Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Precision screwdrivers (κατσαβίδια ακριβείας)

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Σε σχέση με τα Wera, η μέρα με τα νύχτα (με καλύτερα τα Wera), δηλαδή:
    -Τα κατσαβιδάκια είχαν μεγάλη ελαστικότητα στο μεταλλικό στέλεχος, αν ήθελα το στράβωνα για πλάκα με ελάχιστη δύναμη.
    -Μεγάλο τζόγο στην κεφαλή (που στριφογυρίζει για να βιδώνεις εύκολα). Οχι μόνο γυρνούσε αλλά πήγαινε πάνω κάτω.
    -Και το πλαστικό στην θήκη ήταν κακοφτιαγμένο πολύ σαν πανηγυριώτικο, πρόχειρο καλούπι του σκέτου μαύρου πλαστικού. Με ένα μεταλλικό "κλείδωμα" για ξεκάρφωμα..

    Προφανώς και δεν ήταν σαν αυτά του εργαλειόγατου που ήρθαν έτοιμα στραβά απ το εργοστάσιο αλλά πολύ μέτρια. Σαφώς ανώτερα τα Wera, σφιχτά, πως να το πω αλλιώς...

    Νομίζω ήταν αυτό, αλλα διαφορετικό, μάυρη θήκη, χωρίς αφρό στο καπάκι και τα κατσαβιδάκια δεν εφάρμοζαν καλά στον "κάτω" αφρό
    https://www.facom.eu/uk-en/professio.../group/AEF.J3/

    Βεβαια σε ένα εξελάκι που έχω βουτήξει απο το garagejournal για τα φακομ λεει Made in France (το εξελάκι για τον συγκεκριμένο κωδικό)
    Τελευταία τροποποίηση από silkman; 20/07/2021 στις 21:28.

  2. #47
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Με τόσο λεπτά στελέχη που έχουν αυτά λογικό δεν είναι να στραβώνουν άμα τα διπλώσεις;
    Δεν είναι η δουλειά τους οι μεγάλες ροπές, να βγάζουν και να βγάζουν θεόμικρα βιδάκια είναι... Εγώ έχω ένα σετ "πανηγυριού" αλλά όσες φορές το χρειάστηκα έκαναν άριστα την δουλειά τους. Το μόνο που θα ήθελα είναι να είναι μαγνητικά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    160€+ αυτό?Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	B9E8F4FE-1E9E-419D-BC65-535572F00538.jpeg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	17,1 KB 
ID:	429736 απογοήτευση, η επιλογή και το μεγεθος στις μύτες που έχει δε με βόλεψε, επίσης ούτε καμία ποιότητα να πω ουαο τη πήρα, το μέγεθος του κατσαβιδιού μικρό στο χέρι μου όποτε πάλι με το xiaomi τη βρίσκω. Για ερασιτεχνική χρήση μιλάω για ότι προκύψει που θα χρειαστούμε αυτα τα μεγέθη κατσαβιδιού. Με τη πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω ένα ανταπτορα να πέρνει μύτες των 4χιλ μπας και το δουλέψω λίγο.

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nidok Προβολή μηνύματος
    160€+ αυτό?Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	B9E8F4FE-1E9E-419D-BC65-535572F00538.jpeg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	17,1 KB 
ID:	429736 απογοήτευση, η επιλογή και το μεγεθος στις μύτες που έχει δε με βόλεψε, επίσης ούτε καμία ποιότητα να πω ουαο τη πήρα, το μέγεθος του κατσαβιδιού μικρό στο χέρι μου όποτε πάλι με το xiaomi τη βρίσκω. Για ερασιτεχνική χρήση μιλάω για ότι προκύψει που θα χρειαστούμε αυτα τα μεγέθη κατσαβιδιού. Με τη πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω ένα ανταπτορα να πέρνει μύτες των 4χιλ μπας και το δουλέψω λίγο.
    Τα εργαλεία είναι μια χαρά, η επιλογή σου ήταν λάθος.
    Και είναι το σημαντικότερο και πιο συνηθισμένο λάθος που κάνουμε όλοι οι ερασιτέχνες. Και εγώ το έχω κάνει, πολλές φορές μάλιστα

    Ειδικά όταν τα σκάμε χοντρά, θέλει να έχει προηγηθεί και χοντρό ψάξιμο. Δλδ δεν έχει νόημα, να χάσει το χρόνο του κάποιος, για να διαβάσει τις υπερ αναλύσεις που έχουμε κάνει, για τα είδη και τα χαρακτηριστικά στις καστάνιες, αν θέλει να αγοράσει μια καστάνια απ' το λιντλ.

    Αν όμως αποφασίσει να σκάσει ένα βασικό μισθό σε συλλογές με καρυδάκια, καλύτερα να αφιερώσει και τον ανάλογο χρόνο. Διαφορετικά, δε θα φταίει η καστάνια που έχει την λαβή που έχει, το μήκος που έχει, τα δόντια που έχει. Γατί θα το μάθει εκ των υστέρων οτι τα δόντια είναι σε άμεση αντιστοιχία με την ομαλότητα, ενώ το είδος του μηχανισμού θα επηρεάζει μέχρι και το που θα τοποθετείς το χέρι σου όταν τη δουλεύεις. Η ευκολία με την οποία θα λύνει σφιγμένες βίδες θα είναι ανάλογη του μεγέθους της και αντιστρόφως ανάλογη με την ταχύτητα που θα σου επιτρέπει να δουλεύεις. Το είδος της κεφαλής θα καθορίσει αν θα χωράει εκεί που θέλεις και αν θα σου επιτρέπει να δουλεύεις με ένα χέρι ή αν θα χρειάζεται συνέχεια και τα δυο.
    Αν στο τέλος σε υποχρεώσει να δουλεύεις διαφορετικά απ' ότι θέλεις, απ' ότι φανταζόσουν ή έχεις συνηθίσει, τότε η καστάνια του λιντλ που δούλευες τόσα χρόνια, θα σου φαίνεται καλύτερη.

    Η επιλογή στα νούμερα δε γίνεται τυχαία. Ναι είσαι σίγουρος οτι οι κατασκευαστές ξερουν πολύ καλά τι βάζουν μέσα στις συλλογές και γιατί το βάζουν. Αν εσένα δε σε βολεύει, δε μπορείς να τους καταλογίσεις λάθος. Ίσως να τους καταλογίσεις οτι δεν έχουν αρκετά σετ που να ικανοποιούν περισσότερους, αλλά μέχρι εκεί.

    Για την ποιότητα σε κατσαβίδια της wera δε θέλω να σχολιάσω τίποτα. Βασικά, ήθελα να γράψω μονο την πρώτη γραμμή, αλλά ήμουν σίγουρος οτι δε θα έκανε και την καλύτερη εντύπωση.
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Τα είπες όλα, Αποστόλη
    Αγοράζουμε με γνώμονα την δουλειά που θέλουμε να κάνουμε.
    Εφόσον εγώ, ας πούμε, ξέρω τις ανάγκες Μου, τις δουλειές Μου που θέλω να καλύψω, και καλύπτομαι απόλυτα με αυτά που έχω αγοράσει (συνειδητά, πάντα...) Υπάρχει λόγος να πάω σε κάτι παραπάνω;
    Κάποιον που έχει μεγάλες απαιτήσεις θα τον ξενίσουν αυτά που έχω, κάποιον άλλον θα του φανούν υπερβολή...
    Κοιτάμε πάντα τις ανάγκες μας, τι κάθεται καλά στο χέρι μας (το πλέον σημαντικό για μένα ειδικά σε εργαλεία ακριβείας) και αναλόγως ψωνίζουμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δεν ξερω αν ειναι καλα η οχι αλλα πιστευω οτι για να δωσεις ενα σοβαρο ποσο για καποιο εργαλειο πρεπει να κανεις τετοια δουλεια με αυτο ωστε να το αποσβεσεις τον πρωτο μηνα
    160 ευρω για κατσαβιδακια προφανως πρεπει να εχεις μαγαζι επισκευης ηυ ταμπλετ κινητων κλπ

  7. #52
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν ειναι καλα η οχι αλλα πιστευω οτι για να δωσεις ενα σοβαρο ποσο για καποιο εργαλειο πρεπει να κανεις τετοια δουλεια με αυτο ωστε να το αποσβεσεις τον πρωτο μηνα
    160 ευρω για κατσαβιδακια προφανως πρεπει να εχεις μαγαζι επισκευης ηυ ταμπλετ κινητων κλπ
    Για μία ακόμη φορά θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα προσθέσω όμως την εξαίρεση όσων εισπράττουν ικανοποίηση από την κατοχή εργαλείων, ακόμα κι αν τα χρησιμοποιούν σπάνια.

    Προσωπικά έχω σταματήσει να αγοράζω εργαλεία που μου χρειάζονται μία φορά στα δύο χρόνια. Προτιμώ να απευθύνομαι στον αντίστοιχο επαγγελματία. Οικονομικά σου βγαίνει άλλοτε παραπάνω άλλοτε λιγότερο, αλλά γλιτώνεις από τη συσσώρευση αντικειμένων. Τα πολλά πράγματα σε πνίγουν και σου τρώνε χρόνο και χώρο.

    Είμαι στη φάση που θέλω να αδειάσω αποθήκη, γιατί έχω γεμίσει με πράγματα που "άστα να υπάρχουν, διότι κάποια στιγμή θα χρειαστούν". Εργαλεία έδιωξα πολλά πριν από μήνες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/07/2021 στις 11:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, πήρα τα Witte απο αμαζον.ντε, 28 κάτι ευρώ με κάτι κουπονια που εμφανίστηκαν, παραδοση στον ξάδελφο..

    Ο ξάδελφος απο Αυστρια έρχεται στις 30 του μήνα, ελπίζω μέχρι τότε να έχουν προλάβει να πάνε αλλιώς θα τα παραλάβω τα Χριστουγεννα...

    Εντυπωσεις μόλις έρθουν

    EDIT: Φυσικά υπάρχουν και αυτά, Vessel precision
    https://shop.vessel-europe.com/en/ca..._screwdrivers/
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TD56_d.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	429738
    Τα πουλάει κανείς Ελλάδα;
    Τελευταία τροποποίηση από silkman; 21/07/2021 στις 12:24.

  9. #54
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aυτό με την παράδοση αλλού γιατί το κάνεις; Ότι έχω ψωνίσει από εκεί έχει έρθει σε λογικό χρόνο χωρίς πρόβλημα.

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aυτό με την παράδοση αλλού γιατί το κάνεις; Ότι έχω ψωνίσει από εκεί έχει έρθει σε λογικό χρόνο χωρίς πρόβλημα.
    Γιατί αυτό που πήρα 28 κατι ευρώ για Ελλάδα έχει 40€... Την διαφορά προτιμώ να την πιω μπύρες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	amazon 2.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	43,9 KB 
ID:	429739

  11. #56
    Τα facom ειναι κορυφη , τα εχω στην δουλεια μου περιπου 15 χρονια τα ιδια χωρις κανενα προβλημα.
    Εχω αλλαξει μονο ενα κατσαβιδακι σε εγγυηση γιατι κατεστρεψα την μυτη , βασικα εγω εφταιγα και οχι το κατσαβιδι.
    Σε φτηνα εχω και μια συλογη της proxxon , αρκετα καλη για τα λεφτα της καθως και μια μικτη της wurth για μαζι μου.
    Και καλυτερα 50mm μηκος , 35 mm μονο για ρολογια κλπ
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20210721_082840.jpg‎   1223.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 21/07/2021 στις 15:29.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Τα facom ειναι κορυφη , τα εχω στην δουλεια μου περιπου 15 χρονια τα ιδια χωρις κανενα προβλημα.
    Ομοιως πανω απο 20 χρονια τις 5αρες κασετινες με τα AEFD και AEFP ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Ειμαι αρνητικά προκατειλημμένος με τα Φακομ λόγω μισητής μητρικής εταιρίας

  14. #59
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, πήρα τα Witte απο αμαζον.ντε, 28 κάτι ευρώ με κάτι κουπονια που εμφανίστηκαν, παραδοση στον ξάδελφο..

    Ο ξάδελφος απο Αυστρια έρχεται στις 30 του μήνα, ελπίζω μέχρι τότε να έχουν προλάβει να πάνε αλλιώς θα τα παραλάβω τα Χριστουγεννα...

    Εντυπωσεις μόλις έρθουν

    EDIT: Φυσικά υπάρχουν και αυτά, Vessel precision
    https://shop.vessel-europe.com/en/ca..._screwdrivers/
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TD56_d.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	429738
    Τα πουλάει κανείς Ελλάδα;
    Αυτά τα Vessel τα έχω πάρει απευθείας από Japan -μέσω amazon.com- σε αστεία τιμή με πολύ μικρό κόστος ταχυδρομικών (κάτω από τα 15 ευρώ σύνολο).
    Μια χαρά μου έχουν βγει, όχι ότι τα έχω χρησιμοποιήσει και πολύ (κυρίως για ρολόγια χειρός και γυαλιά) αλλά έτσι και αλλιώς φαίνεται πως με σωστή χρήση θα αντέξουν πολλά χρόνια.

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    419
    Παρελαβα το σετακι Witte. Μια χαρά τα κατσαβιδάκια (28e)...

    Θήκη απλή μάυρη χωρίς κάποιο διακριτικό με καλό μεταλλικό κούμπωμα. Το πλαστικό που κουμπώνουν μέσα θα μπορούσε να είναι καλύτερο, έχει ένα αφρολέξ που κρύβει το λευκό αυτοκόλλητο με την περιγραφή.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210804_152644262_iOS.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	429988

    Τα κατσαβιδάκια είναι σε μήκος απο τα μεγαλύτερα που έχω δει, σίγουρα μεγαλύτερα απ τα Φακομ και τα Wera. Επισης βασική διαφορά, η κεφαλή περιστρέφεται απο την μπλέ γραμμή και πάνω και όχι μόνο το πάνω πάνω μέρος όπως στα υπόλοιπα. Στην κεφαλή αναγράφεται το μέγεθος αλλά όχι πουθενά αλλού.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210804_152605201_iOS.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	110,6 KB 
ID:	429985
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210804_152811832_iOS.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	429986
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210804_162714274_iOS.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	71,3 KB 
ID:	429987

    Τα εγκαινίασα στο λιβανιστήρι, δείτε και κάποιες φωτογραφίες απο τις ματσακονιασμένες βίδες με τα Amtech κατσαβιδάκια του εργαλειόγατου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210804_152433166_iOS.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	110,1 KB 
ID:	429983
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210804_152536199_iOS.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	110,2 KB 
ID:	429984

    Καλές διακοπές σε όλους.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2010, 18:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF