Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Αρχάριος ζητά βοήθεια με το ''σβήσιμο''

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12

    Αρχάριος ζητά βοήθεια με το ''σβήσιμο''

    Γειά σε όλους, μόλις πέρασα τις θεωρητικές εξετάσεις για κατηγορία Α'. Πήγα καλοδιαβασμένος, πέρασα άνετα με 30/30 και 10/10.
    Στο πρώτο πρακτικό μάθημα είπα στον δάσκαλο ότι δεν έχω ξαναοδηγήσει, με έβαλε λοιπόν σε ένα σάπιο 50άρι.
    Αφού μου έκανε μια περατζάδα των 5'' στους χειρισμούς, μου είπε να ανέβω και να ξεκινήσω (!).
    Πέρα από το ότι χρειάστηκε στην αρχή να το πάρει ο ίδιος και να φτιάξει γιατί ήταν σταθμευμένο 4 μήνες, μου φάνηκε εξαιρετικά δύσκολο να το κρατήσω αναμμένο, χωρίς να αναπτύξω ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτή που πήγαινε ο δάσκαλος δίπλα μου πεζός. Ο ήχος δεν άλλαζε, το χέρι μου δεν μετακινούταν, παρ' όλα αυτά, με την ανεπαίσθητη αλλαγή το γκάζι ''κλωτσούσε'' υπερβολικά. Ο δάσκαλος μου είπε ότι επίτηδες τα γκάζια δεν είναι ευαίσθητα, προκειμένου να μην αναπτύσεις εύκολα ταχύτητα - πράγμα που μου φάνηκε να μην έχει λογική. 1-2 φορές πείραξε τον κινητήρα, λέγοντάς μου ότι έφτιαχνε τις στροφές για να με βοηθήσει να βρω την ''γκρίζα ζώνη'' στο γκάζι. Δεν βοήθησε ιδιαίτερα. Από το να τρέχω λοιπόν, προτιμούσα να μου σβήνει. Είναι όλο αυτό φυσιολογικό? Ή μήπως το ότι όσοι έβλεπαν το μηχανάκι ρωτούσαν τον δάσκαλο ''που το βρήκε αυτό'', σημαίνει ότι μέσα στην δικαιολογημένη απειρία μου, έφταιγε σε κάποιο ποσοστό και η μηχανή? Παρεπιπτόντως, μέχρι και το πιρούνι μου φαινόταν λιγάκι στραβό... Ο δάσκαλος πάντως στο τέλος, ενώ είχαμε αναφέρει ώρες μαθημάτων, όταν του είπα για το επόμενο μάθημα μου είπε ''θα μιλήσουμε''. Ένα διήμερο μετά, δεν έχω νέα. Δύο πράγματα πέρασαν από το μυαλό μου, ή ότι μου το είπε γιατί θα χρειαστεί χρόνο να βρει άλλη μηχανή σε καλύτερη κατάσταση, ή ότι θα μιλήσει με τη σχολή να βρουν έναν άλλο δάσκαλο με περισσότερη υπομονή...

    Ξέρω ότι χωρίς κατ'ιδίαν μαρτυρία, είναι δύσκολο να κρίνει κανείς. Στις 5-6 γύρες που κάναμε πάντως στο μάθημα, καταλάβαινα το τι βελτίωνα και τί όχι - όπως συνέβη δηλαδή και με τη σταθερότητα του χεριού μου στο γκάζι, που φυσικά δεν περίμενα να είμαι και έμφυτο ταλέντο από το πουθενά. Όμως το να μου σβήνει σε βαθμό που να έχει πρηστεί το πόδι μου απ΄τη μανιβέλα, έγκειται στο άλλο άκρο
    Έφταιγε η απειρία μου? Η μηχανή? Η έλλειψη μεταδοτικότητας από τον δάσκαλο? Όλα μαζί? Εν συντομία, η πρώτη μου εντύπωση με κάνει να καταλαβαίνω πως το σύστημα λειτουργεί όπως και τα περισσότερα σε αυτήν χώρα, πρέπει να ξεκινήσεις δηλαδή τα 12 υποχρεωτικά μαθήματα ξέροντας να οδηγάς ήδη χωρίς χαρτιά, πανέτοιμος και να ''τα σκάσεις'' μετά, μόνο για το τυπικό του πράγματος - κάτι που προσωπικά με βρίσκει φοβερά αντίθετο.

    Θα γράφω λεπτομερή θέματα για την όλη μου εμπειρία εν καιρώ, ελπίζοντας ότι θα βοηθούν και άλλους που έρχονται στη θέση που είμαι τώρα. Σας ευχαριστώ που βρήκατε τον χρόνο να διαβάσετε και να απαντήσετε, πάντα όρθιοι και ασφαλείς εύχομαι.
    Τελευταία τροποποίηση από GKH; 05/03/2019 στις 19:15.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    άλλαξε δάσκαλο
    ανανήψαντας

  3. #3
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    το μοτο σκορτσαρει με 2χλμ, δεν υπαρχει περιπτωση να κρατησεις αυτη την ταχυτητα, η θα σβησει η θα πεσεις!

    ποιο το νοημα να ειναι διπλα σου με τα ποδια? οσους εχω ακουσει, τους ακολουθαει ο δασκαλος με το αυτοκινητο απο πισω ενω αυτοι οδηγανε.
    για εκπαιδευση πανε σε σημειο πχ αδειο παρκινγκ στο οποιο εχουν φτιαξει διαγραμμιση κατω για να βοηθαει, δε χρειαζεται ποτε να ειναι διπλα σου με τα ποδια!

    αν υπαρχει η δυνατοτητα πηγαινε αλλου...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Ο υιός έδωσε την προηγούμενη εβδομάδα για μοτοποδήλατο . Έκανε 3 μαθήματα στην αρχή και μετά τους 4+ μήνες που έληξε η απεργία πήγε 2 ώρες πιο νωρίς και έκανε πρακτική και πέρασε . Εννοείται ότι η σχολή του είπε δώσε 150 ευρώ για να το έχεις σίγουρο και εγώ απάντησα ότι θα πάρουν μια φωτογραφία από τα γνωστά σημεία του σώματος.
    Ζήτησε από τον δάσκαλο μηχανάκι της προκοπής και αν δεν υπάρχει ψάξε άλλον
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GKH Προβολή μηνύματος
    Δυστηχώς όμως, δεν είχαμε όλοι μηχανόβιους πατέρες σαν εσένα και πρέπει να ξεκινήσουμε υπό το μηδέν... και καλώς ή κακώς, ούτε δέχομαι να οδηγήσω μηχανή κανενός φίλου μου χωρίς χαρτιά, ακόμη και αν δεν έχει κανένα πρόβλημα. Τώρα τα λάδια κλπ που εγώ τα βλέπω περισσότερο σαν εκβιασμό, παρά σαν ''βοήθημα'' στο να πάρεις δίπλωμα (γιατί πλέον έχουν φτάσει σε σημείο απλά να μην περνάς χωρίς λάδωμα), είναι μέρος του ίδιου προβλήματος με το ότι κάποιοι δάσκαλοι (σίγουρα όχι όλοι) περιμένουν να ξέρεις ήδη να οδηγάς χωρίς χαρτιά γιατί απλώς ''εντάξει μωρέ τώρα'' και αυτοί αντί να σε μάθουν, να αράζουν στα μαθήματα μετρώντας τα λεφτά που έβγαλαν από εσένα... Άρα, αν δεν έχεις τη τύχη του υιού, τα σκας για να πάρεις το δίπλωμα, τα ξανασκάς μετά σε σχολείο οδήγησης για να μάθεις. Πάνω κάτω, το ίδιο στήσιμο που έχουν κάνει με τα σχολεία και τα φροντιστήρια δηλαδή.

    Θα κάνω αυτό που είπες στο επόμενο μάθημα, ευχαριστώ.
    450 ευρώ κόστισε για δίπλωμα μοτοποδηλάτου...... παράβολα μαθήματα . Υπερβολικά πολλά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    το μοτο σκορτσαρει με 2χλμ, δεν υπαρχει περιπτωση να κρατησεις αυτη την ταχυτητα, η θα σβησει η θα πεσεις!

    ποιο το νοημα να ειναι διπλα σου με τα ποδια? οσους εχω ακουσει, τους ακολουθαει ο δασκαλος με το αυτοκινητο απο πισω ενω αυτοι οδηγανε.
    για εκπαιδευση πανε σε σημειο πχ αδειο παρκινγκ στο οποιο εχουν φτιαξει διαγραμμιση κατω για να βοηθαει, δε χρειαζεται ποτε να ειναι διπλα σου με τα ποδια!

    αν υπαρχει η δυνατοτητα πηγαινε αλλου...
    Όταν δεν μου σβήνει ή δεν κλωτσάει, κρατάω ταχύτητα ακριβώς όση χρειάζεται για να μην πέσω. Μεταξύ μας, δεν αισθάνομαι ακόμη και τη σιγουριά για να δώσω πολύ παραπάνω... Ο χώρος της εκπαίδευσης γίνεται στον χώρο εξέτασης όπου εκπαιδεύονται ταυτόχρονα και άλλοι, οπότε είναι αρκετά στριμωγμένα για να χωρέσει εκεί μέσα και αυτοκίνητο. Δίπλα μου πηγαίνει για να μου δίνει οδηγίες καθοδόν από ότι κατάλαβα, όπως και για ασφάλεια - η οποία θα είχε εξασφαλιστεί έτσι κι αλλιώς αν μου έλεγε εξ αρχής τι να κάνω σε περίπτωση ανάγκης. Δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου διαγράμμιση στο πρώτο μάθημα, αυτό λογικό μου φαίνεται αν θέλεις πρώτα ο μαθητής να συνηθίσει τους χειρισμούς. Θα δούμε πως θα πάει από την επόμενη φορά και θα προσθέσω ενημέρωση στο θέμα.

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Άλλαξε σχολή - δάσκαλο χθες. Ζήτα τα λεφτά που έχεις ήδη πληρώσει για μαθήματα πρακτικών πίσω, βρες δάσκαλο τσακάλι που να γουστάρει αυτό που κάνει και να σου παρέχει αξιοπρεπές όχημα και όχι ότι έχει ξεμείνει στα σκουπίδια. Μην τους χαριστείς, σχολή που δεν σέβεται τον νέο οδηγό και του δίνει χρέπια να οδηγήσει είναι σχολή για τον πεόντα.
    Το χρήμα ειδικά σήμερα είναι δύσκολο και δεν πρέπει να το χαρίζεις σε κανέναν ή να επιτρέπεις να στο παίρνουν ετσιθελικά από την τσέπη σου.
    Για την δικιά σου οικονομία και χρήματος και χρόνου, βρες κάπου αλλού που να σε εμπνέει ο εκπαιδευτής.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    450 ευρώ κόστισε για δίπλωμα μοτοποδηλάτου...... παράβολα μαθήματα . Υπερβολικά πολλά
    450 και χωρίς τα 150 όπως λες? Όντως υπερβολή.
    Εδώ έδωσα 500 για την Α, συμπεριλαμβανομένων πραγματικά των πάντων.

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GKH Προβολή μηνύματος
    Όταν δεν μου σβήνει ή δεν κλωτσάει, κρατάω ταχύτητα ακριβώς όση χρειάζεται για να μην πέσω. Μεταξύ μας, δεν αισθάνομαι ακόμη και τη σιγουριά για να δώσω πολύ παραπάνω... Ο χώρος της εκπαίδευσης γίνεται στον χώρο εξέτασης όπου εκπαιδεύονται ταυτόχρονα και άλλοι, οπότε είναι αρκετά στριμωγμένα για να χωρέσει εκεί μέσα και αυτοκίνητο. Δίπλα μου πηγαίνει για να μου δίνει οδηγίες καθοδόν από ότι κατάλαβα, όπως και για ασφάλεια - η οποία θα είχε εξασφαλιστεί έτσι κι αλλιώς αν μου έλεγε εξ αρχής τι να κάνω σε περίπτωση ανάγκης. Δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου διαγράμμιση στο πρώτο μάθημα, αυτό λογικό μου φαίνεται αν θέλεις πρώτα ο μαθητής να συνηθίσει τους χειρισμούς. Θα δούμε πως θα πάει από την επόμενη φορά και θα προσθέσω ενημέρωση στο θέμα.
    Οι σοβαρές σχολές διαθέτουν σύστημα ενδοσυνεννόησης κι έτσι ο εκπαιδευτής είναι σε διαρκή επικοινωνία με τον μαθητή. Βέβαια τα πρώτα μαθήματα ειδικά σε άτομο που δεν έχει εμπειρία στα μηχανάκια γίνονται σε χώρους χωρίς άλλους να δημιουργούν συνωστισμό στον αρχάριο. Όταν αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία θα σε πάει μαζί με άλλους. Τι θα γίνει αν σου κολλήσει το γκάζι και πας φυτευτός πάνω σε κάποιον άλλο και γίνετε χαλκομανία?? Ποιος θα φταίει και στην τελική ποιός θα πληρώσει τα σπασμένα?
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 06/06/2019 στις 18:02.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Τα περιγράφεις μαύρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο η περιγραφή σου είναι αποτέλεσμα μόνο της απογοήτευσής σου ή έχει μεγάλη δόση πραγματικότητας. Θα έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει το χειρισμό της μοτοσυκλέτας και να κρίνεις κατόπιν.

    Ομοίως ξεκίνησα μαθήματα μοτοσυκλέτας από το μηδέν. Η πρώτη φορά που οδήγησα μοτοσυκλέτα ήταν στο πρώτο μου μάθημα. Προφανώς μου έσβηνε κι εμένα και δυσκολεύτηκα στην αρχή. Αλλά μου άρεσε τόσο, που δεν πτοούμουν. Είχα αντίστοιχα προβλήματα με τα δικά σου. Μηχανάκι χρέπι που δεν έπιανε το πίσω φρένο, λάστιχα που είχαν ρωγμές από τα χρόνια και δάσκαλο που μου έλεγε να μη φοράω το κράνος που είχα ήδη αγοράσει και έπαιρνα μαζί μου στα μαθήματα, "για να μπορώ να τον ακούω πιο καλά". Παρόλα αυτά, είχε δείξει υπομονή στην άγνοιά μου και με μύησε στα βασικά της οδήγησης. Φυσικά έκανα περισσότερα μαθήματα από τα υποχρεωτικά και δε δέχθηκα να λαδώσω όταν μου έγινε σχετική πρόταση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ότι είπε ο Βασίλης (vaska) πιο πάνω, τίποτα άλλο, πραγματικά τίποτα! Δεν νοούνται τέτοιες πρακτικές....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Οι σοβαρές σχολές διαθέτουν σύστημα ενδοσυνεννόησης κι έτσι ο εκπαιδευτής είναι σε διαρκή επικοινωνία με τον μαθητή. Βέβαια τα πρώτα μαθήματα ειδικά σε άτομο που δεν έχει εμπειρία στα μηχανάκια γίνονται σε χώρους χωρίς άλλους να δημιουργούν συνωστισμό στον αρχάριο. Όταν αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία θα σε πάει μαζί με άλλους. Τι θα γίνει αν σου κολλήσει το γκάζι και πας φυτευτός πάνω σε κάποιον άλλο και γίνεται χαλκομανία?? Ποιος θα φταίει και στην τελική ποιός θα πληρώσει τα σπασμένα?
    Την ίδια απορία έχω και εγώ, αν δεν ήμουν αρκετά παρατηρητικός ώστε να βλέπω σχετικούς χειρισμούς άλλων σαν συνεπιβάτης, αυτό που περιγράφεις θα είχε ήδη συμβεί. Ευτυχώς που πήγε να γίνει πιο πέρα που ο χώρος ήταν άδειος και έκανα ακαριαία αποσύμπλεξη.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα περιγράφεις μαύρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο η περιγραφή σου είναι αποτέλεσμα μόνο της απογοήτευσής σου ή έχει μεγάλη δόση πραγματικότητας. Θα έλεγα να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει το χειρισμό της μοτοσυκλέτας και να κρίνεις κατόπιν.

    Ομοίως ξεκίνησα μαθήματα μοτοσυκλέτας από το μηδέν. Η πρώτη φορά που οδήγησα μοτοσυκλέτα ήταν στο πρώτο μου μάθημα. Προφανώς μου έσβηνε κι εμένα και δυσκολεύτηκα στην αρχή. Αλλά μου άρεσε τόσο, που δεν πτοούμουν. Είχα αντίστοιχα προβλήματα με τα δικά σου. Μηχανάκι χρέπι που δεν έπιανε το πίσω φρένο, λάστιχα που είχαν ρωγμές από τα χρόνια και δάσκαλο που μου έλεγε να μη φοράω το κράνος που είχα ήδη αγοράσει και έπαιρνα μαζί μου στα μαθήματα, "για να μπορώ να τον ακούω πιο καλά". Παρόλα αυτά, είχε δείξει υπομονή στην άγνοιά μου και με μύησε στα βασικά της οδήγησης. Φυσικά έκανα περισσότερα μαθήματα από τα υποχρεωτικά και δε δέχθηκα να λαδώσω όταν μου έγινε σχετική πρόταση.
    Μα όπως περιγράφω στο αρχικό ποστ, έχω την απορία και εγώ ο ίδιος για το αν η όλη κατάσταση είναι αποτέλεσμα της προφανούς μου απειρίας, ή του τρόπου διεξαγωγής του μαθήματος. Όπως φαίνεται από τις απαντήσεις, μάλλον ισχύουν και τα δύο, συμπεριλαμβανομένης και της απογοήτευσης που λες. Το ότι παραθέτεις παρόμοια χαρακτηριστικά και από την δικιά σου εμπειρία, μου δίνει κουράγιο στο ότι τουλάχιστον, δεν είμαι εξαίρεση. Και να χρειαστούν λίγα μαθήματα παραπάνω, ας πάει και το παλιάμπελο... πόσα παραπάνω έκανες?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Αν δεν εχει αλλο μηχανακι πες του οτι αλλαξες γνωμη και θες να δωσεις με συμπλεκτη, λογικα θα εχει αλλο μηχανακι το οποιο και χρεπι να ειναι θα μπορεις να πατιναρεις το συμπλεκτη για να βγαζεις το αργο πιο ευκολα. Πιστευω μπορει να στο αλλαξει γτ ο δικος μου μου ειχε πει "σιγουρα δε θες παπι?" αφου δυσκολευομουν με το μπουρδελο το panther τελικα ομως το πηρα χωρις λαδι και ολα καλα. Οι εξεταστες εξεταζουν δεκαδες ατομα τη μερα αν δουν λιγο οτι το εχεις χαλαρωνουν τουλ εγω αυτο καταλαβα. Παιζει ρολο και τα κιλα και το υψος πιστευω αν εισαι μπολικος ισως να μη τραβαει το πενηνταρι με λιγο γκαζι.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Άλλαξε σχολή - δάσκαλο χθες. Ζήτα τα λεφτά που έχεις ήδη πληρώσει για μαθήματα πρακτικών πίσω, βρες δάσκαλο τσακάλι που να γουστάρει αυτό που κάνει και να σου παρέχει αξιοπρεπές όχημα και όχι ότι έχει ξεμείνει στα σκουπίδια. Μην τους χαριστείς, σχολή που δεν σέβεται τον νέο οδηγό και του δίνει χρέπια να οδηγήσει είναι σχολή για τον πεόντα.
    Το χρήμα ειδικά σήμερα είναι δύσκολο και δεν πρέπει να το χαρίζεις σε κανέναν ή να επιτρέπεις να στο παίρνουν ετσιθελικά από την τσέπη σου.
    Για την δικιά σου οικονομία και χρήματος και χρόνου, βρες κάπου αλλού που να σε εμπνέει ο εκπαιδευτής.
    Έχεις τεράστιο δίκαιο, ειδικά για την περίπτωσή μου που κύριος λόγος της επιλογής δίκυκλου οχήματος, είναι ότι η απόκτηση/συντήρηση/καύσιμα αμαξιού είναι πραγματικά αδύνατη για την δικιά μου τσέπη. Σκέφτομαι να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο επόμενο μάθημα και αν δω πάλι τα ίδια, να κάνω αυτό που λες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χρειαζομαι μια βοηθεια με το spss
    από McTalas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2010, 14:14
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Duke
    από poker01joker στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2009, 00:36
  3. Βοήθεια σχετικά με το eBay!?
    από extremist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2009, 12:42
  4. Προταση σχετικα με το σβησιμο thread/post
    από p@nos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 12:34
  5. Βοηθεια με το τερας μου!!
    από jdoohan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF