Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Τα παρατράγουδα του τροχαίου μου και η ταλαιπωρία από τις δημόσιες υπηρεσίες.

  1. #1

    Τα παρατράγουδα του τροχαίου μου και η ταλαιπωρία από τις δημόσιες υπηρεσίες.

    Καλή σας μέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

    Σας γράφω για να σας πω τον πόνο μου και εύχομαι να μη σας τύχει ποτέ τέτοια ταλαιπωρία.

    Τα παρατράγουδα του τροχαίου μου και η ταλαιπωρία από τις δημόσιες υπηρεσίες.

    Παρατράγουδο Νο 1

    Αφού έδωσα κατάθεση για το τροχαίο, με καλούν 2-3 μέρες αργότερα πάλι από την τροχαία και μου λένε να τους ξαναπάω το δίπλωμα μου. Το ίδιο απόγευμα σχολώντας από την εργασία μου το πάω, μου λένε ότι δε «φαίνεται» στο σύστημα και μου δίνουν κλήση στέρησης διπλώματος οδήγησης μοτοσυκλέτας. Παθαίνω αμόκ. Τους εξηγώ ότι για να πάρω το δίπλωμα αυτό κατέθεσα σε εσάς το δίπλωμα μοτοποδηλάτου και με δική σας βεβαίωση πήγα και το πήρα, αλλά τίποτα, η κλήση , κλήση.( μου εξήγησε ότι έχω 2 μήνες περιθώριο για ένσταση), Και ότι πρέπει να πάω ο ίδιος στο υπουργείο μεταφορών να βρω τι έγινε (λες και υπηρεσιακά δεν μπορούσαν να το κάνουν). Να χ@σ@ τα δίκτυα και τους υπολογιστές τους και τα online συστήματα του δημοσίου. Ευτυχώς που πήγαν στο νοσοκομείο και πήραν αντίγραφο του τραυματισμού μου. Θα μπορούσαν μα με στείλουν και εκεί για να το πάρω εγώ. Τσατισμένος παίρνω την κλήση και φεύγω.

    Παρατράγουδο Νο 2

    Από την εργασία μου έχασα 4 μέρες τρέχοντας στα υπουργεία. 3 ημέρες στο υπουργείο μεταφορών του Πειραιά σε αναμονή από τις 8 το πρωϊ μέχρι τις 2 το μεσημέρι γιατί από κόσμο γινόταν πανικός μέχρι να φτάσω στο πολυπόθητο γραφείο να τους εξηγήσω τι συμβαίνει και να πάρω την σούπερ απάντηση: Κύριε σας καταλαβαίνω αλλά λάθος σας έστειλε η τροχαία Πειραιά εδώ. Πρέπει να πάτε στο Μπραχάμι. Του εξηγώ για τον χρόνο που έχω χάσει περιμένοντας 3 μέρες , αν μπορώ να κάνω εδώ την αίτηση, να την στείλουν on-line αλλά η απάντηση, απάντηση. Πρέπει να πάτε στο Μπραχάμι. Αποφασίζω να πάω την επόμενη μέρα. Πάλι κόσμος εκεί και ουρές με αναμονή, ρωτώντας και ψάχνοντας και αφού οι μισοί υπάλληλοι του υπουργείου μαθαίνουν το πρόβλημά μου στον δεύτερο όροφο ένας πολύ εξυπηρετικός κύριος, παίρνει τα χαρτιά μου , μου δίνει μία αίτηση τη συμπληρώνω και μου λέει ότι θα μου έρθει η απάντηση με ταχυδρομείο. Απίστευτο, τελείωσα την δουλειά μου σε μερικές ώρες χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία.Μέχρι στιγμής όλα καλά.

    Παρατράγουδο Νο 3

    Προσπαθώντας να δώσω εξηγήσεις στην εταιρία που εργάζομαι για την 4ήμερη απουσία μου και αφού τους εξηγώ το πρόβλημα που μου δημιούργησε το τροχαίο ατύχημα, ήρθε και ο κεραυνός. Μου λέει πως οδηγώ μοτοσυκλέτα της εταιρίας για την εξωτερική εργασία χωρίς να έχω δίπλωμα, και ότι αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο για την εταιρία αν συμβεί κάτι (πχ τροχαίο)και ότι κακώς δεν τον ενημέρωσα από την πρώτη στιγμή για την κλήση και έτσι πήρα τον π@@λο. Δεν υπέγραψα χαρτιά απόλυσης (δεν το θεώρησα δίκαιο) και έφυγα.
    Είχα φτάσει σε σημείο μα μου φταίνε τα πάντα, ο ταρίφας, η αστυνομία το υπουργείο, οι φίλοι, οι γνωστοί, το σπίτι μου……όλα. Αλλά λέω κάποτε θα βρεθεί η λύση και όσοι είναι να πληρώσουν θα πληρώσουν.

    Παρατράγουδο Νο 4

    Από το πολυπόθητο ταχυδρομείο έφτασε ο ταχυδρόμος με το χαρτάκι που πρέπει να πας στο ταχυδρομείο να πάρεις γράμμα. Ακριβώς την ημερομηνία λήξης της κλήσης 16/11/20. Πάω στο ταχυδρομείο, παίρνω το γράμμα το διαβάζω και όλα οκ. Το δίπλωμά μου είναι σε ισχύ από το ’89 και φαίνεται και στο «σύστημα». Γεμάτος χαρά πάω σπίτι να συγκεντρώσω όλα τα χαρτιά και να πάω τροχαία αλλά η ώρα είναι περασμένες 2 οπότε λέω να πάω αύριο πρωϊ πρωϊ.

    Παρατράγουδο Νο 5

    Φτάνοντας την επόμενη στην Τροχαία Πειραιά πάω να περάσω μέσα, με σταματάει ο σκοπός στη πόρτα, του εξηγώ τι θέλω και παίρνω τη σούπερ απάντηση: Όλες οι επικοινωνίες γίνονται με e-mail, εξ άλλου σήμερα όλοι λόγω της ημέρας είναι έξω.( βλέπεις 17/11/20 βρήκα ο μ@λ@κ@ς να πάω στην τροχαία. Πάω σπίτι στέλνω το e-mail επισυνάπτοντας κλήση, έγγραφο υπουργείου, απόδειξη ταχυδρομείου, δίπλωμα, ταυτότητα. Όσο πήρατε μέχρι σήμερα εσείς απάντηση πήρα και εγώ.
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Καλά όλα τα άλλα ρε μαν...ελληνικο δημόσιο....εγω σκαλωσα με την απόλυση...σε τι είδους μαλακά δουλεύεις??δε εξηγείται αλλιώς γιατί όπως λες δίπλωμα έχεις...η κατάλαβα κάτι λάθος?
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    απλά μόλις είδε την κλήση ότι στερούμαι διπλώματος , φοβήθηκε ότι δεν έχω δίπλωμα, και επειδή οδηγώ μοτό της εταιρίας πήρε την απόφαση αυτή. Φαντάσου να μην είχα δίπλωμα στα αλήθεια και να εμπλεκόμουν σε τροχαίο με μηχανή της εταιρίας.......θα τον τρέχανε ακόμα........κατάλαβε όμως την μ@λ@κια που έγινε γι αυτό με ξαναπήρε
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Κατάλαβε τη μ@λακία που έγινε και φοβήθηκε μη μπλέξει με μηνύσεις και επιθεωρησεις εργασιας κλπ? Γιατι για να σε απολύει έτσι ευκολα μάλλον δεν σε ξαναπήρε από την καλή του την καρδιά.

    Αν κατάλαβα καλά, είχες δίπλωμα (την κάρτα, το χάρτινο, οτιδήποτε) αλλά επειδή δεν το έβλεπαν στο συστημα τι κατάλαβαν? Ότι δεν έχεις δίπλωμα, αυτο που τους παρέδιδες εκείνη τη στιγμη? Το οποίο προφανώς ΔΕΝ ήταν πλαστό???

    Χαρά στην υπομονή σου. Αυτό είναι το κακό με τις δημόσιες υπηρεσίες, δεν τους αγγίζει κανείς. Εσύ χάνεις τη δουλειά σου για ψύλου πήδημα κι αυτοί ταλαιπωρούν τον κόσμο και δεν ανοιγει ρουθούνι.

  5. #5
    έχω το τρίπτυχο ροζ δίπλωμα βγαλμένο το '89, στο σύστημα φαινόταν μόνο η Β' κατηγορία του αυτοκινήτου, η Α' δεν φαινόταν από λάθος μάλλον του υπουργείου.
    Όσο για τον εργοδότη καλά έκανε και φοβήθηκε, γιατί αν όντως δεν είχα δίπλωμα, και γινόταν μία στραβή θα τον τραβούσαν άσχημα και αυτόν και εμένα ή μετά θα έπρεπε να με κατηγορήσει για κατάθεση πλαστών εγγράφων κατά την πρόσληψη.
    Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, τριάντα τόσα χρόνια ασφαλίζω αρκετές μοτοσυκλέτες κατοχής μου σε διάφορες ασφαλιστικές εταιρίες, καμία ..............μα καμία δεν έκανε ποτέ έλεγχο στα στοιχεία που τους έδινα( άδεια κυκλοφορίας, οδήγησης ταυτότητα, υπεύθυνες δηλώσεις κτλ) ώστε να βρουν το "λάθος"??
    'Επρεπε να περάσουν 33 χρόνια και μετά από τόσα που μου έχουν συμβεί , μαζί και τα προηγούμενα τροχαία που είχα(γιατί ομολογώ δεν είναι το πρώτο, αλλά το πέμπτο)και ξαφνικά το έτος 2020 να μαθαίνω ότι το δίπλωμά μου δε φαίνεται στο 'σύστημα'???
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  6. #6
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PacMan Προβολή μηνύματος
    έχω το τρίπτυχο ροζ δίπλωμα βγαλμένο το '89, στο σύστημα φαινόταν μόνο η Β' κατηγορία του αυτοκινήτου, η Α' δεν φαινόταν από λάθος μάλλον του υπουργείου.
    Όσο για τον εργοδότη καλά έκανε και φοβήθηκε, γιατί αν όντως δεν είχα δίπλωμα, και γινόταν μία στραβή θα τον τραβούσαν άσχημα και αυτόν και εμένα ή μετά θα έπρεπε να με κατηγορήσει για κατάθεση πλαστών εγγράφων κατά την πρόσληψη.
    Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, τριάντα τόσα χρόνια ασφαλίζω αρκετές μοτοσυκλέτες κατοχής μου σε διάφορες ασφαλιστικές εταιρίες, καμία ..............μα καμία δεν έκανε ποτέ έλεγχο στα στοιχεία που τους έδινα( άδεια κυκλοφορίας, οδήγησης ταυτότητα, υπεύθυνες δηλώσεις κτλ) ώστε να βρουν το "λάθος"??
    'Επρεπε να περάσουν 33 χρόνια και μετά από τόσα που μου έχουν συμβεί , μαζί και τα προηγούμενα τροχαία που είχα(γιατί ομολογώ δεν είναι το πρώτο, αλλά το πέμπτο)και ξαφνικά το έτος 2020 να μαθαίνω ότι το δίπλωμά μου δε φαίνεται στο 'σύστημα'???
    Μα αν κατάλαβα καλά το πιθανότερο σενάριο είναι ότι όλα ήταν μια χαρά μέχρι κάποια στιγμή που κάποιος βαριεστημένος υπάλληλος έκανε τη μαλακία σε κάποια μεταφορά και φάνηκε τώρα που χρειάστηκε. Για αυτό και πριν δεν είχες κανένα θέμα.

    Εδώ στο «σύγχρονο» Λουξεμβούργο να δεις τι έγινε, πήρε ένα ολόκληρο χρόνο να λυθεί ένα πρόβλημα με ένα νοσοκομείο για μία χρέωση για κάτι που δεν έγινε ποτέ.
    Να τους λέμε «αυτή η εξέταση δεν έγινε ποτέ προφανώς έγραψε λάθος κωδικό ο γιατρός ρωτήστε τον»
    Και να μας απαντάνε «κοιτάξαμε τα χαρτιά και έχει γίνει» δηλαδή τους λες αυτό που γράφει είναι λάθος και να απαντάνε μα το γράφει έτσι είναι.
    Σε άλλη φάση είπαν «δεν σχολιάζουμε ιατρικές αποφάσεις» ό,τι να ναι δηλαδή.
    Πήγαν και στο δικαστήριο και μας ήρθε διαταγή από εκεί ή να πληρώσουμε ή να τον αντικρούσουμε.

    Από ένα σημείο και μετά τους απαντούσα σουρεαλιστικά.

    Τελικά βρήκαμε οι ίδιοι το γιατρό, ο οποίος αμέσως παραδέχτηκε το λάθος και το διόρθωσε άμεσα.

    Όσο αυτοματοποιημένο και να είναι το σύστημα αν ο άλλος είναι κόπανος μπλέκεις.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Θα σου έλεγα να βάλεις δικηγόρο
    αλλά ποιος ξέρει αν θα καταφέρεις τίποτα

    Χαράς την υπομονής σου πάντως
    που γράφεις ψύχραιμα !

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    για το πρωτο που έγραψες θα έκανα μηνυση. πηγες το ροζ τριπτυχο που πανω εγραφε οτι εχεις διπλωμα μοτο και σου ειπαν οτι δεν φαινεται? να τρελλαθω τωρα?

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλά εγώ έμαθα μετά από 15 χρόνια πως δεν μπορώ να παραδώσω πινακίδες γιατί η μηχανή είναι ακόμα κλεμμένη στο σύστημα τους και είχαμε ιστορίες μέχρι να ξεμπερδέψω.
    Την είχα παραλάβει από ΑΤ κανονικά όταν βρέθηκε.
    Τώρα πως σε 3-4 έλεγχους τροχαίας αυτά τα χρόνια δεν μου είπε κανείς το παραμικρό άξιο απορίας.
    porca miseria.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλά εγώ έμαθα μετά από 15 χρόνια πως δεν μπορώ να παραδώσω πινακίδες γιατί η μηχανή είναι ακόμα κλεμμένη στο σύστημα τους και είχαμε ιστορίες μέχρι να ξεμπερδέψω.
    Την είχα παραλάβει από ΑΤ κανονικά όταν βρέθηκε.
    Τώρα πως σε 3-4 έλεγχους τροχαίας αυτά τα χρόνια δεν μου είπε κανείς το παραμικρό άξιο απορίας.
    Εύκολο.
    Η δική μου μέχρι που έγινε ολική μετά από ατύχημα κλεμμένη ήταν, γιατί έπρεπε να πάω Θεσσαλονίκη
    στο τμήμα που είχα κάνει μήνυση....
    Πήγαινα κάθε χρόνο πλήρωνα σήμα στην τράπεζα για το κλεμμένο και με είχαν γράψει και καμιά δεκαριά φορές
    για κράνος με το κλεμμένο.
    Μια νύχτα το ανακάλυψα στην Πειραιώς όταν με σταματήσαν με φάρους σειρήνες πιστόλια mp5 ψηλά τα χέρια κλπ.
    Σκηνή βγαλμένη από ταινία ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    παντως απο τη στιγμη που ειχες διπλωμα νομικα εισαι καλυμενος απεναντι σε οτιδηποτε
    ειτε φαινεται στο συστημα ειτε οχι

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2009, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF