Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ολλανδία - Ελλάδα μέσω Δαλματικών ακτών

  1. #1
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329

    Ολλανδία - Ελλάδα μέσω Δαλματικών ακτών

    Καλημέρα σε όλους!

    Κοντεύει ο καιρός για ένα ταξίδι που μπήκε πρόσφατα στο μυαλό μου και ελπίζω να μείνει και για καιρό εκεί και αργότερα.
    Πριν ένα χρόνο μετακόμισα στο Άμστερνταμ και γρήγορα το μικρόβιο της μηχανής με ξανα-χτύπησε, έπειτα από ένα μικρό "αναγκαστικό" διάλειμμα που είχα.
    Το αποτέλεσμα του μικροβίου... ένα αξιόπιστο και φθηνό Yamaha FZ6 2004. Γιατί οχι??
    ...Και αφού έβγαλα όλο τον Ολλανδικό χειμώνα οδηγώντας καθημερινά, εκτός απο 2 ημέρες που χρειάστηκα snowmobile αντί για το Fazeraki, είπα,
    δεν πας μέχρι Ελλάδα να απολαύσεις και τη διαδρομή? Και έτσι και θα γίνει (με την απολυτή στήριξη της τύχης πάντα )
    Αλλά, απο την άλλη θέλεις κάποιον να μοιραστείς τις στιγμές που θα βιώσεις, οπότε πετάω την ιδέα στη σύντροφο... και η απάντηση θετική!
    Ξεκινάμε λοιπόν!! Πάμε τώρα για προετοιμασίες, το καλάθι μεγάλο, το πορτοφόλι περιορισμένο (καθώς μαζεύουμε χρήματα για ένα gap year που λένε και στο χωρίο μου). Έτσι λοιπόν αρχίζουμε με τα πρακτικά.. πλαϊνές βαλίτσες, βάσεις, λάστιχα, φρένα, ενδοεπικοινωνία και ένα σωρό gadget που ακόμη ταξιδεύουν απο όλο τον κόσμο "ήδη" για να έρθουν και στο δικό μου ταξίδι.
    Και αφού τα πρακτικά τα κανονίσαμε, πάμε και για τη διαδρομή.. Θα μου πεις βέβαια και αυτό πρακτικό είναι, αλλά λύνεται και στην πορεία.
    Η διαδρομή ελαφρά τροποποιημένη απο αυτή που ο Κος. Googlis μου προτείνει. 3.000 χλμ λέει το κοντέρ και 37 ώρες οδήγηση σκορπισμένες σε 7-9 ημέρες και μετά 2 εβδομάδες χωρίο να αγαλιάσει και η ψυχή λιγάκι.

    Και αφού τα αφηγήθηκα όλα, λέω να κάνω και μερικές ερωτησούλες στους παλιούς και έμπειρους...
    Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο για τη διαδρομή? απο αξιοθέατο μέχρι και συμβουλή π.χ. για την αποφυγή κάποιου συγκεκριμένου δρόμου.
    Ακόμη μια ερώτηση και μετά θα σας αφήσω ήσυχους και στις δικές σας μοτο σκέψεις..
    Υπάρχει κάτι που δεν σκεφτήκατε να πάρετε μαζί σας στο προηγούμενο ταξίδι και σε κάποια φάση είπατε.. "αυτό" έπρεπε να το είχα πάρει...


    Σας χαιρετώ και λογικά θα επανέλθω!
    Φιλικά,
    Σπύρος
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎   2.jpg‎  
    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    έχε υπόψιν ότι με το μηχανάκι σου τα 500km ημερησίως σε εθνική είναι πολύ εφικτή υπόθεση οπότε τα 3000km καλύπτονται θεωρητικά σε 6μέρες άνετα διότι κάποιες μέρες θα μπορείτε να διανύσετε παραπάνω (απο 500km). Στα βαλκάνια που έβαλες επαρχιακό θα διανύεις λιγότερα χιλιόμετρα μιας και θα ανέβεις και κατέβεις αρκετά βουνά και απο βοσνία και κάτω είναι πιο δύσκολα χλμ.
    Ξενοδοχείο να κλείνεις καθόδων γιατί μπορεί να αλλάξετε πλανα μέσα στην διαδρομή, 3G booking, airbnb και κλείνεις ότι σου αρέσει στην τιμή που θέλεις.
    Να πάρετε οπωσδήποτε μαζί σας καλο αδιάβροχο εξοπλισμό απο κοστούμι μέχρι γκέτες στις μπότες και ίσως για το ταξίδι (και μονο) χούφτες στο fazer για την αποφυγή νερού στα γάντια σου
    καλό ταξίδι να έχετε!
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Κριμα να περασεις Δαλματικές ακτές στο Φλου. Μετα απο Λουμπλιάνα να πιάσεις τον παραλιακό δρόμο απο Ριέκα και πάρτο προς τα κάτω. Μαστ ειναι να δεις Ζανταρ,Σπλιτ,Σιμπενικ,Τρογκιρ και φυσικά να μεινεις ντουμπροβνικ καποιο απο τα βραδια και να γυρισεις την πολη και πανω τα τειχη της...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  4. #4
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    μολις βγεις σλοβενια,κοφτο ολο θαλασσα νοητα..αυτες ειναι οι δαλματικες ακτες και οπου κουραστειτε ,αραξτε.αν θελετε και καμια βουνισια διαδρομη γινεται ευκολα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Θα κατέβω πιθανότατα σόλο Ελλάδα από ακτές Αδριατικής. Αρχές προς μέσα Ιουνίου. Ρίχτε ιδέες. Φίλε Σπύρο, πότε θα το κάνεις; να βρεθούμε στη διαδρομή για μπύρες; εγώ θα έρχομαι από Γερμανία - Τσεχία - Αυστρία κτλ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Μέχρι Σλοβενία η διαδρομή που έβαλες είναι έως και αδιάφορη. Έχει μόνο την χαρά του "περνάω χώρες" που βέβαια και αυτό μέσα στο παιχνίδι ειναι ειδικά για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό. Εύκολα και διεκπεραιώτικα χιλιόμετρα σε ασφαλεστατες κύριες οδούς.

    Από Σλοβενία και μετά ότι έγραψε ο ποντικοβασιλης (ξέρω λείπει το "ο" ) και ο πυξίδας..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Σλοβενία λίμνη bled και Κροατία εκτός από dubrovnik να πάτε εδώ:http://https://np-plitvicka-jezera.hr/en/
    Κατά τα λοιπά πάντα κάτι μένει να πάρεις για το επόμενο, γιαυτό καλό ταξίδι!
    vardis

  8. #8
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος
    Θα κατέβω πιθανότατα σόλο Ελλάδα από ακτές Αδριατικής. Αρχές προς μέσα Ιουνίου. Ρίχτε ιδέες. Φίλε Σπύρο, πότε θα το κάνεις; να βρεθούμε στη διαδρομή για μπύρες; εγώ θα έρχομαι από Γερμανία - Τσεχία - Αυστρία κτλ...
    Καλησπέρα Καπετάνιε,

    Το Πρόγραμμα έχεις ως εξής.

    Τρίτη 5/6 ξεκινάω από Άμστερνταμ και Πέμπτη 7/6 θα είμαι Λιουμπλιάνα για να παραλάβω τη σύντροφο από το αεροδρόμιο.
    Από εκεί και έπειτα ουσιαστικά ξεκινάει το ταξίδι. Σκέφτομαι από Λιουμπλιάνα μέχρι Αθήνα να το διανύσουμε σε 1 εβδομάδα.

    Εννοείται κάθε πρόταση για συνάντηση είναι πέρα από ευπρόσδεκτη!
    Θα σου στείλω αργότερα τα στοιχεία μου μέσω π.μ.

    Δεν ξέρω που είναι τα όρια μου, αλλά ξέρω που δεν είναι. - Josef Ajram

  9. #9
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Καπετάνιε,

    Το Πρόγραμμα έχεις ως εξής.

    Τρίτη 5/6 ξεκινάω από Άμστερνταμ και Πέμπτη 7/6 θα είμαι Λιουμπλιάνα για να παραλάβω τη σύντροφο από το αεροδρόμιο.
    Από εκεί και έπειτα ουσιαστικά ξεκινάει το ταξίδι. Σκέφτομαι από Λιουμπλιάνα μέχρι Αθήνα να το διανύσουμε σε 1 εβδομάδα.

    Εννοείται κάθε πρόταση για συνάντηση είναι πέρα από ευπρόσδεκτη!
    Θα σου στείλω αργότερα τα στοιχεία μου μέσω π.μ.

    Βαλε κανα 2 μέρες ακομα και θα δεις ανετα πολλα ωραια μέρη να κάνετε και τα μπάνια σας παρα να σας φανε τα χιλιομετρα και ολη μερα σε μια σελα. Λουμπλιανα ειναι κλασης ανωτερη απο τις αλλες Βαλκανικες πρωτευουσες ;-)
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Καπετάνιε,

    Το Πρόγραμμα έχεις ως εξής.

    Τρίτη 5/6 ξεκινάω από Άμστερνταμ και Πέμπτη 7/6 θα είμαι Λιουμπλιάνα για να παραλάβω τη σύντροφο από το αεροδρόμιο.
    Από εκεί και έπειτα ουσιαστικά ξεκινάει το ταξίδι. Σκέφτομαι από Λιουμπλιάνα μέχρι Αθήνα να το διανύσουμε σε 1 εβδομάδα.

    Εννοείται κάθε πρόταση για συνάντηση είναι πέρα από ευπρόσδεκτη!
    Θα σου στείλω αργότερα τα στοιχεία μου μέσω π.μ.

    Ωραία! Λογικά λοιπόν μπορώ να σας βρω καθ' οδόν. Εγώ δεν έχω τόσες μέρες περιθώριο, αλλά κάπως θα τα βολέψουμε! Περιμένω πμ με στοιχεία σου να δούμε πως μπορούμε να το κανονίσουμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελλαδα-Ιταλια-Αυστρια-Γερμανια-Ολλανδια
    από 700_Thespieis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2010, 21:27
  2. ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 4-0? Υπάρχουν και χειρότερα...
    από Electra στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 12:18
  3. Ελλαδα -αυστρια -Τσεχια (many parts)
    από hornet στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:47
  4. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 21:02
  5. Πίστα Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2003, 21:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF