Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Μπουλονοκλειδο Αερος ή Μπαταριας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    5

    Μπουλονοκλειδο Αερος ή Μπαταριας

    Καλησπερα σε ολους, ειμαι νεο μελος που ασχολουμε με diy κατασκευες κ θελω την βοηθεια σας: Θελω να βγαλω απο ενα αμαξι τον κοτσαδορο που ειναι βιδωμενος με 19 mm παξιμαδια, προσπαθησα με ενα παλμικο κατσαβιδι της dewalt dcf887 μπας κ τα ξεβιδωσω αλλα ματαια... Μπορειτε να με κατατοπισετε ποιο μπουλονοκλειδο να παρω αερος ή μπαταριας (εχω κομφλερ 50 λιτρα) κ ποσα kgm να εχει δυναμη ωστε να μπορω να ξεβιδωσω μεχρι κ 24 ή 27 mm σκουριασμενο παξιμαδι απο ενα χλοοκοπτικο τρακτερακι??
    Ευχαριστω!!

  2. #2
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Καλώς ήλθες nikost. Εδώ θα σου λυθούν πολλές απορίες, αλλά εάν είσαι εργαλειάκας μπορεί να πέσεις κι άλλο μέσα στη λούμπα
    Επί της ερωτήσεώς σου, το κομφλέρ που έχεις τι πραγματική παροχή αέρα έχει; Διότι τα αερόκλειδα τον θέλουν τον αέρα τους.
    Για μπουλονόκλειδο αέρος έχω διαβάσει καλά πράγματα για το Makita DTW285. Για 19mm νομίζω είσαι καλά, αλλά με τα σκουριασμένα 24mm και 27mm νομίζω το χοντραίνεις λίγο.

  3. #3
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Είναι μικρός ο αεροσυμπιεστής που εχεις,θα σου προτεινα να αγοράσεις ηλεκτρικό εαν δεν σε δεσμεύει το καλώδιο, να μήν μπλέκεις με μπαταρίες.
    Εγω πούλησα το αέρος και πήρα αυτο είναι σκυλί στα 450nm https://www.ebay.com/itm/Hesselink-P...QAAOSw-mtd2F3s

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Αν θές δοκίμασε προέκταση σωλήνα κανα μέτρο σε ένα γερμανοπολύγωνο 19αρι να δεις αν ξεβιδώνει....
    Mil. Spec.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	00276654_L.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	417252

  6. #6
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Αν θές δοκίμασε προέκταση σωλήνα κανα μέτρο σε ένα γερμανοπολύγωνο 19αρι να δεις αν ξεβιδώνει....
    σαν χαζό θα λύσει....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    οπως ειπαν και οι προηγουμενοι αν το προβλημα σου ειναι να λυσεις καποια παξιμαδια η καλυτερη μεθοδος ειναι να χρησιμοποιησεις προεκταση
    με ενδιαφερει ομως και εμενα το θεμα του μπουλονοκλειδου γιατι θελω να βγαζω ευκολα τα μπουλονια του αυτοκινητου (μπουλονια με κεφαλι αλεν καταλληλοτερος τροπος ειναι το μπουλονοκλειδο)
    εχω μπουλονοκλειδο αερα αλλα δεν...με αρκετη δυσκολια γιατι δεν επαρκει ο αερας αρα προσανατολιζομαι σε ηλεκτρικο ή μπαταριας
    εχω βαλει στο ματι αυτο https://www.skroutz.gr/s/9758211/Bul...%B9%CE%B1.html
    καλη και η προταση του φιλου παραπανω που προτεινε ηλεκτρικο
    για ριχτε ιδεες οσοι εχετε χρησιμοποιησει μπαταριας ή ηλεκτρικο

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Είναι μικρός ο αεροσυμπιεστής που εχεις,θα σου προτεινα να αγοράσεις ηλεκτρικό εαν δεν σε δεσμεύει το καλώδιο, να μήν μπλέκεις με μπαταρίες.
    Εγω πούλησα το αέρος και πήρα αυτο είναι σκυλί στα 450nm https://www.ebay.com/itm/Hesselink-P...QAAOSw-mtd2F3s
    για πες φιλε μπουλονια αυτοκινητου τα λυνει ανετα χωρις χρηση λοστων;
    δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ηλεκτρικο εχει ιδια χτυπηματα με αερος;
    αυτη η Hesselink (περιεργα θα ακουστει αν το πω στα ελληνικα ) τι προελευσης ειναι;

  9. #9
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    για πες φιλε μπουλονια αυτοκινητου τα λυνει ανετα χωρις χρηση λοστων;
    δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ηλεκτρικο εχει ιδια χτυπηματα με αερος;
    αυτη η Hesselink (περιεργα θα ακουστει αν το πω στα ελληνικα ) τι προελευσης ειναι;
    Δεν συζητάμε για μπουλόνια αυτοκινήτου, Περικόχλιο εμπρός Γραναζιού , καμπάνας συμπλέκτη, βολάν μοτοσυκλέτας σου κάνει? έκανα βίδες 2 μοτέρ σε τευχη για πούλημα με αυτό, αμα το θές για τρακτέρ έχει το το μοντέλο 2000 με περισσότερα Nm, Κατασκευή κίνας είναι όλα με πατρόν Γερμανικό,έχει και ποιό επώνυμα σε ποιό επώνυμη τιμή, παντως έχεις δίκιο για το όνομα χεσε-λινκ, και εγώ όταν το είδα εκεί πήγε το μυαλό μου

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    5
    Τελικα τα καταφερα τις ελυσα τις βιδες, στην αρχη ειχα βαλει μισο μετρο σωληνα για προεκταση αλλα επειδη το φοβομουν να βαλω πολυ δυναμη μην χαλασω τα παξιμαδια, αλλα εβαλα 1 μετρο σωληνα κ λυθηκαν σαν χαζα οπως λεει ενας φιλος ειχαν σκουριασει βεβαια... Ειχα βαλει καρυδακι απλο γιατι δεν ειχα αερος. Μηπως πρεπει να αγορασω καρυδακια αερος?? Για να λυσω 27 mm παξιμαδι σκουριασμενο δεν θα μου κανει ζημια το απλο καρυδακι??

    Πειτε ολοι την γνωμη σας με ενδιαφερει κι εμενα για μπουλονοκλειδο...
    Ποσα Νm πρεπει να ειναι γενικα ενα μπουλονοκλειδο για να ξεβιδωνει μεχρι κ 27 mm παξιμαδι?? Ρωταω για να εχω ενα μετρο συγκρισης...

  11. #11
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Μιας και το θέμα λύθηκε, παρόλα αυτά ας πως και την εμπειρία μου, πριν λίγο καιρό ήμουν σε φάση να αγοράσω μπουλονόκλειδο, ήθελα μπαταρίας λόγω της ευκολίας και λόγω του ότι το αέρος θέλει μεγάλο κομπρεσέρ αέρα. Κατέληξα να πάρω ένα μπουλονόκλειδο (BEV2030), ένα παλμικό κατσαβίδι (BEV2025), μια μπαταρία (BEV2002) και ένα φορτιστή (BEV2001), όλα μάρκας BORMANN για να μπορώ με μία μπαταρία να χρησιμοποιώ και τα δύο. Κατά πόσο η ροπή που γράφουν είναι πραγματική δεν ξέρω και αμφιβάλω, αλλά τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και δουλειά κάνουν, (μπουλόνια από τροχούς αυτοκινήτων, βίδες από γρανάζια, καμπάνες κλπ μοτοσυκλετών), ακόμα και η μπαταρία παρόλο που είναι η μικρή μπορώ να πω πως κρατάει. ΦΥΣΙΚΑ μιλάμε για φθηνά κινέζικα εργαλεία με την πιθανός ανάλογη αντοχή στον χρόνο και αυτό είναι κάτι που το ήξερα από την αρχή αγοράζοντας τα. Παρόλα αυτά την δουλειά μου την κάνω με 110€ περίπου που στοίχισαν και τα 4 μαζί. Για πόσο θα την κάνω ο χρόνος θα δείξει.





    Η αλήθεια είναι πως το παλμικό κατσαβίδι δεν το χρειαζόμουν καθώς έχω ήδη ένα σωρό δραπανοκαστάβιδα μπαταρίας αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    ΦΥΣΙΚΑ μιλάμε για φθηνά κινέζικα εργαλεία με την πιθανός ανάλογη αντοχή στον χρόνο και αυτό είναι κάτι που το ήξερα από την αρχή αγοράζοντας τα. Παρόλα αυτά την δουλειά μου την κάνω με 110€ περίπου που στοίχισαν και τα 4 μαζί. Για πόσο θα την κάνω ο χρόνος θα δείξει.

    Στη δουλειά έχουμε κάτι 18V δραπανοκατσάβιδα makita από τις αρχές του αιώνα.
    Ενώ τα εργαλεία είναι σε καλή κατάσταση, παρ όλη την κακή χρήση από 30 διαφορετικά άτομα τόσα χρόνια,
    μπήκαν σε αχρηστία λόγω έλλειψης μπαταριών πλέον (ni-cd).
    Αν τα είχε ερασιτέχνης θα ήταν απλά καινούργια ,για πέταμα, και αμφιβάλλω αν θα έκανε ποτέ απόσβεση τα 400+ που έκαναν.
    Πολλές φορές δεν είναι κακή ιδέα το φτηνό κινέζικο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Στη δουλειά έχουμε κάτι 18V δραπανοκατσάβιδα makita από τις αρχές του αιώνα.
    Ενώ τα εργαλεία είναι σε καλή κατάσταση, παρ όλη την κακή χρήση από 30 διαφορετικά άτομα τόσα χρόνια,
    μπήκαν σε αχρηστία λόγω έλλειψης μπαταριών πλέον (ni-cd).
    Αν τα είχε ερασιτέχνης θα ήταν απλά καινούργια ,για πέταμα, και αμφιβάλλω αν θα έκανε ποτέ απόσβεση τα 400+ που έκαναν.
    Πολλές φορές δεν είναι κακή ιδέα το φτηνό κινέζικο.
    Προσπαθήσατε να αντικαταστησετε τις μπαταρίες με ιοντων λιθιου;
    Πολλοί το κάνουν αν τα εργαλεία είναι σε καλή κατάσταση ακόμα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikost Προβολή μηνύματος
    Τελικα τα καταφερα τις ελυσα τις βιδες, στην αρχη ειχα βαλει μισο μετρο σωληνα για προεκταση αλλα επειδη το φοβομουν να βαλω πολυ δυναμη μην χαλασω τα παξιμαδια, αλλα εβαλα 1 μετρο σωληνα κ λυθηκαν σαν χαζα οπως λεει ενας φιλος ειχαν σκουριασει βεβαια... Ειχα βαλει καρυδακι απλο γιατι δεν ειχα αερος. Μηπως πρεπει να αγορασω καρυδακια αερος?? Για να λυσω 27 mm παξιμαδι σκουριασμενο δεν θα μου κανει ζημια το απλο καρυδακι??

    Πειτε ολοι την γνωμη σας με ενδιαφερει κι εμενα για μπουλονοκλειδο...
    Ποσα Νm πρεπει να ειναι γενικα ενα μπουλονοκλειδο για να ξεβιδωνει μεχρι κ 27 mm παξιμαδι?? Ρωταω για να εχω ενα μετρο συγκρισης...
    η διαφορα που εχουν το κοινο καρυδακι απο το αερος ειναι οτι το πρωτο μπορει να σπασει λογω κρουσεων ενω το δευτερο οχι.δεν θα σε βοηθησει σε κατι αλλο το αερος
    τωρα για να εχεις ενα μετρο συγκρισης να πουμε οτι μια Μ27 το maximum που επιτρεπεται να την βιδωσεις ειναι καπου στα 500nm νομιζω
    ta μπουλονια του αυτοκινητου μου ας πουμε ο κατασκευαστης λεει σφιξιμο 100-120 nm αν θυμαμαι καλα...τωρα ο λαστιχας σιγα μη βαζει δυναμομετρο,βαζει το αεροκλειδο και τα σφιγγει οσο γουσταρει,εκτιμω οτι πρεπει να τα σφιγγει κοντα στα 200...αρα για να ξεβιδωνω ανετα χρειαζομαι ενα με 300 ας πουμε

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    edit εκανα ενα λαθακι μαλλον λεγοντας 27mm δεν εννοεις Μ27 αλλα οτι χρειαζεσαι κλειδι νουμερο 27 για το παξιμαδι;Αρα παμε σε σπειρωμα Μ20 και αλλαζουν οι αριθμοι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  2. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30
  3. Φιλτρα αερος
    από tifoefs στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF