Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Είστε γίδια όλοι!! ΟΛΟΙ!! Εκτός από εμένα που είμαι έξυπνος!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460

    Είστε γίδια όλοι!! ΟΛΟΙ!! Εκτός από εμένα που είμαι έξυπνος!!

    Τελικά, από ότι βλέπω, όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα σε γενικές γραμμές.. Καμμιά φορά σκέφτομαι..ίσως φταίμε κι εμείς! Θέλω να πω, έχουμε τόσο πολύ συνηθίσει να κατηγορούμε για τα πάντα, για κάθε στραβό που συμβαίνει ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους, εκτός από την αφεντιά μας! Να φέρω μερικά παραδείγματα; Που αφορούν εμένα προσωπικά (για να μην υποπέσω ακριβώς στο ίδιο σφάλμα, στο οποίο αναφέρομαι). Όχι ότι δεν υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερα από αυτά που εμείς κάναμε, ίσως στο παρελθόν, αλλά θέλω να πω ότι τα πάντα ξεκινούν από κάπου! Χθες π.χ. ανέβαινα ένα δρόμο με το παπάκι και έρχεται ένας τύπος με αυτοκίνητο από πίσω και ενώ ήμουν ήδη στην άκρη, αρχίζει να κορνάρει επίμονα για να περάσει, εννοώντας μάλλον ότι για να γίνει αυτό έπρεπε να σταματήσω δεξιά και να κάνω υπόκλιση υποδεικνύοντας με τα χέρια την κατεύθυνση που κινούνταν, φωνάζοντας "ορίστε, περάστε"! Ε λοιπόν αυτό το έχω κάνει! Δεν κόρναρα (ευτυχώς δεν είχα γίνει τόσο κάφρος μέχρι το ατύχημά μου) αλλά έχω προσπεράσει μηχανάκια τα οποία ήξερα ότι λίγο παρακάτω θα με περάσουν πάλι όταν φτάσω τα μπροστινά αυτοκίνητα! Επικίνδυνες προσπεράσεις; Έχω κάνει! Χοντράδες; Έχω κάνει! Αυτά ίσως για τον καθένα μας να φαίνονται ψιλοπράγματα μπροστά σ'αυτά που αντιμετωπίζουμε καθημερινά και είναι τόσο χονδροειδή, ώστε να τα επισημαίνουμε. Αλλά το ότι κι εμείς δίνουμε άφεση στον εαυτό μας με τη δικαιολογία "έλα μωρε, εδώ ο άλλος έκανε αυτό...κι εκείνο..κι εκείνο...και δεν θα κάνω εγώ αυτό; Δικαιολογούμε δηλαδή το λάθος μας, αναφερόμενοι στο λάθος του άλλου που είναι 10 φορές χειρότερο!
    Ε λοιπόν δε μου φαίνεται σωστή λογική αυτή!
    Αλλά και σε άλλα πράγματα, εκτός οδήγησης! Ακρίβεια... Μου έχει πει πελάτης μου, ο οποίος ήταν στη Γερμανία, όπου υποθέτω ότι έχετε ακούσει, πως εκεί ο τελευταίος εργάτης, παίρνει περισσότερα από έναν βολεμένο εδώ! Παρ'ολα αυτά, εκεί, βλέπεις σε σουπερμάρκετ, οι πελάτες να κρατούν σημειώσεις σε μια ατζέντα για τις τιμές των προϊόντων! Και όχι μόνο αυτοί που αντιμετωπίζουν κάποιο οικονομικό πρόβλημα..Όλοι!!! Κι αν βρουν κάτι φθηνότερο κάπου, εκεί θα παν! Αυτό είναι συνειδητοποιημένος καταναλωτής... Εδώ;; ΓΙΔΙΑ!!! Αυτό είμαστε!! Γίδια!!! Μπαίνουμε μέσα και δεν πα να είναι 2 φορές ακριβότερο από τον άλλο! Θα το πάρουμε! Σιιιγά μη πάμε για ένα πακέτο μακαρόνια στο άλλο σούπερμάρκετ που είναι πιο μακριά.. Και δυστυχώς έχουν εκλείψει και οι φθηνοί! Τώρα που κατάλαβαν τι παίζει εδώ; Ας πω ένα παράδειγμα για να τελειώσω... Με έναν φίλο μου πήγαινα για τρέξιμο παλιότερα. Το παιδί αυτό φοράει παπούτσι νούμερο 48! Όποτε ήταν να πάρει παπούτσια, έπαιρνε το ένα και μοναδικό ζευγάρι που είχαν τα καταστήματα σε αυτό το νούμερο. Δεν είχε κανείς ποικιλία..Του λέω...ρε φίλε βρες τι σου αρέσει και έλα να το ψάξουμε στο internet αν είναι... Βρήκε ένα! Κόστιζε 120 ευρώ! Ξέρετε πόσο το βρήκαμε σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα της Αμερικής; 30 δολάρια! Που σημαίνει 25 ευρώ! Που σημαίνει ότι κι αυτός που το πουλούσε τόσο στην Αμερική, είχε κέρδος! Εεε ο δικός μας είχε και τα έξοδα μεταφοράς θα πει κάποιος... Ε λοιπόν εμείς πήραμε από τριά ζευγάρια παπούτσια και μας βγήκε φθηνότερα απο 120 ευρώ στον καθένα! Εκτός αν το κάθε παπούτσι χωριστά, ταξιδεύει πρώτη θέση με το αεροπλάνο, όταν έρχεται στον έμπορο! Εε ναι τότε δικαιολογείται αυτή η τιμή!
    Και για να καταλήξω! Όταν θα έρθουν τα ανθρωπάκια που ρωτάνε ηλίθιες ερωτήσεις. με το ματσούκι στο χέρι, και ρωτούν για την ακρίβεια, ξέρετε τι λέμε; Ααα Φταίει η κυβέρνηση, φταίει το σύστημα, φταίει ο καιρός που έβρεξε και δεν ήρθαν τουρίστες ή ξεράθηκαν οι μπάμιες, φταίει ο τάδε, φταίει ο δείνα, φταίει και ο Χατζηπετρής!! Αλλά δε φταίμε εμείς τα γίδια που όταν μας λένε 120 ευρώ, βγάζουμε χαμογελώντας το πορτοφόλι και τα δίνουμε..

    (Ζητώ συγνώμη για τον τίτλο τον οποίο φυσικά και δεν εννοώ.. απλώς παραδέχομαι, ίσως άστοχα, ότι είμαι ένας από το πλήθος)

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    +1000

    και ναι μου τη σπαει να πληρωνω 1,30+1,30 ευρω διοδια μεχρι να φτασω Χαλκιδα.... ΔΕ ΠΛΕΡΩΝΩ

    δεν ειμαι τσιγκουνης αλλα "επαναστατης του 1,30 ευρω" (c) dukasII 2006

  3. #3
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    +1000

    και ναι μου τη σπαει να πληρωνω 1,30+1,30 ευρω διοδια μεχρι να φτασω Χαλκιδα.... ΔΕ ΠΛΕΡΩΝΩ

    δεν ειμαι τσιγκουνης αλλα "επαναστατης του 1,30 ευρω" (c) dukasII 2006
    Α ρε idi ποσο συμφωνουμε δεν ξερεις!!!!
    +10000

  4. #4
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!!

    Διαμαρτυρόμαστε ως λαός συνέχεια για την ακρίβεια αλλά κανείς δεν κάνει τίποτα.
    Τα περισσότερα προϊόντα είναι υπερτιμημένα. Η διασκέδαση είναι σκανδαλωδώς ακριβή. Τα διόδια, όπως αναφέρθηκε, είναι πανάκριβα και είναι και πεταμένα λεφτά μιας και δεν βελτιώνεται το οδικό δίκτυο ποτέ.

    Όμως σχεδόν κανείς από μας δεν αντιδρά.
    Γιατί να μην σταματάμε να πηγαίνουμε στο Χ ξενυχτάδικο που έχει τόσα λεφτά το μπουκάλι, που οι πελάτες είναι σαν τις σαρδέλες μέσα στο μαγαζί, που η εξυπηρέτηση είναι χάλια, που δεν υπάρχει μια έξοδος κινδύνου, που παράνομα χρεώνεται το πάρκιγκ που τρώμε πόρτα γιατί δεν μας συνοδεύει η κυρία σήμερα και γουστάρουμε αντροπαρέα......
    Η να μιλήσω για τις συνεχείς ανατιμήσεις στα σουπερμαρκετ με πρόσχημα την αύξηση στις τιμές των υγρών καυσίμων. Πάρε 15% αύξηση γιατί η βενζίνη ακρίβηνε 1 λεπτό.

    Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε μου φαίνεται.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: Είστε γίδια όλοι!! ΟΛΟΙ!! Εκτός από εμένα που είμαι έξυπνος!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Τελικά, από ότι βλέπω, όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα σε γενικές γραμμές.. Καμμιά φορά σκέφτομαι..ίσως φταίμε κι εμείς! Θέλω να πω, έχουμε τόσο πολύ συνηθίσει να κατηγορούμε για τα πάντα, για κάθε στραβό που συμβαίνει ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους, εκτός από την αφεντιά μας! Να φέρω μερικά παραδείγματα; Που αφορούν εμένα προσωπικά (για να μην υποπέσω ακριβώς στο ίδιο σφάλμα, στο οποίο αναφέρομαι). Όχι ότι δεν υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερα από αυτά που εμείς κάναμε, ίσως στο παρελθόν, αλλά θέλω να πω ότι τα πάντα ξεκινούν από κάπου! Χθες π.χ. ανέβαινα ένα δρόμο με το παπάκι και έρχεται ένας τύπος με αυτοκίνητο από πίσω και ενώ ήμουν ήδη στην άκρη, αρχίζει να κορνάρει επίμονα για να περάσει, εννοώντας μάλλον ότι για να γίνει αυτό έπρεπε να σταματήσω δεξιά και να κάνω υπόκλιση υποδεικνύοντας με τα χέρια την κατεύθυνση που κινούνταν, φωνάζοντας "ορίστε, περάστε"! Ε λοιπόν αυτό το έχω κάνει! Δεν κόρναρα (ευτυχώς δεν είχα γίνει τόσο κάφρος μέχρι το ατύχημά μου) αλλά έχω προσπεράσει μηχανάκια τα οποία ήξερα ότι λίγο παρακάτω θα με περάσουν πάλι όταν φτάσω τα μπροστινά αυτοκίνητα! Επικίνδυνες προσπεράσεις; Έχω κάνει! Χοντράδες; Έχω κάνει! Αυτά ίσως για τον καθένα μας να φαίνονται ψιλοπράγματα μπροστά σ'αυτά που αντιμετωπίζουμε καθημερινά και είναι τόσο χονδροειδή, ώστε να τα επισημαίνουμε. Αλλά το ότι κι εμείς δίνουμε άφεση στον εαυτό μας με τη δικαιολογία "έλα μωρε, εδώ ο άλλος έκανε αυτό...κι εκείνο..κι εκείνο...και δεν θα κάνω εγώ αυτό; Δικαιολογούμε δηλαδή το λάθος μας, αναφερόμενοι στο λάθος του άλλου που είναι 10 φορές χειρότερο!
    Ε λοιπόν δε μου φαίνεται σωστή λογική αυτή!
    Αλλά και σε άλλα πράγματα, εκτός οδήγησης! Ακρίβεια... Μου έχει πει πελάτης μου, ο οποίος ήταν στη Γερμανία, όπου υποθέτω ότι έχετε ακούσει, πως εκεί ο τελευταίος εργάτης, παίρνει περισσότερα από έναν βολεμένο εδώ! Παρ'ολα αυτά, εκεί, βλέπεις σε σουπερμάρκετ, οι πελάτες να κρατούν σημειώσεις σε μια ατζέντα για τις τιμές των προϊόντων! Και όχι μόνο αυτοί που αντιμετωπίζουν κάποιο οικονομικό πρόβλημα..Όλοι!!! Κι αν βρουν κάτι φθηνότερο κάπου, εκεί θα παν! Αυτό είναι συνειδητοποιημένος καταναλωτής... Εδώ;; ΓΙΔΙΑ!!! Αυτό είμαστε!! Γίδια!!! Μπαίνουμε μέσα και δεν πα να είναι 2 φορές ακριβότερο από τον άλλο! Θα το πάρουμε! Σιιιγά μη πάμε για ένα πακέτο μακαρόνια στο άλλο σούπερμάρκετ που είναι πιο μακριά.. Και δυστυχώς έχουν εκλείψει και οι φθηνοί! Τώρα που κατάλαβαν τι παίζει εδώ; Ας πω ένα παράδειγμα για να τελειώσω... Με έναν φίλο μου πήγαινα για τρέξιμο παλιότερα. Το παιδί αυτό φοράει παπούτσι νούμερο 48! Όποτε ήταν να πάρει παπούτσια, έπαιρνε το ένα και μοναδικό ζευγάρι που είχαν τα καταστήματα σε αυτό το νούμερο. Δεν είχε κανείς ποικιλία..Του λέω...ρε φίλε βρες τι σου αρέσει και έλα να το ψάξουμε στο internet αν είναι... Βρήκε ένα! Κόστιζε 120 ευρώ! Ξέρετε πόσο το βρήκαμε σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα της Αμερικής; 30 δολάρια! Που σημαίνε 25 ευρώ! Που σημαίνει ότι κι αυτός που το πουλούσε τόσο στην Αμερική, είχε κέρδος! Εεε ο δικός μας είχε και τα έξοδα μεταφοράς θα πει κάποιος... Ε λοιπόν εμείς πήραμε από τριά ζευγάρια παπούτσια και μας βγήκε φθηνότερα απο 120 ευρώ στον καθένα! Εκτός αν το κάθε παπούτσι χωριστά, ταξιδεύει πρώτη θέση με το αεροπλάνο, όταν έρχεται! Εε ναι τότε δικαιολογείται αυτή η τιμή!
    Και για να καταλήξω! Όταν θα έρθουν τα ανθρωπάκια που ρωτάνε ηλίθιες ερωτήσεις. με το ματσούκι στο χέρι, και ρωτούν για την ακρίβεια, ξέρετε τι λέμε; Ααα Φταίει η κυβέρνηση, φταίει το σύστημα, φταίει ο καιρός που έβρεξε και δεν ήρθαν τουρίστες ή ξεράθηκαν οι μπάμιες, φταίει ο τάδε, φταίει ο δείνα, φταίει και ο Χατζηπετρής!! Αλλά δε φταίμε εμείς τα γίδια που όταν μας λένε 120 ευρώ, βγάζουμε χαμογελώντας το πορτοφόλι και τα δίνουμε..

    (Ζητώ συγνώμη για τον τίτλο τον οποίο φυσικά και δεν εννοώ.. απλώς παραδέχομαι, ίσως άστοχα, ότι είμαι ένας από το πλήθος)
    Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...

    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έμπορος θα έπρεπε να πουλήσει όσο το βρίσκεις εσύ στο internet; εκτός και αν δουλεύουν για τη δόξα...
    Θάνος..

  6. #6
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051

    Re: Re: Είστε γίδια όλοι!! ΟΛΟΙ!! Εκτός από εμένα που είμαι έξυπνος!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...

    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έμπορος θα έπρεπε να πουλήσει όσο το βρίσκεις εσύ στο internet; εκτός και αν δουλεύουν για τη δόξα...
    Θάνο τα περισσότερα μαγαζιά της Ελλάδος είναι πιο ακριβά απ το εξωτερικό. Το 2001 είχα πάει Γερμανία και πήρα δώρο στη μητέρα μου ένα πολυμίξερ από ένα μαγαζί 70,000 πχ. Όταν γύρισα ΄πήγα σε ένα κατάστημα εδώ και το ίδιο πολυμίξερ το βρήκα 100,000 και ήταν σε προσφορά
    Δηλαδή στο εξωτερικό δεν έχουν ενοίκια, ασφάλιση κλπ??

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: Re: Re: Είστε γίδια όλοι!! ΟΛΟΙ!! Εκτός από εμένα που είμαι έξυπνος!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
    Θάνο τα περισσότερα μαγαζιά της Ελλάδος είναι πιο ακριβά απ το εξωτερικό. Το 2001 είχα πάει Γερμανία και πήρα δώρο στη μητέρα μου ένα πολυμίξερ από ένα μαγαζί 70,000 πχ. Όταν γύρισα ΄πήγα σε ένα κατάστημα εδώ και το ίδιο πολυμίξερ το βρήκα 100,000 και ήταν σε προσφορά
    Δηλαδή στο εξωτερικό δεν έχουν ενοίκια, ασφάλιση κλπ??
    Δεν μπορώ να συγκρίνω με τη Γερμανία γιατί δεν ξέρω τους κανόνες εκεί.

    Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι αν συγκρίνουμε τις τιμές των καταστημάτων, ξερά και απευθείας με τις τιμές που βρίσκουμε στο internet, θα βγάλουμε 100% λάθος συμπεράσματα. Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη, ενώ υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που καθορίζουν τις τιμές των καταστημάτων. Η αισχροκέρδεια είναι απλά μία απ'αυτές...
    Θάνος..

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

    Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...
    --------------------------------------------------------------------------------

    Εσύ απαντάς όμως στο παράδειγμά μου! Για το γεγονός, που λέω ότι φταίμε κι εμείς που κατηγορούμε για το παραμικρό όοοοολους τους άλλους εκτός από τον εαυτό μας, το οποίο είναι και το θέμα που ανέλυσα μάλλον συμφωνείς, σωστά;
    Ας σου απαντήσω σ'αυτά που λες όμως με ένα άλλο προσωπικό παράδειγμα για να δούμε αν πρέπει να στηρίζουμε την τοπική αγορά και μέχρι πιο όριο, πρέπει να φτάνει αυτή η στήριξη.
    Ποιο κατά τη γνώμη σου εσύ θεωρείς ποσοστιαία ένα λογικό κέρδος σε ένα προϊόν; 20%; 40%; 80%;
    Πρόσφατα έριξα λόγω του ότι τα χέρια μου πηγαίνουν όπου θέλουν πλέον, το κινητό μου, με αποτέλεσμα να σπάσει το πληκτρολόγιο. Το παίρνω λοιπόν και πηγαίνω σε πολύ γνωστό κατάστημα αλυσίδας για να πάρω το ανταλακτικό και να το βάλω και μόνος, δεν ήταν κάτι δύσκολο. Η τιμή που μου είπαν; 20ευρώ!
    Φεύγω! Το ψάχνω σε γερμανικό κατάστημα στο internet και το βρίσκω 1 ευρώ.. Ρωτάω λοιπόν; Πως έφτασε ένα μικροσκοπικό αντικείμενο 2000% πιο ακριβά;;; Συγνώμη αλλά όταν με κλέβουν τόσο εξόφθαλμα, δεν μου περισεύει χώρος για να αναλογιστώ....εεε κρίμα κι αυτός ο ισπανός,ιταλός,αυστριακός ή ότι στο $@$#@ είναι! Κι αυτός να φάει θέλει...να το πάρω απ'αυτόν!! Μα 2000%;;; Αυτός σε σέβεται εσένα που μπορεί να λιώνεις στην οικοδομή όταν σου λέει ότι κάτι που το αγόρασε λιγότερο από 1 ευρώ (γιατί και ο εν λόγω καταστηματάρχης, από τον οποίο και το πήρα τελικά, έχει κέρδος, έτσι; Δεν το χαρίζει για την ψυχή της μανούλας του) , κοστίζει όσα βγάζεις εσύ σε μια μέρα;;; Να πάει να $@#$!^@!! Δεν με ενδιαφέρει..Η ελληνική συνείδηση να στηρίξω την τοπική αγορά και να κάνω και να δείξω έχει κάποιο όριο!!!
    Αν λοιπόν έρθω και σου βάλω το πιστόλι στο κεφάλι και σου πάρω το πορτοφόλι και πεις και ευχαριστώ, επειδή με βοήθησες που είχα ανάγκη τα χρήματα, τότε και εγώ με χαρά, να έρθω στο μαγαζί σου να ψωνίσω και να σου πω κι εγώ ευχαριστώ!!
    Την παράμετρο "αισχροκέρδια" νομίζω ότι με πολλή αφέλεια την κατατάσσεις ανάμεσα στις άλλες, κι αυτή είναι ακριβώς που καταπολεμάται αν εσύ, εγώ, και πολλοί άλλοι, αποκτήσουμε το θάρρος - θράσσος-(ίσως κατά άλλους) να γυρίζουμε την πλάτη στον κλέφτη και να μη βγάζουμε αμέσως το πορτοφόλι!
    Επιπροσθέτως, μιας και το ξέχασα, όταν εσύ έχεις κάτι πολύ φθηνότερα από όλους τους υπόλοιπους, θα γίνεται λαϊκό προσκύνημα στο μαγαζί σου φίλε! Αλλά όχι! Εσύ προτιμάς να το βάλεις 2000% ακριβότερα, να μπει ένας πελάτης ολόκληρη την ημέρα, να βγάλεις το κέρδος σου και όοολη την υπόλοιπη μέρα να κάθεσαι..

  9. #9
    Εγώ πάλι ένα έχω να πω...






















    ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!
    I used to think it was a terrible thing that life was so unfair. Then I thought, 'what if life *were* fair, and all of the terrible things that happen to us came because we really deserved them?' Now I take great comfort in the general unfairness and hostility of the universe.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Χαχαχα Σωστός!! Μπεεεε (καλό απόγευμα κι από μένα!)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

    Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...
    --------------------------------------------------------------------------------

    Εσύ απαντάς όμως στο παράδειγμά μου! Για το γεγονός, που λέω ότι φταίμε κι εμείς που κατηγορούμε για το παραμικρό όοοοολους τους άλλους εκτός από τον εαυτό μας, το οποίο είναι και το θέμα που ανέλυσα μάλλον συμφωνείς, σωστά;
    Ας σου απαντήσω σ'αυτά που λες όμως με ένα άλλο προσωπικό παράδειγμα για να δούμε αν πρέπει να στηρίζουμε την τοπική αγορά και μέχρι πιο όριο, πρέπει να φτάνει αυτή η στήριξη.
    Ποιο κατά τη γνώμη σου εσύ θεωρείς ποσοστιαία ένα λογικό κέρδος σε ένα προϊόν; 20%; 40%; 80%;
    Πρόσφατα έριξα λόγω του ότι τα χέρια μου πηγαίνουν όπου θέλουν πλέον, το κινητό μου, με αποτέλεσμα να σπάσει το πληκτρολόγιο. Το παίρνω λοιπόν και πηγαίνω σε πολύ γνωστό κατάστημα αλυσίδας για να πάρω το ανταλακτικό και να το βάλω και μόνος, δεν ήταν κάτι δύσκολο. Η τιμή που μου είπαν; 20ευρώ!
    Φεύγω! Το ψάχνω σε γερμανικό κατάστημα στο internet και το βρίσκω 1 ευρώ.. Ρωτάω λοιπόν; Πως έφτασε ένα μικροσκοπικό αντικείμενο 2000% πιο ακριβά;;; Συγνώμη αλλά όταν με κλέβουν τόσο εξόφθαλμα, δεν μου περισεύει χώρος για να αναλογιστώ....εεε κρίμα κι αυτός ο ισπανός,ιταλός,αυστριακός ή ότι στο $@$#@ είναι! Κι αυτός να φάει θέλει...να το πάρω απ'αυτόν!! Μα 2000%;;; Αυτός σε σέβεται εσένα που μπορεί να λιώνεις στην οικοδομή όταν σου λέει ότι κάτι που το αγόρασε λιγότερο από 1 ευρώ (γιατί και ο εν λόγω καταστηματάρχης έχει κέρδος, έτσι; Δεν το χαρίζει για την ψυχή της μανούλας του) , κοστίζει όσα βγάζεις εσύ σε μια μέρα;;; Να πάει να $@#$!^@!! Δεν με ενδιαφέρει..Η ελληνική συνείδηση να στηρίξω την τοπική αγορά και να κάνω και να δείξω έχει κάποιο όριο!!!
    Αν λοιπόν έρθω και σου βάλω το πιστόλι στο κεφάλι και σου πάρω το πορτοφόλι και πεις και ευχαριστώ, επειδή με βοήθησες που είχα ανάγκη τα χρήματα, τότε και εγώ με χαρά, να έρθω στο μαγαζί σου να ψωνίσω και να σου πω κι εγώ ευχαριστώ!!
    Την παράμετρο "αισχροκέρδια" νομίζω ότι με πολλή αφέλεια την κατατάσσεις ανάμεσα στις άλλες, κι αυτή είναι ακριβώς που καταπολεμάται αν εσύ, εγώ, και πολλοί άλλοι, αποκτήσουμε το θάρρος - θράσσος-(ίσως κατά άλλους) να γυρίζουμε την πλάτη στον κλέφτη και να μη βγάζουμε αμέσως το πορτοφόλι!
    Επιπροσθέτως, μιας και το ξέχασα, όταν εσύ έχεις κάτι πολύ φθηνότερα από όλους τους υπόλοιπους, θα γίνεται λαϊκό προσκύνημα στο μαγαζί σου φίλε! Αλλά όχι! Εσύ προτιμάς να το βάλεις 2000% ακριβότερα, να μπει ένας πελάτης ολόκληρη την ημέρα, να βγάλεις το κέρδος σου και όοολη την υπόλοιπη μέρα να κάθεσαι..
    Αφού λοιπόν σ'αρέσουν τα παραδείγματα, να σου δώσω κι εγώ ένα παράδειγμα.

    Έστω ότι θέλεις να ανοίξεις ένα εξουσιοδοτημένο service αυτοκινήτων. Έρχεται λοιπόν ο Γερμανός κατασκευαστής ας πούμε για παράδειγμα και σου λέει:

    Κύριε VanDiemen, για να σας δώσουμε την εξουσιοδότηση, θα πρέπει το συνεργείο σας να έχει:

    -Πινακίδα τάδε προδιαγραφών
    -Χώρους τάδε προδιαγραφών
    -Γραφεία τάδε
    -Καρέκλες τάδε
    -Εργαλεία από κατσαβίδι, μέχρι το ακριβότερο και πιο εξεζητημένο για την Χ βλάβη που μπορεί να σου τύχει
    -Προσωπικό με την τάδε εκπαίδευση που θα πρέπει να ανανεώνεις με σεμινάρια (με δικά σου φυσικά έξοδα)
    -Στολές έτσι
    -Προαδιαγραφές ασφαλείας αλλιώς
    -4 αυτοκίνητα εξυπηρέτησης πελατών, 3 τέτοια και ένα πιο φθηνό...
    -... και αυτό κι εκείνο και τούτο και το άλλο.... και η λίστα μεγαλώνει.

    Βάλε τώρα μισθούς, ΙΚΑ, λογιστές, εφορία, ενοίκιο, φως, νερό, τηλέφωνο, αναλώσιμα, εγγυήσεις, πιστώσεις, κάρτες, παπάδες και χριστούγεννα... και εκεί που έχεις φεσωθεί μέχρι το λαιμό, ξανάρχεται ο Γερμανός και σου λέει κύριε VanDiemen λόγω αισθητικής ανανέωσης του δικτύου αντιπροσώπων μας και αναβάθμισης των υπηρεσιών μας, αλλάζουμε τις στολές του προσωπικού και τα χρώματα των συνεργείων μας μαζί με το λογότυπο και πρέπει να ακολουθήσετε τις αλλαγές αν θέλετε την εξουσιοδότηση...

    και μετά από όλο αυτό το συρφετό, έλα και πες μου πόσο θα χρεώσεις το προγραμματισμένο service.

    Έρχομαι λοιπόν μία δεδομένη στιγμή εγώ που είμαι πονηρός και βρίσκω λάδια και μπουζιά τζαμπέ από το internet, τα βάζω και μόνος μου, μου στοιχίζουν 60 ευρώ και λέω... ρε το ΜΠούστη τον κλέφτη τον εξουσιοδοτημένο που ήθελε αυτή τη δουλειά να μου τη χρεώσει 300 ευρώ!

    Αφέλεια αγαπητέ είναι με μία απλοϊκή σκέψη να τους καταδικάζεις όλους στο ίδιο καζάνι.
    Θάνος..

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αυτές τις προδιαγραφές που απαιτεί ο κατασκευαστής τις απαιτεί μόνο από τον Έλληνα; Κι αν η απάντηση είναι όχι, ρωτάω... Ποιος σου είπε ότι τα χρήματα βγαίνουν εύκολα; Ποιος τους έμαθε όλους αυτούς τους ληστές ότι θα τους πληρώνει ο κόσμος για να κάθονται; Το να πάρω λάδι και μπουζί από το internet, προϋποθέτει ότι θα τα βάλω και μόνος! Αν μπορώ γιατί να μη το κάνω;;; Εσύ γίνε λουκουματζής αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις και τις δυσκολίες που έχει το επάγγελμά σου.. Μη μου χρεώνεις όμως το λουκουμά 10 Ευρώ! Και πρόσεξε! Δεν ξέρεις τα κριτήρια που χρησιμοποιώ όταν αγοράζω κάτι και άρα μη με κατακρίνεις. Όταν βλέπω ένα λογικό κέρδος σε κάτι, (μέχρι +20-30%) το παίρνω από εδώ.. Αλλά όταν με κλέβουν στο ξαναείπα...δεν πληρώνω!!! Kαι "ναι" αν η διαφορά είναι 240 ευρώ, να το κλείσεις!! Και να πουλάς κι εσύ από το inτernet!! Με τι διαφωνείς;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Αυτές τις προδιαγραφές που απαιτεί ο κατασκευαστής τις απαιτεί μόνο από τον Έλληνα; Κι αν η απάντηση είναι όχι, ρωτάω... Ποιος σου είπε ότι τα χρήματα βγαίνουν εύκολα; Ποιος τους έμαθε όλους αυτούς τους ληστές ότι θα τους πληρώνει ο κόσμος για να κάθονται; Γίνε λουκουματζής αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις που έχει το επάγγελμά σου.. Μη μου χρεώνεις όμως το λουκουμά 10 Ευρώ! Και πρόσεξε! Δεν ξέρεις τα κριτήρια που χρησιμοποιώ όταν αγοράζω κάτι και άρα μη με κατακρίνεις. Όταν βλέπω ένα λογικό κέρδος σε κάτι, (μέχρι +20-30%) το παίρνω από εδώ.. Αλλά όταν με κλέβουν στο ξαναείπα...δεν πληρώνω!!! Με τι διαφωνείς;
    Έτσι όπως τα λες παραπάνω δεν διαφωνώ ιδιαίτερα. Αλλά μου φαίνονται πιο κομψά διατυπωμένα από την ολοκληρωτική ισοπέδωση ότι ο Έλληνας είναι εξ ορισμού κλέφτης που μου φάνηκε σαν εικόνα στα προηγούμενα ποστ σου...

    Πάνω κάτω μία ιδέα την έχουμε και αυτόν που μας πιάνει το ΓΚώλο θα τον καταλάβουμε, έστω και αν προλάβει να μας τον πιάσει μια φορά πριν πάρουμε χαμπάρι...

    Δεν θα σκάσω κιόλας δηλαδή... κάθε μέρα μαγαζιά ανοίγουνε και κλείνουνε λίγο αργότερα... Δεν είναι χαζός ο κόσμος.
    Θάνος..

  14. #14
    -------------------------------------------------------------------------
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έμπορος θα έπρεπε να πουλήσει όσο το βρίσκεις εσύ στο internet; εκτός και αν δουλεύουν για τη δόξα...
    -------------------------------------------------------------------------

    Φιλε Θανο θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το οτι δεν υπαρχει αισχροκερδεια.

    Ενα απλο παραδειγμα που παιζει σημερα που γινεται αυτη η συζητηση για να δεις τι εννοω

    Ειναι η εποχη που οι εμποροι των ειδων αναβατη κανουν τις παραγγελιες τους για τη χειμερινη σεζον και εχουν βγαλει στο ξεπουλημα ολα τα ειδη που τους περισεψαν
    Στη χειροτερη περιπτωση να δεχτω οτι πουλανε σε τιμη κοσοτυς που δεν ειναι ετσι (οχι για ολα τουλαχιστον)

    Βλεπω λοιπον
    φορμα ολοσωμη απο 1.400 που ηταν κανονικη τιμη να πουλιεται 400
    Μπουφαν απο 150 να τα δινουν 50
    κρανη απο 300 στα 150
    μποτες απο 200 στα 100 και παει λεγοντας.

    Βλεπεις λοιπον οτι τα κερδη τους ειναι υπερογκα και δεν δικαιολογουνται απο εξοδα ενοικιου υπαλληλων κλπ

    Δευετρο το ηλεκτρονικο εμποριο ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει ειναι το εμποριο του μελλοντος.
    Κανεις δεν απαγορευει στο καθενα να ανοιξει και εκεινος ενα eshop
    και να εχει εαν το επιθυμει παραλληλα και το φυσικο μαγαζι

    Και τριτον δεν ειναι ατιμια να ψαχνει ο καθενας τις φθηνοτερες τιμες. Νομιζω οτι θα συμφωνησεις μαζι μου οτι σημερα τα Ευρα δεν ρεουν στους δρομους και ο καθενας ζοριζεται για να τα βγαλει Αρα θα προσεξει και που τα χαλαει.

    Να μην μιλησω και για το οτι σημερα ανακαλυψα στο internet οτι θα μπορουσα να ειχα παρει το ανταλλακτικο που περιμενα 1 μηνα απο το Σφακιανακη μεσα σε 6-7 μερες μεσω Internet και κατι τις φθηνοτερο
    Εκει συγνωμη να τον χεσω τον αντιπροσωπο / μαγαζατορα που ειναι ασυνεπης και ατιμος και ας εχει 500 ατομα που συντηρει
    -Εγω σε αυτό το ΓΑΙΔΟΥΡΙ δεν ανεβαινω

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Θάνο με συγχωρείς που σου έδωσα αυτή την εικόνα! Στόχος μου δεν ήταν να αφορίσω εκ' προοιμίου όλους τους Έλληνες σαν κλέφτες! Απλώς..αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν έγραψα κατανοητά είναι ότι έχουμε κι εμείς ευθύνη σαν καταναλωτές και η εν λευκώ προσφυγή μας, όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι, στον πρώτο τυχόντα χωρίς καμμία έρευνα αγοράς ενώ ρίχνουμε την ευθύνη για την ακρίβεια στους αμερικάνους, στο πετρέλαιο, στην Ευρώπη, στο κακό μας κάρμα...είναι λάθος!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όλοι πάμπλουτοι...εκτός του Μητσοτάκη
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2012, 03:01
  2. ανεκδοτα απο αυτα που ολοι εχουμε ζησει..
    από mic_dim στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 18:46
  3. pinlock, εκτος απο τζωρτζόπουλο, που ?
    από road spirit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2008, 09:13
  4. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:14
  5. Όλοι οι cbfάδες από ένα οικοπεδάκι ?
    από johnpan στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 18:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF