Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Body Armour

  1. #1

    Body Armour

    Skeutomai na parw body armour alla idanika 8a h8ela na to foraw panw apo rouxa px poukamiso, mplouza?

    Ginete auto h' prepei na foriete gumno ?
    Panagiotis

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Body Armour

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
    Skeutomai na parw body armour alla idanika 8a h8ela na to foraw panw apo rouxa px poukamiso, mplouza?

    Ginete auto h' prepei na foriete gumno ?
    κοίταξε,η body armour φοριέται κολλητά στο κορμί για να παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία.

    Άμα φοράς κανά μπλουζάκι κάτι πάει κ έρχεται,με πουκάμισο όμως...σίγουρα δεν θα λέγεσαι ατσαλάκωτος...

  3. #3
    hmmm den me peirazei ama tsalakonwte to poukamiso

    alla 8elw na to foraw :

    [jacket]

    [body armour]

    shirt /t -shirt

    [/body armour]

    [/jacket]

    Panagiotis

  4. #4
    Προσφέρει σαφέστατα τη μέγιστη προστασία αλλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό και άβολο γιά μεσ' τη πόλη. Γιατί δεν βάζεις μεγαλύτερα - πιό χοντρά προστατευτικά στο jacket;


  5. #5
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    δε βάζετε και κανά λινκ με body armor για εμάς τους τρομαγμένους;
    Ξέρω από βέσπα!

  6. #6
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Προσφέρει σαφέστατα τη μέγιστη προστασία αλλά το βρίσκω λίγο υπερβολικό και άβολο γιά μεσ' τη πόλη. Γιατί δεν βάζεις μεγαλύτερα - πιό χοντρά προστατευτικά στο jacket;



    κρασπεδα, στηλοι, κολωνες, κολωνακια, πινακιδες, οχήματα κινουμενα/σταθμευμένα και χίλια δυο αλλα εμποδια περιμένουν να μας κάνουν τα κοκαλα σκόνη...οπότε body armor ειναι επιβεβλημένο....

    (οχι ουτε εγω φοράω.... )

    το σημάντικό ειναι να πλήρει τις σωστές προδιαγραφές

    ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΩΝ (ωμος,αγκωνες)--> EN 1621-1 (υπάρχουν τρια level προστασίας με το ΙΙΙ να ειναι το καλυτερο)
    ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΠΛΑΤΗΣ --> EN 1621-2 (2 level με το ΙΙ να ειναι το ανώτερο)

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #7
    Μα, ώμους, αγκώνες και πλάτη προστατεύει ΚΑΙ το οποιοδήποτε jacket (με τα σωστά αφρώδη υλικά). Έχω φάει μπόλικες τούμπες με jacket (χωρίς ολόσωμο θώρακα από μέσα) και όταν σηκωθηκα απλά ξεσκόνιζα τους ώμους μου.

    Βασικά o ολόσωμος θώρακας δημιουργήθηκε για να προστατεύσει αναβάτες που κοπανιούνται στο χώμα-πίστα, όπου αν φορούσες jacket θα ένιωθες σα να βρίσκεσαι σε σκανδιναβική σάουνα.

  8. #8
    pfout νομίζω ότι με την αγορά της ίδιας μοτοσυκλέτας σκεφτόμαστε και τα ίδια πράγματα.
    Και εγώ ψάχνομαι για body armor (βασικά κάτι που να προστατεύει και το θώρακα) αλλά δεν έχω βρει κάτι που να χωράει εύκολα κάτω από το jacket.

    Όσον αφορά αυτά που λέει ο φίλος χωμάτινος απ'όσο έχω ακούσει, δεν έχω και μεγάλη πείρα, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ατυχημάτων κυρίως μέσα στην πόλη που ο αναβάτης απογειώνεται και σκάει με τη μπροστινή μεριά που εκτός του κράνους εκεί δεν τον προστατεύει τίποτα. Δεν είναι τόσο τυχερός ώστε να πέσει με το πλάι ή να συρθεί με την πλάτη και σταματά με το θώρακα σπάζοντας πλευρά και τραυματίζοντας διάφορα άλλα όργανα.

    Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν βάση αυτά ή κατά πόσο η αυτοπροστασία καταντά υπερβολή απλά το είχα απορία. Αν θέλετε οι γνώστες πείτε καμιά γνώμη.

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Έχω φάει μπόλικες τούμπες με jacket (χωρίς ολόσωμο θώρακα από μέσα) και όταν σηκωθηκα απλά ξεσκόνιζα τους ώμους μου.
    :a07:

    το απόλυτο αρσενικό ..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657

    Re: Body Armour

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
    Skeutomai na parw body armour alla idanika 8a h8ela na to foraw panw apo rouxa px poukamiso, mplouza?
    Ginete auto h' prepei na foriete gumno ?
    O partner sou ti gnomi exei ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    :a07:

    το απόλυτο αρσενικό ..!!!

    Τώρα το έχω πάει στο επόμενο level.. τρώω τούμπες με λευκό δικτυωτό μπλουζάκι a la Stamatis Gardelis και απλά σαλιώνω τα φρύδια μου

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Τώρα το έχω πάει στο επόμενο level.. τρώω τούμπες με λευκό δικτυωτό μπλουζάκι a la Stamatis Gardelis και απλά σαλιώνω τα φρύδια μου
    Πσσσσςςςς.....
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Πσσσσςςςς.....
    Εσύ μπρε δεν είσαι στην Πανελλήνια ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Εσύ μπρε δεν είσαι στην Πανελλήνια ???
    Σπίτι είμαι, η μπέμπα είναι -ξανά- άρρωστη, μας έχει γεμίσει σάλια...
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
    pfout νομίζω ότι με την αγορά της ίδιας μοτοσυκλέτας σκεφτόμαστε και τα ίδια πράγματα.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
    υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ατυχημάτων κυρίως μέσα στην πόλη που ο αναβάτης απογειώνεται και σκάει με τη μπροστινή μεριά που εκτός του κράνους εκεί δεν τον προστατεύει τίποτα. Δεν είναι τόσο τυχερός ώστε να πέσει με το πλάι ή να συρθεί με την πλάτη και σταματά με το θώρακα σπάζοντας πλευρά και τραυματίζοντας διάφορα άλλα όργανα.
    akribws auth einai k h skepsh mou... to na exeis prostasia sthn plath, omous K agkwnes mou fenete "ligo".

    8elw na parw K prostasia plaths pou denei panw mou outesialws, alla ama parw bodyarmour (idiws auth pou xwriazete) akoma kalutera!
    Panagiotis

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Body Armour ή καλοκαιρινό μπουφάν
    από nikomaxia στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2010, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF