Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 124

Θέμα: Παιδί και μοτοσυκλέτες?

  1. #1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
    ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΜΙΝΙ-ΒΙΚΕ ΚΑΙ ΘΑ

    Ξ Ε Κ Α Β Λ Ω Σ Ε Ι

    ME TA ΓΚΑΖΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΙΣΤΑ

    Καλά κάνεις και προσπαθείς να μεταδώσεις την γνώση σου και τις βασικές αρχές ασφάλειας στο παιδί σου, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θα του πάρεις mini-bike για να ξεκαβλώσει (!!) ?.

    Εκτός απ΄τη ματαιοδοξία μας να βγάλουμε τον super οδηγό που θα πηγαίνει τάπα στα 8 του, ποιός είναι ο λόγος που ένας γονιός αγοράζει ένα μηχανάκι σε ένα σπόρο?
    Πραγματικά έχω την απορία και με άλλους συμφορουμίτες που κάνουν το ίδιο. Δεν μιλάμε για αρχες-παιδεία-σεβασμό που πρέπει να μεταδώσει ο γονιός στο παιδί του.
    Μιλάμε ότι ο γονιός ΧΩΡΙΣ να υπάρχει συνειδητή επιλογή απ τα παιδιά, θεωρεί αυτονόητο ότι το παιδί του είναι και κλώνος του, άρα θα κάνει και τις ΙΔΙΕΣ επιλογές ενω θα αποκτήσει τα ίδια -χόμπυ-αγάπη με μας. Επομένως ας του τα παρέχουμε από τώρα για να μην χάνουμε χρόνο. Και αν δεν την έχει την ίδια μούρλα....θα την καλλιεργήσουμε.

    Απο που κι ως που δηλαδή? Δεν μπορεί το παιδί να γουστάρει την ιστιοπλοϊα πχ και να μην κάνει κέφι τις μοτοσυκλέτες?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #2
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΒΥΡΩΝΑ

    το να βαζεις ενα σπορο απο μικρο σε κυκλοφοριακη αγωγη και αγωνιστικο αθλητισμο με δικα σου εξοδα και οχι ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ - ως αυτο όφειλε ειναι - προσωπικη επιλογη του καθε γονιου και πιστεψε με υπαρχουν πολλοι συμφορουμιτες που κανουν το ιδιο για τα παιδια τους αγορακια και κοριτσακια

    δεν εχω ματαιοδοξιες ο 3 χρονος γιος μου να γινει πρωταθλητης ή αθλητης μια μερα
    θελω απλα να μαθει να οδηγα σωστα να αποκτησει κυκλοφοριακη οδικη παιδεια
    ειναι μεγαλο εξοδο για μενα και απο το ηστερημα θα βαλω να τον μαθω μοτο οπως τα αγγλικα και οι υπολογιστες
    πιστευω οτι θα εχω ενα αγχος λιγοτερο οταν θα ειναι 18 χρονων μονος του στην ζωή ελευθερος να κανει οτι θελει...
    τοτε θα εχει ξεπερασει την καβλα της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ αφου θα την εχει βιωσει μικρος σε ασφαλη κλειστη πιστα - θα οδηγα με κρανος - με προστασιες - και την γκομενα θα την υποχρεωνει να φορα κρανος επισης δικαβαλο - ιδανικα μπορει και να μην θελει πια να οδηγησει μοτο ισως μονο κουτι

    αυτα σαν ενας ενηλικας με μοτοσυκελτιστικη οδικη παιδεια -

    ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ


    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
    ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ενηλικας γιος η κορη του καθενα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΕΚΑΠΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
    ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΡΟΧΟΣ ΝΤΑΛΙΚΑΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΑΘΕ ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ?

    ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ?

  3. #3
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Ειναι λιγο μπερδεμα αλλα.Παντα αφηνουμε τα παιδια(η γυναικα μου κι εγω)να κανουν αυτο που θελουν πραγματικα.Το να "σπρωξεις" ενα παιδι 8 ετων στις μηχανες ισως ειναι απωθημενο."Αν με ειχε μαθει κι εμενα ο πατερας μου" κλπ.Απο την αλλη το να εχουν τα παιδια σωστη οδηγικη εκπαιδευση ειναι απολυτα θεμιτο και κατανοητο.
    Οταν παμε στην υπερβολη τοτε αρχιζουν τα προβληματα.Ενα οκταχρονο θελει και ΠΡΕΠΕΙ να παιζει με παιδια της ηλικιας του.Αν λιωνει στην προπονηση(ειτε αυτο ειναι μηχανη η καποιο αθλημα)και δεν εχει παρεες και φιλους να κανει κοινα πραγματα τοτε αντι για καλο του κανουμε κακο.

  4. #4
    Eίναι θέμα... γιατί ακόμα κι αν το μάθεις από μικρό στο τιμόνι απαιτείται συνεχής παρακολούθηση και σωστή καθοδήγηση.. και ποιος σου λέει εσένα ότι όταν πάει λύκειο, εκεί δηλαδή που οι φίλοι θα κάνουν τα πρώτα τους βήματα, το δικό σου το παιδί δεν θα αρχίσει τα καγκουριλίκια έχοντας την εμπειρία αλλά και εκτός απ'την παιδεία που του πρόσφερες, απέκτησε και την παιδεία που μάζεψε στους δρόμους όσο μεγάλωνε;

    Το έχω ζήσει με παιδί φίλου, χρόνια μοτοσυκλετιστή. Ναι μεν φρόντισε τον πιτσιρικά από μικρό, ο μικρός όμως μεγαλώνοντας απέκτησε κι άλλες εμπειρίες, είδε εικόνες, δοκίμασε πράγματα.. κι ένας πιτσιρικάς δύσκολα θα τ'αποφύγει αυτά, όποια στάση κι αν κρατάει ο πατέρας δίπλα του νομίζω.

    Είναι πολύ πιθανό να συμβεί αν σκεφτεί κανείς πόσο εύκολα μπορεί ένα παιδί να αισθανθεί "μαγκάκι" δίπλα στους υπόλοιπους, πόσο μάλλον όταν είχε από μικρός αυτά που κάποιοι αποκτούν μετά κόπων και δακρύων..
    Ναι σύμφωνοι, κατά πάσα πιθανότητα πέτυχες πολλά. Φοράει σωστό εξοπλισμό, δεν αφήνει την γκομενίτσα ακράνωτη πίσω του.. η μαγκιά όμως είναι μεγάλη πΟΟτ@να πολλές φορές. Απλώς έχετέ το υπόψη σας και σκεφτείτε το διπλά πριν αποφασίσετε πως θα φερθείτε απέναντί του.


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    δηλαδη ρε βυρωνα, το μπαλετο, τα αγγλικα, το ποδοσφαιρο, το πιανο ειναι συνειδητες επιλογες των παιδιων?
    αν καποια στιγμη ενα παιδι εχει κλιση καπου και ο γονιος δεν το αντιληφθει ή ακομα χειροτερα την αγνοησει τοτε να τον κατηγορησουμε.
    Αλλα ειναι διαφορετικο να του δωσει καποια εφοδια εστω και αυτα που θα ηθελε να εχει αυτος μικρος. εμενα αθωωο μου φαινεται και οχι δημιουργια κλονου.

    και τον ροσσι στα καρτ τον εβαλε ο πατερας του και μονος του πηγε στις μηχανες.
    αλλωστε οι δυο τροχοι ειναι παντα απο τα κυριοτερα παιχνιδια των αγοριων οποτε δυσκολο μου κανει να το αποβαλει.

    τωρα αν υπαρχει πιεση για να τρεχει σε αγωνες παρα την θεληση του παιδιου ειτε γιατι δεν αντεχει τον ανταγωνισμο ειτε την ταχυτητα, ε νομιζω πρεπει να ειναι ανοητος ο γονιος και σιγουρα ειναι το ιδιο με τον γονιο που πιεζει το παιδι να μαθει μπαλετο.

    θεωρω απιθανο παντως να του αγορασει του μπομπιρα minibike και να μην καραγουσταρει

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
    το να βαζεις ενα σπορο απο μικρο σε κυκλοφοριακη αγωγη και αγωνιστικο αθλητισμο με δικα σου εξοδα και οχι ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ - ως αυτο όφειλε ειναι - προσωπικη επιλογη του καθε γονιου και πιστεψε με υπαρχουν πολλοι συμφορουμιτες που κανουν το ιδιο για τα παιδια τους αγορακια και κοριτσακια

    δεν εχω ματαιοδοξιες ο 3 χρονος γιος μου να γινει πρωταθλητης ή αθλητης μια μερα
    θελω απλα να μαθει να οδηγα σωστα να αποκτησει κυκλοφοριακη οδικη παιδεια
    ειναι μεγαλο εξοδο για μενα και απο το ηστερημα θα βαλω να τον μαθω μοτο οπως τα αγγλικα και οι υπολογιστες
    πιστευω οτι θα εχω ενα αγχος λιγοτερο οταν θα ειναι 18 χρονων μονος του στην ζωή ελευθερος να κανει οτι θελει...
    τοτε θα εχει ξεπερασει την καβλα της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ αφου θα την εχει βιωσει μικρος σε ασφαλη κλειστη πιστα - θα οδηγα με κρανος - με προστασιες - και την γκομενα θα την υποχρεωνει να φορα κρανος επισης δικαβαλο - ιδανικα μπορει και να μην θελει πια να οδηγησει μοτο ισως μονο κουτι

    αυτα σαν ενας ενηλικας με μοτοσυκελτιστικη οδικη παιδεια -

    ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ


    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
    ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ενηλικας γιος η κορη του καθενα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΕΚΑΠΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
    ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΡΟΧΟΣ ΝΤΑΛΙΚΑΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΑΘΕ ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ?

    ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ?
    Να ξεκαθαρίσω λίγο τον προβληματισμό μου. Ως πατέρας 2 αγοριών έχω τις ίδιες ανησυχίες και ανάγκες με ΄σένα προκειμένου να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να κυκλοφορούν με ασφάλεια οι ίδιοι και οι παρέες τους όταν θα είναι οι ίδιοι οδηγοί ή επιβάτες.
    Ο μεγάλος βάζει μόνος του και πάντα ζώνη εδώ και 2 χρόνια (ο μικρός...είναι μικρός και πάει κάθισματακι), έχει δικό του κράνος για τις μικρές μετακινήσεις που του κάνω προς το σχολείο, ΑΛΛΑ δεν τον βλέπω να είναι και ζεστός με τα μηχανάκια. Μάλλον αδιάφορο θα τον έλεγα....

    Παρατηρώ όμως την ανάγκη του να "δείξει" ότι έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα σε ότι χόμπυ κάνω, ή τον ίδιο ενθουσιασμό όταν παρακολουθώ αγώνες GP πχ.
    Επίσης παρατηρώ ότι αυτήν την έμφυτη τάση αντιγραφής του γονιού που έχει κάθε παιδί, μπορώ πανεύκολα να την κατευθύνω όπου γουστάρω κάνοντας τα δικά μου θέλω να νομίζει ότι είναι και δικά του.

    Επίσης παρατηρώ ότι αυτά που του αρέσουν να κάνει, τα ζητάει επίμονα (κολύμπι πχ) και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο ερέθισμα από τους γονείς του.
    Γιαυτό και η απορία μου....Γιατί να πρέπει να τον "σπρώξω" σε κάτι επικίνδυνο όπως είναι η οδήγηση μοτό, χωρίς να το έχει διεκδικήσει από μόνος του ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Καλά κάνεις και προσπαθείς να μεταδώσεις την γνώση σου και τις βασικές αρχές ασφάλειας στο παιδί σου, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θα του πάρεις mini-bike για να ξεκαβλώσει (!!) ?.

    Εκτός απ΄τη ματαιοδοξία μας να βγάλουμε τον super οδηγό που θα πηγαίνει τάπα στα 8 του, ποιός είναι ο λόγος που ένας γονιός αγοράζει ένα μηχανάκι σε ένα σπόρο?
    Πραγματικά έχω την απορία και με άλλους συμφορουμίτες που κάνουν το ίδιο. Δεν μιλάμε για αρχες-παιδεία-σεβασμό που πρέπει να μεταδώσει ο γονιός στο παιδί του.
    Μιλάμε ότι ο γονιός ΧΩΡΙΣ να υπάρχει συνειδητή επιλογή απ τα παιδιά, θεωρεί αυτονόητο ότι το παιδί του είναι και κλώνος του, άρα θα κάνει και τις ΙΔΙΕΣ επιλογές ενω θα αποκτήσει τα ίδια -χόμπυ-αγάπη με μας. Επομένως ας του τα παρέχουμε από τώρα για να μην χάνουμε χρόνο. Και αν δεν την έχει την ίδια μούρλα....θα την καλλιεργήσουμε.

    Απο που κι ως που δηλαδή? Δεν μπορεί το παιδί να γουστάρει την ιστιοπλοϊα πχ και να μην κάνει κέφι τις μοτοσυκλέτες?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: καλα το παιδι στα 8 του μπορει λογω παρεας και λογω οτι να ναι βασικα να θελει να παιζει με μπιμπι μπο.

    φανταζεσαι να προσπαθεις να του μαθεις για μοτο και να σου ρχετε με τη μπαρμπι πριγκιπισα στο χερι>??

    :rotflmao: δε φανταζομαι να σκεφτεις οτι θελει να γινει σχεδιαστης μοδας κατι ε??? :rotflmao: και εσυ πας να του σταπατσαρεις την επιλογη με μια μοτο..

    σα το ανεκδοτο με τον κρητικαρο που γενησε τιγκινταγκα και του πηρε σπαθι και αυτος φωναζε οτι ειναι η ζινα.. :rotflmao:

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leopsomo
    Εγγραφή
    30/08/2008
    Μηνύματα
    134
    Εγω επιδιωκω οταν παει 16-17 και βλεπει τους συνομιληκους καγκουρες ξεκρανωτους να κανουν σουζες, αυτος να γελα και να τους κοροιδευει ξεροντας ποσο επικυνδυνο ειναι.

    Πηγαινοντας τις Κυριακες στο βουνο η στην πιστα μαζι μου με πληρη εξαρτηση περνωντας φινα, θα δει οτι το νοημα δεν ειναι να παιζεις κορωνα γραμματα τη ζωη σου.

    Και φυσικα ΑΝ δειξει ενδιαφερον για τις μοτο γιατι ακομη ειναι μικρουλης.

    Για την ασφαλεια του, οχι για το καπριτσιο του πατερα του....

  9. #9
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Leopsomo
    Εγω επιδιωκω οταν παει 16-17 και βλεπει τους συνομιληκους καγκουρες ξεκρανωτους να κανουν σουζες, αυτος να γελα και να τους κοροιδευει ξεροντας ποσο επικυνδυνο ειναι.

    Πηγαινοντας τις Κυριακες στο βουνο η στην πιστα μαζι μου με πληρη εξαρτηση περνωντας φινα, θα δει οτι το νοημα δεν ειναι να παιζεις κορωνα γραμματα τη ζωη σου.

    Και φυσικα ΑΝ δειξει ενδιαφερον για τις μοτο γιατι ακομη ειναι μικρουλης.

    Για την ασφαλεια του, οχι για το καπριτσιο του πατερα του....
    κοιτα μη πηγαινετε ομως στο βουνο η στη πιστα..και δε περνας εσυ καλα τελικα...

    αν σου ριχνει στα αυτια..:rotflmao:

  10. #10
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Να ξεκαθαρίσω λίγο τον προβληματισμό μου. Ως πατέρας 2 αγοριών έχω τις ίδιες ανησυχίες και ανάγκες με ΄σένα προκειμένου να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να κυκλοφορούν με ασφάλεια οι ίδιοι και οι παρέες τους όταν θα είναι οι ίδιοι οδηγοί ή επιβάτες.
    Ο μεγάλος βάζει μόνος του και πάντα ζώνη εδώ και 2 χρόνια (ο μικρός...είναι μικρός και πάει κάθισματακι), έχει δικό του κράνος για τις μικρές μετακινήσεις που του κάνω προς το σχολείο, ΑΛΛΑ δεν τον βλέπω να είναι και ζεστός με τα μηχανάκια. Μάλλον αδιάφορο θα τον έλεγα....

    Παρατηρώ όμως την ανάγκη του να "δείξει" ότι έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα σε ότι χόμπυ κάνω, ή τον ίδιο ενθουσιασμό όταν παρακολουθώ αγώνες GP πχ.
    Επίσης παρατηρώ ότι αυτήν την έμφυτη τάση αντιγραφής του γονιού που έχει κάθε παιδί, μπορώ πανεύκολα να την κατευθύνω όπου γουστάρω κάνοντας τα δικά μου θέλω να νομίζει ότι είναι και δικά του.

    Επίσης παρατηρώ ότι αυτά που του αρέσουν να κάνει, τα ζητάει επίμονα (κολύμπι πχ) και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο ερέθισμα από τους γονείς του.
    Γιαυτό και η απορία μου....Γιατί να πρέπει να τον "σπρώξω" σε κάτι επικίνδυνο όπως είναι η οδήγηση μοτό, χωρίς να το έχει διεκδικήσει από μόνος του ?
    Eτσι ακριβως Βυρωνα.Το εχω ξαναγραψει εδω.Η κορη μου (επιεικως ατιθαση:rotflmao: ) δεν ηθελε να βαλει ζωνη.Τωρα την βαζει μολις μπει και αν δεν την βαλω εγω μου τη λεει.
    Ο γιος αν και μεγαλυτερος δεν ειναι ζεστος με τις μηχανες.Καποιες φορες τον πηγαινα στο ποδοσφαιρο με τη μηχανη(λογω χρονου)και παντα με κρανος.
    Η κορη καραγουσταρει οχι μονο τις μηχανες αλλα της αρεσει και το κατσαβιδιασμα.Ερχεται και καθεται διπλα μου οταν μαστορευω,μου δινει εργαλεια(τα ξερει το κωλοπαιδο και με τρελαινει:rotflmao: )κι εχει αντιληψη του τι παει που,γιατι βαζω τη βιδα εκει κλπ.
    Και στους δυο κραταω ουδετερη σταση.Δεν επιβαλλω στο γιο μου τη δικη μου αγαπη για τις μηχανες και δεν θα ριξω λαδι στη φωτια της κορης.Προσωπικη μου επιλογη ειναι να παρουν τα πραγματα το δρομο τους.Και να ειμαι διπλα τους οταν κανουν τις επιλογες τους.

  11. #11
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

    Οταν παμε στην υπερβολη τοτε αρχιζουν τα προβληματα.Ενα οκταχρονο θελει και ΠΡΕΠΕΙ να παιζει με παιδια της ηλικιας του.Αν λιωνει στην προπονηση(ειτε αυτο ειναι μηχανη η καποιο αθλημα)και δεν εχει παρεες και φιλους να κανει κοινα πραγματα τοτε αντι για καλο του κανουμε κακο.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον βύρωνα και με τον the who....
    Μην προσπαθουμε να βγαζουμε προσωπικα απωθημένα στα παιδιά μας με την φαντασίωση του "πιο νεαρού πιλότου" και του "κοιτα ο μπαμπας μου τι μου πηρε"...
    Εχω και εγω εναν κολλητο που αγορασε ενα βενζινοκινητο εντουρακι του γιου του που ΜΟΛΙΣ εμαθε να περπαταει!!!!
    Και το χειροτερο ακομη ειναι πως οι πρωτες του λεξεις ειναι "βουμ βουμ".....
    Μηπως καπου χασαμε την μπαλα????
    Απο την αλλη βεβαια (ο λογος της παραθεσης) ... αν ημουν 8 χρονων και γνωριζα ενα τετοιο παιδι... σιγουρα θα τον ειχα φιλαρακι μου..... που μας φερνει στο επομενο διλημμα.... ειναι αυτος ο σωστος τροπος να δημιουργουνται παιδικες φιλιες???
    Μαλλον το παω μακρια ε?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leopsomo
    Εγγραφή
    30/08/2008
    Μηνύματα
    134
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    κοιτα μη πηγαινετε ομως στο βουνο η στη πιστα..και δε περνας εσυ καλα τελικα...

    αν σου ριχνει στα αυτια..:rotflmao:
    φαντασου....
    -τι θα γινει ρε γερο? θα ξεκουνησεις να σου ριξω κανα δευτερολεπτο στ αυτια?
    Η μηπως προτιμας να νιωσεις κανα karoo στην πλατη?

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #13
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos



    Απο την αλλη βεβαια (ο λογος της παραθεσης) ... αν ημουν 8 χρονων και γνωριζα ενα τετοιο παιδι... σιγουρα θα τον ειχα φιλαρακι μου..... που μας φερνει στο επομενο διλημμα.... ειναι αυτος ο σωστος τροπος να δημιουργουνται παιδικες φιλιες???
    Μαλλον το παω μακρια ε? [/B]
    Να το παμε μακρυτερα τοτε.Μηπως αυτο το 8χρονο δεν σε θεωρουσε ανταξιο του για φιλο αφου εσυ δεν θα ειχες μηχανη?Η μηπως θα σε εκανε αυλικο του αφου αυτος θα ηταν τοσο πολυ ξεχωριστος?

  14. #14
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Και αυτο σωστο!!!!

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    :rotflmao: :rotflmao: καλα το παιδι στα 8 του μπορει λογω παρεας και λογω οτι να ναι βασικα να θελει να παιζει με μπιμπι μπο.

    φανταζεσαι να προσπαθεις να του μαθεις για μοτο και να σου ρχετε με τη μπαρμπι πριγκιπισα στο χερι>??

    :rotflmao: δε φανταζομαι να σκεφτεις οτι θελει να γινει σχεδιαστης μοδας κατι ε??? :rotflmao: και εσυ πας να του σταπατσαρεις την επιλογη με μια μοτο..

    Ασχετο ρε. και ο πατερας του Rossi με τον Uccio τον έβλεπε να κοιτάζει το φεγγάρι, αλλα το παιδί ακολούθησε τα γονίδια του φτιάχνοντας κουστούμάκια εντός και εκτός πιστών. :rotflmao:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    δηλαδη ρε βυρωνα, το μπαλετο, τα αγγλικα, το ποδοσφαιρο, το πιανο ειναι συνειδητες επιλογες των παιδιων?
    Όχι ρε συ δεν είναι οι περισσότερες. Αλλά το μπαλέτο, τα αγγλικά, το ακορντεόν και το χόκει επί χόρτου δεν αποτελούν επικίνδυνα αθλήματα και χόμπυ.

    Η ένσταση μου δεν έχει να κάνει με το άν έχουμε ή όχι το δικαίωμα να διαμορφώσουμε τον χαρακτήρα (σε μικρό βάθμό) και τις αρχές (σε μεγάλο) του παιδιού μας. Προφανώς και είναι υποχρέωση μας. Αλλά το παράδοξο του να στέλνουμε στο όνομα της μελλοντικής ασφάλειας του να κάνει κάτι που απ΄τη φύση του είναι πολύ επικίνδυνο και πιθανόν αχρηστο.
    Και μην αρχίσουμε τα τσιτάτα "Τα μηχανάκια δεν σκοτώνουν, αλλά οι κακοί οδηγοί" "wheelies for safety" "μην φοβάσαι αυτούς που οδηγούν γρήγορα αλλα αυτούς που σκέφτονται αργά" κλπ κλπ κλπ.

    Στα ατυχήματα κάποιος φταίει και η παθητική ασφάλεια της μοτό είναι απλά ανύπαρκτη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF