυλι-, που σε καμια περιπτωση δεν ειναι για δικαβαλο οχι για εξω απο την πολη, αλλα ουτε μεχρι τη Ραφηνα (εκτος αν θελεις να πηγαινεις με 90-100 και να εισαι ηδη στην τελικη ταχυτητα, με οτι συνεπαγεται αυτο για την οδικη συμπεριφορα αλλα και την ασφαλεια.
    Ειναι απολυτως καταληλο και οικονομικο για αυστηρα αστικες μετακινησεις.
    Τελευταία τροποποίηση από thanos_s; 05/06/2012 στις 06:39.

  10. #10
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Ξεκίνα γιά αρχή μ' αυτό που σου κάνει ''κλίκ''. Ειναι αρκετα σημαντικό
    αυτό γιά έναν νέο οδηγό. Στην πορεία και εάν αποφασίσεις να παραμείνεις
    στους δύο τροχούς μπορείς να διαλέξεις πάντα κάτι διαφορετικό αναλόγως
    με την εμπειρεία που σιγά-σιγά θα αποκτήσεις και που θα ειναι ο καλύτερος
    σύμβουλός σου. Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να ''μην σου βγει το έργο''
    και να μην ασχοληθεις περισσότερο με τα δίκυκλα........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symphony_SR Προβολή μηνύματος
    μπουφανάκι γάντια μπαγαζιέρα έχω ήδη

    Όχι αδιάβροχο (που είπες στο 1ο σου ποστ).. ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΗΧΑΝΗΣ να πάρεις. Και η συνοδηγός επίσης.
    safety doesn't happen by accident

  12. #12
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Ψαχνεις μοντελα με βασικο κριτηριο την οικονομια κατα την αγορα και την συντηρηση, αλλα εισαι εγκαθετος στην αγορα μεταχειρισμενου μοτο τυπου cbf, το οποιο εκτος απο δυναμη αντοχη και ασφαλεια σε σχεση με τα αναλογα σκουτερ, εχει και μικροτερο κοστος συντηρησης..

    Το να αγορασει καποιος κατι Καινουριο αυτη τη στιγμη, ειναι τουλαχιστον περιττη πολυτελεια ριχνοντας μια ματια στην κατασταση της αγορας και τις τιμες σε μεταχειρισμενα με ελαχιστη χρηση...
    Παιδιά μη το ζορίζουμε άλλο με το μεταχειρισμένο. Δε πρόκειται να ξαναπάρω μεταχειρισμένο γιατί ειδικά στην κατηγορία που κινούμαι και τα προγράμματα χρηματοδότησης που υπάρχουν δε λέει κάτι. Με μηνιάτικες δόσεις θα πάρω ότι πάρω και δε με νοιάζει αν θα είναι να το ξοφλάω 1-2χρόνια παραπάνω. Έχω περιπτώσεις φίλων που το φάγανε για τα καλά το φρούτο ''μτχ''. Θέλω καινούριο με εγγύηση και να το στρώσω όπως νομίζω και να έχει φάει το σαμαράκι και τη λακούβα από το 1ο χιλιόμετρο κατά πως εγώ θέλω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνα γιά αρχή μ' αυτό που σου κάνει ''κλίκ''. Ειναι αρκετα σημαντικό
    αυτό γιά έναν νέο οδηγό. Στην πορεία και εάν αποφασίσεις να παραμείνεις
    στους δύο τροχούς μπορείς να διαλέξεις πάντα κάτι διαφορετικό αναλόγως
    με την εμπειρεία που σιγά-σιγά θα αποκτήσεις και που θα ειναι ο καλύτερος
    σύμβουλός σου. Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να ''μην σου βγει το έργο''
    και να μην ασχοληθεις περισσότερο με τα δίκυκλα
    ........
    Αυτό που μου κάνει κλικ, το ερωτεύτηκα και δεν έχει (.)(.) είναι το Wolf250i.
    Οκ δεν έχω εμπειρία με συμπλέκτες, και μέσα στην κίνηση στην αρχή θα μου φανεί γολγοθάς, αλλά πόσο καιρό θα πάρει να προσαρμοστώ. Όπως και με το αμάξι που είχα παλιά ήμουν της άποψης μπρος στα κάλλη τί είναι ο πόνος....πάρε αυτό που σ αρέσει και γουστάρεις να οδηγείς και ας μην είναι το απόλυτα κατάλληλο. Εντάξει δε μιλάω να πάρεις κάτι τελείως άσχετο με τη χρήση που θα κάνω. Γι αυτό και οι άνω των 250κυβικών είναι out of the question ακόμα και το budget να είχα. Αλλά φοβάμαι οτι όσο αποστειρωμένος και να μαι σαν άνθρωπος στην οδήγησή μου, το να πάρω κάτι πιο αποστειρωμένο και από την μικρή μου δόση ευχαρίστησης θα με κάνει να ξενερώσω και να το πουλήσω αργά ή γρήγορα το Symphony.
    Δε ξέρω όσο περνάνε οι μέρες και το ψειρίζω περισσότερο μπερδεύομαι. Είμαι ήδη στο 20ήμερο που ζυγίζω τις επιλογές και μάλλον το καλύτερο είναι να πάω να τα κάνω ένα test drive. πιθανόν πάνω στη σέλα με το καθένα να μου δέσει το γλυκό.

  13. #13
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Οσο για το Sym, ειναι ενα αεροψυκτο ψοφιμι -πλην ομως σκυλι-, που σε καμια περιπτωση δεν ειναι για δικαβαλο οχι για εξω απο την πολη, αλλα ουτε μεχρι τη Ραφηνα (εκτος αν θελεις να πηγαινεις με 90-100 και να εισαι ηδη στην τελικη ταχυτητα, με οτι συνεπαγεται αυτο για την οδικη συμπεριφορα αλλα και την ασφαλεια.
    Ειναι απολυτως καταληλο και οικονομικο για αυστηρα αστικες μετακινησεις.
    κι εγω ρε μεγαλε με το ybr 250 που εχει και λιγοτερα αλογα και ειμαι και 120 κιλα, γιατι παω ανετα δικαβαλος με 120αρες και 130αρες?? μην τα ισοπεδωνουμε ολα!! εχεις καβαλησει ποτε τετοιο μηχανακι??? αλλωστε το παλικαρι το γραφει, δεν τον ενδιαφερουν ταχυτητες πανω απο 100!!

  14. #14
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Όχι αδιάβροχο (που είπες στο 1ο σου ποστ).. ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΗΧΑΝΗΣ να πάρεις. Και η συνοδηγός επίσης.
    μπουφάν μηχανής θα αγοραστεί μαζί με κράνος συναγερμό

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    κι εγω ρε μεγαλε με το ybr 250 που εχει και λιγοτερα αλογα και ειμαι και 120 κιλα, γιατι παω ανετα δικαβαλος με 120αρες και 130αρες?? μην τα ισοπεδωνουμε ολα!! εχεις καβαλησει ποτε τετοιο μηχανακι??? αλλωστε το παλικαρι το γραφει, δεν τον ενδιαφερουν ταχυτητες πανω απο 100!!

    εγώ είμαι 75κιλά και το κορμί θα είναι επίσης εύπλαστο...

    αλήθεια είναι πάντως οτι δεν είμαι άτομο που μ αρέσουν τα γκάζια....εκτιμώ οτι όπως και στο ποδήλατο μ αρέσει η αίσθηση ελευθερίας και η ευκολία στη διήθηση που κάνω 2 χρόνια μέσα στη ζούγκλα της Αθήνας, θα μείνω εκεί....στην αίσθηση ελευθερίας και στην απόλαυση της διαδρομής......αν κάποια στιγμή θελήσω χιλιόμετρα και αδρεναλίνη θα πάω και σε αντίστοιχη μηχανή (βλέπε cbr ή r6

  15. #15
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symphony_SR Προβολή μηνύματος
    Παιδιά μη το ζορίζουμε άλλο με το μεταχειρισμένο.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου 100%.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Symphony_SR Προβολή μηνύματος
    Αυτό που μου κάνει κλικ, το ερωτεύτηκα και δεν έχει (.)(.) είναι το Wolf250i.
    Οκ δεν έχω εμπειρία με συμπλέκτες, και μέσα στην κίνηση στην αρχή θα μου φανεί γολγοθάς, αλλά πόσο καιρό θα πάρει να προσαρμοστώ.
    Ούτε μία εβδομάδα δε θα σου πάρει να προσαρμοστείς...

    Αυτό που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι ότι: Στην κίνηση πιο άνετο είναι το σκούτερ λόγω της απουσίας του συμπλέκτη, ενώ στις βόλτες εντός εκτός και επί τ'αυτά θα ευχαριστηθείς περισσότερο τη μοτοσυκλέτα. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις. Σε καμία περίπτωση όμως μη σε προβληματίσει η υποτιθέμενη δυσκολία προσαρμογής γιατί είναι θέμα λίγων ημερών αν όχι ωρών.
    Ό,τι και να πάρεις τελικά, καλορίζικος!
    Dura lex, sed lex.

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νεος στην παρεα
    από MANOS225 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 16:12
  2. Νέος στην παρέα
    από hollander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 07:58
  3. Άλλος ένας νέος στην παρέα...
    από Nostra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 01:07
  4. Νεος στην παρέα!!
    από mihalis81 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2006, 13:39
  5. Νέος στην παρέα.....
    από domie 650 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 09:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF